Connect with us

גוף ונפש

עדויות מצטברות: נגיף הקורונה יכול לגרום להיעלמות פתאומית של חושי הטעם והריח

Published

on

ברחבי העולם בודקים אם אובדן של טעם וריח יכול לשמש כאמצעי זיהוי של נשאי הנגיף בשלב מוקדם של המחלה * חוקרת באוניברסיטה העברית: ייתכן שיש קשר להשפעת הנגיף על מערכת העצבים

חולים ברחבי העולם מדווחים כי אחד מהתסמינים להתפתחות מחלת נגיף הקורונה (קוביד-19) הוא היעלמות פתאומית של חושי הטעם והריח. תסמינים אלה זוכים לתשומת לב תקשורתית גוברת בימים האחרונים, ומדענים ברחבי העולם מנסים עתה להבין עד כמה התסמינים הללו נפוצים, ואם הם יכולים לשמש כדי לזהות נשאים בנגיף בשלב מוקדם של המחלה שצריכים להיכנס לבידוד ולהיבדק. 

פרופ' מאשה ניב, מומחית לחוש הטעם מהפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה באוניברסיטה העברית, מספרת כי בעקבות דיווחים שהתפרסמו, בין השאר בתקשורת הצרפתית, על חולים שאיבדו את חוש הטעם והריח לאחר שנדבקו ממחלה, התארגן קונסורציום של יותר מ-60 חוקרים מרחבי העולם שמתעמקים כעת בתופעה. בנוסף, היא אומרת, היא ועמיתיה מתחילים בבחינת הדיווחים על התסמין בשיתוף פעולה עם רופאים מבית החולים הדסה בירושלים ורופאים אחרים.

שלושה עד ארבעה ימים

נכון להיום, אין ממצאים מדויקים על מספר הסובלים מהתסמינים. אולם במסגרת הבדיקה, החוקרים אוספים בין השאר מידע משאלונים שמופצים ברשתות החברתיות. ניתוח ראשוני ביותר של הממצאים שנאספו מעשרות המשיבים הראשונים, אומרת ניב, מצביע על כך שהנדבקים בנגיף עשויים לחוש פגיעה בחוש הטעם, חוש הריח או שניהם. למעשה, 35 מתוך 37 המשיבים הראשונים לשאלונים שהפגינו תסמינים של המחלה, ציינו ירידה באחד משני החושים או בשניהם – שמתחיל להיות מורגש לרוב שלושה עד ארבעה ימים מהופעתם של תסמינים אחרים. עם זאת, ניב מדגישה כי מדובר במדגם מוטה ביותר – וכי השאלון וצורת ההפצה שלו מושכים את מי שהרגיש פגיעה בחוש הטעם והריח למלא אותו. ניב מספרת כי הגיל הממוצע של המשיבים כרגע הוא 30, וכי רובם נשים.

לפי סוכנות הידיעות בלומברג, איגוד רופאי האף-אוזן-גרון בבריטניה (ENT UK) ריכז נתונים ממדינות שונות, ודיווח כי עד שני שלישים מהחולים המאומתים בגרמניה התלוננו על פגיעה בחוש הריח. בדרום קוריאה, שם הבדיקות נרחבות יותר, כ-30% מהחולים עם תסמינים קלים דיווחו על פגיעה בחוש הריח. פרופ' קלייר הופקינס, נשיאת האגודה הבריטית לרינולוגיה, אמרה לבלומברג שמספר הדיווחים על הפגיעה בחוש הריח ללא תסמינים נוספים "עולה במהירות" וכי רופאים מאיראן, ארה"ב, צרפת וצפון איטליה העלו דיווחים דומים לאתר ENT UK.

ניב מציינת כי לפי הממצאים הראשוניים שבידיה, הפגיעה בחוש הריח והטעם מופיעה 4-3 ימים לאחר הופעת התסמינים הראשונים למחלה. היא מציינת עוד כי בין השאר המשיבים ציינו כי יש גם פגיעה ביכולת לחוש בטעם חריף. חריף אינו אחד מה"טעמים" שהלשון מסוגלת לחוש בהם, אלא מדובר בתחושה של צריבה של הלשון. השפעה זו על תחושת החריפות, לצד דיווחים אחרים על פגיעות בחוש הראייה והשמיעה אצל חולים בנגיף, מוסיפה ניב, עשויה להצביע על האפשרות שהרקע לשינוי הוא תופעה נוירולוגית – שקשורה להשפעת הנגיף על מערכת העצבים.

לא פגיעה ארוכת טווח

למרות זאת, מדגישה החוקרת, מלבד העובדה שמדובר בתוצאות ראשוניות בלבד, העדויות הקיימות מצביעות על כך שחוש הטעם והריח מתאוששים לאחר ההחלמה מהנגיף, וכי לא מדובר בפגיעה ארוכת טווח. בזמן הקרוב, היא מקווה, שיתוף הפעולה הבינלאומי והמחקר יחד עם רופאים בבתי החולים בארץ יאפשרו לגבש תשובות ברורות יותר על מידת השכיחות וההשפעה של שינויים אלה בפעולת החושים אצל הנדבקים בנגיף – כמו גם האם התסמינים יכולים לשמש לזהות חולים בשלב מוקדם יחסית של המחלה.

בינתיים, אומרת ניב, מי שחש באיבוד של חוש הטעם והריח, מוטב שינקוט משנה זהירות וייכנס לבידוד (גם מבני משפחתו) כדי למנוע הדבקה של אחרים. היא ועמיתיה עובדים על פיתוח בדיקות עצמיות ושאלונים לניטור תסמינים. עד אז, לחוששים, ניב מציעה לערוך בדיקה עצמית פשוטה כמו הרחה של סבון ריחני וקפה (טרי מאריזה), וטעימה של חומץ או לימון, סוכר ומלח.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

סגרו את חדר הכושר? יש עצה

Published

on

החשש מפני הידבקות בנגיף הקורונה גרם לרבים להימנע מהגעה לחדרי הכושר הסגורים אבל לא הקטין את הצורך בביצוע פעילות גופנית סדירה * אבל אפשר לעשות לא מעט תרגילים במתקנים שקיימים בגן השעשועים

אחרי כמה שבועות של סגר מתמשך בגלל מגפת הקורונה, שגם אחריו אנשים חוששים להיכנס למקומות סגורים כמו חדרי כושר ובריכות שחייה, רבים מחפשים פתרונות לאימון מחוץ לבית. אחד הדברים שאפשר לעשות הוא אימוני כוח בגן השעשועים בקרוב לבית, מפני שיש שם גם מתקנים ייעודיים לספורט וגם דברים אחרים שמשמשים לביצוע תרגילים.

אם משתמשים בדמיון ומוכנים להיות פתוחים לרעיונות חדשים אפשר לעשות שם את מרבית התרגילים הרגילים – אתם יכולים אפילו לבקש מהילדים לעזור לכם באימון. לא לשכוח לעטות מסכה, לשמור על מרחק של שני מטרים מאנשים אחרים ולרחוץ ידיים היטב, או לחטא אותן באמצעות ג'ל לחיטוי כדי למנוע היבדקות והדבקה של אחרים.

אימון פלג הגוף התחתון בעזרת גזע עץ

חפשו עץ דק מספיק כדי להקיף אותו בזרועות פרושות. חבקו אותו וכופפו את הברכיים לזווית של 90 מעלות (סקוואט). הישארו כך כמה שניות וחזרו על התרגיל במלואו, או רק חלק ממנו – רדו ועלו במהירות רק כמה סנטימטרים בכל פעם. "פשוט מוציאים את אימון הבר מחדר הכושר אל הרחוב", אומרת דיינה בוליג, מאמנת כושר וכדורגלנית מקצוענית לשעבר משיקגו. התרגיל הזה מחזק את שרירי הירכיים והגב. אפשר לעשות אותו גם בעזרת עמוד תאורה או סל במגרש כדורסל.

ספסל הוא גם סטפר

אפשר לשכב על הספסל אבל זה פחות יעיל לכושר. מה שכן יכול לעבוד זה להשתמש בו לשיעורי מדרגה בעמידה ובקפיצה ולשכיבות סמיכה בהישענות, מסביר אדם רוזנטה, מאמן אישי מניו יורק. ובמילים שאנשים שלא מתאמנים בחדר הכושר יכולים להבין: עמדו מול הספסל, עלו עליו במהירות ואז רדו ממנו. בכל פעם עלו עם רגל אחת ורדו עם האחרת, ואז החליפו ביניהן (עלייה ברגל ימין, שתי הרגליים על הספסל, ירידה עם רגל שמאל. מניחים את שתי הרגליים על הקרקע ואז עולים ברגל שמאל). אנשים בעלי כושר גופני טוב וכאלה שיש להם קואורדינציה סבירה יכולים לנסות כך שהגב והזרועות ילעשות את זה בקפיצה עם שתי הרגליים יחד.

לצורך חיזוק פלג גוף עליון עמדו קצת רחוק מהספסל והשעינו עליו את כפות הידיים היו ישרים לגמרי. כופפו את המרפקים והורידו את הגוף לעבר הספסל עד שהחזה כמעט נוגע בו. דחפו את עצמכם חזרה למעלה וחזרו על התרגיל כמה פעמים.

ספסלי פארק ומתקני משחק בגן שעשועים הם בסיס מצוין לאימון פשיטת מרפקים שמחזק את שרירי הזרוע העליונים. התמקמו בקצה אחד של הספסל כשהגב מופנה אליו, והניחו את הידיים בקצה הספסל שמאחוריכם. הורידו את הגוף עד שהמרפקים כפופים לכ-90 מעלות. אם התרגיל הזה קשה מדי אפשר לקרב את כפות הרגליים לקצה הספסל, ואם הוא קל מדי כדאי להרחיק אותן.

עליות מתח על הסולם האופקי

עליות מתח הן תרגיל התנגדות מעולה מפני שהן מחזקות את פלג הגוף העליון ואת חלקו המרכזי. דרך אחת לעשות אותם היא להיתלות מענפי עץ אבל לא תמיד הם חזקים כמו שהם נראים ולכן עלולים להישבר. השתמשו בסולם האופקי שממנו ילדים נתלים ועוברים מצדו האחד של המתקן לצד האחר: הניחו את שתי הידיים ברוחב הכתפיים ואחזו במוט, כפות הידיים פונות כלפי חוץ. משכו את עצמכם כלפי מעלה. התרגיל הזה הוא הזדמנות טובה לשתף את הילדים באימון – לתוספת משקל ולהתנגדות רבה יותר שימו את הילד על הכתפיים שלכם ונסו לעלות כמה פעמים. לאחר מכן, אם עדיין יש לכם כוח, אתם יכולים לעשות שכיבות סמיכה עם תוספת המשקל של הילד עם גבכם.

אם אינכם יכולים לעשות עליית מתח אחת – ורבים אינם מצליחים לעשות זאת – נסו להיתלות עם כל משקל גופכם על המוט האופקי ולהרים את הרגליים כשהברכיים ישרות או כפופות. גם  התרגיל הזה מחזק את פלג הגוף העליון ואת חלקו האמצעי.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות