Connect with us

לוס אנג'לס

עזרת נשים: מאם לבת, מדור לדור בויצו לוס אנג'לס

Published

on

כל אישה ציונית שאיכפת לה מעתיד ילדיה ומעתיד העם היהודי יכולה למצוא את מקומה בויצו, ארגון המתנדבות הגדול מסוגו בעולם * עבר, הווה, עתיד (וגם הזמנה לערב ההתרמה השנתי ב-3 בנובמבר למען נשים בסיכון)

הקמת מעון ויצו טרום הקמת המדינה

 

"מאז שאני זוכר עצמי אבא שלי היה מכה אותי. מדי יום,  לאחר שחזר מהעבודה, לפני שהספיק לאכול את ארוחת הערב, היה נכנס לחדרי וחובט בי. מכות, בעיטות ויריקות  היו מנת חלקי היומית עד שהייתי רואה שחור מול עיניי. רק אז היה מניח לי ויוצא מהחדר בלי לומר מילה. בשקט".

אריק (שם בדוי) , בחור חסון, עומד בימים אלה לפני גיוסו לצה"ל. על רקע כפר הנוער ויצו ניר העמק, שבעמק יזרעאל, מקום שלו ופסטורלי, נשמע סיפורו כאילו לקוח מעולם אחר, רחוק. אולם סיפורו של אריק אינו שונה מסיפורם של רבים מתלמידי פנימיית כפר הנוער ויצו ניר העמק. "לא פעם מצאתי עצמי כילד קטן יושב וחושב למה אני לא מספיק טוב בשבילו? למה אבא אינו אוהב אותי? האם כל יום אני מאכזב אותו מחדש? אמא שלי ידעה מכל הסיפור: אמא שלי ידעה מהמכות ומהתעללות הפיזית היומית שהייתה לשגרת חיי. ידעה ושתקה. לא עשתה דבר.

"בגיל 11 הבנתי ששני האנשים הקרובים אלי ביותר, שני האנשים שהביאו אותי לעולם, הם בעצם נגדי. הם נטשו אותי, מופקר לגורלי. מצאתי עצמי מסתובב ברחובות, לפעמים מבקר בבית-הספר ולפעמים לא, לן בבתי חברים ולא פעם הרחוב היה לי בית והרגשתי בו בטוח יותר מאשר בביתי שלי. חברתי לגורמים הקרובים לעולם הפשע והפכתי להיות כמותם. כמעט. אבל אני רציתי יותר. רציתי לעשות משהו משמעותי יותר עם חיי ובגיל צעיר ידעתי שאני חייב לקבל אחריות על עצמי, על עתידי, אחרת אשאר בתהום שאליה הושלכתי.

אריק: "שיטוט מקרי באינטרנט הביא אותי לכפר הנוער של ויצו ניר העמק. מונחים כמו 'הזדמנות שווה' ,'בית חם', 'תמיכה', 'עתיד טוב יותר' משכו את תשומת לבי ובסיועם של גורמי הרווחה הגעתי לויצו, הגעתי הביתה. מזה חמש שנים אני מתגורר בכפר הנוער. המקום מהווה כל דבר שנער כמוני יכול לחלום עליו – מסגרת לימודים, הכוונה, סיוע פסיכולוגי, אוזן קשבת, חברים  ויותר מכל – בית שמקבל אותי כמו שאני ופותח בפני דלת לעתיד טוב יותר. בימים אלה אני עומד להתגייס לצה"ל והבית, ויצו ניר העמק, יישאר פתוח בפני גם בזמן שרותי הצבאי. אין לי בית אחר".

סיפורו של אריק הוא סיפורם של נערים ונערות בסיכון המוצאים את קרן האור לשינוי בחייהם באמצעות ויצו – ארגון נשים ציוניות מתנדבות, הקיים למעלה מ-90 שנה ומפעיל כ-800 פרויקטים ברחבי הארץ. ויצו הוקמה במנצ'סטר בריטניה בשנת 1920 על-ידי רבקה זיו, ורה ויצמן וחברותיהן ,כארגון נשים ציוניות מתנדבות במטרה לאחד את כל הנשים למען הגשמת הרעיון הציוני ולמתן מענה לצרכיהן של נשות הישוב המתחדש בארץ ישראל וילדיהן. בהמשך הקימה ויצו שלוחות ברחבי העולם: באירופה, אוסטרליה, קנדה, דרום אפריקה ודרום אמריקה, והייתה לארגון הנשים הציוניות המתנדבות הגדול ביותר בעולם. השלוחה בישראל הוקמה בשלהי שנות ה-20 ופעילות נשות ויצו בעולם התמקדה בסיוע לישוב המתחדש בארץ ישראל.

לאור המצב הכלכלי והבריאותי הקשה ששרר בארץ ומצוקתן של משפחות הישוב, עסקו מתנדבות ויצו במתן שירותים לנשים וילדיהן. מתנדבות ויצו חלקו חלב לתינוקות, מפעל שלימים הפך לרשת טיפת החלב , שסייעה לגדל דורות של ילדים בישראל.  ויצו הצעירה גם דאגה גם לבריאותן של הנשים וספקה הדרכה ותמיכה באמצעות ביקורי בית. המצב הקשה יצר תופעה של הזנחת תינוקות, שנבעה מהקושי לטפל בהם. כמענה לבעיה זו הקימה ויצו בירושלים  ולאחר מכן גם בתל-אביב, כבר בשנת 1924 את "בית התינוקות" שפעל במתכונת של פנימייה. מעון הילדים הראשון הוקם כבר בשנת 1927, מענה לצורך של נשים שעבדו מחוץ לביתן. כמו-כן סייעה ויצו בקליטתן של העולות החדשות, והכשירה אותן למקצועות עבודה שונים.

ויצו מילאה תפקיד מרכזי בהקמת בתי ספר וכפרי נוער שהכשירו תלמידים לעבודה בחקלאות ובמקצועות נוספים, ביניהם בתי הספר החקלאיים בנהלל ובעיינות, בית הספר לשתלנות וגננות בפתח תקוה ובית הספר "ניר העמק" בעפולה, בתי ספר מקצועיים שהוקמו בחיפה וברחובות ובתי ספר למטפלות בירושלים ובתל אביב וכן כפר הנוער "הדסים". מרבית בתי הספר פעלו כפנימיות וקלטו ילדים משכבות אוכלוסייה שונות ובהם גם עולים חדשים. לאחר הקמת המדינה הועבר משרדה הראשי של ויצו מלונדון לתל-אביב. עם הקמת המדינה ויתרה ויצו על חלק מהשירותים והמוסדות שהקימה  לרבות רשת טיפות החלב והחינוך החקלאי ואלה עברו לידי הממשלה של המדינה הצעירה.

"גדולתה של ויצו" אומרת הגב' טובה בן דב, נשיאת ויצו העולמית, "היא ביכולתה להתאים עצמה לצרכיה המשתנים של החברה בישראל". "ויצו המשיכה לספק שירותים משלימים לשירותי המדינה, המשיכה בקליטת עליה כשאת מדינת ישראל פקדו גלי עליה שונים, בחינוך ובסיוע לשכבות החלשות. כמו כן ויצו סייעה לחיילות צה"ל, תמכה במשפחות שכולות וכן בקשישים".

ויצו אימצה את הלשכות המשפטיות ואלה מופעלות על ידי מתנדבות ויצו. החל משנות ה-70 החל הארגון לעסוק גם בשאלת מעמד האשה ואלימות נגד נשים. ויצו פתחה בארץ מקלטים לנשים מוכות, מרכזים לנערות בסיכון וכן מרכז למניעת אלימות במשפחה. "אחת ממטרות ויצו הייתה ועודנה לחזק את הקשר בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות", מסבירה הלנה גלזר, נשיאת הכבוד של ויצו העולמית, "פעילותן של נשות ויצו במדינות שונות ברחבי העולם הינה מרכיב משמעותי בקשר שלהן עם מדינת ישראל. נשים אלה תומכות ומסייעות לפרויקטים רבים של ויצו בישראל וללא סיוען ותמיכתן פעילותה של ויצו לא יכלה להתקיים".

הנהלת ויצו לוס אנג'לס בראשות הנשיאות מרים ויצמן וחנה רובינשטיין

הנהלת ויצו לוס אנג'לס בראשות הנשיאות מרים ויצמן וחנה רובינשטיין

החל משנות ה-80 נשות ויצו פעילות מאוד גם בארה"ב. הן תומכות ומסייעות לעשרות פרויקטים של ויצו בארץ. סניפי ויצו פעילים קיימים בניו יורק, במיאמי, ביוסטון ובערים נוספות. "ויצו לוס אנג"לס הוקמה בסוף שנות ה-80 על-ידי קבוצת נשים מדרום אפריקה, שגדלו על ברכי ויצו", מספרת מרים ויצמן ,המכהנת כיו"ר ויצו המקומית לצד חנה רובינשטיין. "ויצו עוברת מאם לבת כחלק מהזהות היהודית. אמי הייתה פעילת ויצו בצ'ילה וממנה קבלתי את ההבנה שלי שכאשה וכיהודייה יש לי מחויבות לעתידו של העם היהודי, לזהותו ולעתיד הדור הצעיר. מה שקיבלתי מאמי זכיתי להעביר גם לבתי, סברינה זמל, הפעילה בקבוצת ההנהגה הצעירה של ויצו".

כל אשה ציונית שאיכפת לה מעתיד ילדיה ומעתידו של העם היהודי , יכולה למצוא את מקומה בויצו. רבות מנשות הקהילה של לוס אנג'לס נוטלות חלק בפעילות הארגון. "אני שמחה לראות את הדור הצעיר שלנו כאן, צעירים וצעירות כאחד, נוטלים חלק בפעילות ויצו" אומרת חנה רובינשטיין. "פעילותם היא עתידנו. אני גאה בעובדה שהשנה הוקמה קבוצת הנהגה צעירה של ויצו ואנחנו נהנים לראות חברה צעירים מכל גווני הקהילה המקומית נוטלים חלק בפעילות זו. רק השבוע ציינו הצעירים את חגיגת הקיץ במסיבה שמחה ביאכטה שכל ההכנסות מאירוע היו למען ילדים בסיכון."

ויצו כיום היא תנועה א-מפלגתית המיוצגת באו"ם . לויצו כ-250 אלף חברות בחמישים ארצות ברחבי העולם. ויצו מפעילה למעלה מ-800 פרויקטים בארץ בהם כפרי נוער ופנימיות לילדים בסיכון, מעונות יום, מועדוני נוער, מקלטים לנשים מוכות, מועדוניות, לשכות משפטיות ומרכזים למניעת אלימות במשפחה. עדות ממקור ראשון: "ויצו הצילה את חיי" אומרת טלי (שם בדוי). "הגעתי למקלט נשים עם שני ילדים וצרור בגדים, חבולה פיזית, אך יותר מכל נפשית. בזכות עבודה מקצועית וליווי תומך פתחנו ילדיי ואני פרק חדש בחיים. ויצו הצילה אותי ולעולם תהיה חלק ממני".

ב-3 בנובמבר תערוך ויצו לוס אנג"לס את ערב ההתרמה השנתי שכל הכנסותיו קודש למען נשים בסיכון.

למען עתיד ילדי ישראל

_MG_7166

צעירות ויצו לוס אנג'לס על היאכטה במרינה בארוע ההתרמה של הקיץ

עשרות צעירות וצעירים חגגו את מסיבת הקיץ של ויצו במרינה דל-ריי. מוסיקה קצבית, אוכל נהד, ומצב רוח מרומם, שררו במסיבה שכל הכנסותיה למען ילדים בסיכון.

הצעירים חברי ההנהגה הצעירה של ויצו, לבושים כולם בלבן, חגגו על גבי יאכטה שהפליגה במשך שלוש שעות ממרינה דל רי. ״לרקוד, להנות, ולפגוש  חבר'ה צעירים מכל גווני הקהילה היהודית ויותר מהכל – להיות חלק מארגון חברתי שדואג לעתידם של ילדי ישראל – מה עוד אפשר לבקש?״ אומרת קרן קרומן, חברת הנהלת קבוצת WIZO YOUNG PROFESSIONAL, שאירגנה את הארוע.

קרן תייצג באוקטובר הקרוב את צעירי ויצו בסמינר בינלאומי שייערך בישראל בו ישתתפו נציגות הדור הצעיר מכל הפדרציות של ויצו ברחבי העולם. בחודשים הקרובים מתכננים צעירי ויצו פעילויות נוספות ופרטים יפורסמו בהמשך.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

לוס אנג'לס

מחנה שכב"ג 2020: מנהיגות ,ערב צבבה ומקום ראשון בכדורסל

Published

on

חניכי ומדריכי שבט חן בלטו בסמינר בן 5 ימים בקמפ רמה בו השתתפו כ-400 צופים ישראליים משמונה שבטים החוף המערבי 

להיות בשכב"ג  – השכבה הבוגרת של השבט בצופים – זה לא קל! זה לא רק להיות במקום של חניך כל הזמן, לא רק לקבל ולקבל אלא גם לתת ולהיות במקום הלוקח אחריות בשבט, הנותן מעצמך בשביל שדברים יקרו ובסופו של דבר להיות אלה שמחנכים את דור העתיד שלנו. לצד כל העבודה הקשה והמוערכת, ישנם רגעים כיפיים וטובים שמוקדשים כולו לחוויה של השכב"ג ולהעצמה שלהם והבולטים ביניהם הוא המחנה שכב"ג שהתקיים בשבוע שעבר במחנה רמה, קליפורניה.
המחנה הוא האירוע שכל חבר שכב"ג מחכה כל השנה לקראתו ואחרי כל ההכנות יצאו חברי השכבה הבוגרת של שבט חן בהתלהבות גדולה. המחנה נפרס על פני חמישה ימים והתתפו בו חניכי השכבות הבוגרות משמונה שבטי צופים ישראליים מרחבי החוף המערבי בצפון אמריקה.

במחנה עברו החניכים פעילויות הן באחוות מעורבות עם כלל השבטים והן שבטיות עם החברים מהבית. כ-400 בני נוער התכנסו יחד על מנת לעצור את המירוץ הבלתי פוסק של בני הנוער, להתנתק ולצאת לחוויה בה הם מקבלים וסופגים תוכן חדש ומעניין (כל אחד בהתאם לשכבת הגיל שלו): מנהיגות, לקיחת אחריות ומעורבות חברתית. בשכבת י"ב מתחילים במסגרת המחנה לחשוב ולעצב רעיונית עם עצמם איך יראה היום של אחרי.

במחנה כולם הכירו חברים חדשים, חיזקו את זהותם הישראלית והיהודית וכן את כישורי המנהיגות שלהם, שאיתם יוכלו להוביל בשבט ולהמשיך לקחת את המושכות בשתי ידיים. 

מידי בוקר נפתח המחנה במסדר הנהגתי – מופע ראווה צבעוני. כל שבט נצבע בצבעי השבט וכמובן שהשכב"ג של שבט חן הגיעו עם אנרגיות מלוות בכל לבוש אפשרי בצבעי ורוד וירוק, כך אי אפשר היה שלא לזהותם מרחוק.

קבלת שבת הנהגתית במהלך המחנה הייתה מאוד מרגשת. המחנה נצבע לבן, וכולם  שרו שירי שבת וציינו את יום האהבה שהתקיים באותו סופ"ש.

בצאת השבת נערכה הבדלה הנהגתית כאשר כל השבט עמד במעגל ושר את שירי ההבדל. לאחר מכן נערך ערב השירים ההנהגתי המהווה מסורת ארוכת שנים בהנהגה, ערב צבבה. כל חברי השכבה הבוגרת של השבט שרו ורקדו על הבמה עם תלבושות, תפאורה, וחיוך גדול מאוזן לאוזן .

ביום הספורט ההנהגתי למחרת, אחרי טורנירים מעייפים וארוכים, זכה שבט חן במשחק הכדורסל – כבוד לשבט ולנבחרת המדהימה.
את המחנה סיימנו בטקס מרגש, במרכזו עמד תורן מרשים וכתובות אש ובו הוענקו עניבות בוגרים לשמיניסטים המסיימים את דרכם בשבט. הטקס היווה חתימה מרשימה למחנה מדהים ומשמעותי.

רגע לפני שעלינו לאוטובוסים ישבו חברי השכבה הבוגרת של שבט חן לסיכום מחנה; זה היה היה רגע מאחד ומיוחד שלא ניתן לראות בשום מקום אחר.

אז בין כל האינטנסיביות של המחנה – כולם חזרו עייפים אך מאוד מרוצים, עם אנרגיות להמשך הפעילות בשבט. כבוד גדול לשכב"ג שלנו! 

המשך לקרוא

אירועים

לילה שכולו אהבה

Published

on

ביום חמישי האחרון יותר מ-500 בליינים ישראלים את ליל האהבה מעל 500 איש במועדון לג'רדין בהוליווד בהפקה של ליאור גוב וצוות lg enterprises.

באחד המועדונים היפים ביותר בהוליווד, מתחת לאור הירח, רוב הבליינים התלבשו באדום לבן במסיבה שכולה אהבה. בכניסה חולקו ורדים אדומים לכל בנות ישראל והמועדון כולו קושט בצבעי אהבה. השולחנות היו מלאים במתנות בצורת לבבות, אורות צבעוניים, בלונים ובובות.

הדיג'ייז עלו זו אחר זה עם המוזיקה: התחילה דיג'יי נטלי, אחריה עלו דיג'יי נירו ודיג'יי יוצי ודיג'יי אסי וידל נעל את הערב.

גוב הודה לכל המשתתפים ומזמין את כולם למסיבה הבאה ב13.4 מסיבת פורים המרכזית של הקהילה במועדון הלור הנוצץ. מעל 2000 בליינים צפויים להגיע! להזמנות צלצלו לטל':818-2621100 או www.israeli-parties.com.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

ארה"ב: תנועת הצופים בהליך פשיטת רגל

Published

on

אלפי גברים טוענים שעברו התעללות מינית בתנועה שהצמיחה פוליטיקאים ואסטרונאוטים. כעת היא מתמודדת עם תביעות לפיצויים

תנועת הצופים בארצות הברית הכריזה השבוע כי הגישה בקשה להפעלת פרק 11 בחוק פשיטות הרגל האמריקנאי, על רקע שלל תביעות שהוגשו נגדה בגין טענות להתעללות מינית בילדים. הטענות נוגעות לאלפי מקרים שאירעו בעשרות השנים האחרונות. הבקשה היא רגע דרמטי וכואב בתולדות הארגון, שבמשך דורות היה מעמודי התווך של החיים האזרחיים האמריקאיים ושהכשיר מנהיגים לעתיד, בהם פוליטיקאים, אנשי עסקים ואסטרונאוטים.

על-ידי הפנייה לבית המשפט לפשיטות רגל יכולה תנועת הצופים להביא להשהיה של התביעות, אולם בסופו של דבר ייתכן שתיאלץ למכור חלק מנכסיה הרבים, בהם מתחמי פעילות ומסלולי טיולים, כדי לגייס כסף לפיצוי הנפגעים. הליך פשיטת הרגל בא בתקופה שבה מתמודדת תנועת הצופים האמריקנית עם שלל בעיות, בין השאר ירידה במספר החברים בה. אם בימי השיא של שנות ה-70 היו בארגון יותר מארבעה מיליון חברים, במרוצת השנים ירד המספר לפחות משני מיליון. בניסיון להתמודד עם ההתמעטות הזו החליט הארגון לקבל לשורותיו גם ילדות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות