Connect with us

חדשות ואקטואליה

סיבה למסיבה

Published

on

כמה ישראלים חוגגים בערב השנה האזרחית החדשה ולמה סילבסטר מחייך בקיברו

ביום שלישי השבוע הסתיימה שנה, וגם עשור. דיברו על זה ברדיו, במצעדים, בכתבות בעיתון וברשת, בסיכומים. התרגשות חגיגית? נדמה שפחות. החג שישראלים חגגו בשבוע שעבר, מלבד מיעוט נוצרי קטן, הוא חנוכה. אבל כמקובל בתרבות שיש בה הרבה מאוד אלמנטים של פיוז׳ן, מתערבבים לתוכו עוד כל מיני מרכיבים. לדוגמה, מרכיבים מסחריים של מכירות שהם ספק חנוכה, ספק כריסמס, ספק סוף שנה. הישראלי המכיר את עונת הקניות החורפית של חוץ לארץ, קיבל אותה בקטן גם אצלו. הישראלי האוהב את תחושת החגיגיות החורפית של חוץ לארץ, מחפש לטעום ממנה גם בארצו הקדושה. 

רוב היהודים בישראל חיים את ענייני היומיום שלהם על פי לוח השנה הכללי, הלועזי. הם קובעים פגישה בסוף דצמבר, לא בתחילת טבת. הם פותחים שנת לימודים ב־1 בספטמבר, לא בא׳ באלול. ומצד שני, לחופשת החנוכה הילדים יוצאים בכ״ו בכסלו, ושבו ממנה בג׳ בטבת. זה היה היום האחרון של השנה, 31 בדצמבר. אבל הילדים לא הרגישו. הם חזרו לשגרת החולין. 

השימוש בשני לוחות שנה מבלבל לעתים, מנדנד לעתים. אבל יש בו גם קסם, ייחוד. הוא מחייב את היהודי הישראלי לשמור על ערנות המתייחסת לשני מעגלים של זמן, המעגל הכללי והמעגל היהודי. יום העצמאות יהיה בה׳ באייר. זה יהיה 29 באפריל. גם חגי מדינת ישראל – לא החגים המסורתיים כמו חנוכה, אלא המועדים שקבעה המדינה, כמו זיכרון ועצמאות ויום ירושלים ויום השנה לרצח רבין, מוצמדים ללוח העברי. ולא תמיד קל לזכור.

רוב גדול מהיהודים בישראל, כותב הפרשן ואנליסט הסקרים שמואל רוזנר, אומרים שראש השנה האזרחי, 1 בינואר, הוא, מבחינתם, יום רגיל לגמרי (78%). רק מיעוט קטן אומר שהוא ״ראש השנה האמיתי״ שלהם (6%). בסוף 2019 אפשר לסכם, להצעיד פזמונים, אולי גם ללכת למסיבה. אבל מבחינה רגשית, השנה של היהודים נפתחת בראש השנה. א׳ בתשרי, שנחגג השנה ב־29 בספטמבר. וזה כולל את מי שחוגגים בישראל את נובי גוד, עם תחילתה של שנה אזרחית חדשה. כ־4% מהיהודים מציבים עץ אשוח בבית. 8% חוגגים עם חברים. שלושה מכל ארבעה מיוצאי ברה"מ מציינים באופן כלשהו את נובי גוד. רק 6% ממי שאינם יוצאי ברית המועצות מציינים את נובי גוד באופן כלשהו. ויש עדיין לא מעט יהודים בישראל, ארבעה מכל עשרה, שאינם מודעים לקיומו של נובי גוד. 

וכמובן, זה שהם לא יודעים, לא אומר שלא יחגגו. רבים הולכים למסיבה לא בגלל שנובי גוד אלא מכיוון שמסתיימת שנה ומתחילה חדשה. לעתים קרובות הם קוראים לאירוע הזה סילבסטר, על שם הקדוש שכיהן כבישוף של רומא בימיו של הקיסר קונסטנטינוס, שהפך את הנצרות לדתה הרשמית של האימפריה. כחמישית מיהודי ישראל נוהגים ללכת למסיבה בלילה החוצץ בין שנה אזרחית אחת לזו הבאה אחריה. את סילבסטר זה בטח היה משעשע (שלל פמפלטים ופרסומים המאשימים את סילבסטר באנטישמיות אינם נתמכים על ידי תיעוד היסטורי ממשי). 

מסיבה היא דבר נחמד, לא בהכרח אידיאולוגי. כמו קניות לרגל כריסמס, שאולי מעידות על חיבה לחג, אבל סביר יותר שמעידות על חיבה להנחות ולמבצעים (שבחלק מהמקרים הם בעצם מבצעי חנוכה). בקרב הקבוצות הלא דתיות בישראל (ואפילו בקרב דתיים ליברלים) אפשר למצוא שיעור דומה למדי של בילוי במסיבות שנה אזרחית. כמובן, הצעירים קצת יותר. כי צעירים אוהבים מסיבות. רק הדתיים והחרדים (דתי, דתי תורני, חרדי) נמנעים במובהק ממסיבות שנה אזרחית חדשה.

***

ועוד סקרים עדכניים מעניינים:

1. בכל שנה מתים ישראלים משפעת. מוות עצוב, מיותר. כנראה שלא תמיד נמנע. בכל שנה ישנם שבוע או שניים שבהם מתגברת הבהלה. מקרה טרגי, או שניים, מריצים את הבטלנים המאחרים להתחסן. אבל מספר המתים משפעת בכל שנה לא מושפע רק מכמות המתחסנים אלא מעוצמת המחלה וסוגה. בחורף שעבר היו מעט שמתו יחסית לחורף שלפניו. מספר המתחסנים היה דומה. דוח מקיף של משרד הבריאות על סיבות מוות בישראל מצא ירידה בתמותה משפעת ודלקת ריאות בקרב נשים בשנים 2014־2016 לעומת 2005־2007 (־%8), לעומת עלייה בתמותת גברים על פי אותה השוואה (3%). באף קבוצת גיל שפעת איננה גורם מוות מוביל. תמיד טוב להיזהר, גם משפעת, אבל יותר חשוב להיזהר מתאונות.

2. רבע מהילדים באמריקה גרים בבית שבו רק הורה אחד. זה השיעור הגבוה בעולם. ברוסיה אחד מחמישה ילדים (18%), בברזיל אחד מעשרה (10%) ובהודו אחד מ־20 (5%).

3. ב"כדור הבדולח של סבאטו" (אתר אינטרנט לחובבים כבדים המנתח מגמות פוליטיות בארה״ב) מזהים שלוש מדינות מתנדנדות עיקריות לקראת הבחירות לנשיאות בנובמבר 2020: פנסילבניה, ויסקונסין, אריזונה. מצב המרוץ בספירת אלקטורים: 248 לכל צד, ו־42 מתנדנדים. כלומר, שוויון מוחלט בסיכויים.

! Happy New Year

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

השגריר באו"ם: "ישראל עומדת לצד העם האירוני"

Published

on

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה השבוע לדיון בנושא המצב במזרח התיכון. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון הפתיע בנאומו את הנוכחים בחדר כאשר החל לדבר בפרסית: "ישראל עומדת לצד העם האירני". דנון הציג לחברות המועצה את תמונתה של ניקטה אספנדני בת ה-14 שנהרגה בידי אנשי המשטר כאשר יצאה להפגין ברחובות בנובמבר האחרון. "לאחר הרצח הנורא, המשטר ניסה לטייח את המוות של ניקטה. בהתחלה פרסם שהיא מתה מסיבות אחרות ולאחר מכן הכריח את הוריה לומר שהיא מתה מהרעלה". דנון הוסיף: "לשכנינו הפרסים יש מורשת עשירה שהם צריכים להיות גאים בה. העם הפרסי הוביל את ההכרזה על זכויות אדם, סייע לביטול העבדות ונתן לאנשים את הזכות לבחור את דתם. מערכות המים, אלגברה, אנימציה, שחמט – כולן המצאות אירניות… זה אבסורד שעם שהמציא את זכויות האדם ופעל למען חופש דת נשלט בידי משטר שרומס את שתי הזכויות הללו. אסור לקהילה הבינלאומית לעמוד מהצד בזמן שהמשטר האיראני משתיק, כולא ומוציא להורג את תושביו".

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

מדוע נתניהו הפסיק לעבוד עם יועצי הקמפיין של טראמפ?

Published

on

קורי לבנדובסקי ודיוויד בויסי הובאו כדי לרענן את הצוות הוותיק של הליכוד, וגיבשו קמפיין חיובי ששם דגש על הישגיו של נתניהו. הם חזרו הביתה אחרי חודש

קורי לנדובסקי בשימוע בקונגרס, בשנה שעברה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד הפסיקו לעבוד עם היועצים הפוליטיים שעבדו עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ושנועדו לקחת חלק בקמפיין המפלגה לבחירות הקרובות. "הארץ" מדווח כי בימים האחרונים החליטו בליכוד להפסיק את ההתקשרות עם זוג היועצים, קורי לבנדובסקי ודיוויד בויסי, לאחר עבודה של חודש. 

נתניהו שכר את שירותיהם של היועצים לאחר שהגיע למסקנה שהצוות שמלווה אותו זה תקופה ארוכה – טופז לוק, יונתן אוריך, עופר גולן ושרוליק איינהורן – זקוק לרענון. לבנדובסקי ובויסי ערכו כמה פגישות וגיבשו אסטרטגיה לקמפיין חיובי ששם דגש על הישגיו של ראש הממשלה, ללא "נגטיב" ועם הרבה עבודת שטח. בעקבות תום ההתקשרות בין הצדדים, היועצים חזרו לארה"ב.

לבנדובסקי ניהל חלק מהקמפיין של טראמפ לנשיאות, אך הוחלף בפול מנפורט קצת לפני הניצחון בפריימריז. הוא פעיל במפלגה הרפובליקנית בניו המפשייר, המשיך להיות מקורב לטראמפ ותומך נלהב שלו בתקשורת. בויסי הוא יועץ רפובליקאי ותיק, ששימש כסגן מנהל הקמפיין של טראמפ החל מספטמבר 2016. לנתניהו ממשיך לייעץ אהרון קליין, עיתונאי שעומד בראשות אתר החדשות הימני ברייטברט בישראל. קליין הפך בחודשים האחרונים למשפיע מאוד בסביבת ראש הממשלה. 

במקביל פורסם כי נתניהו מתכוון לנצל את בואם של כ–40 מנהיגים מרחבי העולם לפורום השואה העולמי שיתקיים ביום חמישי ביד ושם, כדי לגייס אותם למאבקה של ישראל בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג. נתניהו קורא להטיל סנקציות על בית הדין הבינלאומי. בראיון ברשת הטלוויזיה הנוצרית TBN, ששודר ביום שלישי במאות תחנות טלוויזיה בארה"ב, אמר נתניהו כי הוא מפציר בצופים "לדרוש פעולה קונקרטית, סנקציות, נגד בית הדין הבינלאומי, פקידיה, תובעיה, כולם". 

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

ממשל טראמפ מאפשר שינוי בהליך ויזה למומחים בארה"ב

Published

on

מעסיקים אמריקאים יוכלו לרשום מועמדים לקבלת ויזת H1B – אשרה להעסקת מומחים – להגרלה אלקטרונית בעלות של 10 דולר בלבד 

ממשל טראמפ יאפשר למעסיקים בארה"ב לרשום מועמדים לקבלת ויזת H1B – אשרה להעסקת מומחים – להגרלה אלקטרונית בעלות של 10 דולר בלבד. זאת לפני שיגישו עבורם את הבקשה המלאה, שעלותה אלפי דולרים. לפי ההליך החדש, רק בגין העובדים שנבחרו בהגרלה יידרש להגיש עתירה מלאה.

רשות האזרחות וההגירה של ארה"ב (USCIS) פירסמה בשבוע האחרון רפורמה בנוגע לאשרה במטרה לייעל את ההליך, להפחית ניירת ולאפשר חיסכון למעסיקים. מדובר באשרה שאותה ממלאים מעסיקים אמריקאיים המעוניינים להעסיק באופן זמני עובדים זרים במקצועות ייחודיים, בעלי ידע ייחודי ותואר ראשון לפחות או ניסיון תעסוקתי מקביל.

האשרה משמשת בשנים האחרונות בעיקר עובדי תעשיית ההייטק, שיכולים להגיע לעבוד בארה"ב לתקופה של עד שלוש שנים. המהלך מגיע אחרי זינוק של מאות אחוזים לאחרונה בדחיית בקשות של חברות אמריקאיות לאשרת מומחים כזו והקשחת התנאים לקבלתה, כחלק ממדיניות טראמפ "עובדים אמריקנים תחילה" המגבילה כניסה לשוק התעסוקה בארה"ב בעיקר בתחום ההייטק והרפואה.

על פי מחקר שערכה הקרן הלאומית למדיניות אמריקנית (NFAP), שניתחה את נתוני רשות ההגירה והאזרחות USCIS, בשנת 2015 עמד שיעור הסירוב לבקשות ראשוניות לוויזה מסוג H1B על 6%. במרץ השנה חלה קפיצה לרמה של 33%. מדובר בעלייה בשיעור של 450%. ההקשחה במדיניות באה לידי ביטוי בהכבדת הבדיקות על מבקשי האשרה וכפועל יוצא גם במספר הבקשות שנדחו.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות