Connect with us

חדשות

קיץ חם בריל אסטייט? / מדור הנדל"ן של אדם כץ

Published

on

שוק הנדל"ן הקליפורני מתחמם: שווי הבתים החציוני – הגבוה ביותר משנת 2007 * הבתים וריל אסטייט בארה"ב מתחילים לעשות כסף…

76800249

יותר בעלי הבתים אמריקאים יהיו מסוגלים להשתמש בנכסים שלהם בתור מכונות מזומנים פעם נוספת לאחר קפיצת ערכי הנדל"ן בשנה שעברה בשיעור הגבוה ביותר מזה 65 שנים.

בעלי הנכסים הרוויחו כ-1.6 טריליון דולרים עקב עליית ערכי הבתים לרמות הגבוהות ביותר מאז 2007. ההפרש בין ערכי הבתים למשכנתאות עלה ל -8.2 טריליון דולרים בשנה שעברה, עלייה של 25 אחוזים, על פי נתוני הבנק הפדרלי. האם לא למדו שום דבר ? מכונות מזומנים?

מומחים מעידים: "מלווים מתחילים לחזור לשוק"; "אנחנו לא חוזרים למערב הפרוע שראינו בתקופת בועת הנדל"ן, אבל אנחנו הולכים לראות יותר אנשים מנצלים את הונם העצמי".

איך השווי התאדה

האמריקאים יצאו למסע הוצאות בחמש השנים שקדמו לשיא של שנת 2006 בשוק הנדל"ן, והשקיעו כ-800 מיליארד דולרים מההון העצמי שלהם על כל מיני דברים, החל ממכוניות וטלוויזיות וכלה בתשלום חובות ושכר לימוד במכללות.

השווי התאדה: כ-6.5 טריליון דולרים משווי הנדל"ן למגורים התאדו לאחר שגל של מחדלי משכנתאות הצית את המשבר הפיננסי של שנת 2008. מחיר הבית החציוני בארה"ב הגיע לתחתית בשנת 2012 לאחר ירידה של 33 אחוזים, כפי שהוא נמדד על ידי איגוד המתווכים הלאומי.

בחודש פברואר, המחיר החציוני היה גבוה ב-12 אחוזים לעומת השנה הקודמת, כך על פי קבוצת הסחר בשבוע שעבר.

שוק בתהליך החייאה : בשנה שעברה תרמה החייאת שוק הנדל"ן לעליית התל"ג בפעם הראשונה מאז שנת 2005 וסביר להניח שהכלכלה תצמח בקצב של 1.9 אחוזים בשנת 2013, השנה הרביעית לאחר סוף המיתון, על פי התחזית החציונית של 83 כלכלנים שנערכה על ידי בלומברג.

ובכל זאת, לא כולם מבזבזים. סכום הכסף שיש למשקי הבית בפיקדונות בנקאיים, תכניות חיסכון, קרנות נאמנות סולידיות וניירות ערך עלה ב-500 מיליארד דולרים בשנה שעברה, והשתווה לשיא של שנת 2007, על פי FTN Financial, בהתבסס על נתונים פדרליים, בעוד שחוב הנטו של משקי הבית גדל ב-10 מיליארד דולרים, הגדילה הקטנה ביותר מאז שנת 2005.

"יכול להיות שאתה זכאי לקבלת הלוואה, אבל עדיין ישנם חששות לגבי הכלכלה או ביטחון התעסוקתי", אמרה Icon Advisory's Richardson. "או, יכול להיות שאתה נמצא בקבוצת האנשים הגדולה שצריכים שהמחירים ירדו בהרבה לפני שיהיו זכאים".

קנייה פדרלית

קובעי המדיניות הפדרלית לארבע שנים הורידו את שיעורי הלוואות הבתים הקבועים על ידי רכישת אגרות חוב מגובות משכנתאות כדי לעורר את הביקוש.

בשבוע שעבר, הבנק המרכזי אמר שהוא ימשיך לרכוש ניירות ערך בקצב של 85 מיליארד דולרים בחודש בסיבוב השלישי המכונה הקלה כמותית. השיעורים היורדים סייעו לעליית מכירות בתים ל 4.7- מיליון בשנה שעברה, עלייה של 8.4 אחוזים משנת 2011. "כשנראה עוד קצת היסטוריה של יציבות מחירי הבתים ושיפור בנתוני התעסוקה, יהיו יותר אנשים שיחשבו על שימוש בהונם העצמי", אמר פוקארדי, מ-CEB TowerGroup. "הון עצמי נותן דחיפה לביטחון העצמי".

הבנקים לא יעשו את אותה הטעות פעמיים, על ידי מתן הלוואות לכל אחד… אבל ככל שהאמון בצרכנים עולה והונם העצמי של אנשים במשקי הבית שלהם נמצא בעליה.

אנו רואים את השוק משתחרר קצת ויותר אנשים מבצעים מהלכים עם בתים נוספים בשוק.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

חדשות

"כמו בסרטים": הדלת נפתחה – הכביש המהיר ליד קרלסבד התמלא בשטרות…

Published

on

נהגים שנסעו ביום שישי שעבר בכביש מהיר בדרום קליפורניה נדהמו לראות שטרות של כסף מזומן מכסים את הנתיבים בכביש. רבים מהם עצרו את המכוניות ויצאו לאסוף את הכסף.  האירוע היה בסביבות 09:15 בבוקר בעיר קרלסבד, כשרכב משוריין עשה את דרכו מסן דייגו למשרדי התאגיד הפדרלי לביטוח פיקדונות. מסיבה לא ברורה אחת הדלתות ברכב נפתחה, ושקים מלאים בכסף מזומן נפלו מהרכב. שטרות של כסף – בעיקר של 20 דולר ושל דולר אחד – התעופפו מהשקים וכיסו את הנתיבים בפריוויי 5.  נהגים המומים שהבחינו בשטרות עצרו את המכוניות ויצאו לאסוף את הכסף. 

לרשתות החברתיות עלו כמה סרטונים שמתעדים את הנהגים הצוהלים בזמן איסוף השטרות. "זה הדבר הכי משוגע שראיתי", אמרה צעירה באחד הסרטונים. המשטרה עצרה שני אנשים והקטע אותו חסמו הנהגים נפתח לתנועה כעבור שעתיים. המשטרה ציינה שברשותה יש סרטונים רבים מהזירה, קראה לנהגים להחזיר את הכסף – והזהירה שמי שלא יעשה זאת עלול לעמוד לדין. לפחות עשרה נהגים כבר החזירו את הכסף למשטרה. הרשויות לא ציינו מה סכום הכסף שנפל מהרכב המשוריין…

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות