Connect with us

כלכלה ועסקים

פרו ורבו באנסינו

Published

on

ד"ר אלירן מור הוא אחד המומחים המבוקשים ובעלי השם בתחום הפרייה חוץ גופית וטיפולי פוריות בדרום קליפורניה • שיחה על ביציות וחצוצרות, השבחת זרע וגנטיקה, זוגות צעירים, מבוגרים וחד מיניים, התפתחות הטכנולוגיה בתחום ועל ההבדלים בין ארה"ב וישראל

בשנים האחרונות גדל אחוז האוכלוסיה המתמודד עם קשיים בהבאת ילדים לעולם. אחת הסיבות העיקריות היא עליה משמעותית בגיל ההורות שנדחק לשנים מאוחרות עקב רצונן של נשים רבות לפתח קרייריה מקצועית. גם נשים שדווקא מוכנות להביא ילד לעולם בגיל צעיר, מוצאות עצמן לעיתים ממתינות שנים רבות כדי למצוא את הפרטנר המתאים לכך, שלא בהכרח מגיע. על כן, כשאמרו נואש, הן מחליטות להיכנס להיריון בצורה מלאכותית. זוגות רבים גם נקלעים לקשיים בהבאת ילדים בעקבות בעיות בריאותיות של חוסר פוריות אצל הגבר או האישה. למגוון הבעיות והסוגיות הללו ישנם גם פתרונות; נא להכיר את ד״ר אלירן מור, מומחה לפיריון והבעלים של California Center for Reproductive Health באנסינו.

ד״ר מור נחשב לאחד המומחים המבוקשים ובעלי השם בתחום הפרייה חוץ גופנית וטיפולי פוריות בדרום קליפורניה. הקליניקה שלו משרתת מאות לקוחות מרוצים מכל רחבי לוס אנג׳לס. בנוסף, הוא מסייע בהגשמת חלום ההורות לא רק לזוגות קונבציונלים אלא גם לזוגות חד-מיניים רבים.

ד״ר מור, (50), במקור מרמת השרון, עבר להתגורר בארצות הברית כבר בגיל 12 כשהוריו עשו רילוקיישן לסן דייגו. שם העביר את נעוריו, התחנך ועשה את לימודי התואר הראשון שלו בביו-כימיה ומדעי התא. לאחר שסיים בהצטיינות את לימודיו באוניברסיטת סן דייגו, חזר לישראל והשתלב בלימודי רפואה באוניברסיטת תל אביב במסלול מיוחד של ׳תוכנית סאקלר׳, שמייעדת את בוגריה להמשך התמחות רפואית בארצות הברית בסיום הלימודים.

מור המשיך להתמחות בגניקולוגיה ולידה בניו יורק שם גם התקבל לעבודת מחקר עם המחלקה לפוריות באוניברסיטת קולומביה היוקרתית. זה זיכה אותו בהמשך בהתמחות מיוחדת באוניברסיטת USC שמחלקת הפריון בה נחשבת לאחת הטובות בעולם ובוגריה מוגדרים ככוכבים בתחום הפיריון והגניקולוגיה. ד״ר מור צבר נסיון תעסוקתי מרשים בתחום וב-2008 פתח קליניקה ראשונה בוואלי של לוס אנג׳לס.

בחורף אשתקד הרחיב את הקליניקה שלו בעקבות גדילה משמעותית של לקוחותיו. בפתיחה החגיגית נכחו מיטב השמות ברפואה הגניקולוגית וטיפולי הפוריות של לוס אנג׳לס. הקליניקה מעוצבת בסגנון בוטיק יוקרתי שמשרה אווירה נעימה, מרגיעה וידידותית. החלונות הגדולים מציגים נוף פסטורלי של שרשרת הרי סנטה מוניקה המקיפים את סן פרננדו וואלי.

בנוסף לקליניקה, ל-California Center for Reproductive health מעבדת פיריון עצמאית בווסט הוליווד בה נוכח ד״ר מור ברוב שעות הבוקר המוקדמות בכל יום. המעבדה מבצעת את הפעילויות הרפואיות של שאיבת ביציות, החזרת עוברים, השבחת זרע והכל בעזרת צוות מיומן של ביולוגיות המלוות אותו כבר שנים.

ד"ר אלירן, אז מהי בעצם הפריה חוץ גופית?

״הפריה חוץ גופית או באנגלית (In Vitro Fertilization )IVF הוא תהליך בו אנחנו עוקפים את האופן הטבעי שמביא להריון. אנחנו לא מסתמכים על כך שביציות יפלטו באופן טבעי מהשחלה, ושהחצוצרה תצליח לקלוט אותה ושהזרע אחרי ההשבחה יצליח לשחות בעצמו אל תוך החצוצרות כדי להפרות את הביצית, ושהעובר שנוצר בחצוצרה ינדוד בחזרה לרחם ויצליח להיקלט. אנחנו עוקפים את כל התהליך הטבעי הזה ומבצעים במקומו תהליך מלאכותי לגמרי.

"בהפריה חוץ גופית אנחנו מגבירים את הביוץ לאישה בעזרת הורמונים שמוזרקים במשך 8-10 ימים. האישה מקבלת מאיתנו מזרק הביתה ומזריקה לעצמה עם מחט קטנה מתחת לעור בתדירות של פעם או פעמיים בלילה. בהמשך אנחנו מבצעים מעקב אצלי בקליניקה כל שלושה או ארבעה ימים כדי לראות את התגובה על ידי אולטרסאונד ובדיקות דם. בתום הטיפול אנחנו מוכנים לשאיבת הביציות. זה תהליך שנעשה תחת הרדמה של טישטוש ונמשך בערך 15 דקות, במהלכן אנחנו שואבים את הביציות דרך הנרתיק תחת השגחת אולטרסאונד. האמבריולוגית (מומחית לטיפול מעבדה בזרע, ביציות ועוברים) לוקחת את הביציות ומנקה אותן לוודא שהן בשלות. הגבר שנמצא בד"כ בחדר סמוך נותן דוגמית של זרע שאותו אנחנו מזריקים לביציות באותו יום. למחרת מצלצלים לזוג ומודיעים להם כמה מהביציות הופרו לעוברים.

את העוברים אנחנו מעבירים למעבדה שם הם נשמרים בתוך אינקובטור ומתפתחים במשך חמישה ימים. אז אנחנו מחזירים עובר אחד או שניים לרחמה של האישה. במקרים מסויימים מקפיאים את העוברים לטובת החזרה שלהם בתאריך יותר מאוחר".

מהו תהליך העבודה עם המטופלים שלך?

״התהליך מתחיל בשיחת ייעוץ בה אנחנו מבררים היכן נמצאת בעיית הפיריון, האם אצל הגבר או האישה או אולי אצל שניהם. השיחה מובילה בדרך כלל לסדרת בדיקות במהלכן אנחנו מחפשים את הפתרון הכי יעיל. לפעמים לא נדרשת כלל הפריה חוץ גופית, אלא טיפול הרבה יותר פשוט כמו הזרעות, השבחות זרע או הגברת ביוץ. בהזרעות לדוגמא אנחנו מבצעים שטיפת זרע, השבחה שלו והזרעתו לרחם האישה בזמן הביוץ. מדובר בטיפול די פשוט ולא יקר. בהשבחת זרע הוא נעשה הרבה יותר יעיל על ידי שיפור הריכוז והתנועה שלו. שבועיים לאחר ההזרעה נבצע בדיקת הריון. ישנם טיפולים של הגברת ביוץ במהלכם אנחנו נותנים לאישה הורמנים כדי לגרום לה לבייץ במספר רב יותר של ביציות".

באילו מקרים אתם מבצעים הפריה חוץ-גופית?

״במקרים שטיפולים שונים נכשלים, או אם ישנה אינדיקציה לצורך בהפריה חוץ גופית כמו חצוצרות חסומות אצל האישה או בעיה חמורה בזרע של הגבר. ככל שהגיל יותר מתקדם הרזרבות השחלתיות של האישה ירודות יותר ובמקרה כזה אנחנו פונים להפריה חוץ גופית כבר מההתחלה".

הזכות להיות הורים

ד״ר מור מספר שהפריה חוץ גופית נמצאת בשימוש בארצות הברית כבר משנות ה-80 אך הטכנולוגיה בתחום משתפרת ומתקדמת כל הזמן. ״זה תחום מאוד דינמי. הוא כל הזמן משתנה. יש המון מחקרים בעולם ההפריה וכמעט כל פרמטר בתחום הזה נחקר: מהזרע, לביציות, טכניקות של הפריות להחזרת עוברים והיום גם בדיקות גנטיות לעוברים כדי לראות שהם כשירים מבחינת ההרכב הכרומוזומי שלהם".

באילו מקרים יש צורך להיוועץ עם מומחה לפריון?

״אישה מתחת לגיל 35 עם מחזור סדיר שלא הצליחה להיכנס להריון באופן טבעי לאחר שנה של נסיונות – זה הזמן להגיע לייעוץ ובדיקות. גם במקרים שהאישה לא מבייצת באופן סדיר בלי שום קשר לגילה מומלץ להגיע. כל זוג שהאישה היא מעבר לגיל 35 ועברו לפחות שישה חודשים של נסיונות כושלים להיכנס להריון הייתי ממליץ להגיע לבדיקה".

אני מבין שאתה גם עוזר לזוגות חד מיניים.

״אנחנו מאמינים שלכל בני זוג יש את הזכות להיות הורים. אנחנו מאוד מכבדים את הקהילה הגאה ורוצים לתת להם את ההזדמנות שקיימת לקהילת הסטרייטים. מגיעות אלינו נשים רבות מהקהילה הלסבית לבצע טיפולים של הזרעות עם תרומת זרע. עבור לקוחות מקהילת הגייז אנחנו מבצעים שירותים של תרומת ביצית ופונדקאות. לפעמים הם מגיעים אלינו עם מישהי שמוכנה לשמש כתורמת ביצית או להיות אם פונדקאית. אם לא, ניתן להעזר בסוכנויות שמתמחות במציאת תרומות ופונדקאיות".

מעבר לכך, אתם נותנים עוד שירותים רפואיים הקשורים בפוריות.

״נכון, אנחנו מבצעים המון ניתוחים שעוזרים לפיריון: ניתוחים שמשפרים את תפקוד הרחם על ידי הוצאת שרירנים, פוליפים או הדבקויות. מטפלים בחצוצרות בהדבקויות באגן. מוציאים צ׳יסטות וגם ניתוחים של פתיחת חצוצרות – נשים שקשרו את החצוצרות שלהן אחרי חשבו שהן סיימו להביא ילדים, ומסיבה כזו או אחרת מגלות שהן כן רוצות להביא ילדים. אז אנחנו פותחים את החצוצרות שוב. זה ניתוח שמבוצע אצלנו בתדירות גבוהה.

״הרבה זוגות רוצים לשלול בעיות כרומוזומיות אצל העובר לפני ההחזרה לרחם. זה גם מקטין את הסיכוי להפלה ומגדיל את הסיכוי להיריון בריא. אנחנו מבצעים גם בדיקות מיוחדות כדי לשלול אוטיזים שקשור לתסמונת דאון ותסמונות אחרות".

נראה שלהביא ילדים לעולם זו משימה לא פשוטה היום. הרבה זוגות מתקשים בה.

״כן, זוגות רבים דוחים את התחלת בניית המשפחה לגילאים קצת יותר מבוגרים. נשים מתמקדות בקריירות שלהן ונזכרות להביא ילדים בגיל מאוחר. הזמן עושה את שלו והוא פוגע ברזרבות השחלתיות של האישה. הרבה מהזוגות הללו נדרשים לטיפולים יותר אגרסיבים כגון הפריה חוץ גופית כדי להצליח להיכנס להריון. לאחרונה שברנו שיא כאשר הצלחנו לסייע לאישה בת 46 להיכנס להריון דרך הפריה חוץ גופית עם הביציות שלה ולהביא בשלום ילד לעולם. זה אתגר לא פשוט.

לכן חשוב לתכנן מראש; היום אנחנו מציעים המון טיפולים של הקפאת ביציות. נשים שיודעות שהן הולכות לעכב את העניין של ילדים במספר שנים יכולות להקפיא אצלנו ביציות שלא הופרו לשימוש עתידי. זאת אומרת שאם אחרי כמה שנים או בכלל בכל זמן בעתיד האישה מחליטה שהיא מוכנה להשתמש בבציות שלה היא יכולה. כך היא שומרת על הרזרבה השחלתית שלה על פי הגיל שבו היא הקפיאה את הביציות ואז למעשה היא עוצרת את הזמן. הרחם לא ממש מזדקן, כמעט ואין לגיל השפעה שלילית על הרחם או על היכולות שלו.

״אצל גברים הזמן הוא פחות קריטי. גם אם יש פגיעה בזרע בגלל גיל זה עדיין בגדר הנורמלי. רוב הגברים אפילו אחרי גיל 45 עדיין כשירים לחלוטין ותפקוד הזרע שלהם הוא עדיין טוב מאוד".

רוב העלויות במעבדה

הטיפולים הללו הם עסק לא זול.

״בהחלט. בארץ הטיפולים מסובסדים ולכן קל לעבור אותם אפילו כמה פעמים. יש בישראל זוגות שעברו שלוש, ארבע או חמש הפריות והם מגיעים אלינו. אנחנו אוגרים את כל המידע של הטיפולים שעשו ויוצרים פרוטוקל ייחודי לזוג. אנחנו מבצעים פה טיפולים שלא ניתן לבצע בישראל – כמו אפשרות לבחור את מין התינוק. ישנם זוגות שיש להם 2 בנות והם ממש רוצים בן. אצלנו אפשר לעשות את זה. בנוסף מגיעים אלינו זוגות ממקומות בעולם שלא ניתן לבצע שם תרומת ביצית או פונדקאות.

הפריה חוץ גופית באמריקה הוא תהליך מורכב ויקר. לרוב הביטוחים בארצות הברית לא מכסים את הטיפולים וזה אומר שהזוג מוציא כסף מהכיס שלו. רוב העלויות נמצאות במעבדה – זו החממה לעוברים שחייבת להיות אופטימלית כדי שהם יתפתחו. הטיפולים מורכבים: הכנת הביציות, הכנת הזרע לביצוע הזרקה, לעשות בייביסיטינג לעוברים באינקובטור, ההכנה של העובר להחזרה וביצוע ביופסה לעובר. כל אלו טיפולים מאוד מורכבים ומיוחדים והם נושאים עלויות גבוהות".

באיזה סכומים מדובר?

״הפריה הכי פשוטה תתחיל בסביבות ששת אלפים דולר. אם הזוג דורש בדיקות גנטיות לעובר זה יכול להגיע ללמעלה מ-20 אלף דולר. מעבר לזה, התרופות ההורמנליות שמשתמשים בהן להגברת ביוץ (גונדטורפין) מאוד יקרות כאן. הן לא מסובסדות כמו בישראל. אבל, אני יכול להגיד בביטחה שמבחינת טכנולוגיה ויכולות, ארצות הברית מובילה בענף הזה, וכך גם השירות".

מה הכי חשב לך שידעו על הקליניקה שלך?

״שאנחנו מודעים למצב הרגיש בו נמצאים בני הזוג והמטופלים שלנו. חלקם מגיעים אלינו תשושים, כמעט מיואשים ואנחנו תקוותם האחרונה להביא ילד לעולם. לכן היחס שאנחנו מעניקים פה הוא אינטימי, סבלני, אישי, איכפתי וחם. אנחנו מדברים עם המטופלים בגובה העינים, עוזרים איפה שאנחנו יכולים. גם בנושא העלויות אנחנו מאוד מתחשבים. המחירים שלנו הוגנים. הצוות פה מאוד מיומן; הוא עובד איתי הרבה שנים. המטופל מקבל את כל תשומת הלב מהדרג הרפואי הבכיר ועד אחרונת הפקידות".

פרטים נוספים:
California Center for Reproductive Health www.center4reproduction.com

818-907-1571

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

המקצוע הנחשק של ילדי ישראל: כוכב רשת

Published

on

סקר על ילדים מגיל 8: מה הם עושים ברשת? רוצים להיות כוכבים ודואגים מלייקים

55% מהילדים בגילאי 8 עד 12 מייצרים תוכן ייעודי ליוטיוב לפחות פעם בשבוע ו- 35% מהילדים העלו לפחות סרטון אחד. כך עולה מהדו"ח השנתי  על מצב האינטרנט בישראל שמפרסמת בזק. המקצוע הנחשק ביותר בקרב הילדים הוא כוכב רשת עם 23%, לעומת שחקן/ית כדורגל עם 15%, או זמר/ת עם 8% בלבד. כשליש מבני הנוער בודק לייקים כל כמה דקות ו-59% מבני הנוער חשים אכזבה מכמות הלייקים שקיבלו.

נועה קירל, כוכבת הרשת מס' 1 בישראל

עוד עולה מהסקר כי ההורים לעומת הצעירים, אינם מוצאים את הרשת כבטוחה עבור ילדיהם: עיקר דאגתם מהטרדות מיניות, ביוש (שיימינג), חרם והפצת מידע שלילי על ילדיהם ברשת. מהדו"ח עולה שההורים אקטיביים ועושים מאמצים לשמור על ילדיהם ברשת וכי 75% מההורים דיווחו כי הם מחטטים בוואטסאפ של ילדיהם, ו-37% מההורים משתמשים בשירותי ניטור וסינון תכנים. 

הרשת החברתית מכניסה גם מתח לחיים, כאשר 45% מבני הנוער טוענים שהרשת גורמת להם להרגיש שהחיים של אחרים יותר מאושרים ו-55% מבני הנוער מרגישים שהם מחמיצים חוויות מהנות שאחרים חווים (FOMO – Fear of missing out). נתונים אלו משתקפים היטב גם בתופעת המציאות המדומה שהרשת יוצרת לעיתים, כאשר 60% מבני הנוער מודים שהם מעלים תמונות ורודות יותר מהמציאות. 75% מבני הנוער (גילאי 13-17) ציינו שהם גולשים בנייד במקביל לצפייה בטלוויזיה, לעומת 45% מהבוגרים (גיל 55 ומעלה).

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

דליפה בטינדר: גן עדן לרמאים וסוטים

Published

on

יותר מ-70 אלף תמונות נשים, משתמשות אתר ההיכרויות טינדר, דלפו מהאתר והן זמינות לכל רוכש בפורום המשמש לסחר בלתי חוקי ברשת.

יותר מ-70 אלף תמונות של משתמשות טינדר הודלפו בפורום נסתר ברשת, כך מפרסם האתר גיזמודו (Gizmodo). לצד התמונות נמצא גם קובץ טקסט שמכיל כ-16 אלף נתוני זיהוי של משתמשים בטינדר, ומשתמשים אלה הם הנפגעים העיקריים באירוע. זמינות הצילומים לפושעי הרשת מעוררת חששות כבדים לשימוש בהן ביצוע מעשים בלתי חוקיים והטרדת המשתמשים עצמם.

החשיפה מגיעה לאחר שנחשף כי שורת אפליקציות היכרויות שיתפו מידע אישי על משתמשים כולל נתוני מיקום עם חברות שיווק ופרסום באופן שמפר את זכותם לפרטיות. המטה לביטחון לאומי בארה"ב הזהיר את הציבור כי נתונים שנאספים באפליקציות עלולים לשמש למטרות זדוניות, כולל זיהוי מדוייק של האנשים, מיקומם והעדפותיהם המיניות. בין השאר הזהירו במטה לביטחון לאומי מפני שימוש באפליקציות של חברות סיניות שכן על פי החוק בסין כל חברה חייבת למסור את כל המידע שברשותה לשלטונות. 

דליפת התמונות מטינדר עלולה להביא לתביעות משפטיות ולתשלום פיצויים מצד החברה. לפני מספר חודשים נאלצה אפליקציית ההיכרויות Jack’d לפצות 1,900 משתמשים מניו-יורק, לאחר שתמונות עירום שלהם דלפו לרשת לאורך שנה שלמה מבלי שהחברה ניסתה למנוע זאת. החשש הוא תמונות 70 אלף משתמשות טינדר שדלפו ישמשו לביצוע פעולות  Catfishing, כלומר פתיחת חשבון מתחזה ברשתות חברתיות. ישנם עבריינים רבים שעושים שימוש בטכניקה הזו כדי להערים על גברים בודדים ולחלץ מהם סכומי כסף גדולים, כמו גם סוטים שמפיקים עונג מקיום של מערכות יחסים וירטואליות דרך חשבונות מתחזים.

חשש נוסף הוא שחברה כלשהי תשתמש  בתמונות כדי לפתח מוצר לזיהוי פנים. מתוך מידע מטא-דאטה (Metadata) שהודלף יחד עם התצלומים ניתן לזהות דגמי טלפון מסוימים, דוגמת iphone X ששימש לצילום, ובנוסף כי תמונות רבות של סלפי מכילות חותמות זמן עדכניות. בעבר כבר השתמשו לרעה במאגרי התמונות של טינדר, כמו למשל בשנת 2017 בה הודלפו 40 אלף תמונות פרופיל שנוצלו לטובת יצירת מערך נתונים לפנים, ככל הנראה לצורך פיתוח מנגנון ללמידת מכונה.

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

יותר מפריז ולונדון: תל אביב במקום ה-20 בדירוג הערים היקרות בעולם

Published

on

רק טוקיו יקרה יותר מהעיר הישראלית באסיה * חיפה מדורגת במקום ה-31 וירושלים במקום ה-34 * לוס אנג'לס? רק במקום ה-50…

אם מחירים גבוהים הם מדד להצלחה, תל אביב יכולה לחגוג. העיר דורגה במקום ה-20 בדירוג הערים היקרות בעולם של אתר Numbeo, שמשווה נתונים סטטיסטיים שונים בין 440 ערים ברחבי העולם. אולי החדשות לא לגמרי רעות, כיוון שבפעם הקודמת דורגה העיר במקום ה-18.

תל אביב ממוקמת בדירוג בין קופנהגן במקום ה-21, לאוקלנד בקליפורניה במקום ה-19. חיפה שמרה על מקומה במקום ה-31, קצת לפני שיקגו (32) ואוסקה (33), וירושלים, שניצבת במקום ה-34, ירידה של מיקום אחד מהדירוג של השנה שעברה.

ערי שוויץ מחזיקות בחמשת המקומות הראשונים בדירוג של האתר. ציריך היא העיר היקרה בעולם, כשאחריה באזל, לוזאן, ג'נבה וברן. ארבעה ערים בנורבגיה מרכיבים את המשך העשירייה, פרט לרקייאוויק שנמצאת במקום התשיעי. ניו יורק נמצאת במקום ה-11 וסן פרנסיסקו במקום ה-12. לוס אנג'לס דורגה הרחק מאחור, במקום ה-50.

על פי הנתונים, רק טוקיו יקרה יותר מתל אביב ביבשת אסיה. סינגפור, הונג קונג ודובאי זולות ממנה. ב-27 המקומות האחרונים בדירוג (ממקום 414 ועד 440) נמצאות ערים בהודו ובפקיסטן.

כאשר מדרגים את הערים על פי שכר דירה בלבד הדירוג משתנה מעט. תל אביב מדורגת במקום ה-42 במחירי השכירות. ירושלים ניצבת במקום ה-111 וחיפה במקום 209 מבין הערים שנסקרו. סן פרנסיסקו היא העיר עם השכירות הממוצעת הגבוהה בעולם, ואחריה מנהטן בניו יורק, סן חוזה בקליפורניה, ברוקלין והונג קונג.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות