Connect with us

בריאות

עדויות מצטברות: נגיף הקורונה יכול לגרום להיעלמות פתאומית של חושי הטעם והריח

Published

on

ברחבי העולם בודקים אם אובדן של טעם וריח יכול לשמש כאמצעי זיהוי של נשאי הנגיף בשלב מוקדם של המחלה * חוקרת באוניברסיטה העברית: ייתכן שיש קשר להשפעת הנגיף על מערכת העצבים

חולים ברחבי העולם מדווחים כי אחד מהתסמינים להתפתחות מחלת נגיף הקורונה (קוביד-19) הוא היעלמות פתאומית של חושי הטעם והריח. תסמינים אלה זוכים לתשומת לב תקשורתית גוברת בימים האחרונים, ומדענים ברחבי העולם מנסים עתה להבין עד כמה התסמינים הללו נפוצים, ואם הם יכולים לשמש כדי לזהות נשאים בנגיף בשלב מוקדם של המחלה שצריכים להיכנס לבידוד ולהיבדק. 

פרופ' מאשה ניב, מומחית לחוש הטעם מהפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה באוניברסיטה העברית, מספרת כי בעקבות דיווחים שהתפרסמו, בין השאר בתקשורת הצרפתית, על חולים שאיבדו את חוש הטעם והריח לאחר שנדבקו ממחלה, התארגן קונסורציום של יותר מ-60 חוקרים מרחבי העולם שמתעמקים כעת בתופעה. בנוסף, היא אומרת, היא ועמיתיה מתחילים בבחינת הדיווחים על התסמין בשיתוף פעולה עם רופאים מבית החולים הדסה בירושלים ורופאים אחרים.

שלושה עד ארבעה ימים

נכון להיום, אין ממצאים מדויקים על מספר הסובלים מהתסמינים. אולם במסגרת הבדיקה, החוקרים אוספים בין השאר מידע משאלונים שמופצים ברשתות החברתיות. ניתוח ראשוני ביותר של הממצאים שנאספו מעשרות המשיבים הראשונים, אומרת ניב, מצביע על כך שהנדבקים בנגיף עשויים לחוש פגיעה בחוש הטעם, חוש הריח או שניהם. למעשה, 35 מתוך 37 המשיבים הראשונים לשאלונים שהפגינו תסמינים של המחלה, ציינו ירידה באחד משני החושים או בשניהם – שמתחיל להיות מורגש לרוב שלושה עד ארבעה ימים מהופעתם של תסמינים אחרים. עם זאת, ניב מדגישה כי מדובר במדגם מוטה ביותר – וכי השאלון וצורת ההפצה שלו מושכים את מי שהרגיש פגיעה בחוש הטעם והריח למלא אותו. ניב מספרת כי הגיל הממוצע של המשיבים כרגע הוא 30, וכי רובם נשים.

לפי סוכנות הידיעות בלומברג, איגוד רופאי האף-אוזן-גרון בבריטניה (ENT UK) ריכז נתונים ממדינות שונות, ודיווח כי עד שני שלישים מהחולים המאומתים בגרמניה התלוננו על פגיעה בחוש הריח. בדרום קוריאה, שם הבדיקות נרחבות יותר, כ-30% מהחולים עם תסמינים קלים דיווחו על פגיעה בחוש הריח. פרופ' קלייר הופקינס, נשיאת האגודה הבריטית לרינולוגיה, אמרה לבלומברג שמספר הדיווחים על הפגיעה בחוש הריח ללא תסמינים נוספים "עולה במהירות" וכי רופאים מאיראן, ארה"ב, צרפת וצפון איטליה העלו דיווחים דומים לאתר ENT UK.

ניב מציינת כי לפי הממצאים הראשוניים שבידיה, הפגיעה בחוש הריח והטעם מופיעה 4-3 ימים לאחר הופעת התסמינים הראשונים למחלה. היא מציינת עוד כי בין השאר המשיבים ציינו כי יש גם פגיעה ביכולת לחוש בטעם חריף. חריף אינו אחד מה"טעמים" שהלשון מסוגלת לחוש בהם, אלא מדובר בתחושה של צריבה של הלשון. השפעה זו על תחושת החריפות, לצד דיווחים אחרים על פגיעות בחוש הראייה והשמיעה אצל חולים בנגיף, מוסיפה ניב, עשויה להצביע על האפשרות שהרקע לשינוי הוא תופעה נוירולוגית – שקשורה להשפעת הנגיף על מערכת העצבים.

לא פגיעה ארוכת טווח

למרות זאת, מדגישה החוקרת, מלבד העובדה שמדובר בתוצאות ראשוניות בלבד, העדויות הקיימות מצביעות על כך שחוש הטעם והריח מתאוששים לאחר ההחלמה מהנגיף, וכי לא מדובר בפגיעה ארוכת טווח. בזמן הקרוב, היא מקווה, שיתוף הפעולה הבינלאומי והמחקר יחד עם רופאים בבתי החולים בארץ יאפשרו לגבש תשובות ברורות יותר על מידת השכיחות וההשפעה של שינויים אלה בפעולת החושים אצל הנדבקים בנגיף – כמו גם האם התסמינים יכולים לשמש לזהות חולים בשלב מוקדם יחסית של המחלה.

בינתיים, אומרת ניב, מי שחש באיבוד של חוש הטעם והריח, מוטב שינקוט משנה זהירות וייכנס לבידוד (גם מבני משפחתו) כדי למנוע הדבקה של אחרים. היא ועמיתיה עובדים על פיתוח בדיקות עצמיות ושאלונים לניטור תסמינים. עד אז, לחוששים, ניב מציעה לערוך בדיקה עצמית פשוטה כמו הרחה של סבון ריחני וקפה (טרי מאריזה), וטעימה של חומץ או לימון, סוכר ומלח.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

ארגון הבריאות העולמי מזהיר: התפרצות סלמונלה ב-11 מדינות, כולל ארה"ב

נמצא קשר בין 151 מקרי תחלואה לבין זיהום במפעל קינדר בבלגיה. התחלואה עלולה להתרחב בעקבות חג הפסחא. המוצרים הגיעו ל-113 מדינות, בהן ישראל

Published

on

ארגון הבריאות העולמי (WHO) פרסם השבוע  אזהרה מהתפרצות סלמונלה ב-11 מדינות, שמקורה במפעל שוקולד בבלגיה של החברה האיטלקית פררו. המפעל ייצר את מוצרי המותג קינדר לפני שנסגר על ידי רשויות הבריאות במדינה ב-8 באפריל. 

מדובר במוצרים שהופצו בלפחות 113 מדינות ברחבי העולם, בהן ישראל, והובילו ל-151 מקרי תחלואה לפחות – וככל הנראה למקרים נוספים שלא תועדו, כך לפי מחקר גנטי שגילה קשר בין החיידקים שנמצאו במפעל לבין מקרי תחלואה ספציפיים. 

רוב המקרים התגלו בבריטניה, אך בראשונה נמצא קשר בין מקרה תחלואה בארה"ב לבין מוצר שיצא מהמפעל הבלגי.  עד כה, כ-66% מהחולים ברחבי העולם הן נשים וילדות, וכ-89% מהחולים הם ילדים מתחת לגיל 10. רק ב-21 מתוך כלל המקרים פורטו התסמינים: 12 חולים סבלו משלשול דמי ותשעה אושפזו – מספר שנחשב גבוה. איש מהחולים לא מת   מהזיהום, אך בארגון הזהירו כי ילדים וקשישים עלולים לסבול מתסביכים חמורים יותר של התייבשות כתוצאה מהשלשול. לנוכח התפוצה העולמית הרחבה של הממתקים, סביר כי יתגלו עוד מקרים בארצות נוספות, במיוחד על רקע הרכישה המוגברת של ביצי שוקולד לכבוד חג הפסחא.

בישראל הורחב השבוע הריקול של חברת שטראוס בעקבות תחלואה בסלמונלה, אך בשלב זה לא ברור אם יש קשר בין ההתפרצות בישראל להתפרצות העולמית, ואם שטראוס וקינדר רוכשות חומרי גלם מאותו מקור.

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי מ-2018, 550 מיליון איש ברחבי העולם חולים מדי שנה בשלשולים כתוצאה ממזון מזוהם, כשאחד מכל ארבעה מקרים מיוחס לסלמונלה. בארה"ב, 420 מקרי מוות מקושרים מדי שנה לתחלואה בסלמונלה, לפי המרכז למניעת מחלות (CDC). 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות