fbpx
Connect with us

השבוע בלוס אנג'לס

פוסט בחירות: "הבינה" של אובמה במלון פארק פלאזה

Published

on

המפגש התקופתי של צעירי "בינה"  בלוס אנג'לס עסק בניתוח תוצאות בחירות 2012 והשפעתן על הקהילה היהודית בארה"ב ועל ישראל * הכה את המומחה

ערב יום שלישי שעבר, פעילי ארגון "בינה" בלוס אנגלס, השלוחה הצעירה של ILC, התכנסו במלון קראון פלאזה בעיר, לדון בתוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב, לבית הנבחרים ולסנאט. הפאנל כלל שלושה מומחים בניתוח פוליטי: מל לווין, חבר קונגרס דמוקרטי לשעבר מסנטה מוניקה; דן שור, רכז המחלקה הפוליטית באוניברסיטת USC; ודייב ראנד, המתאם הפוליטי של AIPAC לשעבר. הדיון הונחה על ידי ליאור הלפרן החבר באירגון "בינה" ומנהיג פוליטי בהתהוות. את האירוע הפיקה שני פיילס, מפיקת השלוחה הצעירה של ILC, שאירגנה ערב מעניין ומכובד בצורה יוצאת דופן. קהל המוזמנים כלל צעירים יהודים-ישראלים אינטלקטואלים, תומכי המפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית כאחד, שהגיעו לשמוע כיצד הבחירות של 2012 ישפיעו על מדינת ישראל ועל היהודים באמריקה. המסר העיקרי שהועבר: גם  אם המתמודד שבחרתם לנשיאות נבחר או לא נבחר, תמיד יש דרך להמשיך ולהשמיע את קולנו. עלינו להיות מעורבים בארגונים פוליטיים ולתמוך במתמודדים שאנו מאמינים בהם, כי אלו תמיד יזכרו את מי שתמך בהם בדרך. כך ניתן להעצים את השפעתה של הקהילה היהודית בעולם וארת כוחה של מדינת ישראל. 

לשאלתו של הלפרן, איך ניתן להסביר את תוצאות הבחירות, הנוכחים ענו: 

מל לווין: אחוזי ההצבעה השתנו מבחינה דמוגרפית. אחוז ההצבעה של הקול "הלבן" ירד לעומת אחוזי ההצבעה ההיספאנים שעלו בצורה משמעותית, ככל הנראה בגלל חוקי ההגירה החדשים שאובמה מדבר עליהם. דבר נוסף שמציין לווין, הוא שלדאבונו, המפלגה הרפובליקנית, אותה המפלגה של אברהם לינקולן, הפליגה השנה יותר מדי רחוק לצד הימני ונעשתה קיצונית מדיי. 

דן שור הוסיף, שמיט רומני הביע התנגדות על דברים שמק'קיין ובוש לפניו, מעולם לא התנגדו אליהם ולכן היה לו קצת יותר קשה בבחירות הללו, בעיקר בקרב האוכלוסיה ההיספאנית. שור ציין כי תוצאות הבחירות של 2012 יכולות להיות מוסברות בכך שהן היו "פחות לבנות, פחות דתיות ופחות 'נשואות'". ראשית, מבחינה דמוגרפית, הקול הלבן שנוטה יותר להצביע ברומני ירד באחוזיו. שנית, לדעתו של שור, כל מי שהוא חלק מארגון דתי בכל דת שהיא, יש יותר סיכוי שיבחר ברומני, וכיוון שהיו פחות מצביעים דתיים התוצאות היו כפי שהיו. החלק השלישי והמעניין- הוא בעניין המצב המשפחתי של המצביעים. שור טוען שהבחירות כללו אחוזים מועטים של מצביעים נשואים. סטטיסטית, הוא מציין, כי נשים רווקות נוטות להצביע למפלגה הדמוקרטית, גברים נשואים מצביעים לרוב רפובליקנים, וגברים רווקים פשוט לא מצביעים. 

לשאלה שנשאלה לגבי מדיניות החוץ שעתידה להיות לאחר הבחירות של 2012, המומחים ענו:

דן שור: בבחירות הללו מדיניות החוץ לא היוותה גורם חשוב כלל. אלו היו בחירות שהונעו על ידי שאלות חברתיות וכלכליות – ומדיניות החוץ לא נכללה בהן. שאלת מערכת היחסים ישראל- ארצות הברית לא היוותה שום מדד בבחירות 2012. 

דייב ראנד: בשל המצב הכלכלי והחברתי בארצות הברית, בבחירות הללו, שכחו את התפקיד הקריטי והחשוב של ארצות הברית במזרח התיכון.

איך מסבירים את הבחירה היהודית? איך מחליטים מי המתמודד החיובי ביותר ליהודים ומדינת ישראל?

דן שור: במאה האחרונה החשיבה היהודית השתנתה, ליהודים באמריקה פחות חשובה המדיניות כלפי ישראל ויותר חשוב הנושא החברתי והכלכלי באמריקה. "אני אישית מסרב להיות בין היהודים שלא שמים את ישראל בראש עדיפויותם". 

דייב ראנד: צעירים יהודים באמריקה לא עושים הרבה למען ישראל והקשר הישראלי- אמריקאי. יש צורך בעשייה למען ישראל והדגשת החשיבות של ארץ ישראל ליהודי אמריקה מחדש. 

מל לווין הסכים כי סדר העדיפויות של יהודי אמריקה בהחלט השתנה, הדור החדש פחות שם דגש על חשיבות יחסי ארה"ב וישראל. אך הוא מוסיף, כי לדעתו אובמה הוא בעד ישראל ורוב הקהילה לא מודעת לכך. לווין הביע בושה על העובדה שיהודים רבים מדברים רעות על אובמה בצורה לא מכובדת ולעיתים שפלה. "זוהי לא הדרך ההומאנית להביע דיעה, וזה מפלג אותנו כקהילה. אין לרשעות כזו מקום בקהילה שלנו ומעולם לא היתה תופעה מעין זו. זה קריטי בשביל ישראל שההתנהגות הזו תיפסק!"  

לווין הדגיש שהדבר החשוב ביותר הוא להציב בפנינו מטרה להציב יותר יהודים בעמדות פוליטיות ולעודד יהודים ופוליטיקאים פרו-ישראלים לרוץ לבית הנבחרים. בנוסף, יש לתמוך במתמודדים לעמדות פוליטיות כי אלו תמיד יזכרו מי השקיע בהם מאמצים.

    

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מי עומד מאחורי ציור הקיר החדש של הצעירה האיראנית המנוחה מהסה אמיני בשדרת מלרוז?

Published

on

עבור האומנית וציירת הקירות קלו חאקיאן, היצירה הזו היא אישית. האמנית האיראנית-אמריקאית, שנולדה וגדלה בלוס אנג'לס, בילתה את השבועות האחרונים בהתלבטויות אישיות על המשבר המתבשל באיראן, בעקבות מותו של מהסה אמיני. "קשה לשבת מאחור ממדינה אחרת ולהרגיש שאין שום דבר שאנחנו יכולים לעשות כדי לעזור", אמרה.

זה מה שהוביל את חאקיאן לשתף פעולה עם צייר קיר אחר בלוס אנג'לס, טוד גודמן. גודמן, שצייר ציורי קיר ברחבי לוס אנג'לס, במיוחד במערב העיר, אמר שהוא לא זר ליצירות ממניעים פוליטיים שמעבירים מסר רב עוצמה. בעבר, הוא צייר על הסכסוך הישראלי והפלסטיני ולאחרונה עשה עבודה סביב הפלישה לאוקראינה. כשעיצב את היצירה הזו, הוא רצה שאמן איראני יצטרף אליו בהחייתו ופנה לעזרתו של קלו חאקיאן.

חאקיאן ממעטת לעשות יצירות פוליטיות, אבל היא גם מתעקשת שהפרויקט הזה חורג מפוליטיקה. "זה אפילו לא עניין פוליטי בשלב זה. מדובר בזכויות אדם בסיסיות, ולא יכולתי לשבת בחיבוק ידים ולא עשות כלום. פשוט לא יכולתי", אמרה.

בזמן ששני האמנים עובדים, הם מתקבלים על ידי עשרות מבקרים שנקלעו לציור הקיר בזמן שהם עברו בשכונה או מצאו את המיקום באמצעות מדיה חברתית. בזה אחר זה הם ניגשים אל האמנים ומודים להם על הנצחת מהסה אמיני, שהפכה לסמל במאבק למען זכויות נשים וחירותן באיראן.

"אני לא זה שהם צריכים להודות. הם צריכים להודות לבנות באיראן – הצעירות האמיצות, הגברים, כולם שם בחוץ. אלה הגיבורים. אנחנו רק מנסים להודיע להם שהם נשמעים", אומרת חאקיאן.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured8 שעות ago

התקרית שמזעזעת את לוס אנג'לס: זאב ערבות תקף פעוטה ישראלית בוודלנד הילס, אביה חילץ אותה וצעק בעברית 

Featured8 שעות ago

לוחם ה-MMA נתן לוי בתגובה לדברי קניה ווסט – אם יש לך בעיה איתי או עם מישהו מהעם שלי, אתה מוזמן לבוא לפגוש אותי!

Featured8 שעות ago

פגוש את העיתונות: נתניהו מרגיע את התקשורת האמריקאית- לא אתן לפגוע בקהילת הלהט"ב בישראל

Featured8 שעות ago

חברת הענק האמריקאית לוקהיד מרטין מצטרפת לרפאל הישראלית לפיתוח מערכת הלייזר ליירוט טילים 

Featured8 שעות ago

 מייסד חברת 'לייף אלרט', איש העסקים והפילנתרופ יצחק שפר, הלך לעולמו בביתו בבל אייר

Featured4 ימים ago

משעמם לה? ברברה פרר מאיימת שוב בהחזרת חובת חבישת המסכות במחוז לוס אנג'לס

Featured4 ימים ago

מקרי המוות מפנטניל עלו ביותר מאלף אחוזים בלוס אנג'לס: הרצאה ועידכון להורים ובני נוער ישראליים במרכז שפר בוודלנד הילס

Featured4 ימים ago

מחקר של רדפין: אנשים שעוזבים את לוס אנג'לס נוהרים כעת לשתי הערים הללו

כתבות שבועיות