קהילה על פרשת דרכים – שבוע ישראלי
Connect with us

חדשות

קהילה על פרשת דרכים

Published

on

החל מפגיעה בזכויות האזרח והגברת הסכנה הפיזית ברחובות, ועד לחידוש המדיניות העוינת כלפי ישראל • הבחירות בארה"ב צפויות להיות הגורליות ביותר מאז ומעולם ליהודי אמריקה * כמה מהם מוגדרים כ"מצביעי טראמפ הביישנים"?

רוב רובם של הסקרים מראים כבר חודשים ארוכים שב־3 בנובמבר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יפסיד הפסד היסטורי בבחירות לנשיאות, וג'ו ביידן ייבחר לנשיא הבא. אבל רוברט קהיילי, נשיא מכון הסקרים "טרפלגר", חולק עליהם. בראיון שערך בפודקאסט על סקרים לפני שבוע, קהיילי, שהיה הסוקר היחיד שניבא במדויק את תוצאות הבחירות לנשיאות ב־2016, אמר שעל פי הנתונים שלו, טראמפ עומד שוב לנצח, ובפער ניכר מביידן.

קהיילי מסביר שהפער בין תוצאות הסקרים שלו לבין שאר מכוני הסקרים הוא התייחסותו לתופעה החברתית, שרק התעצמה בארבע השנים האחרונות, ולפיה חלק ניכר ממצביעי טראמפ חושש להודות בהצבעה לו. אזרחים תמימים שנחשפו כמצביעי טראמפ בפלטפורמות כמו פייסבוק, פוטרו. מעמדם החברתי נהרס. עקב כך, גם ב־2016 וגם היום, קהיילי טוען שהסטייה הסטטיסטית של מה שמכונה "מצביעי טראמפ הביישנים" גדולה ומשמעותית. לפני ארבע שנים, כמו גם היום, הסוקרים שמנבאים ניצחון לדמוקרטים מתעלמים מהתופעה בעוד הוא בונה את מודלי הסקרים שלו סביבה. 

אחת הקבוצות הדמוגרפיות שמפגינה הכי פחות סובלנות כלפי תומכי טראמפ היא הקהילה היהודית בארה"ב. לראיה, בחודש שעבר – ערב טקס חתימת הסכמי השלום בין ישראל, האמירויות ובחריין בבית הלבן – המועצה הדמוקרטית היהודית באמריקה פרסמה תשדיר שמשווה בין טראמפ להיטלר. בדצמבר 2019 ראש המועצה היילי סויפר הודיעה שקמפיין המועצה, המשמשת זרוע יהודית של המפלגה הדמוקרטית, יציג את טראמפ כאיום הגדול ביותר על יהודי ארה"ב. על פי סקרי מכון המחקר Pew, יהודים בארה"ב הם הקבוצה הדמוגרפית הליברלית ביותר באמריקה. בבתי כנסת רבים, הדת היהודית נתפסת בעיני הרבנים וחברי הקהילה כסניף של המפלגה הדמוקרטית.

לנוכח זאת, היה מצופה שיהיו לא מעט "מצביעי טראמפ ביישנים" בקרב הקהילה היהודית. ובכן, כנראה שיש. מדינת פלורידה היא אחת המדינות הקריטיות בבחירות, שבה אוכלוסייה גדולה מפולגת חצי־חצי בין דמוקרטים ורפובליקנים. טראמפ ניצח את קלינטון שם בהפרש של 1.5 אחוזים. מרבית הסקרים מראים שביידן זוכה שם. אבל קהיילי בטוח שטראמפ ינצח בה, בין השאר עקב התמיכה היהודית בנשיא. בפלורידה חיים כ־700 אלף יהודים, שהם כ־3.5 אחוזים מכלל האוכלוסייה. על פי קהיילי, "תמיכה בטראמפ בקרב הקהילה היהודית במדינה עולה כמו טיל".

ההסבר לכך פשוט. עבור הקהילה היהודית בארה"ב הבחירות לנשיאות הן ללא ספק הבחירות החשובות ביותר שהיו מאז ומעולם. זאת משום שכיום, תהליך ארוך שנים של רדיקליזציה במפלגה הדמוקרטית הגיע להבשלה. הרדיקליזציה הזאת נותנת את אותותיה כמעט בכל תחומי החיים.

מציאות עגומה זאת באה לידי ביטוי בשלל תחומים. בתחום החוץ, ממשל ביידן יחדש ואף יקצין את המדיניות העוינת של ממשל אובאמה־ביידן כלפי ישראל. ממשל ביידן יחזיר את ארה"ב להסכם הגרעין עם איראן, וישיב את הפלשתינים למרכז הבמה וישתמש בהם כשוט נגד ישראל. כלפי היהודים בבית, ממשל ביידן עלול להביא לפגיעה בזכויות האזרח של יהודים ואף להגביר את הסכנות הפיזיות הנשקפות להם. בתחילת החודש אוניברסיטת ניו יורק הגיעה להסדר עם המשרד לזכויות האזרח של משרד החינוך האמריקאי בגין תלונה על אודות אנטישמיות בקמפוס NYU. התלונה, שהוגשה בשנה שעברה על ידי בוגרת האוניברסיטה, התייחסה לאווירה האנטישמית ששלטונות האוניברסיטה אפשרו בשנת 2018. 

בהסדר, האוניברסיטה הסכימה לאמץ את הגדרת האנטישמיות שחיבר הוועד העולמי של חוקרי השואה (IHRA). הגדרה זאת קובעת שאנטי־ציונות היא סוג של אנטישמיות. משמעות אימוץ ההגדרה היא שארגונים אנטי־ישראליים יתקשו לתקוף סטודנטים יהודים תומכי ישראל. הגשת התלונה התאפשרה משום שבדצמבר 2019 טראמפ חתם על צו נשיאותי המחייב אוניברסיטאות להתייחס לאנטישמיות כפגיעה בזכויות האזרח, כפי שנהוג בסוגים אחרים של גזענות ואפליה; וכן לראות כפעילות אנטישמית כל פעילות שנופלת תחת ההגדרה של IHRA. במהלך כהונת אובאמה משרד החינוך האמריקאי סירב לפעול כך. 

בעיית האנטישמיות לא מוגבלת לפעילות אנטישמית בקמפוסים או עוינות לישראל. ב־5 באוקטובר מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו, ערך מסיבת עיתונאים שבה איים על הקהילה האורתודוקסית באופן ישיר. "אני חייב לומר לקהילה האורתודוקסית, 'אם אינכם מסכימים לפעול לפי הכללים הללו (ביחס לנגיף הקורונה; ק"ג), אסגור את בתי הכנסת". יום קודם לכן, אלפי מוסלמים שיעים בשכונה בקווינס מוכת נגיף הקורונה עמדו בצמידות זה לזה ללא מסיכות. לקואומו לא היתה בעיה איתם כפי שלא היתה לו בעיה כאשר אלפי שיעים השתתפו במצעדים דומים באוגוסט האחרון, כאשר קואומו איים לאסור חתונות יהודיות. כדי להמחיש את תלונתו נגד היהודים, קואומו הראה תמונה של הלוויה יהודית בהשתתפות אלפים. הבעיה היחידה היתה שהצילום היה משנת 2006. בתחילת השבוע קואומו שיגר עובדי מדינה לרתך שערי בית עלמין יהודי במחוז רוקלנד, וזאת יום לפני אזכרתו של אדמו"ר מחסידות ויז'ניץ. בעוד חסידיו נחסמו מלפקוד את קברו של האדמו"ר, בצד השני של הכביש, בבית קברות נוצרי, התגודדו מאות מבקרים באין מפריע.

השבוע דווח בהרחבה כי קואומו המועמד המוביל לשמש שר המשפטים בממשל ביידן. המתקפות של קואומו, כמו אלה של ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו נגד היהודים האורתודוקסים על רקע נגיף הקורונה, באו לאחר שהקהילה סבלה ממתקפות אנטישמיות אלימות בשכונות שלהם במשך שנה וחצי. המתקפות בוצעו לרוב על ידי תושבים שחורים ומוסלמים והיו רוויות אלימות קשה. במקום להתמודד עם התופעה דה בלאזיו וקואומו התעקשו שהאנטישמיות היא נחלת הימין הקיצוני. הקו הזה נשמר גם לאחר ששחורים פגעו ביהודים בשתי מתקפות לקראת סוף 2019.

מן הסתם, שר המשפטים קואומו לא צפוי לפעול באופן שונה ממושל ניו יורק קואומו, בייחוד כאשר התוקפים שייכים לקבוצות דמוגרפיות המוגנות על ידי המחנה הפרוגרסיבי, ששולט כיום במפלגה הדמוקרטית. 

השבוע פורסם סקר שלפיו 30 אחוזים מהיהודים האמריקאים מתכוונים להצביע לטראמפ. ב־2016 טראמפ זכה ב־25 אחוזים מקולות היהודים. אם המספר נכון, אז טראמפ יזכה ביותר קולות של יהודים מכל רפובליקני אחר מאז הנשיא רונלד רייגן בשנת 1980.

על פי הניתוח של קהיילי, שיעור היהודים שיצביעו לטראמפ יהיה אף גדול יותר. נכון, מרבית היהודים האמריקנים מזדהים יותר כפרוגרסיביים מאשר כיהודים. אולם, ליהודים באמריקה שמזדהים יותר כיהודים מפרוגרסיביים ברור שמדובר בבחירות הגורליות ביותר שהיו ליהודי אמריקה

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

חדשות

קונספריציה בע"מ

Published

on

השביב של ביל גייטס, ההשפעה של ה- 5G על התפרצות הקורונה, הדיפ סטייט של טראמפ,  QAnon. איך קרה שכל אלה חדרו למיינסטרים וצברו השפעה פוליטית? 

ישנן כל מיני תיאוריות קשר, אבל הסוג הנפוץ ביותר הוא תיאוריות על קנוניה גלובלית. סקר שנערך לאחרונה בקרב 26 אלף אנשים מ-25 מדינות, שאל האם לדעתם ישנה "קבוצה אחת של אנשים שיחד שולטים בעולם ומכוונים בסתר את האירועים". 37 אחוז מהאמריקאים השיבו שזה "בוודאות נכון" או "כנראה נכון". כך השיבו גם 45 אחוז מהאיטלקים, 55 אחוז מהספרדים ו-78 אחוז מהניגרים. 

תיאוריות על קנוניה גלובלית אינן דבר חדש, כותב פרופ' יובל נח הררי ב"ניו יורק טיימס". הן קיימות  אלפי שנים, ולחלקן הייתה השפעה לא מבוטלת על ההיסטוריה. הנאציזם הוא דוגמה טובה. בליבו של הנאציזם עמדה תיאוריית קשר על קנוניה גלובלית, שאמרה ש"חבורה של בעלי הון יהודים שולטת בעולם בחשאי וזוממת לחסל את הגזע הארי ואת תרבות המערב. חבורת היהודים הזו עומדת מאחורי המהפכה הקומוניסטית ברוסיה, מנהלת את הדמוקרטיות המערביות, ומחזיקה בבנקים הגדולים, באולפנים של הוליווד ובמרבית כלי התקשורת. רק היטלר הצליח להבין את המזימה שלהם – ורק הוא יכול לעצור אותם ולהציל את האנושות".

 תיאוריות על קנוניה גלובלית תמיד טוענות שמאחורי אינספור האירועים שאנו רואים על פני השטח, מסתתרת חבורה קטנה של קושרים. החבורה הקטנה הזאת עושה שני דברים ביעילות מדהימה: היא שולטת בכמעט כל מה שקורה, ומצליחה להסתיר את השליטה שלה. מהנחות היסוד האלה מתגבשת תמונת עולם שלמה. האירועים שעושים כותרות הם מסך עשן שנועד להטעות אותנו. המנהיגים שמושכים את תשומת ליבנו הם בובות על חוט, שמצייתות לשליטים האמיתיים של העולם. 

לדעתו של פרופ' הררי, תיאוריות על קנוניה גלובלית מצליחות לשכנע הרבה אנשים כי הן מציעות הסבר פשוט אחד לאינספור תהליכים מורכבים. החיים שלנו עוברים טלטלות בגלל מלחמות, מהפכות, מגפות ומשברים כלכליים. אבל אם אני מאמין בתיאוריה כלשהי על קנוניה גלובלית, אני לפחות נהנה מההרגשה המנחמת שאני מבין כל מה שקורה. כך משמשת תיאוריית הקנוניה הגלובלית כפתרון קסם שמסביר את כל מסתרי העולם. יתרה מזאת, בזכות התיאוריה הזו אני עכשיו חכם יותר לא רק מרוב האנשים, אלא אפילו מהאליטה האינטלקטואלית והפוליטית: מהפרופסורים, העיתונאים והפוליטיקאים. אני רואה היטב את מה שהם החמיצו – או אולי את מה שהם מנסים להסתיר. 

ישנן כמובן הרבה קנוניות אמיתיות בעולם. אנשים, תאגידים, ארגונים, כנסיות, מפלגות וממשלות כל הזמן מתכננים ומוציאים לפועל מזימות שונות ומשונות. אבל זו בדיוק הסיבה שקשה לשלוט בעולם. יש בו כל כך הרבה מזימות שמושכות ודוחפות בכיוונים מנוגדים, שאף אחד לא יכול לצפות מה יקרה ובטח לא לשלוט בהכל. 

ההבנה שאנחנו מסוגלים לזהות את הקבוצות שנאבקות זו בזו בעולם, ואנחנו יכולים לכרות ברית עם קבוצות מסוימות נגד אחרות – לזה קוראים פוליטיקה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות