Connect with us

חדשות

קיץ 2013: השוק מתחמם / נדל"ן עם אדם כץ

Published

on

מחירי הבתים עדיין זולים בכמעט 30% מהשיא בקיץ 2006. בעלי הנכסים חיו כמעט עשור בלי לראות עלייה בערך הנדל"ן שלהם * חדשות טובות למשפרי הדיור

realestate1_0

נתונים חדשים על שוק הנדל"ן האמריקאי מראים עלייה של 9% במחירי הבתים ביחס לשנה שעברה. האם משמעות הדבר היא שתחום הנדל"ן התאושש ?

ב-30 לאפריל, מחירוני הבתים על פי מדד Standard & Poors ו-Case-Shiller הראו שמחירי הנדל"ן ב-20 השווקים המטרופוליטניים הגדולים בארה"ב יחדיו עלו ב-9.3% במהלך השנה שעברה, הרווח השנתי הטוב ביותר מאז מאי 2006.

האם זה אומר ששוק הדיור חוזר לימים המסחררים של בועת הנדל"ן ?בדיקת מציאות מהירה מראה שזה לא מה שקורה בשטח — מה שיכולות להיות חדשות טובות עבור קוני בתים עתידיים.

מנה של מציאות

בדיקת המציאות הראשונה היא להסתכל על הפרש מחירי הדירות כיום ממחירן כאשר היו בשיא. למרות העלייה שאירעה לאחרונה, מחירי הבתים עדיין זולים בכמעט 30% ממה שהם היו בשיאם, בקיץ של 2006. המחירים הללו רק חזרו למחיר שאליו הם הגיעו בסתיו של 2003, לפיכך ניתן לומר שבעלי  הריל אסטייט חיו כמעט עשור בלי לראות עלייה בערך הנכסים שלהם.

בדיקת המציאות השנייה היא לזהות בכמה מחירי הדירות מסתמכים על שיעורי המשכנתא הנוכחיים. המשכנתאות לשלושים שנה עם ריבית קבועה הסתכמו באפריל ב-3.4%. זה אומר שנכון לעכשיו מחירי המשכנתאות נמוכים ב-49% ממה שהם היו בקיץ של 2006, וב-43% ממה שהם היו בסתיו של 2003, כאשר מחירי הבתים היו דומים למחירים של היום.

כאשר מוסיפים למשוואה את שיעורי הריבית הנמוכים, אנשים משלמים הרבה פחות עבור בתים מאשר מה ששילמו בתקופת שיא שוק הנדל"ן, ואפילו הרבה פחות ממה ששילמו בשנת 2003 כאשר המחירים היו ברמה דומה. אם לקחת את שיעורי הריבית הנמוכים של היום, רוב הסיכויים הם ששוק הנדל"ן רק יתייקר ולא יהפוך לזול יותר.

מנצחים ומפסידים

באופן טבעי, אנשים שיכולים להרשות לעצמם לקנות בית בעתיד הקרוב הם המרוויחים מהמצב הזה. למרות התפתחויות בזמן האחרון, מחירי הבתים עדיין נמצאים מתחת לנקודת השיא, ושיעורי המשכנתאות קרובים מאוד לשיאי שפל. שילוב זה מצמצם באופן ניכר את העלויות עבור קוני הבתים.

פחות ברי מזל הם אלו שרכשו את בתיהם בסביבות תקופת בועת הנדל"ן. ערך הנכסים עדיין נמצאים הרבה מתחת למה שבעלי הבתים אלה שילמו עליהם, וכתוצאה מכך ייתכן שהם לא יהיו מסוגלים לנצל את שיעורי המיחזור האטרקטיביים של היום.

בין המפסידים בעקבות מצב הנדל"ן נמצאים גם כל בעלי המניות בכלכלה האמריקאית. מחירי הבתים מצביעים על בריאות הכלכלה האמריקאית ולכן נמצאים תחת מעקב נירחב ומתמד. בהיתחשב בעובדה כי עד עכשיו השיאים הנמוכים בשיעורי הריבית אפשרו רק התאוששות מזערית במחירי הבתים, חדשות הנדל"ן האחרונות הן בקושי סימן לצמיחה בריאה בכלכלה.

באופן מקומי אנחנו נכנסים לעונה העמוסה ביותר שלנו : הקיץ. עדיין ישנן הצעות רבות על בתים עם מחירים סבירים בדרום קליפורניה, כך שאם יש לך מחשבות כלשהן על מכירה זה הזמן הטוב ביותר להיכנס לשוק הלוהט.

תרגיש חופשי לשלוח דואר אלקטרוני למשרד, ולבקש הערכה של הבית שלך חינם וללא התחייבות.

1 Comment

1 Comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

חדשות

"כמו בסרטים": הדלת נפתחה – הכביש המהיר ליד קרלסבד התמלא בשטרות…

Published

on

נהגים שנסעו ביום שישי שעבר בכביש מהיר בדרום קליפורניה נדהמו לראות שטרות של כסף מזומן מכסים את הנתיבים בכביש. רבים מהם עצרו את המכוניות ויצאו לאסוף את הכסף.  האירוע היה בסביבות 09:15 בבוקר בעיר קרלסבד, כשרכב משוריין עשה את דרכו מסן דייגו למשרדי התאגיד הפדרלי לביטוח פיקדונות. מסיבה לא ברורה אחת הדלתות ברכב נפתחה, ושקים מלאים בכסף מזומן נפלו מהרכב. שטרות של כסף – בעיקר של 20 דולר ושל דולר אחד – התעופפו מהשקים וכיסו את הנתיבים בפריוויי 5.  נהגים המומים שהבחינו בשטרות עצרו את המכוניות ויצאו לאסוף את הכסף. 

לרשתות החברתיות עלו כמה סרטונים שמתעדים את הנהגים הצוהלים בזמן איסוף השטרות. "זה הדבר הכי משוגע שראיתי", אמרה צעירה באחד הסרטונים. המשטרה עצרה שני אנשים והקטע אותו חסמו הנהגים נפתח לתנועה כעבור שעתיים. המשטרה ציינה שברשותה יש סרטונים רבים מהזירה, קראה לנהגים להחזיר את הכסף – והזהירה שמי שלא יעשה זאת עלול לעמוד לדין. לפחות עשרה נהגים כבר החזירו את הכסף למשטרה. הרשויות לא ציינו מה סכום הכסף שנפל מהרכב המשוריין…

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות