Connect with us

חדשות

עצמאות ושחרור: בינו ובינה עם ד"ר רונית לאמי

Published

on

יום העצמאות של ארה"ב נחגג השבוע ונדמה כי רבים לוקחים כמובן מאליו את משמעותו; הרי לפני יותר מ-230 שנה היא לא היתה קיימת, וכך גם מושגי החופש והעצמאות שאמריקה מסמלת לרבים ביבשת ובעולם… 

TETRRF-00024113-001

המילון מגדיר את המילה 'עצמאות' כ"חופש משליטה על ידי אחרים, אי תלות". אם נבחן את חיינו בהווה נבחין שאנחנו לא באמת עצמאיים. כבר ברגע שנולדנו אנו קשורים בעבותות למסגרות ואיננו משוחררים משליטה של אחרים; וגם איננו חסרי תלות. עצם העובדה שיש לנו כרטיס אשראי, שאנו תלויים בחברות לסיפוק שרותינו, במשפחה ועוד, מחברים אותנו למערכת האוניברסלית, שבמהותה יוצרת תלות ושליטה, אם נרצה בכך או לא.

מה עושים? התשובה נעוצה בהבנה שאנו חיים במערכת הבנויה ממסגרות שיצרנו במשך השנים, ושאותם קשה מאוד לפרק. מכאן שההעצמאות והחופש אותם עלינו ליצור הם במובן הפסיכולוגי או המנטלי. הרי הדבר העיקרי שיש ביכולתנו לפתח הוא היכולת שלנו לשלוט במחשבות, ברגשות ובתגובות שלנו. שם אנו יכולים להשיג עצמאות וחופש אמיתיים, ואלו מושגים על ידי תהליך פנימי של הפנמת עקרונות מסויימים.

כיצד יוצרים זאת? התהליך לוקח זמן, אולם ישנם מספר עקרונות שהבנתם ויישומם בחיי היום יום שלנו יעזרו במידה רבה. אחד מעקרונות אלה הוא: Letting go.

Letting go הוא עקרון ריפוי אותו אנו חייבים לעצמנו, ומשמעותו הפסיכולוגית היא: היכולת של האדם להרפות ו/או לשחרר כל דבר המקבע אותו מבחינה נפשית, ריגשית או מנטלית. עם היכולת הזו מתאפשרים חיים של חופש ועצמאות פנימית. מכאן גם הבחירות של האדם הופכות להיות ממקום של בחירה מתוך חופש, ולא מתוך – כי צריך, כי ככה עושים כולם, כי כך נהוג, כי בטלוויזיה אמרו, כי הרב אמר, כי בא לי לעשות דווקא, כי אחרת מה יגידו עלי, וכדומה.

ללא יישום עקרון זה חיינו הם שיעבוד ותלות לייצרנו, רגשותנו וכפועל יוצא לתגובות ולפעולות שלנו. מצב של תלות וחוסר עצמאות מוחלט!july_4_fireworks

בנוסף, Letting go מתייחס לחוויות שליליות (ולאו דווקא טראומטיות): ציפיות, לחצים, פרפקציוניזם, הרצון להתקבע בצידקתי, להעביר ביקורת, או כל מחשבה ותחושה שלילית אותם אני חווה או יוצר. כל אלה נובעים מתמונות במוחנו, או דרישות לגבי כיצד אני, האחר או הדברים צריכים להיות. דרישות אלה נובעות מהאגו ומהרעיון שלו לגבי מה יספק אותנו. מצב תודעה שכזה מוביל באופן תמידי לאכזבות או תסכולים. אולם עם יכולתנו לשחרר את העבר, או כיצד הדברים צריכים להיות, אפשרויות חדשות מופיעות וכוון חדש מתפתח. שחרור מכבלי החומר והרגש יוצר חופש פנימי המאפשר הנאה מהחיים בהווה.

היכולת לשחרר או להרפות חייבת להעשות גם ביחסים בינאישיים. על מנת להשיג אושר בזוגיות. כאן עלינו ללמוד לשחרר דפוסי התנהגות ישנים (לדוגמא: את הצורך של 'להיות צודק', כאב מהעבר), המונעים מאיתנו מלהיות פנויים באמת בזוגיות העכשוית.

לעיתים אנשים נמצאים בזוגיות באופן פיזי אולם ברמת התת מודע הם לא באמת פנויים לבן זוגם הנוכחי. כאשר אנו נאחזים במשהו מהעבר, רמת הזוגיות ועומקה, וכן דרגת השיתוף אותם אנו מאפשרים בזוגיות הנוכחית נפגמת. אם אנו נאחזים באספקטים החיוביים של זוגיות העבר, אנו מונעים מאספקטים חיוביים אלה להופיע בזוגיות הנוכחית. ואם אנו נאחזים באספקטים השליליים של זוגיות העבר, אנו הופכים למתמרמרים ומתלוננים ומבטאים זאת עם בן הזוג עכשווי. כל סוג של שליליות צריכה להשתחרר על מנת לבסס מחדש זרימה חיובית בחיינו. היכולת לשחרר פותחת עבורנו את הדרך לחיות ולהצליח.

בכך שאנו משחררים או מרפים ממשהו או מישהו אין הכוונה לכך שאנו זורקים אותם. אנו פשוט שמים את הדברים בפרספקטיבה נכונה ואמיתית ו – RELEASE OURSELVES.

ברגע שאנו משחררים או מרפים ממישהו או משהו, אנו בעצם משחררים עצמנו מתלות או 'עבדות' לדבר, ועל ידי כך יוצרים חופש פנימי לחיות ולעשות בחירות נכונות. עקרון השחרור מרמז על כך שאנו מאפשרים למשהו טוב יותר להכנס לחיינו, או שדומה או זהה יחזור, אולם בדרגה גבוהה יותר.

עקרון ריפוי זה הוא אחד מהקלים לתרגול: הנכונות לא להשקיע או להתמקד יותר במשהו שאינו נכון יותר לגבינו. הוא מביא איתו חדות, מתיקות ואת הצעד הבא שיהיה בהיר יותר. עם תרגולו אנו נרגיש הקלה, חופש ושמחת חיים שיחדרו יותר ויותר לחיינו. הערך העצמי שלנו יעלה, ונמצא עצמנו מתעניינים בדברים מהנים ונחווה פחות לחץ, חרדה, צרות, נטל, אומללות, והקרבה. החופש הפנימי שיושג יגרום לתחושת שחרור מכבלים.

חופש פנימי אמיתי מאפשר לנו לתת עצמנו בשלמות, כי כאשר עושים זאת, אנו חופשיים וממוקדים. אנו משוחררים משיפוטים וביקורת של עצמנו והאחר, משוחררים ממניפולציות או מהרצון להשיג תוצאה מסויימת ובכך מאפשרים לתקשורת כנה ואמיתית להתקיים, וכשהתקשורת כנה ומשוחררת, היא גורמת לחיבור טוב ועמוק יותר. היא הדבק המחבר בין בני אדם והכרחית לזוגיות טובה. כאשר אנו מרגישים משוחררים וחופשיים אנו גורמים לאחר להרגיש כך. החופש הפנימי שלנו מאפשר אושר לכולם… ולאושר אין אסירים!     

Dr Lami, is a CA Licensed Clinical Psychologist, a UK Chartered Psychologist and a Licensed Clinical Hypnotherapist.  Her book 'Roadmap to Success' co authored with Dr. Deepak Chopra is out.

310.626.0218 * info@drlami.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

חדשות

"כמו בסרטים": הדלת נפתחה – הכביש המהיר ליד קרלסבד התמלא בשטרות…

Published

on

נהגים שנסעו ביום שישי שעבר בכביש מהיר בדרום קליפורניה נדהמו לראות שטרות של כסף מזומן מכסים את הנתיבים בכביש. רבים מהם עצרו את המכוניות ויצאו לאסוף את הכסף.  האירוע היה בסביבות 09:15 בבוקר בעיר קרלסבד, כשרכב משוריין עשה את דרכו מסן דייגו למשרדי התאגיד הפדרלי לביטוח פיקדונות. מסיבה לא ברורה אחת הדלתות ברכב נפתחה, ושקים מלאים בכסף מזומן נפלו מהרכב. שטרות של כסף – בעיקר של 20 דולר ושל דולר אחד – התעופפו מהשקים וכיסו את הנתיבים בפריוויי 5.  נהגים המומים שהבחינו בשטרות עצרו את המכוניות ויצאו לאסוף את הכסף. 

לרשתות החברתיות עלו כמה סרטונים שמתעדים את הנהגים הצוהלים בזמן איסוף השטרות. "זה הדבר הכי משוגע שראיתי", אמרה צעירה באחד הסרטונים. המשטרה עצרה שני אנשים והקטע אותו חסמו הנהגים נפתח לתנועה כעבור שעתיים. המשטרה ציינה שברשותה יש סרטונים רבים מהזירה, קראה לנהגים להחזיר את הכסף – והזהירה שמי שלא יעשה זאת עלול לעמוד לדין. לפחות עשרה נהגים כבר החזירו את הכסף למשטרה. הרשויות לא ציינו מה סכום הכסף שנפל מהרכב המשוריין…

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות