Connect with us

כלכלה ועסקים

פתיחת שוק הטקסטיל לתחרות בינלאומית היטיבה עם המשק

Published

on

לפי מחקר של הכלכלן ד"ר אורי כץ, תהליך דומה יועיל לצרכן גם בתחום המזון • בניגוד לחששות – התחרות לא גרמה לעלייה בשיעורי האבטלה • התוצאות מראות שאפשר להפחית את יוקר המחיה

עובד במפעל טקסטיל בדרום

ממחקר חדש של הכלכלן ד"ר אורי כץ, חוקר בכיר בפורום קהלת ומרצה באוניברסיטת בראון, שנחשף לראשונה ב"ישראל היום", עולה שפתיחת ענף הטקסטיל הישראלי לתחרות בינלאומית בתחילת שנות ה־2000 היטיבה עם הציבור הישראלי. המחקר מסביר מדוע אפשר ורצוי לעשות את אותו הדבר גם בענף המזון.

מאז שנות ה־90 עלו מחירי המזון בישראל בקצב גבוה יותר מאשר בגרמניה, צרפת, בריטניה וארה"ב. במחירי הביגוד והטקסטיל, לעומת זאת, אנו רואים תחילה את אותה המגמה בישראל ובמרבית המדינות האחרות, ואז, החל משנת 2000 – ירידה משמעותית במחירים בישראל. זה קרה לאחר הורדת המכסים וההגנות שניתנו לענף ופתיחת השוק ליבוא חופשי, שלא התרחשה באף מדינה, למעט בריטניה.

מחירי המזון בישראל כיום גבוהים ביחס לכלל מדינות ה־OECD, בעוד מחירי הביגוד בישראל נמוכים יחסית. בדרך כלל המחירים גבוהים יותר במדינות עשירות יותר, שבהן המשכורות ועלויות העבודה גבוהות יותר, ולכן, מדינות כמו נורבגיה ושווייץ הן בין המדינות היקרות בעולם; אך בישראל מחירי המזון גבוהים ב־19% ממה שניתן להסביר לפי ההכנסה לנפש, ומחירי הביגוד נמוכים ב־8% ממה שניתן להסביר לפי ההכנסה לנפש. רק בקוריאה, יפן וניו זילנד יש הפרש גדול יותר בין מחירי המזון בפועל לבין המחירים שמנבאת ההכנסה לנפש.

תוצאות אלו מראות שאפשר להפחית את יוקר המחיה בישראל. עשינו את זה כבר בתחום הטקסטיל, ואפשר לעשות זאת גם בתחומים אחרים. אך מדוע זה לא קורה?

שר האוצר אברהם שוחט השלים את החשיפה ליבוא בענף הטקסטיל לשנת 2000. תעשייני הטקסטיל ביקשו וקיבלו "מענקי הסתגלות". ברגע האמת, מובילי המדיניות לא מצמצו ופתחו את ענף הטקסטיל ליבוא.

ברגע שנחשף המשק ליבוא, התגלה עד מהרה שלישראל אין שום יתרון יחסי בייצור טקסטיל: לאחר כמעט מאה שנים של הגנות, שנים ספורות של תחרות אמיתית הכחידו כמעט כליל את ייצור הטקסטיל בישראל. מדיניות זו הובילה לירידה משמעותית במחירי הטקסטיל והביגוד.

פתיחת ענף המזון ליבוא

התנגדות אחת לפתיחה ליבוא נובעת מהחשש מאבטלה. אך התנגדות זו נובעת מראייה סטטית ושגויה של האופן שבו שוק העבודה עובד. למעשה, הספרות הכלכלית מראה שלפתיחות למסחר בינלאומי אין שום השפעה על תעסוקה.

במחקר הנוכחי מראה ד"ר כץ, על סמך ניתוח ברמת היישוב, כי פתיחת ענף הטקסטיל ליבוא לא הגדילה את האבטלה או את שיעור הבוגרים שאינם בכוח העבודה ביישובים שהיו תלויים בענף זה. אי אפשר למצוא בנתונים שום השפעה שלילית משמעותית וארוכת טווח. רק ירידת מחירים, שממנה הרווחנו כולנו.

ההתנגדויות האחרות המונעות כיום את הפחתת יוקר המחיה בישראל הן ספציפיות לשוק המזון: נימוקים ביטחוניים על אודות תפיסת שטחים בפריפריה וביטחון תזונתי, נימוקים המתייחסים ליצירת נופים נאים, ליתרונות היחסיים שיש לישראל לכאורה בתחום ועוד.

במחקר כץ עובר אחד־אחד על הטיעונים המרכזיים ומסביר מדוע הם שגויים. עיקר הסובסידיות מגיעות לרפתות ולולים, שאין להם שום יכולת מיוחדת לתפוס שטחים בפריפריה שאין לתעשיות אחרות, שום תרומה לביטחון או לנופי ארץ ישראל, ואף סביר שהם מייצרים השפעות שליליות רבות.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

חלומות מתגשמים בסטודיו של שרית

Published

on

By

הכל מתחיל ומסתיים בשיחת טלפון אחת ואחריה אתם יכולים כבר להיות רגועים • אתם רק צריכים לבחור את הנושא האהוב על ילדיכם ואנו נדאג להפתיע אתכם, לארגן הכל ולספק את כל הנדרש למסיבת החלומות שלכם!

רוצים חגיגת יום הולדת שתיזכר לתמיד? חוויה חד פעמית בשילוב קישוטי עוגות או קאפקייקס והמון הפתעות? יש רק מקום אחד כזה שבו הכל מתגשם וללא דאגה מינימלית שלכם!

הכל מתחיל ומסתיים בשיחת טלפון אחת ואחריה אתם יכולים להיות כבר רגועים כי אתם בידיים מצויינות. אנחנו חוסכים עבורכם אפילו את ההגעה. עליכם רק לבחור את הנושא האהוב על ילדיכם כגון: יוניקורן שהוא הכי פופולרי כרגע, נסיכות, מייק-אפ, פריז, ג׳ו ג׳ו סיווה ועוד… ואנו נדאג להפתיע אתכם, לארגן הכל ולספק את כל הנדרש למסיבת החלומות שלכם!

המסיבה מתנהלת כמסיבת הפתעה כשכל האורחים מתקבצים בחדרון וכשכולם מגיעים. ילדת המסיבה היא הראשונה שנכנסת לחדר שעוצב במיוחד עבורה. הפעילות נערכת כשעתיים ובה הכל מהכל – בשפע ובאהבה רבה!הכל כלול: הזמנות, עוגה יום ההולדת, נרות, ממתקים, פירות, ירקות, פיצות, ציפסים, תמונות, מתנות והמון הפתעות. (וגם אפשרות לפיצות כשרות).

השמחה שלכם היא האושר שלנו! ולכן הכי חשוב לנו להוריד מכם את הלחץ והדאגה. אתם מוזמנים להגיע ברגע האחרון, שלווים ורגועים רק בכדי לאסוף חיוכים. מסיבה מושלמת מובטחת!

הפעילות מתאימה לכל גיל ואפילו מתאימה למסיבת רווקות, פיג׳מות או כל דבר שעולה בדמיונכם. זה המקום להפתיע בכייף! הסירו כל דאגה מליבכם ותנו לנו לארגן לכם את מסיבת החלומות שלכם.

• • •

בנוסף למי שמעוניין לשלוח את המתוקים שלכם לחוג לעיצובים מתוקים ועוגות לילדים (החל מ-1 במרץ 1בכל יום שלישי, לגילאי 8-10 משעה 4:00-5:00).

בכל יום רביעי, לגילאי 11 ומעלה משעה 4:00-5:00. בכל שיעור נלמד טכניקה אחרת בשילובי בצק סוכר, ג׳לי כשר, שוקולד, זילוף ועוד…

$25 לכל שיעור וכולל את כל הציוד והחומרים הדרושים. מספר המקומות מוגבל. התקשרו לשמור מקום מראש.

ליצירת קשר:
www.saritdreamevents.com – 818-398-0803

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

בנק ישראל הותיר את הריבית על 0.25%

Published

on

אחרי ייקור הריבית בדצמבר, החליט פרופ' אמיר ירון לא לבצע שינוי נוסף • הסיבות: אינפלציה נמוכה, היחלשות הדולר וההאטה במשק

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון

האינפלציה הנמוכה, היחלשות הדולר והיורו מול השקל וההאטה בקצב הצמיחה במשק, הן הסיבות המרכזיות להחלטת נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, להותיר את הריבית גם החודש בשיעור של 0.25%.

זוהי החלטת הריבית השנייה של הנגיד. לפני כניסתו לתפקיד, ממלאת מקומו, ד"ר נדין בודו־טרכטנברג, הפתיעה בחודש דצמבר, כשהובילה מהלך של ייקור הריבית ב־0.15% לרמה של 0.25%. ההעלאה הזו היתה אחרי שנים שבהן הריבית נקבעה בשיעור אפסי של עשירית האחוז. הנגיד יכול היה לתקן את ההחלטה הזו ולהוריד בחזרה את הריבית, אך ערך היציבות בבנק קודם לשינוי כזה.

בהחלטת מועצת בנק ישראל ציינו בין הסיבות להותרת הריבית על כנה את העובדה שסביבת האינפלציה נותרה בקרבת הגבול התחתון של טווח היעד. בבנק צופים שבחודשים הקרובים היא תישאר בסביבות הרף התחתון של היעד – כ־1%. בבנק ציינו גם שהמשק צמח בקצב של 2% בלבד במהלך החצי השני של 2018. עוד צוין כי ההשקעות בבנייה למגורים ממשיכות להתכווץ, מבלי לציין את ההשפעות השליליות של "מחיר למשתכן". גם יצוא הסחורות התכווץ, אך השכר המשיך לעלות. 

תמונת המקרו של הכלכלה העולמית ממשיכה להצביע על ירידה בקצב הצמיחה ובאינפלציה, כשהסיכונים הם ההאטה באירופה, הברקזיט וההחרפה ב"מלחמת הסחר". באופק צוינה גם העובדה שניתן לראות אופטימיות במו"מ בין המעצמות. לפיכך, קרן המטבע עדכנה כלפי מטה את תחזיות הצמיחה, בעיקר לאירופה.

בבנק ישראל, כמו ביתר הבנקים המרכזיים בעולם, מקווים שסביבת האינפלציה הנמוכה תעודד עסקים ותתרום להעלאת קצב הצמיחה. לפי שעה, גם האינפלציה הנמוכה מצביעה על האטה בפעילות המשק. 

המשך לקרוא

Featured

הבהלה העולמית לזהב: סין מובילה בקניות זהב לצד רוסיה

Published

on

סין מחזיקה זהב בשווי למעלה מ־3 טריליון דולר אחרי רכישות מאסיביות • רוסיה מנסה למתן השפעת ארה"ב באותה דרך

החששות מפני מלחמת סחר בעולם, בעיקר בין ארה"ב לסין ולרוסיה, הובילו את הבנק העממי של סין לפתוח בחודשיים האחרונים במהלך נרחב של קניית זהב.

לפי הודעת הבנק, עתודות הזהב של סין עלו מ־59.56 מיליון אונקיות בחודש דצמבר 2018 ל־59.94 מיליון אונקיות בסוף ינואר. שווי אחזקות המדינה בזהב זינק בשלושה מיליארד דולר בהשוואה לשנה שעברה ועומד כעת על 79.319 מיליארד דולר.

היואן זינק מול הדולר

יש לציין כי מדובר במהלך ששובר קיפאון ארוך; מאוקטובר 2016 עד לנובמבר 2018 עמדו עתודות הזהב של סין על 59.24 מיליון אונקיות. מאז, בעיקר על רקע משבר הסחר עם ארה"ב ועל רקע העובדה שמדינות רבות מחפשות נתיבים עוקפי דולר, החלה סין לצבור מחדש עתודות זהב. למאמץ הקנייה הסיני יש השפעה רוחבית על השוק; מחיר אונקיה הגיע היום ל־1,315.20 דולר לאונקיה.

המאמץ הסיני לא מסתכם רק בקניית זהב ומלווה בהעלאת יתרות מטבע החוץ שלה. היתרות האלו עלו לאחרונה ב־15.2 מיליארד דולר למספר שיא – 3.088 טריליון דולר בחודש ינואר, שהם כ־6 מיליארד דולר מעל המלצות כלכלנים שהתראיינו לסוכנות רויטרס.

נוסף על כך, שער היואן זינק לרמה הגבוהה ביותר שלו מול הדולר בששת החודשים האחרונים, בעקבות הציפיות להתקדמות ההבנות בעניין הסחר בין ארה"ב לסין.

כך או כך, ככל הנראה על רקע החששות ממאבק עולמי בין המעצמות, שנת 2018 נרשמה כשנת שיא מבחינת קניית והחזקת הזהב על ידי מדינות ברחבי העולם. על פי מועצת הזהב העולמית, כמות הזהב שנקנתה על ידי מדינות שונות היא השנייה בגודלה אי פעם. המדינות השונות קנו 651.5 טונות זהב, ומדינות העולם השונות מחזיקות כעת 34 אלף טונות זהב.

גם עיראק במובילות הרכש

אחת המדינות שמובילות את המגמה היא רוסיה של פוטין, שמבקשת באמצעות אחזקת הזהב לצמצם את השפעת הדולר עליה, וכך למנוע את השפעת הסנקציות האמריקניות עליה.

מדינות נוספות שקנו בשנה שעברה זהב בכמויות גדולות הן טורקיה, קזחסטן, הודו, עיראק, פולין והונגריה. מומחה לתחום הסחר העריך כי "סין פועלת בעוצמה לקנות זהב וכן לגוון את השקעותיה מעבר לשוק האמריקני, כדי לאפשר לעצמה התמודדות טובה יותר עם ארה"ב במקרה שמלחמת הסחר לא תסתיים בקרוב".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות