Connect with us

קהילה

סכנה קיומית: הישראלים באמריקה הולכים ונעלמים

Published

on

המזרחן ד"ר מרדכי קידר חזר מסיבוב הרצאות מחוף לחוף וחזר עם תובנות מרעישות לכת * בצפון אמריקה חיים קרוב למיליון ישראלים לשעבר, שמחוברים למדינה ואוהבים אותה, אבל ילדיהם ונכדיהם כבר לא יהיו חלק מהשייכות הזו * הוא קורא למדינת ישראל להתעורר ומהר, כדי שלא נאבד עוד כמיליון יהודים וישראלים

במהלך החודש האחרון ביליתי בארה"ב ובקנדה, בשילוב של ביקורי משפחה והרצאות. חלק מההרצאות היו באנגלית לקהלים "מקומיים" וחלק מההרצאות בעברית, לישראלים החיים בארה"ב. כן, בארה"ב ובקנדה חיים אורח קבע כמיליון ישראלים שבשל סיבות רבות ושונות בחרו לעזוב את הארץ ולחיות באופן קבוע בצפון אמריקה. ניתן להוסיף להם עוד אלפים רבים של ישראלים שעקרו לאירופה, לאוסטרליה ולארצות רבות אחרות ברחבי העולם.

אין ספק, החיים בנכר נוחים יותר, קלים יותר וברוב המקומות בטוחים יותר. השוק גדול ומגוון יותר מאשר בארץ והמרץ והיוזמה של הישראלים מקנים להם יתרון על פני קבוצות מהגרים אחרות. יש ישראלים ש"עשו קופה גדולה" אבל לא כל הישראלים עשירים. חלקם הגדול עבדו קשה מאוד בעבודות לא פשוטות (הובלה, מוניות, בניה) עד שהתבססו כלכלית. חלקם אף נכשלו כלכלית ושבו לישראל.

רבים מהישראלים החיים בצפון אמריקה מרבים לטוס לארץ לעסקים, לביקורים ולאירועים משפחתיים, ויש כאלה המגיעים אף לשרת במילואים יחד עם חבריהם ליחידה הצבאית. רבים מהישראלים מקפידים לטוס באל-על, והם חלק לא מבוטל מהנוסעים בטיסות לניו יורק, לטורונטו, למיאמי, לבוסטון, ללוס אנג'לס ולסן-פרנסיסקו ("עמק הסיליקון"). 

רבים מהישראלים חיים "על המזוודות" ומתכננים מתישהו לחזור לארץ, אלא שה"מתישהו" הזה נדחה בכל פעם מחדש, בגלל העבודה, בגלל הלימודים של הילדים, בגלל שהילדים התחתנו והנכדים בחו"ל, בגלל שמחכים לגיל הפנסיה או בגלל סיבות התלויות בארץ: היעדר עבודה, היעדר מקום מגורים או המצב הביטחוני.

לגבי מקום המגורים, מי שגר בארה"ב בבית ענק ונוח הבנוי על שטח אדמה פרטי נרחב בפרבר או בעיר שדה, יכול למכור את הבית בד"כ בכמה מאות אלפי דולרים בלבד. סכום כזה איננו מספיק לרכוש אפילו דירה בישראל באזור המרכז, ולכן קיימת העדפה ברורה להישאר בבית הנרחב מלחזור לישראל לדירה באזור בביקוש נמוך.

החיים הטובים

הישראלים החיים בארה"ב הקימו ארגונים, שהבולט והפעיל ביניהם הוא IAC (Israeli American Council), ארגון מקביל לאייפ"אק, הפועל למען ישראל במסדרונות הפוליטיים והציבוריים בארה"ב. בנוסף, יש ארגונים מקומיים כמו: "פרלמנט הריביירה" במיאמי ובבוקה רטון בפלורידה. קיימים גם סניפי חב"ד המיועדים לישראלים במיאמי, בבוקה רטון, באטלנטה, בניו יורק, בניו ג'רסי, בטורונטו, בפאלו אלטו, ובערים רבות אחרות. סניפים אלו פועלים בעברית ומשמשים – מעבר להיותם בתי כנסת – גם כמועדון חברתי ישראלי. קיימות גם התארגנויות פרטיות של ישראלים המתכנסים בבית אחד מהם מידי חודש כדי לשיר שירים ישראלים, לשמוע אמן או מרצה ישראלי או לדון בעניינים הפוליטיים בישראל.

בתקשורת העברית המקומית מצאתי ארבעה סוגי מפרסמים בולטים: מובילים, עורכי דין המטפלים בהגירה ובאישורי עבודה, פסיכולוגים לילדים ומטפלים בבעיות בין בני זוג. הבולטות של פסיכולוגים לילדים מצביעה על שכיחות הבעיות שילדים סובלים מהן עקב ההגירה, והמטפלים הזוגיים מטפלים בבעיות בין בני זוג שהתעוררו או הוחרפו עקב ההגירה. יש מקומות (לדוגמה: לוס אנג'לס) שיש בהם גם עיתונים ישראלים מקומיים בעברית ומועדון ישראלי פעיל ותוסס.

אז אם כל כך טוב, איפה הבעיה? הבעיה נעוצה בדור השני והשלישי, הבנים והנכדים של הישראלים שעברו לחו"ל. אם המשפחה הישראלית שומרת מצוות היא תצטרף מיד עם הגעתה לבית כנסת אורתודוקסי מקומי ותשלח את הילדים לחינוך יהודי שמחירו מרקיע שחקים: מחיר חינוך יהודי לילד החל מגן הילדים וכלה בכיתה י"ב  הוא עשרות אלפי דולרים בשנה, לפני אוכל, בריאות וביגוד. משפחה רגילה עם שלושה ילדים חייבת לחיות בצמצום מוחלט כדי לממן את חינוך הילדים, גם אם שני ההורים עובדים.

לעומת זאת, הורים ישראלים שאינם שומרי מצוות לא יוצרים בדרך כלל קשר עם מוסדות החינוך והדת של הקהילה היהודית המקומית. הם שולחים את ילדיהם בדרך כלל לבית ספר ציבורי (Public School) שמחירו סמלי בלבד, וייתכן אף שההורים הישראלים יעדיפו בית ספר כזה על פני בית ספר יהודי כדי שהילד ייקלט טוב יותר בחברה האמריקאית. במקרים רבים, ילד שנולד בארה"ב להורים ישראלים או שהוריו עברו לשם בהיותו קטן (עד גיל 6-7 בערך) מדבר בבית עברית סבירה, וביקורים בארץ מביאים אותו להיכרות עם משפחתו בישראל. עם זאת, היקלטותו בחברה האמריקאית היא מלאה והסיכויים שהוא יעלה לארץ בסיום התיכון או הקולג' נמוכים. בהמשך, הסיכוי שהוא יקים משפחה דווקא עם יהודייה נמוכים מאוד, ואכן שיעור נישואי תערובת בקרב בני ישראלים החיים בארה"ב גבוה משיעור נישואי התערובת בקרב יהודי ארה"ב.

לעומתו, ילד שנולד בישראל ועבר עם הוריו לחו"ל בגיל 10 או יותר, ייקלט בקושי רב יותר בחברה האמריקאית ויש סיכוי רב יותר שבסיום התיכון הוא ישוב לארץ, ישרת בצה"ל כחייל בודד ואף יישאר בארץ ויקים בה את משפחתו. עם זאת, חלקם של חיילים אלו חוזרים לארה"ב ללימודים, לעבודה ולהקמת משפחה.

המדינה חייבת להתעורר

הבעיה הגדולה נעוצה בעתיד שרואים אותו כבר היום: חלק גדול מבניהם של יותר ממיליון הישראלים החיים בחו"ל, כלומר הדור הבא, אבד מבחינתה של ישראל, וחמור יותר: אבד מבחינתו של העם היהודי. הדורות שאחריו כבר לא יידעו שהם יהודים או ממוצא יהודי, ואם יידעו, לא תהיה לידיעה זו שום משמעות. מדובר בכמיליון וחצי עד שני מיליון בני ישראלים, שמבחינה הלכתית הם יהודים לכל דבר ועניין, אבל הסיכוי שילדיהם ונכדיהם יהיו יהודים הוא אפסי. מצב זה הוא הרה אסון לעם היהודי ולישראל מדינתו. 

מדינת ישראל איננה יכולה להישאר אדישה אל מול המצב ההולך ומחמיר, והיא חייבת להיכנס לעניין הזה בכמה דרכים: להציע על חשבונה חינוך יהודי, ישראלי וציוני, לבני ישראלים החיים בחו"ל, ואינני מתכוון להלביש עליהם בכוח טלית ותפילין. משרד התפוצות חייב להציע לישראלים תמהיל של ישראליות, ציונות ויהדות שתשמר את הקשר ליהדות ולישראל בקרב בני הישראלים. תוכנית הסיורים בישראל Birth Right מצויינת אבל איננה מספקת. 

יש פעילות מבורכת של בני "שנת שירות" ("שינשינים") ישראלים בתפוצות אבל גם היא איננה מספקת ועיקרה מכוון ליהודים החיים בצפון אמריקה, לא בממוקד לישראלים. יש מקומות שבהם הפעילות המאורגנת של הישראלים נעשית במבנה השייך לקהילה היהודית המקומית (Jewish Community Center), אבל הפעילות שלהם מתקיימת בעברית והיהודים המקומיים בדרך כלל "לא מתחברים" אליה.

כדי להציל את בני הדורות הבאים מטמיעה, ישראל חייבת להעניק תמריצים כלכליים להשבת ישראלים לארץ כמו גם תמריצים לדיור, לרכב, לפתיחת עסק ולחינוך גבוה לילדים. אם ישראל לא תהיה אטרקטיבית, הישראלים ימשיכו להצביע ברגליים: אלה ששם יעמיקו את שורשיהם שם, ורבים מאלה שעדיין כאן יצטרפו לאלה ששם. הפוליטיקאים בישראל חייבים לנהל את המדינה באופן שלא ידחוף ישראלים לעזוב את המדינה, כי עזיבה כזו עלולה להיות אסון לקיומו של העם היהודי. בראיה עתידית, יותר ממיליון ישראלים כבר אבדו, כמה יאבדו בעתיד? תלוי בנו ובמנהיגינו.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קהילה

"התמיכה בישראל אינה דבר מובן מאליו; אנחנו עובדים קשה מאוד להסביר ולשכנע בצדקת דרכנו בכל מקום"

Published

on

עמית מקל, סגן הקונסול הכללי החדש בלוס אנג'לס, נולד בדליית אל כרמל, שירת בצנחנים, דובר ארבע שפות ובעל חגורה שחורה בקראטה * כדיפלומט, הוא הספיק לשרת בשלוש יבשות, לגדל ילדים בינלאומיים ולחזק את הקשר של מדינת ישראל עם אוכלוסיות מגוונות ברחבי העולם* עכשיו בלוס אנג'לס, הוא נהנה מקבלת הפנים החמה לה הוא זוכה, במיוחד לאחר שירותו באירופה הביקורתית כלפי ישראל * ראיון

באוגוסט 2021 כשהקורונה היתה עדיין בעיצומה, עטינו מסכות ונאלצנו להיענות למגבלות המגיפה, נחת בלוס אנג'לס סגן הקונסול הכללי החדש, עמית מקל, סגן ראש הנציגות של הקונסוליה הישראלית בלוס אנג'לס. 

מקל כבר רגיל להגיע למקומות שעוברים תהליכים לא רגילים. ֿלמעשה, השליחות הראשונה שלו היתה בקהיר בשנת 2011, אז שימש כדובר השגרירות הישראלית. הוא הגיע לשם ביחד עם אשתו קרן ובנו התינוק אלון שהיה בן חודשיים בלבד. זמן קצר לאחר מכן פרצו המהומות בקהיר. המון מצרי זועם פרץ לתוך השגרירות ואלפי מפגינים הפגינו ליד השגרירות במשך שעות. בשעת הלילה הם מוטטו את חומת הביטחון שהקיפה אותה, נכנסו למתחם, השליכו מסמכים ישראלים רשמיים מחלונות השגרירות והסירו את דגל ישראל ממנה. באותו הזמן, היו נצורים בשגרירות כמה אנשי ביטחון ישראלים וכח קומנדו מצרי חילץ אותם. 

מקל ומשפחתו שהו באותו הזמן בביתם ששכן לא הרחק מהשגרירות, הצטרכו להתארגן במהירות לעזוב את מצרים עוד באותו לילה. הם טסו בחזרה לארץ ובהמשך הוחלט במשרד החוץ למנות שניים מהם לתפקידים חדשים במדינות שונות כי לא ניתן היה להמשיך ולהתנהל בחוסר וודאות במיוחד כשיש משפחה עם ילדים קטנים. מקל היה אחד מהשניים. הוא מונה לתפקיד חדש בקונסוליה הישראלית בסאו פאולו בברזיל. שם נשאר במשך שלוש שנים. בהמשך, הוא הוצב בבלגיה שם שימש כיועץ מדיני לתהליך השלום במשלחת לאיחוד האירופי ונאט"ו. אתגר מורכב בהתחשב במדיניות השלילית של מספר מדינות חברות באיחוד האירופי כלפי ישראל.

לכן, הנחיתה בלוס אנג'לס, הגם שהיתה בשיאה של הקורונה, היוותה שינוי מרענן במיוחד עבור משפחת מקל. 

"כן, זהו שינוי חד לחלוטין" אומר מקל, "יש כאן קהילה יהודית וישראלית גדולה מאוד. הבנתי שיש כרבע מיליון ישראלים באזור לוס אנג'לס ואתה כל הזמן מוצף ברצון לסייע, לעזור ולקדם יוזמות חיוביות, הסכמים, שיתופי פעולה, משלחות שטסות לארץ, אז כן, זה באמת שינוי גדול מהשליחות האחרונה".

איך הילדים מקבלים את השינויים כשבכל פעם מגיעים למדינה אחרת?

"כשהם היו קטנים יותר הם ואנחנו לא הרגשנו את הקושי. אלון היה תינוק כשהגענו לקהיר ובברזיל היה עדיין קטן מדי מכדי להבין את המשמעות שבמעבר מישראל לברזיל. איתן נולד בבלגיה אבל היה תינוק כששבנו לישראל ועבור אריאל בן ה-3.5 זאת הייתה שליחות ראשונה. אז עבור הגדולים החוויה הזאת היא ראשונית אבל עבור אלון זה יותר מורכב כי הוא כבר בן 11 ומתגעגע מאד לחברים שלו בישראל. 

"בכל שליחות יש את האתגרים והקשיים שלה אבל אנחנו תמיד נצמדים למטרה שלשמה הגענו, וזה לייצג את מדינת ישראל".

לא הספקת למצות את השירות שלך במצרים בגלל המהפכה, היית רוצה לחזור לשם?

"בהחלט. זוהי מדינה מרתקת ואני ממשיך לעקוב אחריה גם היום, הייתי שמח לחזור לשם יום אחד".

מקל, נולד בכפר הדרוזי דליית אל כרמל בצפון הארץ ושירת בצה"ל בצנחנים כחמש שנים. הוא דובר ארבע שפות ובעל חגורה שחורה בקראטה. את אשתו קרן, מנהלת חשבונות בקונסוליה, הוא הכיר בזמן הלימודים לתואר ראשון, קרן היא דור שני לניצולי שואה שמעטים ממשפחתה שרדו את זוועות הנאצים. "נושא השואה מלווה אותי בעשייה הדיפלומטית שלי בה המונח NEVER AGAIN הוא לא רק סיסמה אלא כוונה ורצון יום יומי להבטיח שאכן זה לא יקרה. 

לכן זה מדהים שגם עכשיו יש כל כך הרבה שינאה כלפי ישראל באירופה. היית אומר שהיה זה השירות המאתגר ביותר שלך?

"אני מסכים שבמשלחת לאיחוד האירופי האתגר היה מורכב ולא פשוט. עבדנו שם קשה, ממש מסביב לשעון, על מנת לסכל יוזמות שליליות נגד ישראל שהגיעו ממספר מדינות באיחוד האירופי וגם מחלקים מהפרלמנט האירופי".

והצלחתם לחסום אותן?

"לרוב כן, זה היה מאבק יומיומי של הצוות שלנו. זה היה סיכול מדיני על כל המשתמע מכך. ביקורת כלפי מדינת ישראל כן, שנאה ואנטישמיות לא, ואנחנו נאבקים בכל גורם שינסה לפגוע במדינת ישראל מהמקום הזה. משרד החוץ משקיע מאמצים רבים במאבק מול תנועת החרם נגד מדינת ישראל, ואנחנו בדרך הנכונה". 

איך היה השירות בברזיל?

"ברזיל היתה עולם אחר ותרבות אחרת, הם אנשים מאוד חמים ולבביים. בסאו פאולו התעסקתי בתחום הקהילות: הקהילה היהודית, הסורית לבנונית והקהילה האפרו ברזילאית. הקהילה הסורית-לבנונית לבדה מונה כ-10 מיליון איש ויש לה יחסים מאוד חמים עם הקהילה היהודית. היה מרגש לראות את היחסים החמים בין הקהילות".

מהם תחומי העיסוק שלך בקונסוליה בלוס אנג'לס?

"המיקוד שלי כאן הוא בנושאים מדיניים-פוליטיים, בעיקר מפגשים עם נבחרי ציבור פדרליים ומדינתיים. בשנה האחרונה לבדה נפגשנו הקונסול הכללי הלל ניומן ואני עם כ-50 חברי קונגרס וסנטורים פדרליים, ועשרות חברי פרלמנט מדינתיים. בנוסף אני אחראי גם על הקשר עם הקהילות בדגש על הקהילה ההיספנית והאפרו-אמריקאית. הספקתי כבר לבקר במספר מדינות הנמצאות באחריות הקונסוליה הישראלית בחוף המערבי כמו אריזונה, יוטה, נבדה, והוואי. המטרה היא לחזק את התמיכה בישראל, ולהעמיק את הקשרים בין המדינות. תפיסת העבודה של הקונסוליה שהתמיכה בישראל אינה דבר מובן מאליו, ואנחנו עובדים קשה מאוד להסביר, ולשכנע בצדקת דרכנו בכל מקום".

מה הכי הפתיע אותך כשהגעת ללוס אנגל'ס?

"הופתעתי לשמוע עברית בכל מקום, זה מדהים. כדיפלומט, הקהילה הישראלית כאן היא מכפיל כוח משמעותי עבור מדינת ישראל ואנו נעזרים בה".

איך בדיוק?

"אנו רוצים לעבוד עם הדור הצעיר של הקהילה, ולבחון אפשרויות לחזק את הנוכחות הישראלית בקמפוסים".

זה בטח שינוי נחמד להתקבל בסבר פנים יפות לעומת התגובות בהן נתקלת במשלחת לאיחוד האירופי.

"אכן השינוי הוא חד. ממעבר של סיכול מדיני של יוזמות שליליות ממספר מדינות חברות באיחוד האירופי שמטרתן לפגוע במדינת ישראל, למקום בו אתה מוצף ביוזמות חיוביות מכל כיוון להמשיך לחזק ולהעמיק את היחסים בין המדינות".

יש איזו מדינה שהיית מעוניין לשרת בה בעתיד ולמה?

"הייתה שמח לחזור ולשרת כשגריר ישראל בקהיר. זו מדינה מרתקת, עם תרבות והיסטוריה עשירה. היחסים בין המדינות הם עוגן ליציבות האזורית במזרח התיכון, ואני שמח לראות שהיחסים ממשיכים להתפתח ולהתחזק".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured19 שעות ago

טירוף הנדל"ן: המלאי מתרחב אבל המחירים ממשיכים לטפס עם האינפלציה; פורבס ממליץ על טיפים לקניה ומכירה בחלק השני של 2022

Featured19 שעות ago

פרצה בבכי מספר פעמים: ונסה בראינט במשפט התביעה נגד מחלקת השריף על הפצת תמונות של חלקי גופות מהתאונה בקלאבסס

Featured20 שעות ago

אחרי התאונה במאר ויסטה: השחקנית אן הייש "בתרדמת", משטרת לוס אנג'לס לקחה דגימה מדמה בחשד לנהיגה תחת השפעה

חדשות20 שעות ago

אורנג' קאונטי: רופאת עור מואשמת ששפכה בכוונה חומצת "דריינו" ללימונדה של בעלה

טוב לדעת20 שעות ago

"ענק אבל עדין": 'החתול הכי גדול בעולם' מתנשא לגובה של ילד בן שנתיים – ואנשים חושבים שזה כלב…

קהילה23 שעות ago

"התמיכה בישראל אינה דבר מובן מאליו; אנחנו עובדים קשה מאוד להסביר ולשכנע בצדקת דרכנו בכל מקום"

Featured2 ימים ago

אלבקרקי, ניו מקסיקו: המשטרה עצרה מהגר אפגני החשוד ברצח סדרתי של מוסלמים בעיר

Featured2 ימים ago

אחרי שיא של 41 שנים -האינפלציה בארה"ב ירדה ל-8.5%; וול סטריט מזנקת במפתיע

כתבות שבועיות