fbpx
Connect with us

Featured

סוציופט פיננסי: הדוקו בנטפליקס על הונאת המיליארדים של ברני מיידוף שווה צפייה בסופ"ש

Published

on

"איזה איש נפלא, אבל יש בו משהו מוזר – הוא אף פעם לא מסתכל לך בעיניים": כך מאפיינת את ברני מיידוף משקיעה אחת מפאלם ביץ', בתחילת הפרק הראשון של הסדרה, ובעצם מכניסה אותנו לסדרה הראשונה שמציגה דמות קולנועית חדשה: "סוציופת פיננסי". בטיימינג שמשרת נפלא את התיאוריות הכי אנטישמיות של קניה ווסט על איך היהודים מוצצים את הכסף של העולם, עלתה בנטפליקס סדרה המספרת כיצד גבר יהודי לבן גונב 64 מיליארד דולר מאנשים ששמו אצלו את כל כספם, מארגוני צדקה וממשקיעים מוסדיים. ואל תדאגו, גם את הקהילה היהודית דאג היהודי הזה לרוקן.

מרתק לגלות איך הכל היה מזימת פונזי של הצגת רווחים והעברה של כספי השקעה למשקיעים שרוצים לצאת. המכפלות הן מדהימות: מיליארדי דולרים, אלפי לקוחות ומי יודע כמה צוותי רגולציה עברו על פני עשרות השנים הללו, והקרקס הנכלולי של מיידוף המשיך להתנהל. זה מסמך עשוי היטב – גם הודות לדמיון הרב בין מיידוף לבין השחקן שמגלם אותו – על אמריקה הגרידית וזו שמעריצה כוכבים, עם מערכת פיננסית שעוצמת את עיניה בכוונה עד שאחד מהם הראה להם איך בלי לבצע כמעט אף עסקה פיננסית, אפשר לגנוב מיליארדי דולרים אמיתיים.

כמה אנחנו אוהבים סיפורי נוכלים, וכמה אנחנו אוהבים להבין איך הם לא נתפסים. אבל מיידוף הוא לא נוכל רגיל. מדובר בחסר לב שעשרות שנים חי עם עצמו כשהוא יודע שרבים יאבדו את כל חייהם, ולכן עולה השאלה המעניינת ביותר: למה הוא עשה את זה? המפתח הפסיכולוגי יושב על האמירה הכי חזקה בסדרה: "הבחירה שמיידוף עשה היתה שהוא יכול לחיות עם עצמו כשקרן, הרבה יותר מאשר לחיות עם עצמו ככישלון". כשרוברט דה נירו גילם את ברני מיידוף ב"אשף השקרים", הוא הצהיר: "ניסיתי, אבל אני לא מצליח להבין אותו". כאן ניסה גם ג'ו ברלינגר ("שיחות עם רוצח") לפתור את חידת מיידוף, אבל גם את חדר הבריחה כולו: הוא מקיים ראיונות מלשינים על מיידוף, עובדים שלא חשדו בכלום והמשיכו להעריץ את הבוס, חוקרי הרשות לניירות ערך, ובעיקר קורבנות שאיבדו את כל חייהם. לראשונה נחשפים גם סרטוני וידאו שלא נראו עד כה, של מיידוף עצמו מתוך הכלא, ובחיוך מכעיס למצלמה כמעט אומר "אתם אשמים".

הדוקו מביא גילויים חדשים, אבל הוא נוצר בעיקר כדי לספר איך בלתי ניתן לבצע הונאת פונזי בהיקף כזה – ולחשוב שמדובר במעשה של אדם אחד: בפעם הראשונה מתגלה שמאחורי כל נוכל מצליח עומד מאסטרמיינד בתחבולות פיננסיות בשם פרנק דיפסקלי, שעזר לו לטשטש את ההונאה, ועוד מערך של חיילי זיוף מסמכים ומצגי שווא. רק בגיל 70, כשמיידוף החל לאבד שליטה ולהפסיד כסף, הוא נעצר על ידי ה־FBI, ואיתו הפמליה שסבבה אותו. הוא מת בכלא בגיל 82. רק אחרי 12 שנה לוקח לדוקו שכזה לצאת, כשבינתיים מתברר שוב שהמערכת הפיננסית לא למדה כלום.

למי שחושב שעוד מיידוף שכזה כבר לא יוכל לצמוח, רק לאחרונה נחשפנו לפיאסקו המיליארדים של סם בנקמן־פריד מבורסת ה־FTX, שניצל את תמימות הציבור לגבי ענף הקריפטו – ושוב אפשר למומחים ולבתי השקעה להזרים מיליארדי דולרים, בלי לטרוח להבין מה הכסף שלנו עשה היום.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

חשיפה של הניו יורק טיימס: צה"ל קיבל מידע שנה מראש על תכנון המתקפה של ה-7 באוקטובר

Published

on

כנית המתקפה של ארגון הטרור חמאס ב-7 באוקטובר הגיעה לידי צה"ל יותר משנה לפני שזו קרתה, כך עולה ממסמכים, מיילים וראיונות, דיווח ביום שישי עיתון הניו יורק טיימס האמריקאי. אולם, גורמי ביטחון ומודיעין ישראלים דחו את התוכנית כשאיפות בלבד, בטענה שיהיה קשה מדי לחמאס לבצע אותה, כך לפי הפרסום.

המסמך, שקיבל את השם "חומת יריחו" ומשתרע על פני 40 עמודים, פירט נקודה אחר נקודה בצורה מדויקת את תכנון הפלישה ההרסנית שהובילה למותם של יותר מ-1,200 בני אדם בשבת השחורה. 

המסמך המתורגם, אותו סקר הניו יורק טיימס, לא קבע תאריך ספציפי להתקפה, אבל תיאר מתקפה שיטתית המיועדת לכבוש ערים ישראליות ולתקוף בסיסים צבאיים מרכזיים, כולל מפקדת אוגדה.חמאס ביצע את התוכנית בדייקנות מחרידה. המסמך קרא למטח טילים בפתיחה, כטב"מים לנטרול מצלמות האבטחה וירי מנשק אוטומטי לאורך הגבול, ומחבלים שיחדרו בהמוניהם לישראל על גבי אופנועים וברגל – וכל זה אכן קרה כאמור בבוקר ה-7 באוקטובר.

התוכנית כללה גם פרטים על מיקומם וגודלם של כוחות צבא ישראלים, מרכזי תקשורת ומידע רגיש אחר, מה שמעלה שאלות לגבי אופן איסוף המודיעין של חמאס והאם היו דליפות במערכת הביטחון הישראלית.

לפי הדיווח, המסמך הופץ בהרחבה בקרב בכירים צבאיים ומודיעיניים ישראלים, אך אלו קבעו שהתקפה בסדר גודל כזה היא מעבר ליכולותיו של חמאס. לא ברור האם ראש הממשלה בנימין נתניהו או מנהיגים פוליטיים בכירים אחרים ראו את המסמך. בשנה שעברה, זמן קצר לאחר שהמסמך התקבל, גורמים באוגדת עזה אמרו שכוונות חמאס אינן ברורות. "עדיין לא ניתן לקבוע האם התוכנית התקבלה במלואה וכיצד היא תבוא לידי ביטוי", נכתב בהערכת מצב צבאית.

ביולי האחרון, שלושה חודשים בלבד לפני ה-7 באוקטובר, אנליסטית בכירה ביחידת 8200 התריעה כי חמאס ערך תרגיל אימונים אינטנסיבי בן יום שלם שנראה דומה למה שתואר בתוכנית "חומת יריחו", אך התרעות אלו נדחו על הסף. "אני דוחה לחלוטין את הטענות שהתרחיש הוא דמיוני", כתבה האנליסטית מצידה בחילופי המיילים. תרגיל האימונים של חמאס, אמרה, תאם במלואו "את תוכן חומת יריחו. זו תוכנית המיועדת לפתוח במלחמה", הוסיפה. "זו לא עוד פשיטה על כפר".

עוד דיווח העיתון האמריקאי כי אילו הצבא היה לוקח ברצינות את האזהרות הנ"ל והיה מסיט משאבים משמעותיים לדרום ישראל, ניתן היה לבלום את ההתקפות או אולי אפילו למנוע אותן. מצה"ל ושב"כ לא נמסרה תגובה.

בנוסף, צוין כי במזכר של משרד הביטחון מ-2016 שהגיע לידי הניו יורק טיימס, נאמר: "חמאס מתכוון להעביר את העימות הבא לשטח ישראל, וסביר להניח שהתקפה כזו תכלול חטיפת בני ערובה ו'כיבוש יישוב ישראלי (ואולי אפילו מספר יישובים)'".

מסמך "חומת יריחו", היה כאמור יותר מפורש. הוא פירט התקפות טילים כדי להסיח את תשומת לב החיילים ולגרום להם למהר למקלטים, וכטב"מים כדי לנטרל את אמצעי האבטחה המורכבים לאורך גדר הגבול בין ישראל לעזה. מחבלי חמאס אמורים להתפרץ דרך 60 נקודות בגדר, ולנוע לתוך שטח ישראל. המסמך נפתח בציטוט מהקוראן: "הפתיעו אותם דרך השער. אם תעשו זאת, ודאי תנצחו". בפסוק הזה נעשה שימוש נרחב על ידי מחבלי חמאס בסרטונים והצהרות שהופצו ברשתות מאז ה-7 באוקטובר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured4 שבועות ago

חשד בלוס אנג'לס: פרו-פלסטיני היכה במגפון מפגין ישראלי מבוגר, שצנח לאדמה ומת יום לאחר מכן

Featured4 שבועות ago

מיצג האמנות המטלטל של תומר פרץ בלוס אנג'לס: מאות "נרצחים" בפארק בדאון טאון, כמו במסיבה ברעים

Featured4 שבועות ago

יותר מ-8 מיליון צפיות: המערכון של "ארץ נהדרת" על צביעות הסטודנטים בארה"ב חורך את הרשת. צפו בסרטון

Featured3 שבועות ago

קטטה אלימה בעקבות הקרנת סרטון הזוועות של צה"ל במרכז ויזנטל בלוס אנג'לס; גל גדות וגיא נתיב הבריזו

Featuredשבוע 1 ago

בושה: הפרופסור היהודי התבטא נגד חמאס – והורחק מהאוניברסיטה הכי יוקרתית בדרום קליפורניה 

Featured4 שבועות ago

השבוע, בעזרת גיא נתיב וגל גדות: סרטון הזוועות של צה"ל ישודר בלוס אנג'לס בפני בכירי הוליווד

Featured2 שבועות ago

חשיפה: בני הזוג המולטי-מיליונרים שמממנים הפגנות נגד ישראל בארה"ב (וגם מפיצים תעמולה סינית)

Featured3 שבועות ago

חצופים: 900 שפים אמריקאים (גם יהודים) חתמו על עצומה לחרם על מסעדות ואוכל ישראלי בארה"ב

כתבות שבועיות