Connect with us

כלכלה ועסקים

עובדי העושר" של אמריקה

Published

on

הצמיחה בארה"ב הביאה לעלייתו של ענף לא יציב בשוק העבודה • בעשור האחרון חל גידול משמעותי במשרות נותני שירותים לעשירים: מעסים, מטיילים עם כלבים, מאמנים אישיים ושפים פרטיים • עובדים אלו, לרוב עצמאים משוללי זכויות, יהיו הראשונים לסבול מהמיתון הבא שיבוא

עם תצפית ממושב בשורה הראשונה על נהר העושר השוטף את סיאטל בימים אלה, קן מק'נאמי, שף פרטי מסיאטל, מבשל לשמנא והסלתא של מועדון הקאנטרי קלאב "טוני" שם הוא עובד מספר ימים בשבוע בהכנת ארוחות גורמה. מגרש החנייה משובץ במכוניות פרארי ופורשה ובין חברי המועדון ניתן למצוא את ביל גייטס וג'ף בזוס.

מק'נאמי בישל במועדוני חברים אקסקלוסיביים ברחבי העולם אולם לעיתים הוא מוצא את עצמו נפעם ממימדי העושר בסביבות סיאטל. בביקור אצל לקוח פוטנציאלי בבית על אגם וושינגטון, לא רחוק מביתו של ביל גייטס, מק'נאמי נתקל בבריכה בתוך הבית, שני מטבחים, מעלית שירות ושלל יצירות אומנות. "זאת", הוא מספר, "הייתה אחת הפעמים שנדהמתי ממש".

מספר הולך וגובר של עובדים אמריקאים חשים כנראה טלטלה דומה בעבודתם היות ואחד הענפים הצומחים בשוק התעסוקה בעשור האחרון הוא מה שדייויד אותור, פרופסור לכלכלה ב-MIT, כינה "עובדי עושר" – עובדים הנותנים מענה לגחמותיהם ומאווייהם של האלפיון העליון.

המגמה תואמת עם הצמיחה הארוכה ביותר שנרשמה בכלכלה האמריקנית וחצתה החודש את קו העשור. הצמיחה, לצד העליות בשווקי המניות שהתלוו אליה, הותירה את משקי הבית החזקים בארה"ב עם נתח גדול יותר של העושר האמריקני מאשר לפני המיתון שהחל ב-2007. לצורך החידוד, רק 2% מהצמיחה הלכו אל מחצית האוכלוסייה הענייה יותר.

עבור מרבית "עובדי העושר", העבודה אינה נוצצת כמו של מק'נאמי, אולם הם גדלים במספרם בהתמדה. כך למשל מספרם של המעסים יותר מהוכפל בעשור האחרון וכך גם מספרם של המניקוריסטים והפדיקוריסטים. מספרם של השפים הפרטיים חימש את עצמו. ענף תעסוקתי המורכב בעיקר מאנשים שמטיילים עם כלבים של אחרים ומטפחים אותם צמח ב-60% וכיום ניתן אף למצוא מכללות בהן אפשר להוציא תואר ב"ניהול ואילוף כלבים".

אולם כלכלנים טוענים כי מרבית משרות "עובדי העושר" לא מתגמלות את העוסקים בהן, או את הכלכלה, כמו המשרות המסורתיות. מרבית עובדי העושר הם עצמאיים ולכן אין להם למשל ביטוח בריאות ממקום העבודה, תכניות פרישה או פנסיה והטבות נוספות. לרוב הם מרוויחים מעט באופן יחסי והעסקתם אינה רציפה או עקבית ותלויה במספר הלקוחות שהם מצליחים להשיג. גם אופק תעסוקתי חסר לרובם שכן אין אפשרויות קידום או הכשרה תעסוקתית נוספת במרבית המקצועות האלה.

התופעה תורמת לרגע הפריך שהכלכלה שלנו נמצאת בו", אומר מארק מורו, עמית מחקר במכון ברוקינגז. "זהו בום שמרגיש שברירי ביותר". במידע שעוּבד עבור סוכנות הידיעות AP מעריך מורו כי ב-2017 היו 3.2 מיליון עובדי עושר לעומת 2.8 מיליון ב-2010. מספרם גדל בקצב גדול יותר מאשר זה של עובדים במשרות מסורתיות כמו קמעונאות, חינוך, ייצור ועובדי משרד ושכרם השנתי נע בסביבות ה-36,000 דולר בממוצע, נמוך בהשוואה לשכר הממוצע הכללי העומד על 51,000 דולר בשנה.

באותו הזמן, עבודת עושר הייתה מקור חיוני לעבודות והכנסה, במיוחד למחוסרי תארים אקדמאיים", כתב אותור במאמר שפרסם בתחילת השנה. לדבריו יש למשרות אלה יתרון נוסף שכן בשל האינטראקציה האנושית הגבוהה הקיימת בעבודות מסוג זה, קיימת סבירות פחותה להחלפת העובדים ברובוטים בעתיד הקרוב או בהעתקת משרותיהם למדינות בהן כוח העבודה זול יותר. "אי-אפשר שמי שמשגיח עליך כשאתה מרים משקולות יישב בסין", אומר לוקאס פואנטה, לשעבר הכלכלן הראשי באתר "טאמבטאק".

המנוע המרכזי מאחורי הצמיחה במשרות אלה הוא הצמיחה של מעמד הביניים הגבוה כשכ-8% ממשקי הבית השתכרו יותר מ-200,000 דולר ב-2017 לעומת פחות מ-6% ב-2007.

סו פורסט (58), העסיקה שלושה שפים פרטיים בשנים האחרונות כדי שיכינו אוכל למסיבות שאירחה או שיבקרו בביתה כדי לבשל אוכל שלאחר מכן יוקפא וישמש למשך השבוע. פורסט עובדת כמעצבת גראפית מביתה שבדורהאם אשר בצפון קרוליינה. בעלה ג'ורג הוא יועץ לתעשיית השירותים. "העסקים המשיכו לצמוח ולגדול", היא מספרת ומסבירה כיצד זה נעשה בהישג ידם לשלם לשף.

עובדי עושר שכיחים יותר באיזורים עירוניים גדולים היכן שלקוחותיהם הפוטנציאליים מקובצים. משום כך, יש להם גם תרומה לפער ההולך וגובר בין מרכזי הערים העשירות לבין הערים הקטנות והאזורים הכפריים. לעבודות בענפי עובדי העושר יש סיכוי גדול פי אחד וחצי להתקיים ב-20 הערים העשירות מאשר בערים אחרות ומורו מעריך שרק כ-15% מהן קיימות בערים קטנות או באזורים כפריים.

ניקולאס סמית', מאמן כושר אישי. "אני יודע שאני מותרות ואם הכלכלה תיפול, אני אהיה הדבר הראשון שיוותרו עליו כנראה" (AP Photo/Haven Daley).

דבר אחד שיכול לפגוע בהמשך הצמיחה של המשרות הללו הוא, כמובן, מיתון נוסף. צניחה בבורסה תכווץ את עושרם של האמריקנים העשירים ביותר ותגרום להם לקצץ בהוצאות. ניקולאס סמית', מאמן אישי בסן-פרנסיסקו, אומר כי הוא מנסה לשמור על מחירים סבירים עבור לקוחותיו הנמנים על המעמד הבינוני-גבוה ולא לכוון את המחירים למעמדות הגבוהים, צעד בו הוא רואה כמעין תעודת ביטוח כנגד היפוך מגמה שכזה. ועדיין, אין לו אשליות, "אני יודע שאני מותרות ואם הכלכלה תיפול, אני אהיה הדבר הראשון שיוותרו עליו כנראה".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

המקצוע הנחשק של ילדי ישראל: כוכב רשת

Published

on

סקר על ילדים מגיל 8: מה הם עושים ברשת? רוצים להיות כוכבים ודואגים מלייקים

55% מהילדים בגילאי 8 עד 12 מייצרים תוכן ייעודי ליוטיוב לפחות פעם בשבוע ו- 35% מהילדים העלו לפחות סרטון אחד. כך עולה מהדו"ח השנתי  על מצב האינטרנט בישראל שמפרסמת בזק. המקצוע הנחשק ביותר בקרב הילדים הוא כוכב רשת עם 23%, לעומת שחקן/ית כדורגל עם 15%, או זמר/ת עם 8% בלבד. כשליש מבני הנוער בודק לייקים כל כמה דקות ו-59% מבני הנוער חשים אכזבה מכמות הלייקים שקיבלו.

נועה קירל, כוכבת הרשת מס' 1 בישראל

עוד עולה מהסקר כי ההורים לעומת הצעירים, אינם מוצאים את הרשת כבטוחה עבור ילדיהם: עיקר דאגתם מהטרדות מיניות, ביוש (שיימינג), חרם והפצת מידע שלילי על ילדיהם ברשת. מהדו"ח עולה שההורים אקטיביים ועושים מאמצים לשמור על ילדיהם ברשת וכי 75% מההורים דיווחו כי הם מחטטים בוואטסאפ של ילדיהם, ו-37% מההורים משתמשים בשירותי ניטור וסינון תכנים. 

הרשת החברתית מכניסה גם מתח לחיים, כאשר 45% מבני הנוער טוענים שהרשת גורמת להם להרגיש שהחיים של אחרים יותר מאושרים ו-55% מבני הנוער מרגישים שהם מחמיצים חוויות מהנות שאחרים חווים (FOMO – Fear of missing out). נתונים אלו משתקפים היטב גם בתופעת המציאות המדומה שהרשת יוצרת לעיתים, כאשר 60% מבני הנוער מודים שהם מעלים תמונות ורודות יותר מהמציאות. 75% מבני הנוער (גילאי 13-17) ציינו שהם גולשים בנייד במקביל לצפייה בטלוויזיה, לעומת 45% מהבוגרים (גיל 55 ומעלה).

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

דליפה בטינדר: גן עדן לרמאים וסוטים

Published

on

יותר מ-70 אלף תמונות נשים, משתמשות אתר ההיכרויות טינדר, דלפו מהאתר והן זמינות לכל רוכש בפורום המשמש לסחר בלתי חוקי ברשת.

יותר מ-70 אלף תמונות של משתמשות טינדר הודלפו בפורום נסתר ברשת, כך מפרסם האתר גיזמודו (Gizmodo). לצד התמונות נמצא גם קובץ טקסט שמכיל כ-16 אלף נתוני זיהוי של משתמשים בטינדר, ומשתמשים אלה הם הנפגעים העיקריים באירוע. זמינות הצילומים לפושעי הרשת מעוררת חששות כבדים לשימוש בהן ביצוע מעשים בלתי חוקיים והטרדת המשתמשים עצמם.

החשיפה מגיעה לאחר שנחשף כי שורת אפליקציות היכרויות שיתפו מידע אישי על משתמשים כולל נתוני מיקום עם חברות שיווק ופרסום באופן שמפר את זכותם לפרטיות. המטה לביטחון לאומי בארה"ב הזהיר את הציבור כי נתונים שנאספים באפליקציות עלולים לשמש למטרות זדוניות, כולל זיהוי מדוייק של האנשים, מיקומם והעדפותיהם המיניות. בין השאר הזהירו במטה לביטחון לאומי מפני שימוש באפליקציות של חברות סיניות שכן על פי החוק בסין כל חברה חייבת למסור את כל המידע שברשותה לשלטונות. 

דליפת התמונות מטינדר עלולה להביא לתביעות משפטיות ולתשלום פיצויים מצד החברה. לפני מספר חודשים נאלצה אפליקציית ההיכרויות Jack’d לפצות 1,900 משתמשים מניו-יורק, לאחר שתמונות עירום שלהם דלפו לרשת לאורך שנה שלמה מבלי שהחברה ניסתה למנוע זאת. החשש הוא תמונות 70 אלף משתמשות טינדר שדלפו ישמשו לביצוע פעולות  Catfishing, כלומר פתיחת חשבון מתחזה ברשתות חברתיות. ישנם עבריינים רבים שעושים שימוש בטכניקה הזו כדי להערים על גברים בודדים ולחלץ מהם סכומי כסף גדולים, כמו גם סוטים שמפיקים עונג מקיום של מערכות יחסים וירטואליות דרך חשבונות מתחזים.

חשש נוסף הוא שחברה כלשהי תשתמש  בתמונות כדי לפתח מוצר לזיהוי פנים. מתוך מידע מטא-דאטה (Metadata) שהודלף יחד עם התצלומים ניתן לזהות דגמי טלפון מסוימים, דוגמת iphone X ששימש לצילום, ובנוסף כי תמונות רבות של סלפי מכילות חותמות זמן עדכניות. בעבר כבר השתמשו לרעה במאגרי התמונות של טינדר, כמו למשל בשנת 2017 בה הודלפו 40 אלף תמונות פרופיל שנוצלו לטובת יצירת מערך נתונים לפנים, ככל הנראה לצורך פיתוח מנגנון ללמידת מכונה.

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

יותר מפריז ולונדון: תל אביב במקום ה-20 בדירוג הערים היקרות בעולם

Published

on

רק טוקיו יקרה יותר מהעיר הישראלית באסיה * חיפה מדורגת במקום ה-31 וירושלים במקום ה-34 * לוס אנג'לס? רק במקום ה-50…

אם מחירים גבוהים הם מדד להצלחה, תל אביב יכולה לחגוג. העיר דורגה במקום ה-20 בדירוג הערים היקרות בעולם של אתר Numbeo, שמשווה נתונים סטטיסטיים שונים בין 440 ערים ברחבי העולם. אולי החדשות לא לגמרי רעות, כיוון שבפעם הקודמת דורגה העיר במקום ה-18.

תל אביב ממוקמת בדירוג בין קופנהגן במקום ה-21, לאוקלנד בקליפורניה במקום ה-19. חיפה שמרה על מקומה במקום ה-31, קצת לפני שיקגו (32) ואוסקה (33), וירושלים, שניצבת במקום ה-34, ירידה של מיקום אחד מהדירוג של השנה שעברה.

ערי שוויץ מחזיקות בחמשת המקומות הראשונים בדירוג של האתר. ציריך היא העיר היקרה בעולם, כשאחריה באזל, לוזאן, ג'נבה וברן. ארבעה ערים בנורבגיה מרכיבים את המשך העשירייה, פרט לרקייאוויק שנמצאת במקום התשיעי. ניו יורק נמצאת במקום ה-11 וסן פרנסיסקו במקום ה-12. לוס אנג'לס דורגה הרחק מאחור, במקום ה-50.

על פי הנתונים, רק טוקיו יקרה יותר מתל אביב ביבשת אסיה. סינגפור, הונג קונג ודובאי זולות ממנה. ב-27 המקומות האחרונים בדירוג (ממקום 414 ועד 440) נמצאות ערים בהודו ובפקיסטן.

כאשר מדרגים את הערים על פי שכר דירה בלבד הדירוג משתנה מעט. תל אביב מדורגת במקום ה-42 במחירי השכירות. ירושלים ניצבת במקום ה-111 וחיפה במקום 209 מבין הערים שנסקרו. סן פרנסיסקו היא העיר עם השכירות הממוצעת הגבוהה בעולם, ואחריה מנהטן בניו יורק, סן חוזה בקליפורניה, ברוקלין והונג קונג.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות