Connect with us

Featured

סקר: יהודי ארה"ב חוששים יותר ויותר מהשמאל הקיצוני

Published

on

הוועד היהודי האמריקאי (AJC) פרסם השבוע דו"ח שנתי אודות מצב האנטישמיות בארה"ב. הדו"ח השנתי מבוסס על שני סקרים מקבילים: אחד הסוקר את יהודי ארה"ב והשני סוקר לראשונה את האוכלוסייה הכללית. הנתונים הללו יחד הופכים את הסקר לגדול ביותר שאי פעם נערך בנושא בארה"ב, וממצאיו מעוררים חשש באמריקה:

* אחד מכל ארבעה יהודים היה קורבן לאנטישמיות בשנה האחרונה. 17% מהנשאלים חוו אנטישמיות באופן אישי, 12% חוו אותה באופן מקוון, ו-3% הותקפו פיזית.

* 40% מהנשאלים העידו שהרגישו צורך להסתיר את יהדותם או לצמצם פעילות המזוהה כיהודית. 25% מיתנו את התוכן שפרסמו ברשת כדי שלא יזוהו כיהודים, 22% שינו את לבושם, ו-17% צמצמו את הגעתם למקומות מסוימים.

* מבצע שומר החומות החריף לרעה את תחושת הביטחון של יהודי ארה"ב: 72% מהנשאלים העידו שבעקבות מבצע שומר החומות, הם מרגישים פחות בטוחים.

73 אחוזים מיהודי ארה"ב רואים בימין הקיצוני כאיום כלפי יהודים, אולם הסקר מעיד על שינוי ביחס לשמאל הקיצוני: על פי הנתונים, 48% מיהודי ארה"ב חוששים או חוששים מאוד מהשמאל הקיצוני, זאת בהשוואה ל-38% אחוזים שהביעו חשש באותו סקר בשנה שעברה. יצוין שהשנה החולפת הייתה קשה לקהילה היהודית-אמריקאית דווקא מהצד השמאלי של המפה הפוליטית: מבצע שומר החומות גרם להתפרצויות שנאה ולפעילות פיזית אלימה כלפי יהודים, אך גם לכך שיהודים פרוגרסיביים חשו, אולי לראשונה, איום מצד אלו שראו בהם שותפים לדרך.

הסקר מציג פער תהומי בנוגע לתפיסה של אנטישמיות בין יהודים לאוכלוסייה הכללית: בעוד ש-90% מהיהודים רואים באנטישמיות בעיה חמורה, רבע מכלל האוכלוסייה האמריקנית שנבדקה לא רואה באנטישמיות בעיה גדולה, אם בכלל. כמו כן, לעומת 82% מהיהודים שראו באנטישמיות בעיה שממשיכה להחמיר ו-15% שראו בה בעיה שלא השתנתה, 15% מהנשאלים האמריקנים דווקא העידו שהאנטישמיות בארה"ב במגמת ירידה.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

הבלאק פריידיי של עולם הפשע: גל חריג של גניבות בקניונים בקליפורניה

שורה של מעשי "שוד והרס" – פריצות מהירות לחנויות ובזיזה של סחורה – ליווה השנה את בלאק פריידיי, בעיקר בלוס אנג'לס וסן פרנסיסקו • משטרת לוס אנג'לס דיווחה על שני מקרים אלימים – במקרה אחד רוססו העובדים בגז מדמיע ובמקרה נוסף נדחפו העובדים לרצפה במנוסתם של השודדים

Published

on

בלאק פריידיי , יום הקניות העמוס ביותר בשנה בארצות-הברית, לווה השנה בשורה ארוכה וחריגה של מעשי בזיזה המוניים. למשל, אל סניף של הכלבו נורדסטרום בלוס אנג'לס פרצו כ-80 שודדים ברגע אחד והצליחו להימלט עם שקים מלאים בסחורה גנובה. כוח המשטרה שהגיע למקום הצליח לעצור רק שלושה מהם.

הדוגמאות רבות: במונטריי שבקליפורניה נשדדו משקפי שמש בשווי של 30 אלף דולר על ידי ארבעה שודדי ממרכז קניות הומה ביום שישי האחרון אחר-הצהריים, באירוע שנמשך שתי דקות בלבד, לפי עדותו של מנהל החנות; בשיקגו, דיווחו כלי התקשורת על ארבעה מקרי שוד דומים בסוף השבוע של בלאק פריידיי ממרכז מסחרי מקומי; במינסוטה, קבוצה המונית של כ-30 אנשים פרצה לסניף של בסט ביי ויצאה ממנו עם שלל מוצרי אלקטרוניקה. גם בסן פרנסיסקו דיווחו חנויות היוקרה ברברי ולואי ויטון על מעשי שוד מהירים. סן פרנסיסקו פגיעה יותר מהשאר מול התופעה, בגלל הכמות הגדולה של קמעונאי היוקרה שם והריכוז הגבוה של תושבים עשירים.

בסרטונים שמופצים בימים האחרונים ברשתות החברתיות נראות דמויות רעולות-פנים שפורצות לחנויות, אוספות מכל הבא ליד ונסות החוצה עם שקי הסחורה הגנובה, אל מכוניות מילוט שממתינות להן בחוץ. מנכ"לית בסט ביי, קורי בארי, סיפרה בקשר לתופעה הזאת שלעתים השודדים שולפים אקדח מאיים ולעתים משתמשים במוטות ברזל, ומשטרת לוס אנג'לס דיווחה על שני מקרים אלימים – במקרה אחד רוססו העובדים בגז מדמיע ובמקרה נוסף נדחפו העובדים לרצפה במנוסתם של השודדים.

המשטרה חוקרת האם מדובר בתופעה של פשע מתוכנן, ומודאגת בעיקר מהאופי חסר הבושה של המעשים הללו, בהם מעורבים עשרות שודדים המסתערים בבת אחת אל תוך החנויות, בשעות צפופות לעיני כל.

קרימינולוגים טוענים כי הזינוק במקרי שוד מהסוג הזה מאפיין את עונת החגים לאורך שנים רבות, אלא שבשנים האחרונות הם נעשו אלימים ותוקפניים יותר, בין השאר בגלל שיפור אמצעי האבטחה בחנויות. עוד מוסיפים המומחים כי קשה לבודד גורם אחד להקצנה של התופעה, אבל ציינו במיוחד את המחסור העונתי במוצרים קמעונאיים מול הביקוש העצום בעונת בחגים, וכן את ארגוני פשע העוסקים בסחר קמעונאי "שחור", המבקשים להצטייד בסחורה לקראת עונת החגים – ממש כמו הקמעונאיות הלגיטימיות. לפי ההערכות, אם אכן מדובר בארגוני פשע – המשטרה תצליח לעקוב אחרי מסלול הכסף והסחורה ביתר יעילות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות