Connect with us

Featured

ערב ראש השנה תשפ"ב: 15.2 מיליון יהודים בעולם, כ-6 מיליון בארה"ב

מתוך כלל האוכלוסייה היהודית בעולם, בישראל נמצאים כ-6.93 מיליון יהודים, ואילו כ-8.3 מיליון יהודים חיים מחוץ לישראל | כ-6 מיליון יהודים מתגוררים בארה"ב, וכ-2.3 מיליון בכל שאר המדינות

Published

on

בפרוס שנת התשפ"ב עומד מספר היהודים בעולם על כ-15.2 מיליון נפש, בהשוואה ל-15.1 מיליון נפש בשנת התשפ"א. מתוך כלל האוכלוסייה היהודית בעולם, חיים בישראל כ-6,930,000 מיליון יהודים (לעומת כ-6,840,000 בשנה שקדמה לה), ואילו כ-8.3 מיליון יהודים חיים מחוץ לישראל (מתוכם כ-6 מיליון בארה"ב, וכ-2.3 מיליון בכל שאר המדינות).

עוד חיים בישראל למעלה מ-470 אלף זכאי חוק השבות (אשר אינם רשומים כיהודים במרשם האוכלוסין). מספר זכאי חוק השבות בעולם, כולל אלה המגדירים עצמם כיהודים ובני משפחותיהם המורחבות, עומד על 25.3 מיליון איש – מתוכם 7.3 מיליון בישראל ו-18 מיליון מחוץ למדינת ישראל. אחוז היהודים בישראל מתוך כלל יהודי העולם עומד על 45.3%, עלייה של חצי אחוז לעומת השנה הקודמת.

הקהילה הגדולה ביותר באירופה (והשלישית בגודלה בעולם) מתגוררת בצרפת: 446 אלף יהודים, הרביעית בקנדה, שם חיים כ-393,500 יהודים והחמישית בבריטניה: 292 אלף איש.

האוכלוסייה היהודית במדינות נוספות עם לפחות עשרת אלפים יהודים כל אחת (לא כולל את זכאי חוק השבות): ארגנטינה – 175 אלף איש, רוסיה – 150 אלף, גרמניה 118 אלף, אוסטרליה 118 אלף, ברזיל 91,500, דרום אפריקה 52 אלף, הונגריה 47 אלף, אוקראינה 43 אלף, מקסיקו 40 אלף, הולנד 30 אלף, בלגיה 29 אלף, איטליה 27 אלף, שוויץ 18,500, אורוגואי 16 אלף, צ'ילה 16 אלף, שבדיה 15 אלף, טורקיה 14,500, ספרד 13 אלף, אוסטריה 10,000, פנמה 10,000. במדינות ערביות ומוסלמיות מתגוררים כ-27 אלף יהודים, מהם כאמור כ-14,500 בטורקיה, ועוד כ-9,500 באיראן, כ-2,000 במרוקו וכ-1,000 בתוניסיה.

מדינות שבהן מונה האוכלוסייה היהודית לכל היותר כ-500 נפש כוללות את איחוד האמירויות, אל סלבדור, איי הבהאמה, בחריין, ברבדוס, ג'מייקה, הרפובליקה הדומיניקנית, קובה, בוליביה, סורינאם, מלטה, סלובניה, קפריסין, אלבניה, בוסניה, צפון מקדוניה, ארמניה, טג'יקיסטן, טורקמניסטן, קירגיזיה, אינדונזיה, דרום קוריאה, הפיליפינים, טאיוואן, תאילנד, בוטסואנה, זימבבואה, מדגסקר, מצרים, ניגריה, נמיביה, קונגו, קניה ותימן.

את המחקר ערך הדמוגרף הבכיר, פרופ' סרג'יו דלה פרגולה מהאוניברסיטה העברית, ומפרסמת הסוכנות היהודית לקראת השנה החדשה. המחקר נערך עבור השנתון היהודי האמריקני (AJYB 2021). האומדנים לפיהם חוקר פרופ' דלה פרגולה כוללים את כל אלה המגדירים עצמם כיהודים ואשר אינם מחזיקים בזהות דתית אחרת. הנתונים אינם כוללים את המגדירים עצמם "יהודי באופן חלקי".

Featured

"אריזונה היא לא המדינה האחרונה שתפעל נגד חברת בן אנד ג׳ריס ויוניליוור"

אריזונה משכה 143 מיליון דולר מהשקעתה בחברה, ואליה הצטרפה מדינת פלורידה * שון אבן חיים, יו"ר IAC for Action: ״חדשות חשובות במלחמה נגד תנועת השנאה BDS"

Published

on

המלחמה בחרם נגד ישראל: אחרי שאריזונה הציבה אולטימטום ליוניליוור, חברת האם של בן אנד ג'ריס, המדינה עלתה שלב נוסף ומשכה השבוע 143 מיליון דולר שהושקעו בחברה באמצעות מניות ואג"ח.   מדינת פלורידה ביצעה צעד דומה והפסיקה גם היא את ההשקעות בחברת יוניליוור בשל ההחלטה שלא לאפשר את מכירת מוצריה בשטחי ישראל.

אריזונה היא הראשונה שמשכה את כל השקעותיה בחברת בן אנד ג׳ריס בתגובה לחרם נגד ישראל. גזברית מדינת אריזונה, קימברלי יי, נימקה את ההחלטה בכך שבעצם החרם החברה עברה על חוקי המדינה. ״הצבתי לחברת יוניליוור, החברה האם של בן אנד ג׳ריס, אולטימטום: בטלו את החלטת בן אנד ג׳ריס או היפרדו מחברת בן אנד ג׳ריס כדי לציית לחוק מדינת אריזונה, או שתישאו בהשלכות. הם בחרו באופציה השנייה,״ אמרה גזברית מדינת אריזונה. היא הוסיפה: ״ישראל היא שותפת סחר גדולה של אריזונה וכך היא תמשיך להיות. כמנהלת הכספים והמשקיעה הראשית של המדינה, אני עומדת לצד ישראל, ולא אאפשר שימוש בכספי מיסים למאמצים אנטישמיים ומפלים נגדה״. על פי הודעת הגזברית, השקעות מדינת אריזונה ביוניליוור – במניות ובאג"ח – ירדו בחודש יוני מ-143 מיליון דולר ל-50 מיליון דולר, וב-21 בספטמבר, ירדו לאפס.

נקיטת הצעדים נגד בן אנד ג׳ריס ויונילוור התבצעה בעקבות פניית ארגון IAC for Action, ארגון האחות של ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית (IAC) שאחראי על מדיניות וחקיקה, שלקח חלק פעיל בקידום החקיקה נגד BDS באריזונה בשנת 2016.

"IAC for Action" מוביל בימים אלה בארה״ב קמפיין נרחב לאכיפת חוקי ה-BDS נגד בן אנד ג׳ריס ויוניליוור במדינות רבות.
שון אבן חיים, יו"ר IAC for Action, אמר: ״אלו חדשות חשובות במלחמה נגד תנועת השנאה BDS, ששמה לה למטרה לערער את עצם קיומה של מדינת ישראל. אנחנו גאים בעבודה שעשינו בשנים האחרונות כדי לוודא שישנם חוקים נגד ה-BDS, כולל באריזונה.

אבן חיים: "אנחנו מאמינים שאריזונה היא לא המדינה האחרונה שתפעל נגד חברת בן אנד ג׳ריס ויוניליוור ונמשיך לעשות כל שניתן בשביל שיהיה מחיר ברור וכבד לכל מי שמשלב ידיים ומשתף פעולה עם תנועות שנאה אנטי-ציוניות ואנטישמיות״.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות