Connect with us

Featured

סן חוזה, לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו ונטורה וסן דייגו – עם הנדל"ן היקר ביותר בארה"ב ב-2022

תחזית הכלכלן הראשי של ענקית המשכנתאות פאני מיי: מכירות הבתים, מחירי הנכסים והיקפי המשכנתאות ירדו בשנתיים הקרובות לקצב יותר עקבי עם הצמיחה בהכנסה ושיעורי הריבית

Published

on

מחירי הדיור בארה"ב נמצאים במגמת עלייה במשך עשרות שנים, אך הם עלו אף יותר בעקבות מגפת ה-COVID-19, במיוחד במקומות מסוימים מאוד. מחירי הדיור החציוניים ברחבי ארה"ב ברבעון הראשון של 2020 היו 329,000 דולר ועלו ל-428,700 דולר ברבעון הראשון של 2022, כאשר מגיפת ה-COVID-19 השתלטה על המדינה. מחירי הנדל"ן הנוכחיים גבוהים בקצת יותר מ-30% ממה שהיו ב-2020 ועלו בכמעט 16% מאז 2021.

כיוון שמחירי הדיור מרקיעים ברחבי הארץ על רקע שיעורי האינפלציה הנוסקים, להלן הערים עם מחירי המחירון החציוניים הגבוהים ביותר:

סאן חוזה

באפריל 2022, ערי קליפורניה שלטו במונחים של שווקי דיור יקרים, על פי נתוני Zillow. מבין כמעט 100 הערים שניתחו על ידי זילו, סן חוזה הייתה העיר היחידה שעברה את מחירי הדיור הממוצעים של מיליון דולר, עם מחיר מחירון חציוני של 1,390,000 דולר.

לוס אנג'לס

אזור לוס אנג'לס, הכולל גם את לונג ביץ' ואנהיים, דורג במקום השני ומחיר המחירון החציוני עמד על 998,330 דולר.

סן פרנסיסקו

סן פרנסיסקו לא הייתה הרחק מאחורי עיר המלאכים, עם מחיר מחירון חציוני של 978,478 דולר.

ונטורה

עם מחיר מחירון חציוני של 943,967 דולר, בעיר החוף השקט שמצפון ללוס אנג'לס היו חסרים כ-35,000 דולר להיות משלוש הערים היקרות ביותר בקליפורניה.

סן דייגו

מחיר המחירון החציוני של סן דייגו עמד על 921,000 דולר, כך הראו הנתונים של זילו. מומחים אומרים שהמחירים הגבוהים עוד יותר במקומות אחרים במדינה תורמים לשוק החם של העיר. "מה שראיתי זה הרבה אנשים מלוס אנג'לס, סן פרנסיסקו, אזורי סן חוזה שמתחילים להתייאש מהשווקים שלהם ומפנים את תשומת לבם לסן דייגו בגלל המיקום, והרבה מהשווקים האחרים האלה מעריכים הרבה יותר מהר. אנחנו רואים הרבה מהאנשים האלה מגיעים לכאן", אמרה המתווך בסן דייגו דסטי רוקאס לתחנת חדשות מקומית.

סטמפורד

מעבר לקליפורניה, סטמפורד, קונטיקט, הובילה את שאר המדינה, עם מחירי רישום חציוניים רק מתחת ל-900,000 דולר. העיר ממוקמת רק 40 מייל מהעיר ניו יורק. 

סיאטל

בחזרה לחוף המערבי, סיאטל דורגה במקום השביעי עם מחיר מחירון חציוני של $782,997. עם זאת, עליית שיעורי המשכנתאות וגורמים אחרים גרמו למומחים לומר שהשוק לא יכול להמשיך לצמוח בקצב המהיר שנראה במהלך המגיפה, על פי סיאטל טיימס.

בוסטון

בוסטון הייתה הבאה, ב-746,000 דולר. שוק הנדל"ן בעיר "מוערך יתר על המידה", על פי Boston.com, שציטט דוח  שפורסם מוקדם יותר החודש. מלווין ויירה ג'וניור, נשיא מועצת הנדל"ן של בוסטון רבתי, אמר לרשת כי הוא ראה את עוצמת השוק פוחתת בחודשים האחרונים.

"אנחנו הולכים לקבל פחות מלחמות הצעות מחיר על נכסים שהם מתחת למיליון דולר", אמר. "אתה באמת הולך לראות את הרמה של המחירים ואפילו התאמות מחירים. אנחנו לא הולכים לראות כל כך הרבה הצעות מרובות על בתים בטווח המחירים הזה".

הונולולו

 בהונולולו המחיר מחירון חציוני הוא של $721,667. האזור ראה השנה מחירי דיור שיא, מגמה שמועצת המתווכים של הונולולו מייחסת להיצע וביקוש. "מה שכולם שואלים זה, באיזה שלב זה יגרום לנורמליזציה של השוק", אמר נשיא הדירקטוריון צ'אד טאקסו לתחנת חדשות מקומית.

העיר ניו יורק

מסיימת את העשירייה הראשונה היא ניו יורק, עם מחיר מחירון חציוני של 692,333 דולר. למרות המחירים הגבוהים, העיר מגיעה בעקבות עלייה לאחרונה במכירות הדירות. ברבעון השלישי של 2021, העיר ראתה יותר מכירות דירות מבכל תקופה אחרת ב-32 השנים האחרונות, על פי הניו יורק טיימס.

***

מחירי הדיור המזנקים הפכו גם את שוק השכירות לתחרותי עוד יותר, מכיוון שיותר אנשים שפעם היו שוקלים לקנות בית חיפשו לשכור במקום זאת.

אבל דאג דאנקן, סגן נשיא בכיר וכלכלן ראשי של ענקית המשכנתאות הנתמכת על ידי הממשלה פאני מיי, הערך שמכירות הבתים, מחירי הדירות והיקפי המשכנתאות ירדו במהלך השנתיים הקרובות

"במיוחד, אנו מצפים שצמיחת מחירי הנדל"ן תואט לקצב שיותר עקבי עם הצמיחה בהכנסה ושיעורי הריבית", אמר דאנקן לאחר שקבוצתו חזתה כי אינפלציה וגורמים כלכליים אחרים עשויים לתרום ל"מיתון צנוע" אפשרי ב-2023.

Featured

מחקר של רימקס: ירידה תלולה במספר הבתים שנמכרו בלוס אנג'לס בשנה האחרונה

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי נדל"ן אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר * עם זאת, בתים בלוס אנג'לס נמכרו בשנה האחרונה ב-3.3% יותר מהמחיר המבוקש

Published

on

שוק הנדל"ן התחרותי בארצות הברית ממשיך להוות מחסום עיקרי עבור אנשים המעוניינים לרכוש בתים. במקומות רבים, בתים יוצאים לשוק ותוך מספר ימים בלבד נמכרים באלפי דולרים מעל המחיר המבוקש. אולי בשום מקום הבעיה הזו נפוצה לכאורה יותר מאשר באזור לוס אנג'לס רבתי. הביקוש לבתים זינק במהלך מגיפת ה-COVID-19, ולפעמים, זה מרגיש כאילו זה נמשך גם לתוך 2022.

אבל מחקר חדש שפרסמה ענקית הנדל"ן RE/MAX מראה שמספר הבתים הכולל שנמכר ירד בצורה דרסטית במהלך השנה האחרונה בהשוואה לשנה הקודמת, והבתים הקיימים נשארים בשוק תקופה ארוכה יותר. המחקר מראה שכמעט 25% פחות בתים נמכרו בלוס אנג'לס ממאי 2021 עד מאי 2022, בהשוואה לאותה מסגרת זמן בשנה הקודמת. הירידה של 24.4% בהשוואה לשנה בבתים הנמכרים היא הירידה הגדולה ביותר מבין כל המטרופולינים במדינה, על פי המחקר.

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי דירות על פי רי/מקס, אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר. הסיבה לירידה במכירות? גידול במלאי וריביות גבוהות יותר על המשכנתאות.

ג'יימס סנדרס הוא מתווך ובעלים של RE/MAX Estate Properties בלוס אנג'לס. לדבריו, הטירוף של הערכת היתר בשוק הדיור היה "לא בר קיימא" ואומר שהוא מצפה שהשוק יתייצב בחודשים הקרובים. "סביבת הריבית העולה החזירה את שוק הדיור בלוס אנג'לס לשוק נדל"ן טיפוסי יותר", אמר סנדרס. "ראינו ירידה בביקוש מ-10% ל-15%. המלאי שלנו גדל ב-36% מהשנה שעברה, אבל עדיין יותר מ-75% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שלנו".

סנדרס אמר שהבתים נשארים בשוק זמן רב יותר, רובם במשך 40 יום או יותר. במהלך שיא "השוק המטורף", בתים נחטפו תוך כ-25 ימים בממוצע. סנדרס גם אומר שבתים רואים קומץ הצעות על בתים במחיר תחרותי, לעומת תריסר ההצעות הנוספות על כל נכס בשנה האחרונה ואילך.

אבל אל תצפו שהמחירים יצנחו מכיוון שפחות בתים נמכרים ונראה שהביקוש התקרר. לפי RE/MAX, בתים בלוס אנג'לס בשנה האחרונה נמכרו ב-3.3% מהמחיר המבוקש. מדובר בעלייה של 3.8 נקודות אחוז משנת 2021, אז נמכרו בתים ב-99.6% מהמחיר המבוקש."אנחנו לא רואים שהמחירים מתקנים את עצמם כמו שהם עשו במהלך המיתון הגדול", אמר סנדרס. "לבעלי בתים יש יותר מדי הון עצמי בנכסים שלהם וכתוצאה מכך, אנחנו לא רואים שוק מכירה גדול במצוקה".

זה נכון בכל היבשת: מחיר המכירה החציוני של בית שנמכר בארה"ב עלה בכ-50,000 דולר ממאי 2021 למאי 2022. אז פחות בתים נמכרים, פחות הצעות מוצעות ובתים נשארים בשוק זמן רב יותר. אבל המחירים עדיין ממשיכים לעלות למרות הגורמים הללו, לפחות לעת עתה. "גם כשהריביות נעות סביב 6%, הן עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, ונדל"ן בלוס אנג'לס היה היסטורית השקעה מצוינת", אמר סנדרס.

הירידה במכירות בתים אינה מוגבלת ללוס אנג'לס.  בסן דייגו, מכירות הבתים ירדו ב-20.4% באותו פרק זמן.

להלן חמשת השווקים המובילים שחוו את הירידה הגדולה ביותר משנה לשנה במכירות בתים ממאי 2021 עד מאי 2022:

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות