Connect with us

ארה"ב-ישראל

סקרמנטו נגד ישראל: המלחמה שלנו היא על החינוך הציבורי בקליפורניה"

Published

on

סערה: תוכנית לימודים חדשה הכוללת תוספת של ״לימודים אתניים״ ובתוכם תכנים אנטי-ישראלים קשים גרמה לקמפיין נגדי בראשו עומד ארגון ה-IAC * מאות מכתבים נשלחו למשרדי המושל ומחלקת החינוך ועשרות אלפים חתמו על עצומת מחאה אינטרנטית * ״יותר ויותר אנשים מפחדים לומר שהם תומכים בישראלים-אמריקאים. משמעות התוכנית הזו היא שלא נוכל לשלוח את הילדים שלנו לקבל חינוך ציבורי״ המאבק בעיצומו עם דד ליין שמסתיים ב- 15 באוגוסט צו 8 ב-2019

סערה גדולה התחוללה השבוע בקרב הקהילה הישראלית בקליפורניה בעקבות פרסום הסילבוס לתוכנית הלימודים החדשה במדינה, הכוללת תוספת של ״לימודים אתניים״, העתידים להיכנס בשנה הבאה לכל בתי הספר התיכוניים הציבוריים בקליפורניה והמכילים תכנים אנטי-ישראלים קשים. אירגונים רבים, בראשם ה-IAC ושלוחותיו – חדר מדיה של ACT il – התעמקו בתוכנית הלימודים החדשה, וגילו בתוכה תכנים שמציגים את ישראל כעם מדכא וכובש; ואת אירגוני ה-BDS ופעולותיו כלגיטימיות וצודקות.

תוכן הההצעות ללימודים אתניים כפי שפורסם מתייחס בצורה חד צדדית לנרטיב הפלסטיני ומשווה אותו לחוסר הצדק והשיוויון ממנו סובלות לכאורה הקהילות השחורות והלטיניות בארצות הברית. בתכני הלימוד הנושא מופיע כ: Direct Action Frount for Palestine and black lives matter. גם נושא ההפרדה בין הורים וילדים ומדיניות ההגירה בין מקסיקו לארצות הברית זוכה להקבלה אל מול גדר ההפרדה בארץ תחת הכותרת: Coparatibe Border Studies: Palestine and Mexico . עוד בתכני הלימודים, יציאה נגד ישראל וקריאה להחרמתה: Call to aboycott ,Divedt, and sanction israel.

חומר הלימוד המוצע כולל גם שיח אודות לינדה סרסור, הידועה כפעילה פוליטית מוסלמית אמריקאית ואנטי-ישראלית. כמה מבני משפחתה של סרסור הם תומכי חמאס וחלק מהם אף נידונו לשנות מאסר ארוכות. סרסור עצמה סיפרה כי קרוב משפחה אחד מרצה 99 שנות מאסר, דודה נידון ל 25 שנים בכלא וגיסה נידון לעונש של 12 שנות מאסר. סרסור מכנה אותם ״קורבנות הכיבוש הישראל״. במהלך האקטביזם הפוליטי שלה סרסור האשימה את ישראל פעמים רבות בנקיטת קולוניאליזם של טיהור אתני ושל רצח עם של הילידים הפלסטינים. על-פי סרסור "אין דבר דוחה יותר מהציונות". היא תומכת בתנועת ה-BDS ופתרון המדינה האחת. ולמקרה שתהיתם – בתכני הלימודי ׳האתניים׳ החדשים של קליפורניה היא מוצגת כדמות משפיעה וחיובית.

היסטוריה של אקטיביזם אנטי-ישראלי

התוכנית נוצרה בעקבות חוק שהתקבל במדינה בשנת 2016 והורה לוועדת החינוך של קליפורניה להגות תכנית לימודים שתדגיש את תרומתם של מיעוטים בפיתוחה. הטיוטה מספקת קורסים לדוגמא בארבעה תחומים עיקריים: מחקרים אפרו-אמריקאים, לימודים היספניים, לימודים של התרבות האמריקאית הילידית ומחקרים אמריקאים באסיה. חברי השדולה היהודית של בית הנבחרים בקליפורניה הצטרפו למאבק במכתב ששיגרו למשרד החינוך בסקרמנטו: "תוכנית זו אינה מדויקת ומטעה במספר היבטים קריטיים, והיא נכתבה באופן שמשקף השקפת עולם אנטי-יהודית. מסיבה זו אנו מתנגדים בתוקף שתוכנית הלימודים תאושר ללא שינויים משמעותיים“.

״היחס ליהודים בתכנית הלימודים סובב סביב בקבוצות אקטיביסטיות כמו תנועת החרם נגד ישראל ומציג את המאבק הפלסטיני נגד ישראל – והכל נעשה באופן חד צדדי, מבלי להשמיע יותר מקול אחד", ציינו המחוקקים. לדבריהם, "זו תהיה אירוניה אכזרית אם תוכנית לימודים שנועדה לסייע בהפחתת דעות קדומות נגד מיעוטים, תקדם גזענות ואנטישמיות נגד הקהילה היהודית".

לכמה מהמחנכים המעורבים בדחיפת תכנית הלימודים החדשה יש היסטוריה של אקטיביזם אנטי-ישראלי שלעתים קרובות נשפך לשיח אנטישמי. באופן לא מפתיע, יותר מרבע מחברי הוועדה המייעצת לתכנית הלימודים, שמונו על ידי מועצת החינוך הממלכתית, הביעו בפומבי ֿהתנגדות כלפי ישראל ותומכיה, כאשר חלק מהחברים תומכים בגלוי ב- BDS. אין ספק שחברי הוועדה האלה השתמשו בתכנית הלימודים המנדטורית על ידי המדינה ככלי להטמעת פוליטית את תלמידי התיכון בקליפורניה בתעמולה אנטי-ישראלית ולעודד אותם לעסוק בפעילות פוליטית נגד המדינה היהודית.

אחת מהנשים שיצקו תוכן לתוכנית המוצעת היא סמיה שומן, פלסטינית-אמריקאית ומחנכת במחוז סן מטאו בצפון קליפורניה. תוכניות השיעורים שלה על ההיסטוריה הפלסטינית הוצגה ככלי הוראה של 'קרן קטאר אינטרנשיונל', קבוצה הקשורה להפצת חרמות על ישראל. שומן היא גם פעילה פרו-פלסטינית בטוויטר. חברת וועדה נוספת היא גיי תרזה ג'ונסון, פרופסורית למדעי החברה ב-UCLA, עם עבר פרו-פלסטיני בטוויטר והזדהות עם איראניים אשר ראו בטהראן את הקורבן בעימות המתמשך בנושא הגרעין עם ארצות הברית. חברת הוועדה השלישית, תרזה מונטניו, היא פרופסורית לענייני מגדר באוניברסיטת קליפורניה, נורת'רידג' סי-סאן) שתומכת באופן פומבי בתנועת ה-BDS אחד מפעילי ה-BDS הבולטים בעולם.

תנכלות כלפי ילדים ישראלים

לדברי יעל צור, מנהלת התוכנית הארצית של ACT.IL, ״למרות שכבר תקופה ארוכה אנחנו רואים עליה באנטישמיות, תוכנית הלימודים הזו היא אחד המקרים הכי חמורים ומדאיגים בתקופה האחרונה. מדובר במערכת חינוך ציבורית, שכוללת המון בני נוער שהולכים לשבת בכיתות ולשמוע דברים חד צדדים כנגד ישראל, עם דוגמאות מפורטות של איך להחרים את ישראל ולפעול נגדה״.

באותה נשימה מספרת צור על ההתלכדות של הקהילה הישראלית להילחם בתופעה: ״זה מרגש ומדהים לראות את היכולת של הקהילה ושל חדר המדיה לרכז את כולם סביב מאמץ מרכזי. עברו פחות משעתיים מאז שהוצאנו את הקריאה לפעולה וכבר יש אלפי אנשים שחתמו והוסיפו את שמם לתלונה הרשמית שנפרסם. בנוסף, כל אחד יכול להוריד את מסמך התלונה הרשמית ולשלוח מכתב תלונה באופן אישי, וגם לבטא
את חוסר ההסכמה בעמוד הפייסבוק של משרד החינוך בקליפורניה ובחשבון
הטוויטר שלהם. הרעיון הוא לאפשר לכמה שיותר אנשים לקחת חלק בפעילות בצורה
הכי פשוטה ויעילה. ניתן להגיש תלונות עד ה-15 באוגוסט כדי להניא את משרד החינוך בקליפורניה מלקבל את ההחלטה".

ג׳סיקה ברזני, מנהלת חדר המדיה של ה-IAC בלוס אנג׳לס: ״כישראלית-אמריקאית שגדלה בקליפורניה זה ממש מדאיג לחשוב שתלמידים בגיל צעיר ילמדו חומר כל כך אנטי ישראלי ועל כך שלא יקבלו את כל התמונה המלאה. יש המון תלמידים יהודים-אמריקאיים שלומדים בבתי הספר הציבורים. הדבר עלול לגרום להתנכלות כלפי תלמידים יהודים וישראלים. חוסר השיווין בתוכנית הזו בא לידי ביטוי גם בעובדה שאפילו בחומר הלימוד שעוסק במיעוטים באמריקה הם לא מדברים כלל על יהודים או ישראלים במדינה, מה שגורם לבידודה של אוכלוסיה אתנית שלמה״.

מנכ"ל ה-IAC שוהם ניקולט מקדיש בשבוע האחרון את רוב משאביו למאבק בתוכנית המוצעת. "מאז הקמת הארגון שלנו לפני 12 שנים לא הייתי עד להתגייסות כל כך מאסיבית של הקהילה, הרבה יותר ממה שקרה בזמן מבצע 'צוק איתן' למשל", הוא אומר. "האנטישמיות בסביבה שלנו גואה יותר מתמיד – זה כבר לא מקומי ולא רק ב -LA אלא בכל רחבי קליפורניה, בסיליקון וואלי ובסאן דייגו. התוכנית הזו פשוט מדירה את הישראלים האמריקאיים מבתי הספר הציבוריים. התגובה שלנו חריפה ואקטיבית: עד תחילת השבוע יצאו בעידודנו למעלה מ-300 מכתבי תלונה ויש יותר מ-11 אלף חתימות בקמפיין ברשת נגד הסילבוס. אנשים לוקחים את העניין ברצינות רבה״.

שוהם: ״אני מאמין שיש פה נורת אזהרה אדומה חזקה מאוד. שיהיה ברור: אנחנו לא נכנסים לשאלה אם צריכים תוכנית לימודים אתניים בקליפורניה או לא. זה נושא פוליטי ואנו לא מתעסקים בזה. אבל התוכן של חלק מסילבוס הלימודים האלו הוא שערורייה.

״בדקנו מי הנפשות הפועלות בוועדה החינוכית ומצאנו שלושה אנשים שאפילו בלי לחקור יותר מידי , מספיק חיפוש פשוט בגוגל ומיד רואים שמדובר באנשים שממש מעורבים באירגוני ה-BDS. מה שקרה בשנים האחרונות בארה"ב, זה שתנועת ה-BDS גייסה לשורותיה אנשים שנמצאים בעמדות מפתח ומשרות פקידותיות באירגונים ציבורים. הם לא הולכים עם שלט של BDS על המצח, אלא יושבים בתפקידים שונים באיגודים מקצועיים ומנסים להשפיע משם. ואז אתה פותח מסמך חינוכי ואתה רואה שבתוכנית לימודים יש מונח אחד פוליטי שהוא BDS, חומר לימוד שמציג את ישראל כמשטר אפרטהייד.

״בנוסף יש בתוכנית המוצעת העלמה של כל אתניות יהודית; אין אתניות יהודית בקליפורניה, לא קיימת אתניות ישראלית-אמריקאית, אבל יש אתניות ערבית-אמריקאית, כזו שמשווה בין פלסטינים לשחורים.

תוכנית הלימודים הזו ישבה באתר של מחלקת החינוך הקליפורנית וגילנו אותה לפני
כשבועיים. התחלנו לפעול ברמה של מצב חירום ובכל הכוח. היום לשמחתנו יש כבר בתי ספר שהורידו את הנושאים האלו מתוכנית הלימודים".

נחסום את הרחובות בקליפורניה אם צריך

שוהם: "המלחמה שלנו היא מלחמה על החינוך הציבורי בקליפורניה. זה משהו שצריך לעורר את כל הקהילה. יש יותר ויותר אנשים פה שמפחדים לומר שהם תומכים בישראלים-אמריקאים. משמעות התוכנית הזו היא שלא נוכל לשלוח את הילדים שלנו לקבל חינוך ציבורי. יש פה מהלך ברור של אפליה נגד הקהילה היהודית אבל בעיקר של הקהילה הישראלית-אמריקאית על פי המוצא האתני שלה. גם אם משרד החינוך של קליפורניה ישנה את תוכנית הלימוד – עדיין צריך לעשות כאן מהפכה. הישראלים-האמריקאים לא יתנו לדבר הזה לעבור. אנחנו נחסום את הרחובות בקליפורניה אם צריך!".

עידכון: בהצהרה פומבית על טיוטת ומודל תוכנית הלימודים האתניים ביום שלישי השבוע, קבעה מועצת החינוך של מדינת קליפורניה כי "תוכנית הלימודים הנוכחית אינה מספקת וזקוקה לעיצוב מחדש באופן משמעותי. תוך היענות לתגובות הציבוריות, תפותח טיוטה חדשה לבחינת מועצת החינוך ולאישור פוטנציאלי. בסופו של דבר המועצה תאמץ תוכנית לימודים אתניים שתואמת את ערכיה של קליפורניה".

שוהם ניקולט: "אנו מודים למחלקת החינוך של קליפורניה ולמושל גווין ניוסום על ההקשבה. אנו מודים לקהילה התוססת והפעילה שלנו ועל גיוס ושליחת אלפי מכתבים ומיילים. אנו מודים ליותר מ-13,000 שחתמו על מכתב המחאה ששלחנו ביקשנו ממחלקת החינוך בקליפורניה להוריד את תוכנית הלימודים מאתר האינטרנט שלה עד שתתוקן. מסמך זה כבר הוביל לגיטימציה לשנאה ולאפליה ועשוי לעורר השראה רבה יותר. עלינו להמשיך בעבודתנו, כקהילה מאוחדת, כדי להבטיח שתוכנית הלימודים הבאה תשלול תנועות שנאה כמו BDS, כמו גם כל נרטיבים אחרים המפיצים דיבה על ישראל ועל העם היהודי".


לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

חדשות טובות: לאחר שנה שחל איסור על כך – תיירים בעלי אזרחות זרה יוכלו להיכנס לישראל מה-1 ביולי

Published

on

גבולות ישראל היו סגורים בפני אזרחים זרים למעלה משנה, למעט מספר מוגבל של מקרים חריגים. כפי שזה נראה, מהחודש הבא הדבר יתאפשר בקלות רבה יותר ממה שניתן היה במשך השנה האחרונה, אם בכלל. 

נתב״ג נפתח לתיירים בודדים (לא קבוצות) בעלי אזרחות זרה. מקור: ישראל היום / צילום: צילום: יוסי זליגר

שרת התיירות אורית פרקש-הכהן הודיעה ביום חמישי בלילה על התרת כניסת אנשים בעלי אזרחות זרה, בתנאי שהם מחוסנים. "שמחה שעבודה מאומצת של צוותי משרד התיירות עם משרדי הבריאות, החוץ והפנים הובילו היום את שר הפנים להכרזה החשובה על הקלת התנאים לכניסת תיירים מחוסנים והרחבת הכניסה לתיירים פרטניים לישראל החל מה-1 ביולי.", צייצה פרקש-הכהן."הגיע הזמן שישראל תפתח לתיירות ותנצל את היתרון שלה כמדינה מחוסנת לטובת הכלכלה שלה."

דובר השרה אמר לג'רוזלם פוסט כי ההחלטה לא תדרוש שום אישור נוסף על ידי הממשלה ולא תהיה מגבלה על מספר המבקרים המותרים להכנס. הנוסעים רק יצטרכו להציג את תעודת החיסון שלהם לפני שהם עולים למטוס, כמו גם תוצאות בדיקת ה-PCR שלהם.

השאלה האם הם יצטרכו לעבור בדיקה סרולוגית להוכחת קיומם של נוגדנים בדמם כדי להימנע מבידוד – כפי שהיא נדרשת כעת לכל מי שחוסן בחו"ל – עדיין נמצאת בדיון, הוסיף הדובר.

גבולות ישראל היו סגורים בפני אזרחים זרים למעלה משנה, למעט מקרים חריגים. כזכור, עד היום, במידה והייתם רוצים להגיע לארץ הדבר היה מותנה באזרחות ישראלית עבור כל בני המשפחה שרוצים להגיע, ובמידה ולא היה לכם, היה נדרש מכם להיכנס למסע עינויים עם הקונסוליה הישראלית פה בארה״ב.

הייתה תוכנית מסויימת שעלתה בחודש אפריל האחרון שלפיה הייתה מותרת כניסה לארץ עבור קבוצות/משפחות, אך היא הייתה מותנת באישורים מסודרים ומיוחדים. ולגבי תיירים בודדים בעלי אזרחות זרה, הם אמורים היו להיות הבאים בתור. אך ההסלמה בעזה עיכבה מעט את השקת התוכנית.

עם זאת, ההחלטה האם לפתוח את המדינה לכל הקבוצות ואז לתיירים בודדים המשיכה להידחות. החשש הגדול ביותר היה איך להימנע מכניסת אנשים החולים בקורונה לגבולות ישראל ולהסתכן בעלייה בתחלואה.

ביום שני אמר דובר משרד התיירות כי תוכנית הפיילוט שתאפשר מספר מצומצם של תיירים הנוסעים בקבוצות לישראל הוארכה עד סוף יוני ועד 1,000 מטיילים יוכלו להיכנס לארץ, בעוד שההחלטה עבור תיירים בודדים תיאלץ להמתין להמשך החודש.

לבנתיים, מלבד המספר המוגבל של מבקרים הנוסעים בקבוצות, ובני נוער יהודים המשתתפים בתכניות חינוכיות מיוחדות בישראל – כמו טיולי תגלית ותוכניות מסע, יכולים גם אזרחים זרים שיש להם קרובי משפחה מדרגה ראשונה בישראל להיכנס לארץ.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות