fbpx
Connect with us

מצב הרוח

פרפרים ולא בבטן

Published

on

החלטת הפרפרים להגיע לארץ דווקא עכשיו, אחרי שאפילו קים קרדשיאן ביטלה, בהחלט מעוררת השראה

בתוך האווירה הכללית של מערכת בחירות אגרסיבית ואזעקות, פלישת הפרפרים לחיינו שבועות האחרונים היתה אירוע משמח לכל הדעות. מאות מיליוני פרפרים מסוג נימפית החורשף (מי הגאון שהמציא את השם?), סמל החופש והצבעוניות, הגיעו לחפש צוף דווקא בפרחי ישראל. המספר השנה גדול פי עשרה מבשנים עברו, ואם תשאלו את השר הממונה, הוא בוודאי יגיד שזה בזכות העבודה הנפלאה של משרד התיירות ובלי להיכנע ללחץ של רוג׳ר ווטרס וארגון הבי.די.עש.

אבל לפני שאנחנו מתלהבים מעצמנו יותר מדי – שלא לומר, עפים על עצמנו עם כנפיים כתומות – חשוב לזכור שהפרפרים לא עשו עלייה מטעמים ציוניים או עקב התנכלויות מצד חרקים אנטישמיים. הם בסך הכל עוברים פה בדרכם לדרום אירופה, שם יתרבו ויקימו את הדור הבא של החורשפים.

בניגוד לפריון הנמוך שלנו, כל נקבה של נימפית החורשף יכולה להטיל כ־500 ביצים, שמהן יכולים לצאת כמיליון פרפרים – מה שבהחלט נותן רעיונות למי שרוצה לבסס את יתרוננו הדמוגרפי, אבל גם מעורר מחשבות על חייהן הקשים של אימהות החורשף. תחשבו כמה זמן לוקח לפזר אחר הצהריים לחוגים 500 זחלים.

הרבה שאלות ניקרו במוחי בעקבות ביקור הפרפרים היפה הזה. למשל, איך הפרפרים הדקים האלה, שגודלם ככרטיס חניה, יודעים להגיע במיומנות כזאת מהמדבר עד אירופה בלי ווייז? חייו של פרפר נמשכים בסך הכל שבועיים, ובזמן הזה הוא צריך להספיק למצוא צוף, להתרבות, וגם להגיע לראשונה בחייו עד אירופה בטיסה. אני מכיר בני אדם שחיו 80 שנה ומעולם לא יצאו מהארץ, התקשו לנווט מחדר השינה למטבח, וכל החיים התנהגו כמו גולם.

אם יש לך שבועיים לחיות, מה עדיף – לנסות ולהספיק גם את המקומות הקדושים בארץ, גם את הפירמידות במצרים וגם את אירופה הקלאסית – או לוותר על הלחץ ולעשות בטן־גב על איזה כרכום ליד הים ולדעת שזה מה שהספקת כל החיים?

נכון שבסקר שביעות רצון עולמי הגענו למקום ה־13 המכובד, אלא שכאן, מלבד פרפרים, מתעופפים גם טילים ובלונים מעזה, וגם הבחירות לא בדיוק מטהרות את האוויר. כך שצריך להודות שהחלטת הפרפרים להגיע דווקא עכשיו, אחרי שאפילו קים קרדשיאן ביטלה, בהחלט מעוררת השראה. אני גם תוהה אם בהשראת האורחים החביבים, בעוד תשעה חודשים אנחנו צפויים לגל לידות של בנות שייקראו נימפית, או של בנים שייקראו חורשף.

בניגוד לביקורים של חרקים אחרים, שזוכים במקרה הטוב להתעלמות ובמקרה הרע לשליפת מכלי K300, ביקור הפרפרים הגיע למהדורות החדשות, ולא היה חסר הרבה שראש הממשלה יקבל אותם בנתב"ג עם שטיח פרחים אדום, משמר כבוד וטקס לחיצת כנפיים. בניגוד לזבובים או לג׳וקים, שאהובים כאן בערך כמו דאעש, לפרפרים יש מיתוג חיובי. יש להם אפקט על שמם, שירים כמו ״בוא אלי פרפר נחמד״ (שייתכן שמילותיו לא היו עוברות היום את מבחן MeToo, ומקסימום היו יכולות לשמש פסקול לסרט על מייקל ג'קסון), ואפילו עניבה, שגם אם היא מעט חונקת, לא הצליחה לערער את תדמיתם כיצור חופשי ומשוחרר ממחויבות. סביר להניח שאם הם היו רצים לכנסת עם רשימת ״ישראל פִ רחנו״, הם היו עוברים בקלות את אחוז החסימה.

ומפרפרים – לפרפרים בבטן. הבת האמצעית שלנו נסעה זה מכבר לטיול (שני או שלישי) אחרי צבא לאוסטרליה. בדומה לאפליקציית המעקב אחרי הפרפרים, הצלחתי לשכנע אותה להסכים להתקין בנייד שלה אפליקציה למטיילים, שבה אני יכול לראות מדי יום היכן היא נמצאת על גבי מפה ברמת דיוק של רחוב ומגרש חניה, וגם להמליץ לה איפה היא יכולה למצוא שניצל בסביבה.

למרות שאנחנו מתגעגעים אליה מאוד, נכנסים לחדרה ומתכסים בשמיכה שלה מדי פעם, הטכנולוגיה העלימה במידה מסוימת את תחושת הגעגוע, כפי שהיתה מוכרת לי מילדותי. כשהייתי ילד והוריי נסעו לשבועיים, הגעגוע הרגיש כמו פרפרים בבטן ולא עזב אותך לשנייה. כשחבר או בן משפחה נסע לחו"ל, היית מחכה בקוצר רוח שהגלויה עם הצילום של הקולוסאום תואיל בטובה להגיע, וכך תוכל להתעדכן בכמה מילים מה הוא עשה לפני שבוע וחצי. היום אני משוחח עם בתי פעם ביומיים בווידאו צ׳אט, לאורך כל הטיול היא שולחת תמונות וסרטונים מחופי קווינסלנד, מספרת לנו את מי היא פגשה ומה היא עשתה, וגם מחלקת הוראות בענייני בנק וביטוח לאומי. מעבר לכמיהה לחבק אותה, תחושת הגעגוע נשחקת.

כשהיא תחזור, היא תיכנס בדלת, תגיד "היי", תחבק אותנו קצת, תבקש שוקו ותמשיך בחיים כאילו כלום. בלי התכנסויות המוניות, בלי יותר מדי שאלות איך היה ובלי ערבי שקופיות וצ'יזבטים. הרי גם אנחנו וגם החברים שלה יודעים בדיוק מה היא עשתה שם בכל שנייה.

סגולותיהם של הטכנולוגיה והטלפון הנייד פעלו השבוע גם לטובת בתי הבכורה. באמצע היום היא התקשרה מייללת בבכי: ״הרסתי לגמרי את האוטו״. התברר שזינקה בטעות בחניה עם המכונית הזעירה שלה היישר לתוך הרכב שחנה לפניה. אחרי שווידאתי שהיא עצמה לא נפגעה, ניסיתי לאמוד את הנזק, תוך שאני מזכיר לה שעבור אירועים כאלה בדיוק נוצרו ויתוגמלו היטב חברות הביטוח, וגם שרכב בגודל של ג׳וק לא יכול להזיק יותר מדי לרכבים אחרים.

בשלב מסוים עברה השיחה למצב רמקול, ושמעתי כמה קולות גבריים עם מבטא זר מסבירים לה שהכל בסדר. שנייה לפני שהזעקתי את כוחות הביטחון מחשש שבתי נחטפה לעיר אויב, התברר שלכבוד הפסח המתקרב ולזכר יציאת מצרים, החליטה הילדה לנקום בפרעונים באמצעות תקיפת מכונית שרד של שגרירות מצרים בישראל, והקולות ששמעתי מסביב היו של אנשי אבטחה מצרים שקפצו לסייע לה.

ליחסים עם מצרים ולרכב המצרי שלום. אחרי ניגוב של קצת ליכלוך מהכנף של הסמארט, התברר שאין נזק בכלל. כך שאם לא יתגלה כאן קשר סודי לפרשת הצוללות הכל עבר בשלום, ואני חופשי מדאגות כמו פרפר.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

מצב הרוח

חג וחלילה

Published

on

סוף-סוף אנחנו יוצאים מהתקופה שבה כולנו שכחנו מה עשינו ובמסגרת איזה חג

השבועות האחרונים, שהיו מלאים כרימון בחגים ובערבי חג והתנהלו תחת המוטו "לכל שבתון יש מוצאי שבתון", למרות שלא ברור בדיוק מתי זה, היו אינטנסיביים ביותר.

אחד הקשיים הבולטים של התקופה הוא הקושי להתמצא ביומן. מייד בתום ראש השנה אתה מותקף בסופי שבוע שהוצאו מהקשרם ומופיעים באמצע השבוע, ואין לך מושג איזה יום היום ומתי הסופר כבר יהיה פתוח כדי שתוכל לקנות מצרכים לארוחת חג, רק לא ברור לגמרי איזה חג.

זו התקופה היחידה בשנה שבה אדם מעלעל בלוח השנה העברי, וגם אז הוא לא מבין אם זה ערב חג, מוצאי חג, איסרו חג (מה בדיוק אסור שם?), שמיני עצרת או תשיעי עצירות. נראה שחז"לינו, שהמציאו את כל המסורות המשונות, בכלל רצו להתל בנו.

הם הבינו שלקראת סוף סוכות כולנו כבר הלומי חג ואין לנו מושג מה קורה סביבנו ואיזה יום היום, והחליטו להמציא כל מיני מנהגים משעשעים לסובב תרנגולת מעל הראש, לשלם אלפי שקלים על גרסה לא טעימה של לימון, או לתקוע תפוח על דגל – ולראות אם נזרום עם זה או שנשים לב שמסתלבטים עלינו. אני מודה שעד היום לא לגמרי ברור לי מה ההבדל בין שמחת תורה לשמחת בית השואבה, ואם יכול להיות שהאירוע השני הוא המצאת תוכן שיווקי של חברת שואבי אבק.

בדיוק כמו עם ממשלת מעבר, שלא מצליחה להוציא לפועל שום תוכנית משמעותית, בתקופת המעבר שבין תחילת החופש הגדול לסוף החגים אין לישראלי הממוצע שום טעם להתחיל פרויקט בעבודה, דיאטה או תוכנית אימונים. ממילא יגיעו עוד חג או ארוחת חג והכל ייעצר. החגים וחופשותיהם הם תקופה מעייפת במיוחד, שבסיומה כל אדם נורמלי מייחל רק לדבר אחד: חופשה נוספת, שתאפשר לו לנוח מהחופשות.

ימי חול המועד נקראים כך כי הם מועדים לפורענות. הכבישים מוצפים באנשים שעושים את דרכם לכנרת כשעל גג המכונית שלהם מזרנים, גלשנים, רהיטים ומנגלים בכמות שבקושי היתה נכנסת בסמי-טריילר. משפחות שלמות נוסעות לכל מיני פסטיבלים עם שמות אקזוטיים, כמו פסטיבל הגבינות והדיזנטריה, פסטיבל הגרוב והמנדבושקס, הפסטיבל להצגות ילדים ועראק, או פסטיבל "מיונז בים האדום".

בניגוד לשגרה המסודרת, שבה הילדים מאוחסנים במשך היום במוסדות החינוך בזמן שאתה מבלה בעבודה ודואג לחזור משם בדיוק כשהם סיימו אמבטיות, בחגים אתה עסוק עד מעל לראש בלהאכיל את כולם, להעסיק ולשעשע אותם כאילו היית שף דה וילאג' בקלאב מד. הילדים, שביום רגיל לעולם לא קמים לפני עשרים לשמונה (וגם זה אחרי שנאלצת להשתמש בשוקר חשמלי), מקפידים בימי החג על השכמה בשש ופתיחת היום בשאלות "מה יש לאכול?" ו"מה עושים היום?", שכמו יהודי טוב אתה משיב עליהן בשאלה אחרת: "מה עשיתי רע שזה מגיע לי?"

הסבים, שכבר הבינו שתנסה להפיל עליהם את הנכדים כדי לטוס עם האישה לשארם, הקדימו תרופה למכה ודאגו לנסוע בתחילת החגים להמר בבורגס, כך שבזמן שאתה שורף את החופשה על הסעת הילד לחוג סליים, הם שורפים לך את הירושה.

עבודות הבית הלא נגמרות והחיכוך האינסופי עם הילדים מסוכנים לזוגיות. במקום להתפנות לאהבה ולטיפוח הקשר, אתה עסוק בוויכוח אצל מי עושים איזה ערב חג, מי יפנה את השולחן, מי יכבס, מי יגהץ, מי יבדר את בני הבית, ומי אשם בכך שהילדים האלה, שמתלוננים כל הזמן, לא עוזרים בכלום. לכן כנראה הומצאה הסוכה. כבר בימי קדם, אחרי ריב זוגי, שלחה שרה את אברהם לישון על הספה בסוכה, מנהג שמתקיים עד עצם היום הזה.

בבניית הסוכה, מצופה מהגבר הישראלי להפגין יכולות בנייה והנדסה מרשימות. אתה, שהפטיש היחיד שעשית בו שימוש במהלך השנה היה פטיש פלסטיק ביום העצמאות, והפעולה הטכנית המסובכת ביותר שאתה מסוגל לבצע היא תפעול שלט טלוויזיה תוך כדי פיצוח גרעינים, נאלץ להפגין כישורי בנייה של מהנדס שלד סיני.

פעם בשנה מצופה ממך להפוך לבוב הבנאי ולהקים קונסטרוקציה הנדסית, שאמורה לארח ארוחת ערב של בני משפחתך האהובים פלוס אורחים עם ילדים שנתקעים בקירות שלה עם אופניים. בנוסף, בניית הסוכה מאלצת אותך, אדם נורמטיבי ושומר חוק בדרך כלל, לבצע לאור יום ולעיני ילדיך ההמומים גניבת סכך מעצי דקל עירוניים וגרירתו ברחבי העיר.

בד בבד עם הפגנת הגבריות הזאת, אתה שביום חול מוכר כאדם נטול סטייל, שהתאמת הצבעים שלו היא ברמה של סטיבי וונדר – צריך פתאום לקשט את הסוכה ומוצא את עצמך גוזר שרשראות של ניירות צבעוניים ומנסה לעשות אוריגמי בצורת יונה. הכל כמובן למען הילדים, שיגמלו לך על העבודה הקשה בכך שבמקרה הטוב יסכימו לאכול ארוחה אחת בסוכה, שבמהלכה יתלוננו שהתקרה עקומה, יש זבובים ואין שקע
למטען של הסלולרי.

מבחינתם, אתה והמסורת הטרנטה שלך, והמנהגים המשונים שהבאת מהתקופה שעלית ביציאת מצרים, מעניינים הרבה פחות מהלק החדש של קלואי קרדשיאן. אתה אמנם בטוח שכבל החשמל שהורדת מהדירה כדי להאיר את הסוכה הוא שיא הטכנולוגיה, אבל כל עוד לא ארגנת להם וויי-פיי, מסך 50 אינץ' וקונסולה של פלייסטיישן – הם בחדר שלהם, ומבחינתם אתה יכול לשבת לבד בסוכה, לטבול אתרוג בדבש או לסובב תרנגולת עם לולב בפה מעל הראש. הם לא מבינים למה צריך להזמין אושפיזין, אם אפשר פשוט לדבר איתם בפייס-טיים או לשלוח להם סרטון בווטסאפ, והם בטוחים שהחושה המוזרה שבנית מענפים מתחת לבית היא סוג של חניה מקורה לאופניים של יום כיפור עד השנה הבאה.

הקשר היחיד של הצעירים לחג הוא בביטוי העיף לי את הסכך", שבו הם נוהגים להשתמש כדי להביע התלהבות ממשהו, בלי שהם יודעים מה זה בדיוק סכך. אולי כדי לחבר את הדור הצעיר למנהגים הישנים, כדאי להמציא ולהשריש עוד כמה ביטויים: "מה אתה מקשקש לי בערבה?", איזה נודניק זה, נשבר לי הפיטם ממנו", "פגשתי מישהי ששווה לולב", או "עזוב, יש לה פרצוף אתרוג אבל גוף ערבה".

ושיהיה לכולנו אחרי חג שמח!

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured3 שבועות ago

"יודעת שאני פרובוקטיבית": הכלה מורן בן אסולין שהפכה לכוכבת רשת על החתונה שכולם מדברים עליה 

Featured2 שבועות ago

ברנינג מן 2022: הייתי או היה זה חלום – פסטיבל המוזיקה המשוגע ביותר בעולם

Featuredשבוע 1 ago

מדינת כל מהגריה: קליפורניה תעניק לכל מהגר לא חוקי תעודת זהות שתאפשר גישה לעבודה, חשבונות בנק ושירותי בריאות   

Featured2 שבועות ago

גל הפשע ממשיך להשתולל בוואלי: אדם נהרג במהלך שוד מזוין בבית להשכרה קצרה באנסינו

Featured3 שבועות ago

סקר עושר גלובלי: אחד מכל עשרה מתושבי תל אביב – מיליונר; לוס אנג'לס במקום השישי אחרי ניו יורק וסן פרנסיסקו בדירוג המיליונרים בעולם

נפש4 שבועות ago

חובה בכל בית: "החגים היהודיים בהתנסות אישית"

Featured3 שבועות ago

"היא ממש בלתי ניתנת לזיהוי": מה עובר על גוון סטפני (ומה בלייק שלטון חושב על זה)?

Featured3 ימים ago

סערה בקהילה היהודית בארה״ב: תשעה ארגוני סטודנטים באונ׳ ברקלי בקליפורניה החליטו להחרים מרצים ציוניים/ תומכי ישראל

כתבות שבועיות