Connect with us

ארה"ב-ישראל

פרובוקציה ב'תגלית': "סולקנו מהטיול כי שאלנו על הכיבוש"

Published

on

שלושה יהודים-אמריקאים טוענים שנשלחו הביתה בגלל ויכוח עם המדריך במהלך סיור בגדר ההפרדה ארגון תגלית: "מדובר בפרובוקציה מתוכננת מראש"

שירה לאה, בנג'מין דורנברג ואמילי בלוך. פעילים של ארגון השמאל היהודיIfNotNow

שלושה צעירים יהודים אמריקאים, שהגיעו לארץ במסגרת פרויקט "תגלית", סולקו בשבוע שעבר מהתוכנית – לטענתם משום שהפנו למדריך שאלות על הכיבוש ועל גדר ההפרדה. שירה לאה, אמילי בלוך ובנג'מין דורנברג, בני 29, סיפרו כי התקרית אירעה במהלך נסיעה באוטובוס לאורך הגדר. לאחר עימותים חוזרים ונשנים עם המדריך הם נלקחו למשרדי תגלית בתל־אביב, שם נאמר להם שהם יכולים לנסוע לנמל התעופה ולשוב לארה"ב, או להישאר בישראל על חשבונם ולוותר על כרטיס הטיסה חזרה הביתה ועל דמי הפיקדון שהשאירו בסך 250 דולר. מדובר בפעילים של ארגון השמאל היהודי IfNotNow, שכבר עשה בעבר פרובוקציות במהלך סיורים של "תגלית".

בפוסט שהעלתה לפייסבוק כתבה שירה לאה: "וואו. נזרקתי מתגלית ישראל הבוקר, ביחד עם עוד שני אנשים, רק בגלל שכאשר נסענו לאורך גדר ההפרדה בין ישראל לגדה המערבית ניסינו לשאול את המדריך שאלות על הגדר ולא קיבלנו את התשובה שלו, שכל הסכסוך נגרם בגלל פלסטינים אלימים מטורפים. אני הרוסה ממדיניות טראמפ של הפרדה בין משפחות, עיכוב ילדים ובניית חומה לאורך הגבול בין ארה"ב למקסיקו, כי היא מנוגדת לכל הערכים שגדלתי עליהם בקהילה יהודית, היכן שאמי היא רבנית. זה בלתי נתפס שידרשו ממני לשבת בשקט כאשר אנו רואים את אותם דברים מתרחשים בישראל". על הפרויקט עצמו, שהוא ללא תשלום (למעט הפיקדון), כתבה שירה: "זה שוחד ולא מתנה".

יום לאחר שסולקו מהתוכנית יצאו שלושת הצעירים היהודים לסיור בשטחים וביקרו בכפר בדואי ליד חברון.

במקביל הם פתחו בקמפיין לגיוס כסף לרכישת כרטיסי הטיסה חזרה לארה"ב. גורמים בתגלית אומרים כי מדובר בפרובוקציה מתוכננת מראש. לדבריהם, הפעילים שאלו שאלות באופן אגרסיבי שלא קשור לתוכן שעליו דיבר המדריך, והפריעו לו. הם גם צילמו אותו ונתבקשו כמה פעמים להפסיק לצלם.

מארגון תגלית נמסר בתגובה: "שלושת הפעילים נתבקשו לעזוב את הקבוצה לאחר הפרעה למהלך התקין של הסיור, ללא כל קשר לעמדתם הפוליטית. פרויקט תגלית מעודד את שאלותיהם של כלל משתתפיו, המגיעים מרקעים ועמדות פוליטיות שונות, ורואה בהן חיונית לחוויית הסיור. זאת כל עוד הן באות לידי ביטוי באופן מכובד. לא נאפשר לכל פעילות מאורגנת בשם אג'נדה ספציפית להרוס את המהלך התקין של הסיורים ולפגוע באופן אגרסיבי בחווייתם של המשתתפים".

תגלית מביאה לארץ בכל שנה עשרות אלפי צעירים יהודים בגילאי 18 עד 32 מכל העולם. הפרויקט נוסד ב־1999, ועד כה הביא לישראל כחצי מיליון צעירים לטיול בן שבוע. בשנה שעברה הגיעו לישראל במסגרת הפרויקט כ־48 אלף משתתפים, מה שהוגדר על ידי ראשי תגלית כשנת שיא. ב־2015 וב־2016 הגיעו 45 אלף יהודים מדי שנה.

לאחרונה דווח כי מספר משתתפי תגלית שצפויים להגיע בחורף הקרוב צנח בעשרות אחוזים ביחס לשנים קודמות, כשעיקר הירידה מורגשת בקרב קבוצות מארה"ב. מפעילים של התוכנית מייחסים את הירידה לתחושת הניתוק של צעירים אמריקאים ולשינויים בתנאי ההרשמה.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

רמת טראמפ: מתנת ישראל לנשיא ארה"ב ביומולדת ה -73

Published

on

"תודה לך ראש הממשלה נתניהו ולמדינת ישראל על הכבוד הגדול הזה", טראמפ צייץ בטוויטר לאחר שהממשלה אישרה הקמת ישוב בגולן על שמו

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu (2nd-R) and US Ambassador to Israel David Friedman (L) applaud after unveiling the place-name sign for the new settlement of "Ramat Trump", or "Trump Heights" in English, named after the incumbent US President, during an official ceremony in the Israeli-annexed Golan Heights on June 16, 2019. (Photo by Jalaa MAREY / AFP)

נשיא ארה"ב דונלד טרמאפ הודה לראש הממשלה בנימין נתניהו שעות אחרי שהממשלה אישרה קריאת
יישוב ברמת הגולן על שמו – "רמת טראמפ". "תודה לך ראש הממשלה נתניהו ולמדינת ישראל על הכבוד הגדול הזה", טראמפ צייץ בטוויטר.

קודם לכן הממשלה קיימה ישיבה חגיגית בצפון רמת הגולן לציון ההכרה של טראמפ בריבונות הישראלית בגולן ובמהלכה אושר קריאת היישוב על שמו. בפתח הישיבה, שבה נכח גם שגריר ארה"ב בישראל, נתניהו בירך את טראמפ ואמר המחווה נועדה לחלוק "כבוד גדול לידיד גדול של ישראל".

"אנחנו ביום היסטורי", אמר נתניהו בפתח הישיבה שהתקיימה ביישוב ברוכים קלע אלון. "אנחנו הולכים
לעשות שני דברים: להקים יישוב חדש ברמת הגולן, דבר שלא נעשה שנים רבות, אקט של התיישבות
וציונות ראשון במעלה; ושנית, לכבד את ידידנו, ידיד גדול מאוד של מדינת ישראל, הנשיא דונלד טראמפ,
שהכיר לאחרונה בריבונות ישראל ברמת הגולן, המנהיג הבינלאומי הראשון שעשה זאת".

עוד אמר נתניהו: "הוא פשוט קרע את המסכה מעל כל מסך הצביעות הזה, שלא מכיר במובן מאליו. לכן בגין אמר, כשהעביר את 'חוק הגולן', שלפעמים גם את המובן מאליו צריך לעשות".

דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל, הודה בשמו של הנשיא טראמפ על הקמת היישוב הנושא את שמו. "ביום שישי חגג טראמפ את יום הולדתו ואני לא יכול לחשוב על מתנה יותר נאותה ויפה להעניק לו מאשר רמת טראמפ. האוויר כאן טהור, השמש מרהיבה, הנוף מדהים", אמר.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

מרגש: משפחת נרצחי הפיגוע בפיטסבורג ב"בית אורי" בעפולה

Published

on

בני משפחתם של ססיל ודיוויד רוזנטל, שנרצחו בפיגוע בפנסילבניה, ביקרו במוסד לבעלי מוגבלויות ושתלו עץ לזכר יקיריהם

כשמונה חודשים לאחר הפיגוע הקטלני בבית הכנסת בפיטסבורג שבפנסילבניה, שגבה את חייהם של 11 מתפללים ונחשב כמתקפת הטרור הגדולה ביותר על הקהילה היהודית בארה"ב, הגיעו קרובי משפחתם של שניים מהרוגי הפיגוע לסיור מרגש במוסד לבעלי מוגבלויות בעפולה. הוריהם ושתי אחיותיהם של ססיל ודיוויד רוזנטל ז"ל, שני אחים בעלי צרכים מיוחדים שנרצחו בפיגוע, הגיעו ל"בית אורי" שבעפולה, המשמש ככפר לילדים ומבוגרים בעלי מוגבלות שכלית-התפתחותית. זאת לאחר שדיירי המקום שתלו עץ זיכרון למען שני האחים וריגשו את משפחתם עם המחווה לשני יקיריהם שנרצחו בפיגוע. אלי רוזנטל (האב) אמר בהתרגשות: "זכינו לבקר במקום מקסים ומיוחד בזכות הבנים שלנו".

בני המשפחה הגיעו לארץ בעזרת קרן פרס בראשית וארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה JFNA . הפיגוע בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג התרחש באוקטובר 2018 , לאחר שרוברט באוורס, בעל רקע אנטישמי, התפרץ למקום במהלך תפילת שחרית ביום שבת ופתח בירי לעבר המתפללים תוך שהוא צועק "כל היהודים חייבים למות". בפיגוע נהרגו 11 איש ו 6- נפצעו, בהם 4 שוטרים.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

"הייתי מסוגל בוודאי להגיע למספר גופות של 30 יהודונים"

Published

on

צעיר מקליפורניה איים בצ'אט לבצע ירי המוני בבית כנסת בהשראת הירי בבית הכנסת בפאווי ליד סן דייגו, "רק עם מדים נאציים"

רוס פארקה, צעיר בן 23 מאזור סן פרנסיסקו, מואשם שאיים בצ'אט לבצע ירי המוני בבית כנסת בהשראת הירי בבית הכנסת בפאווי, "רק עם מדים נאציים" – כך נמסר מהמשטרה המקומית. על פי ההודעה מואשם הצעיר, תושב העיירה קונקורד, באיומים, החזקה לא חוקית של נשק וייצור נשק. הרשויות מצאו בביתו
של פארקה, המתגורר יחד עם אמו, רובה AR-15 חצי אוטומטי, ספרות נאצית, בגדי הסוואה, חרב ומחסניות עם קיבולת גדולה. במשטרה אמרו כי הוא רכש מוקדם יותר השנה את הרובה כשהוא אינו שלם, ובהמשך שדרג אותו.

מכתב האישום עולה כי פארקה היה על הרדאר של ה- FBI והמשטרה כטרוריסט פוטנציאלי. חוקרי ה- FBI איתרו את הדברים שהוא כתב ברשת, וכללו בנוסף גם איומים לפגוע בשוטרים. הוא נהג להשתמש ברשת החברתית ,Steam שם היו כינויו " Adolf Hitler ((( 6 Million )))". פארקה כתב שהושפע מאירוע הירי ההמוני בבית הכנסת בפאווי שבאזור סן דייגו ומהטבח במסגדים בקרייסטצ'רץ' בניו זילנד מוקדם יותר השנה, וכינה את המחבל שביצע אותו "גיבור". פארקה כתב שישדר את הטבח בחי. בפוסטים אחרים, לפי הפרסום, הוא כתב שיבחר מטרה טובה יותר מאשר "סתם בית כנסת אקראי", והתייחס ליהודים כאל "תתי אדם".

"הייתי מסוגל בוודאי להגיע למספר גופות של 30 יהודונים ואז בערך חמישה שוטרים, כי גם הייתי מחליט להיאבק עד מוות", הוא כתב באחד הפוסטים. פארקה אושפז במוסד לחולי נפש בשנת 2011 לאחר שנאבק בשוטרים שהועזקו לביתו בעקבות סכסוך משפחתי. עובדת מרכז האזורי של איסט ביי, המסייע לאנשים הסובלים ממוגבלות התפתחותית, אמרה לרשויות בשנת 2015 כי היא מאמינה שהוא מתאים לפרופיל של מבצעי ירי המוני. האירוע מצטרף לידיעות נוספות על פשעי שנאה נגד יהודים ברחבי ארה"ב מהימים האחרונים.

בין היתר, תושב פלורידה, ג'ושוע ג'ון לף בן ה -40 , נעצר לאחר שאיים ברשתות החברתיות להרוג
קבוצות מיעוט שונות, בהן יהודים. בפוסטים שכתב ברשת, שיבח הנאשם את ג'ון ארנסט, בן ה 19- שביצע את הירי בבית הכנסת בפאווי, ואמר כי הוא מצטער שהוא לא הרג יותר בני אדם.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות