Connect with us

חדשות ואקטואליה

סקר מקיף: העולם סולד מטראמפ, ישראל מעריצה

Published

on

שיעור תמיכה נמוך בנשיא ארה"ב בסקר עולמי של מכון Pew * רוב הנשאלים בסקר, שנערך לפני חיסול סולימאני, לא סומכים על טראמפ ומתנגדים למדיניות החוץ שלו * המדינות האוהדות ביותר: ישראל והפיליפינים

בעולם עדיין מטילים ספק גדול ביכולת של דונלד טראמפ לקבל את ההחלטות הנכונות בזירה הבינלאומית. בסקר עולמי של מכון הסקרים Pew, שנערך לפני חיסול קאסם סולימאני וירי הטילים האיראניים, השיבו 64% מהנשאלים שאין להם אמון בנשיא האמריקני. רק 29% הביעו תמיכה בנשיא. 7% השיבו "לא יודע".

הסקר נערך ב-33 מדינות ברחבי העולם. רוב הנשאלים שהשתתפו בסקר הביעו התנגדות למדיניות החוץ של נשיא ארה"ב, כולל ההחלטה לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן ולהחזיר את הסנקציות נגד טהרן.

ההתנגדות לטראמפ גדולה במיוחד במערב אירופה. כ-75% מהנשאלים בגרמניה, שבדיה, צרפת, ספרד והולנד אמרו שאין להם אמון במנהיג האמריקני. במקסיקו אחוז המתנגדים גבוה יותר ועומד על 89%. טראמפ תקף לא פעם את המהגרים שמגיעים ממקסיקו וכאמור הבטיח להקים חומה כדי לעצור את שטף המסתננים בגבול הדרומי של ארה"ב.

אחת המדינות שבה שיעור התמיכה בטראמפ הוא הגבוה ביותר בסקר היא ישראל. נשיא ארה"ב זוכה ליחס אוהד של 71% מהישראלים. המדינה היחידה שבה התמיכה בטראמפ גדולה יותר היא הפיליפינים עם 77% תמיכה. מדינות נוספות שבהן נהנה טראמפ מתמיכת רוב הציבור הן קניה, ניגריה והודו.

74% מהישראלים תומכים בהחלטת טראמפ להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים. 66% בעד הפרישה שלו מהסכם הגרעין עם איראן. מכל המדינות שהשתתפו בסקר ישראל היא המדינה עם היחס האוהד ביותר לארה"ב – 83 אחוזים מהישראלים תומכים בה. ב-Pew מציינים שהפער בתמיכה בין היהודים לערבים בישראל גדול: 94% מהיהודים תומכים בבעלת הברית הגדולה לעומת 37% בלבד במגזר הערבי.

הנשאלים בסקר התבקשו להשיב על יחסם למנהיגי מעצמות נוספות – נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא סין שי ג'ינפינג, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת עמנואל מקרון. היחס לטראמפ הוא השלילי מכולם. שיעור המתנגדים לפוטין עומד על 57% לעומת 33 אחוזי תמיכה. 43% אמרו שאין להם אמון בנשיא סין לעומת 28% שהביעו תמיכה בו. מצבם של מרקל ומקרון טוב יותר: 46% תומכים בקנצלרית גרמניה לעומת 29% שמתנגדים, 41% בעד מקרון ו-36% נגדו.

באירועים פומביים טראמפ מספר לקהל ששיעור התמיכה הנמוך בו ברחבי העולם לא מעליב אותו, ההפך: בעצרת בחירות במישיגן אמר טראמפ לתומכיו שבצרפת ובגרמניה היחס לקודמו בתפקיד, ברק אובמה, היה אוהד הרבה יותר. "אם אני אהיה יותר פופולארי זה אומר שאני לא עושה את העבודה שלי", אמר טראמפ, והזכיר את החלטתו להטיל מכסים על ייבוא משקאות אלכוהוליים מצרפת, בתגובה להטלת מסים על חברות טכנולוגיה גדולות בארה"ב.

הסקר של מכון Pew נערך בין 18 במאי ל-2 באוקטובר, והשתתפו בו 37 אלף נשאלים מ-33 מדינות ברחבי העולם. בסקר קודם, שפורסם כמה חודשים אחרי שטראמפ החל את כהונתו בינואר 2017, רק 22% מהנשאלים אמרו שהם מאמינים שטראמפ יעשה את הדבר הנכון בזירה הבינלאומית. הפעם שיעור התמיכה גבוה בשבעה אחוזים.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

Here we go again: קליפורניה מחזירה את הסגר, שנת הלימודים לא תיפתח באוגוסט

Published

on

ראש עיריית לוס אנג'לס מזהיר: "אנחנו קרובים מאוד לקו האדום של סגר מוחלט"

מושל קליפורניה גאווין ניוסאם הודיע ביום שני השבוע  כי קליפורניה תיסגר במידה רבה פעם נוספת, מכיוון שמקרי וירוס נגיף הקורונה ממשיכים להתגבר ומספר מיטות האישפוז הזמינות הולך ומצטמצם. "אנו חוזרים למצב שינוי של הסדר המקורי שלנו לשהות בבית", אמר המושל, תוך שהוא נשען על מטאפורת "מתג הדימר" האומרת כי לא תהיה זו כלכלה "פתוחה ופתוחה" או מצב "כיבוי, וכיבוי" אלא המשך החלפת המרחב שביניהם. "הנגיף הזה לא ייעלם בקרוב", הדגיש ניוסאם , וציין כי התקוות הראשוניות כי ה- COVID-19 ייעלם במהלך חודשי הקיץ החמים לא התגשמו.

בשבועות שחלפו מאז "ממוריאל דיי", חל זינוק חל בהפצת וירוס הקורונוה מחדש בקליפורניה, מה שגרם למקרי הידבקות, אשפוזים ואשפוז טיפול נמרץ לעלות במדינה לאחר חודשים של ירידה בפעילות. למרות שצפויה עלייה מסוימת ככל שהמדינה תפתח מחדש את כלכלתה, פקידי בריאות האשימו את התושבים במפגשים חברתיים פסולים ואי-הציות ללבוש מסכות פנים בסביבת אחרים.

עוד לפני ההכרזה של ניוסם, מספר מחוזות החלו לבטל את תוכניות הפתיחה המחודשת שלהם. מוקדם יותר ביום שני, מחוזות בתי הספר בלוס אנג'לס ובמחוזות סן דייגו הודיעו כי לא יפתחו מחדש את הקמפוסים בתחילת שנת הלימודים, ובמקום זאת ימשיכו ללמוד למידה מרחוק.

עליה באשפוזים וטיפול נמרץ

בשבוע שעבר, המדינה קיבלה בממוצע 8,211 מקרי נגיף קורונוה ליום, אמר ניוסאם, בעוד שאחוז הבדיקות החוזרות חיוביות עלה משיעור של 6.1 ל -7.5 אחוזים בשבועיים האחרונים. אחוז תוצאות הבדיקות ב-COVID-19 שחזרו חיוביים עלה בשבועות האחרונים, לפני שהתייצבו בסביבות 7.5 אחוזים. 

בערך 60 אחוז ממיטות החולים בבתי החולים במדינה מלאים כרגע, ופקידי המדינה מודאגים מעליית האשפוז בטיפול נמרץ, במיוחד במחוזות כפריים. בתוך כך, מספר המחוזות ברשימת המעקב של המדינה עלה מ 23 בשבוע שעבר ל- 30 עד יום שני, כששניים נוספים צפויים להתווסף תוך יום או יומיים, אמר ניוסום.

ארוחות במסעדות, בתי קולנוע, יקבים, מוזיאונים ומרכזי בילוי הוזמנו לסגור את כל המתקנים הפנימיים ברחבי המדינה. בארים ומבשלות בירה יידרשו לסגור פעולות מקורות ברחבי המדינה אך יוכלו להגיש משקאות בחוץ אם הם מלווים באוכל.

ההוראות תקפות ב-29 המחוזות שנמצאים כיום ברשימת הניטור של המדינה, המהווים כ 80% מאוכלוסיית קליפורניה. 

ראש עיריית לוס אנג'לס, אריק גרסטי, אישר במקביל את סגירתם של חדרי כושר, מקומות פולחן, סלונים ועסקים אחרים. העיר תסגור מקומות שנפתחו מחדש רק בשבועות האחרונים – כולל מכוני כושר, בתי כנסת וכנסיות, קניונים מקורים, מספרות מכוני ציפורניים , כמו גם מכוני קעקועים ועיסויים. "הסגירות האלה חשובות, ואני לא שמח להודיע על כך", אמר.

הוא הוסיף כי הוא מבין את ההשפעה שיש לסגירות על עסקים והציבור יהיה "קשה", אך אמר כי הוא רצה "לעשות את הדברים הנכונים בטווח הקצר והבינוני כך שהשגשוג לטווח הארוך של העיר שלנו יישאר גמיש וחזק". לדבריו, השבוע השיקה העיר תוכנית להקלה בשכר דירה בשווי 103 מיליון דולר. תקופת הגשת הבקשה החלה ביום שני והסתיימה ביום שישי, וקיבלה יותר מ-150,000 פניות ביום הראשון, אמר גרסטי. 

הוא הזהיר כי העיר מצויה על סף סגרים נוספים כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. על פי מד מקודד צבע שחשף, גרסטי אמר כי רמת האיום של לוס אנג'לס יושבת כעת על כתום אבל המחוג מתקרב לאדום, סימן לכך שביצועיה של העיר במלחמה בנגיף אינה יעילה. "אם העיר תעבור לרמת האיום האדומה, הכל ייסגר, הכל, לרמה המחמירה ביותר שלנו", אמר גארסטי. "אני רוצה להזהיר אנשים שאנחנו קרובים לזה".

תסתכלו מה קורה באורנג' קאונטי

במקביל, הודיע אוסטין בוטנר, הסופר-אינטנדט של L.A. Unified כי מחוז לוס אנג'לס לא יפתח מחדש לתחילת שנת הלימודים באוגוסט, וכי מערכת החינוך השנייה בגודלה של המדינה תמשיך בלימודים מקוונים עד להודעה חדשה. 

מחוזות בתי ספר אחרים בקליפורניה ממשיכים לקבוע אם לחזור לכיתות אחרי חופשת הקיץ, עם החלטות שונות שנראו עד כה ברחבי המדינה. אוניברסיטת סן דייגו, מחוז בתי הספר השני בגודלו במדינה, הודיעה כי גם היא תהיה מקוונת – אבל רק לתחילת הסמסטר.

אולם במחוז אורנג' נקטו בנעשה שונה מאוד משכניהם בדרום ובצפון. מועצת החינוך המחוזית הצביעה בערב יום שני 4 עד 1 לאשר המלצות לפתיחת בתי ספר בסתיו שאינן כוללות שימוש חובה במסכות לתלמידים או התרחקות חברתית מוגברת בכיתות הלימוד. למרות המלצותיהם, הדירקטוריון השאיר תוכניות פתיחה מחודשת עד למחוזות בית ספר פרטיים במחוז. עם זאת, ההמלצות – אשר נערכו על ידי אחד מחברי הוועדה החיצוניים שנבחרו מחוץ למנהל החינוך – עוררו מחלוקת בקרב הורים ומורים במחוז אורנג'.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות