Connect with us

קהילה

קהילה בפעולה: ״יש את בוורלי הילס ויש את שאר העולם"

Published

on

אחת הערים הכי יהודיות בעולם חגגה בגדול את יום העצמאות ה־70 למדינת ישראל

חבר מועצת העיר רוברט וונדרליך ואשתו, קונסול ישראל סם גרונדוורג, ורה מרקוביץ

אחד הארועים היפים ביותר לכבוד יום הולדתה ה־70 של מדינת ישראל המודרנית נחגג בבוורלי הילס. זה היה ״הארוע של ג׳ינה רפאל", שהחלה בשנה שעברה מסורת חדשה בעיר לכבוד יום העצמאות. בשנה שעברה היתה זו ארוחת צהרים בגלריה העירונית בבניין העיריה, והשתתף בה מנכ״ל משרד רה"מ. השנה היה זה במלון פנינסולה בבורלי הילס.
ג׳ינה היא פילנתרופית העומדת בראש ארגונים מקומיים – ויצ״ו, הבונדס, קק״ל (JNF), אך קשה לשייך אותה לתעשית השנור. להיפך, בכל מקום היא מקדמת את ישראל ומקדמת בברכה את האנשים, מציגה בפניהם מה היא ישראל, מה היא השיגה בשבעת העשורים האחרונים ולאן פניה מועדות. בנוסף לארועי יום העצמאות, היא גם ערכה את ארועי ה־9.11 בשנתיים האחרונות, כשהיא מקשרת בין בוורלי הילס לבין ישראל. אצל ג׳ינה השאלה הראשונה היא תמיד ״איך אני יכולה לעזור?״ והיא אינה מסתפקת בשאלה, היא עושה, ועושה הכל בחפץ לב ומכל הלב.
לארוע תרמו כספים מספר אנשים ובהם ראש העיר בוורלי הילס, ד"ר ג'וליאן גולד. כפי שהוא ציין בדבריו, כלל נבחרי הציבור בעיר הם יהודים, והעיר היא מעוז יהודי אדיר בו חיים בצוותא יהודים דתיים, מסורתיים, קונסרבטיבים ורפורמים, כמו גם חילוניים גמורים. ״רק בבוורלי הילס!״ יהודים, כוח, כסף ואהבה אדירה למדינת ישראל וחרדה לגורלה המתרגמת מזה עשורים רבים לתמיכה ולעשיה.

נשות ויצ״ו בפעולה: ג׳ינה רפאל, הזוג מאנהיים, אלינור ננקין

כך התכנסו להם ראשי עיר בעבר עם חברי המועצה בהווה, הסגל הבכיר של העיר (מנהל העיר, ראש המשטרה וראש מכבי האש), פילנתרופים ידועים, ראשי הקהילה הפרסית, פעילים בעיר, בעלת העתון המקומי וראשי הקהילה יחד עם רבנים מקומיים לחגוג שבעים שנה של מדינה מודרנית. למעט קומץ ״זרים״ (לעיר), היה זה ארוע פנימי של העיר בורלי הילס, טובי בניה וראשיה. החזנים מרקוס פלדמן ונתי ברעם שרו את ההמנונים האמריקאי והישראלי, הרבנים ברוך סופרין וניקול גוזיק, המארגנות ג׳ינה רפאל ושרונה נזריאן, קונסול ישראל סם גרנדוורג (אתו היה כלל הצוות הקונסולרי) וחברי המועצה דיברו וחדווה עמרני לקחה את הקהל כולו למסע בשירה.
האלמנט המענין ביותר היה וידיאו שהופק במיוחד לארוע ושיוקרן בערוץ המקומי של העיר ויועלה ל־Vimeo. בעוד במקומות רבים אחרים האנטישמיות והרגשות האנטי־ישראלים פורצים ועולים, בוורלי הילס היא נוה מדבר, ועל כך נאמר ״יש את בוורלי הילס ואת שאר העולם".
עד כמה זכינו שיש לנו תומכים נלהבים, רובם יהודים, מכל הזרמים ומכל הרבדים, שאוהבים ומכבדים אותנו, ושבאו לשמוח בשמחתנו, היא שמחת מדינת ישראל, ״שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה!”

צילום: ארי בוסל

קהילה

הרב פינטו: "הרפורמות בגיור – מסחר ביהדות"

Published

on

"היהדות תזכור לדראון עולם, את מי שהרס את הגיור כהלכה" – האדמו"ר הרב פינטו תוקף את הרפורמות בגיור, עם הגשת תזכיר חוק הגיור של השר מתן כהנא לקראת העלאתו להצבעה.

על רגע המהפך שמנסה לחולל שר הדתות מתן כהנא, במערך הגיור, והרפורמות אותן הוא מוביל, ביחד עם שותפיו לממשלה ובתמיכת חברי הכנסת החילוניים והרפורמיים, תקף הרב יאשיהו פינטו, בחריפות את אלו שמנסים לשנות את הגיור בישראל.
הדברים נאמרו במסגרת שיעור שמסר הרב פינטו בלוס אנג'לס, שיעור שמועבר בשידור חי, בו משתפים מאזינים וצופים מכל רחבי העולם. במסגרת השיעור נשאל הרב על נושא הגיור ואמר כי  הפיכת הגיור למסחרי אסורה ומי שיעשה זאת "מפרק את עם ישראל".

"כל העניין של הגירות – הוא דבר מסוכן ולא פשוט" אמר הרב פינטו, "מצד אחד, שמעיה ואבטליון – בני גרים, רבי עקיבא – בן גרים, רות המואבייה – בת גרים, אברהם אבינו – אביו היה תרח. הגרים הביאו אור גדול בעולם, ומנגד – קשים גרים לישראל כספחת".

Rabbi Haim Drukman meets with New Right Parliament member Ayelet Shaked (unseen) in Merkaz Shapira, Southern Israel, February 11, 2020. Photo by Avi Dishi/Flash90

הרב פינטו סיפר על סביו, שהיה אב בית הדין של דמשק והתנגד באופן גורף לגייר: "כבר הסבא שלנו שהיה אב בית הדין של דמשק, רבי יאשיהו פינטו זצ"ל, אמר שהוא לא מקבל גרים ועד היום בקהילות הסוריות לא מקבלים גרים, זה היה פסק ההלכה שלו. זה דבר גדול ועצום, יש גרים קדושים ומיוחדים, שמעיה ואבטליון – תפילתם הייתה גדולה יותר מתפילתו של הכהן הגדול ביום הכיפורים, אבל גרים צריכים להתגייר כמו שצריך, על פי ההלכה".

הרב פינטו הזהיר כי "אם נשבור את כל העניין הזה של הגרים ונהפוך את הנושא של הגירות למשהו מסחרי – זה אוי ואבוי וגנבת דעת. קיבלנו מדורי דורות את יסודות התורה ואת ההלכה המסורה בעניין הגיור, אי אפשר לבוא ולשבור את זה. זה לא משנה אם עכשיו זה נוח מבחינה פוליטית – זה נקרא לשבור את היסודות של עם ישראל".

הרב פינטו המשיך בנחרצות וציין כי השינויים בחוק הגיור יפרקו את עם ישראל. "אם נכניס חלילה לעם ישראל גרים שלא התגיירו כהלכה וכתורה – זה יפרק את עם ישראל ואת כל המסירות נפש של עם ישראל שמסר את נפשו בגלות, באינקוויזיציה, ושל כל אלו שמתו ושמרו על היהדות".

Minister of Religious Affairs Matan Kahana in the assembly hall of the Israeli parliament on June 21, 2021. Photo by Olivier Fitoussi/FLASH90

בסיום דבריו שב ואמר כי מי שישחק עם נושא הגיור הרי ש"היהדות לא תמחל על זה. עם ישראל לא ימחל על זה והקדוש ברוך הוא לא ימחל על זה. לא משחקים עם הנקודות הרגישות של עם ישראל".

כידוע, לאחר חודשים ארוכים של עבודה וביקורת גדולה מצד המגזר החרדי והדתי-לאומי במדינה, הגיש השר לשירותי דת מתן כהנא את תזכיר חוק הגיור הממשלתי. החוק שהוגש נכתב בהתייעצות עם הרב חיים דרוקמן ורבנים נוספים בציונות הדתית. תזכיר החוק יופץ להערות הציבור ויעלה לאישור הממשלה בעוד שלושה שבועות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות