Connect with us

Featured

עמק הסיליקון: התוכנית לחסל את בעיית ההומלסים באזור עד שנת 2025

מחוז סנטה קלארה מחפש אתרים בהם יוכלו להקים בתים זעירים המיועדים לשיכונם של חסרי הבית שמטרתם לשים סוף למחסור הבית עד שנת 2025.

Published

on

מחוז סנטה קלארה מחפש אתרים בהם יוכלו להקים בתים זעירים המיועדים לשיכונם של חסרי הבית שמטרתם לשים סוף למחסור הבית עד שנת 2025.

אלכסנדריה אוריאה, אחת מהמתגוררים בבתים זעירים שנבנו על קרקע בבעלות המחוז, סיפרה שלפני כן היא ובתה התגוררו במכוניתה. "זה לא פיתרון שיכולנו להמשיך איתו, כך שאם הם לא היו מתקשרים אליי, לא היה לנו לאן ללכת." אמרה אוריאה.

כעת הן מתגוררות במחוז סנטה קלארה, מרכזו של עמק הסיליקון, שבו קיימים לערך 10,000 אנשים חסרי בית, כולל אוריאה ובתה. הן נמנות עם 62 אנשים, מתוכם 40 ילדים, המתגוררים בבתים הקטנים.

עד עכשיו הוקמו 25 בתים באתר ששימש בעבר כבניין עיריית סן חוזה ולא היה פעיל במשך מעל ל-15 שנה.

Amigos de Guadalupe, ארגון צדקה מקומי שמנהל את התוכנית מזמין משפחות להישאר עד 120 יום או עד שימצאו דיור קבוע.

Casitas de Esperanza הוא חלק ממאמץ גדול יותר של המחוז "לסיים את חוסר הבית" תוך חמש שנים בשנה שעברה. המחוז מעוניין להרחיב את הארגון יחד עם שירותים לחסרי בית ולהוציא לפועל תוכנית הדומה לתוכנית המדינה ההופכת מוטלים לבתי מגורים לחסרי-בית. מפקח המחוז, אוטו לי, ציין כי גורמים רשמיים מוכנים לשקול את השימוש בקרקעות השייכות לגופים פרטיים, כגון קבוצות ללא מטרות רווח ומוסדות דתיים לצורך הרחבת הארגון.

"אם הם מוכנים להציע את הקרקעות – המחוז יוכל לספק ולשלם על יתר הפרטים," אמר אוטו.

בעיית חסרי הבית, המקבילה להיעדר היכולת של הציבור לעמוד במחירי השכירות הגבוהים – הינה שכיחה

באיזורים העירוניים והפרבריים של המדינה, בהם ליותר מ161 אלף אנשים אין קורת גג.

ביולי האחרון, חתם המושל גאווין ניוסום על צ'ק בסך 12 מיליארד דולר לטיפול בחסרי בית, כאשר רוב הכסף עשוי להיות מושקע ברכישת מלונות ומוטלים ישנים והסבתם ליחידות מגורים.

רבים מהאזורים בעמק הסיליקון ולכל אורך המחוז נמצאים בבעלותם של חברות טכנולוגיה גדולות, ביניהן אפל וגוגל. בספטמבר, קילומטרים ספורים בלבד מהארגון Casitas, פינתה אפל מחנה אוהלים ותיק של הומלסים מקרקע שטרם פותחה ליד נמל התעופה של סן חוזה ונמצאת בבעלותה. החברה משלמת מיליונים על מנת לספק שיכון זמני לאנשים שפונו מהאזור.

המפקחת סינדי צ'אבס אמרה במהלך מסיבת עיתונאים בנובמבר כי הרבה מחסרי הבית גדלו באיזור ועובדים במשרה מלאה אך אינם יכולים להרשות לעצמם בית או דירה צנועים.

"אפילו עם שכר המינימום הנוכחי, אם אתה עובד במשרה מלאה ומרוויח 15 דולר לשעה, אבל הבית שאתה גר בו הוא 2,400 דולר לחודש, אין דרך לגשר על הפער הזה" אמרה צ'אבס. "אחד הדברים שנתקלנו בהם בהתמודדות מול מחסור הבית הוא שהרבה מהאנשים למעשה עובדים", הוסיפה.

מחוז סנטה קלארה הוא אחד האזורים היקרים ביותר בקליפורניה, כאשר מחיר הבית הממוצע הוכפל תוך פחות מעשור ל-1.5 מיליון דולר, לפי אתר הנדל"ן, Zillow.

ארבעה משפחות מאירגון Casitas עברו לדיור קבוע במחיר סביר מאז פתיחת האתר בפברואר, ושני תושבים נוספים נמצאים בתהליך.

לגבי אוריאה, היא אמרה שהמטרה הבאה שלה היא לפעול עם מנהל התיק שלה למצוא מקום מגורים קבוע.

"אנחנו מקווים להגיע למקום מגורים קבוע לו נוכל לקרוא בית", אמרה.

Featured

מחקר של רימקס: ירידה תלולה במספר הבתים שנמכרו בלוס אנג'לס בשנה האחרונה

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי נדל"ן אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר * עם זאת, בתים בלוס אנג'לס נמכרו בשנה האחרונה ב-3.3% יותר מהמחיר המבוקש

Published

on

שוק הנדל"ן התחרותי בארצות הברית ממשיך להוות מחסום עיקרי עבור אנשים המעוניינים לרכוש בתים. במקומות רבים, בתים יוצאים לשוק ותוך מספר ימים בלבד נמכרים באלפי דולרים מעל המחיר המבוקש. אולי בשום מקום הבעיה הזו נפוצה לכאורה יותר מאשר באזור לוס אנג'לס רבתי. הביקוש לבתים זינק במהלך מגיפת ה-COVID-19, ולפעמים, זה מרגיש כאילו זה נמשך גם לתוך 2022.

אבל מחקר חדש שפרסמה ענקית הנדל"ן RE/MAX מראה שמספר הבתים הכולל שנמכר ירד בצורה דרסטית במהלך השנה האחרונה בהשוואה לשנה הקודמת, והבתים הקיימים נשארים בשוק תקופה ארוכה יותר. המחקר מראה שכמעט 25% פחות בתים נמכרו בלוס אנג'לס ממאי 2021 עד מאי 2022, בהשוואה לאותה מסגרת זמן בשנה הקודמת. הירידה של 24.4% בהשוואה לשנה בבתים הנמכרים היא הירידה הגדולה ביותר מבין כל המטרופולינים במדינה, על פי המחקר.

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי דירות על פי רי/מקס, אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר. הסיבה לירידה במכירות? גידול במלאי וריביות גבוהות יותר על המשכנתאות.

ג'יימס סנדרס הוא מתווך ובעלים של RE/MAX Estate Properties בלוס אנג'לס. לדבריו, הטירוף של הערכת היתר בשוק הדיור היה "לא בר קיימא" ואומר שהוא מצפה שהשוק יתייצב בחודשים הקרובים. "סביבת הריבית העולה החזירה את שוק הדיור בלוס אנג'לס לשוק נדל"ן טיפוסי יותר", אמר סנדרס. "ראינו ירידה בביקוש מ-10% ל-15%. המלאי שלנו גדל ב-36% מהשנה שעברה, אבל עדיין יותר מ-75% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שלנו".

סנדרס אמר שהבתים נשארים בשוק זמן רב יותר, רובם במשך 40 יום או יותר. במהלך שיא "השוק המטורף", בתים נחטפו תוך כ-25 ימים בממוצע. סנדרס גם אומר שבתים רואים קומץ הצעות על בתים במחיר תחרותי, לעומת תריסר ההצעות הנוספות על כל נכס בשנה האחרונה ואילך.

אבל אל תצפו שהמחירים יצנחו מכיוון שפחות בתים נמכרים ונראה שהביקוש התקרר. לפי RE/MAX, בתים בלוס אנג'לס בשנה האחרונה נמכרו ב-3.3% מהמחיר המבוקש. מדובר בעלייה של 3.8 נקודות אחוז משנת 2021, אז נמכרו בתים ב-99.6% מהמחיר המבוקש."אנחנו לא רואים שהמחירים מתקנים את עצמם כמו שהם עשו במהלך המיתון הגדול", אמר סנדרס. "לבעלי בתים יש יותר מדי הון עצמי בנכסים שלהם וכתוצאה מכך, אנחנו לא רואים שוק מכירה גדול במצוקה".

זה נכון בכל היבשת: מחיר המכירה החציוני של בית שנמכר בארה"ב עלה בכ-50,000 דולר ממאי 2021 למאי 2022. אז פחות בתים נמכרים, פחות הצעות מוצעות ובתים נשארים בשוק זמן רב יותר. אבל המחירים עדיין ממשיכים לעלות למרות הגורמים הללו, לפחות לעת עתה. "גם כשהריביות נעות סביב 6%, הן עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, ונדל"ן בלוס אנג'לס היה היסטורית השקעה מצוינת", אמר סנדרס.

הירידה במכירות בתים אינה מוגבלת ללוס אנג'לס.  בסן דייגו, מכירות הבתים ירדו ב-20.4% באותו פרק זמן.

להלן חמשת השווקים המובילים שחוו את הירידה הגדולה ביותר משנה לשנה במכירות בתים ממאי 2021 עד מאי 2022:

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות