fbpx
Connect with us

Featured

סופ"ש בפלורידה: מפגן העוצמה של הקהילה הישראלית בארה"ב

Published

on

IAC, ארגון הגג של הקהילה הישראלית-אמריקאית, ערך בסוף השבוע האחרון את הכנס הארצי השנתי (“IAC National Summit”) במלון דיפלומט ריזורט שבהוליווד, פלורידה, זאת לאחר שנת היעדרות בשל מגפת הקורונה. למעלה מ-3000 משתתפים מארה"ב, ישראל ומדינות נוספות נהנו מיומיים וחצי של פעילות קהילתית ענפה במה שהיה למעשה הכנס הארצי היחידי והגדול ביותר בעולם היהודי-אמריקאי שנערך  בשנת 2021 בארה״ב. לארוע הוזמנו ונאמו פוליטיקאים ישראלים ואמריקאים, מובילי דעת קהל, אנשי עסקים מישראל וארה"ב, יזמים, דיפלומטים, פעילים חברתיים, פילנתרופים, אושיות תרבות ואנשי תקשורת מובילים. 

מלבד הנואם המרכזי, שר הביטחון בני גנץ, השתתפו ונאמו בכנס גם שגריר ישראל באו״ם גלעד ארדן, קונסול ישראל בניו-יורק אסף זמיר, נציג הליכוד וראש עיריית ירושלים לשעבר ניר ברקת, שר התפוצות נחמן שי, שרת העליה והקליטה פנינה תמנו-שאטה, ויזם "כיפת ברזל" וראש מערך ההגנה הטכנולוגית דניאל גולד. בין אנשי התקשורת שבלטו: הכתבים הצבאיים יואב לימור ואלון בן דוד, הפרשנים הפוליטיים עמית סגל ובועז ביסמוט, עורך ה"ג'רוזלם פוסט" יעקב כץ, כתב התפוצות של "מקור ראשון" צביקה קליין, טל שניידר מ"זמן ישראל ויונה לייבזון, כתבת חדשות 12 בארה"ב.

רמי קליינשטין הופיע וריגש עם מקהלת ילדים מקומית והפרויקט של עידן רייכל סיים את הארוע ב"באנג" עם הופעה מרגשת ומרשימה. לצד התכנים במליאה, ההופעות, והחוויות הישראליות המגוונות, התקיימו פאנלים בנושאים שונים ובהם: המערכה נגד ה-BDS בארה״ב, תכנים אנטי-ישראליים במערכת החינוך האמריקאית, אחדות העם היהודי ומדינת ישראל, איום הגרעין האיראני, חדשנות ויזמות טכנולוגית, נדל"ן, כלכלה ורפואה, תרבות ואמנות ועוד.

הכנס קידם אחדות בעולם היהודי תחת הכותרת ״ישראל. ביחד״. לדברי נתי סיידוף, תושב לוס אנג'לס ויו״ר ה-IAC ״למרות המגפה, ותוך הקפדה על כללי זהירות קפדניים, ראינו חשיבות עצומה לקהילה היהודית והישראלית-אמריקאית להתכנס ולעסוק בנושאים הבוערים שמעסיקים אותנו, ובאתגרים מולם מתמודדת מדינת ישראל". סיידוף אירח בערב האחרון על הבמה את חבר הקונגרס הדמוקרטי-פרוגרסיבי ריצ'י טורס, שבניגוד לכל הסטריאוטיפים וצבע עורו מגלה תמיכה עקבית בישראל בניגוד לחבריו השמאלנים-רדיקליים בסיעה. 

שר הביטחון בני גנץ קרא בנאומו לקהילה הבינלאומית ובראשה ארצות הברית "לפעול יחד נגד השאיפות של איראן להפוך למדינה עם נשק גרעיני. רק כך נוכל להביא ליציבות במזרח התיכון". לדבריו, "ישראל היא המדינה היחידה בעולם, שאיראן מבקשת להשמיד, והיא בונה בימים אלו את האמצעים לשם כך. תפקידי להבטיח שזה לעולם לא יקרה". שר התפוצות נחמן שי הודיע כי משרדו מקים מנגנון שירכז את המאבק באנטישמיות, וברקע הניסיונות לקדם פטור לישראלים מוויזה לארה"ב, סיפר השגריר בוושינגטון גלעד ארדן: "ההורים שלי לא יכלו לקבל ויזה לבקר את נכדיהם מאז שהגעתי לכאן, הם פשוט לא הצליחו לקבל תור בשגרירות האמריקאית. ישראלים יכולים להיכנס לאיחוד האמירויות בלי ויזה, אבל לא יכולים להיכנס לארה"ב, בת הברית הכי גדולה, בזמן ש-40 מדינות אחרות כלולות בתוכנית.  אבסורד". השגריר הוסיף: "מהרגע שהתחלתי את תפקידי כשגריר בארה"ב, שמתי את הנושא הזה כאחד הנושאים בראש סדר העדיפויות שלי. בשיתוף המזכיר לביטחון המולדת אלחנדרו מיורקס ולאחר שהנשיא עצמו הודיע פומבית שירצה לראות את ישראל נכנסת לתוכנית, אנו בדרך להגשמת היעד. עדיין נותרו כמה צעדים ביורוקרטיים, אך עד סוף 2022 אני מאמין שישראלים יוכלו לטוס לארה"ב בלי צורך בוויזה". 

בצד הנושאים הפוליטיים והביטחוניים הוקדשו סדנאות רבות לענייני רוח ואמנות: הסופר והאינטלקטואל מיכה גודמן (מחבר רב המכר "מלכוד 67", לצד "המומחה לאושר" פרופ' טל בן שחר; או המאייר/אמן הבינלאומי הנודע חנוך פיבן לצד המשורר והמרצה המחונן נועם חורב ("מתנות קטנות"). 

בערב הגאלה של הכנס ניכרה התרגשות רבה מנאומה של מירי אדלסון, התומכת העיקרית בארגון, על געגועיה לבעלה המנוח שלדון אדלסון. סרטון מרגש על חיוו ופועלו של שלדון הוקרן וסחף מחיאות כפיים סוערות וראשי הארגון בהווה ובעבר, רובם מלוס אנג'ל, ציינו שדמותו ומורשתו ממשיכים ללות אום בכל יום ובכל שעה.

בשנים האחרונות החיבור שעשה ה- IAC, ארגון הגג של הקהילה הישראלית-אמריקאית, ובין הישראלים בארה״ב גדל והלך. בערים רבות ברחבי היבשת הוקמו קבוצות שונות של פעילים בקרב בני נוער, סטודנטים, אנשי עסקים צעירים ועוד. רבים מהם הוזמנו לכנס ונערכו עבורן פעילויות ייעודיות, כולל מופע על-חושי מופלא של המנטליסט הצעיר נבו אבוטבול.

״החלטנו שהשנה אנחנו רוצים לקיים את הכנס, לחזור להיות ביחד״, הסביר מנכ״ל הארגון, שוהם ניקולא. ״נקטנו במון צעדים כדי להפוך את הכנס לבטוח מבחינת הקורונה – אבל גם למשכיל ומהנה למשתתפים". עם העלייה בפשעי השנאה והאתגרים עמם מתמודדת מדינת ישראל, הכנס נערך עם דגש על העלייה החדה באנטישמיות בארה״ב: ״בשנתיים האחרונות, במיוחד בשנה האחרונה, אנחנו רואים נסיקה מדאיגה באנטישמיות״, הסביר ניקולא. ״זה לא שלא הייתה אנטישמיות בעבר, אבל אנחנו רואים שהיא עברה למיינסטרים ואנחנו מוצאים את עצמנו מתנהלים עם זה ביום יום בקהילה״. 

ניקולא: ״הייתה המון משמעות בהגעה לכנס, להתכנסות ביחד.  חשוב לנו לתמוך בקהילה שלנו, קהילת מהגרים בארה״ב שגאה במורשת שלה ובמסורת שהיא פיתחה כאן. זו לא הייתה רק מסיבה וחגיגה גדולה, בעת הזו, זהו אירוע קריטי למי שאנחנו ומה שאנחנו. אחרי כל כך הרבה זמן שלא התחברנו כקהילה. כל הביחד הזה של להיות כקהילה יחד, באווירה מיוחדת עם הקשר האמיתי האותנטי, עם הרוח הישראלית, זה משהו שאין לנו בשום מקום״.

"המחלץ": סיפורו של גולן ואך

אחד הדמויות המעניינות והמרגשות שהוצגו לבאי כנס ה-IAC הייתה זו של אל"מ (מיל') גולן ואך. מפקד יחידת החילוץ וההצלה של פיקוד העורף הופיע במדי צה"ל בערב הראשון של הוועידה השנתית, עלה לבמה עם גיטרה ומפוחית, וניגן את שירו של לאונרד כהן "הללויה" לזכרם של קורבנות אסון קריסת הבניין בסרפסייד שליד מיאמי, שבו נספו 98 בני אדם. ואך ניגן והזמרת ניקול רביב שרה.

"המשימה שלנו בסרפסייד הייתה ייחודית", אמר ואך, שעמד בראש משלחת החילוץ של צה"ל למיאמי בחודש יוני האחרון, כדי לסייע בחילוץ אנשים מהריסות בניין המגורים בן 12 קומות שקרס בסרפסייד. "זו הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב שהיא מתירה לצוות חילוץ זר לסייע במשימת הצלה על אדמתה. אנחנו, הצוות הישראלי שהגיע לסרפסייד במהירות, הגענו עם הטובים ביותר שיש לנו במטרה לסייע לצוותים המקומיים – אבל גם כדי לתת אור קטן מירושלים לליבן של המשפחות", סיפר. לדבריו, מבצע החילוץ חשף לעולם את הקשר בין ישראל והקהילות היהודיות בארה"ב. "אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו לחבק את המשפחות. אנחנו, שהיינו איתכם באותם רגעים קשים, ממשיכים לחבק אתכם ולהיות איתכם במחשבות שלנו ובתפילות שלנו בכל יום". כיום משמש ואך כשליח משרד העליה והקליטה בדרום אמריקה. מלח הארץ!

קייציס ורייכל: צמד חמד

אייל קייציס עומד כבר 19 שנים בראש אחת מתוכנית הטלוויזיה הנחשבות בישראל, "ארץ נהדרת". עידן רייכל הוא אחד המוזיקאים ישראליים המצליחים בעולם, ואף זכה לנעול את הכנס בהופעה מחשמלת עם חברי הפרויקט שלו. היה מעניין להשתתף בפאנל שהפגיש את השניים לשעה של שיחה קלילה על החיים. "גילינו במהלך 17 שעות הטיסה המשותפות שלנו לכאן ששנינו חפרנים", גילה קייציס. "רק חפרן יכול לדבר בלי הפסקה וחפרן אחר יכול לקטוע אותו באמצע ולחפור בעצמו וזה מה שקרה"…

קייציס סיפר שהחל את הקריירה כסטנדאפיסט ואז התבקש להנחות תוכנית טלוויזיה אזוטרית על מחשבים דווקא. רייכל סיפר על הילדות בכפר סבא והחוזה הראשון של עם חברת הליקון: "מנכ"ל החברה בירך ואמר לי – ברוך בואך למשפחת הליקון. עצרתי אותו ואמרתי לו: עד כאן! עסקים ןמוזיקה זה דבר אחד, משפחה זה לא קשור. אל תערבב בין הדברים". קייציס סיפר על מאחורי הקלעים של ארץ נהדרת, "פרויקט שמערב כ-17 שחקנים (השנה) וכ-200 אנשי צוות. בד"כ בימי ראשון אנחנו מקליטים את הקטעים שישודרו בסוף התוכנית, וביום שלישי את הפתיח האקטואלי לקראת השידור למחרת. לפני שתי תוכניות קיבלנו מסר לא לרדת חזק מדי על ארדואן כשצמד נהגי אגד החטופים עדיין שהו בטורקיה1 למזלנו בעת השידור הם כברהיו בדרכם לארץ". רייכל סיפר שבילותו נחשב לילד כאפות, ניגן בתחילה רק על אקורדיון וכשהיה המעבד המוזיקלי של יוסי בנאי והעיר לו על זיוף קל בשיר החזיר לו בנאי במשפט האלמוותי הבא: "אני, מתוך כבוד למנגינה, שר לידה"…

עמית סגל כוכב עליון

יחד עם בועז ביסמוט, עורך "ישראל היום", אפשר בהחלט להכתיר את עמית סגל כדמות הפופולרית ביותר בקרב ישראלי אמריקה שהגיעו לכנס. הפרשן הפוליטי של "חדשות שישי" בערוץ 12 וכתב "ידיעות אחרונות" הציג בפאנלים ובשיחות חולין לשון מושחזת, ידע עצום בנבכי הפוליטיקה הישראלית והעולמית, וחוש הומור סרקסטי שהופך אותו לדמות די נערצת, אפילו לכאלה שלא ממש משתגעים על משנתו הפוליטית (אביו, חגי סגל, היה ממנהיגי המחתרת היהודית וכיום עורך העיתון "מקור ראשון". 

סגל, מסתבר, הוא גם איש עסקים ויזם לא רע במונחים ישראלים. את ספרו הראשון "סיפורה של הפוליטיקה הישראלית" פירסם בהוצאה עצמית ובהפקת אשתו רעות. את ההודעה על התחלת מכירת הספר פירסם ברשתות החברתיות (99 שקלים בצירוף חתימת המחבר). עד היום נמכרו למעלה מ-50 אלף עותקים. סגל הגיע למיאמי עם מזוודות מלאות ספרים וחתם בכייף לעשרות המעריצים והמעוניינים (כולל כותב שורות אלה). ביסמוט מ"ישראל היום" הרים לו בסיפור הבא: "שכן שלי ברחוב ויצמן בת"א הוא איש שב"כ ושלושת ילדיו גרים איתו. הוא סיפר לי שרכש ארבעה ספרים חתומים מסגל. שאלתי אותו – למה ארבעה, הרי הבנים שלך גרים אצלך? אני מסתכל על העתיד, הוא השיב לי, יום אחד החתימה הזו תהיה שווה הרבה מאוד כסף…"

האבא של החיילים הבודדים

זיו קנון, תושב הוואלי, נטל את שרביט הובלת עמותת "המשפחות האמריקאיות של חיילים בודדים" (FLS) מאלי פיטלוביץ, שחזר לארץ. הארגון שהוא עומד בראשו עומד בקשר ישיר עם הרשויות בצה"ל, עם משרד הביטחון ומשרד העליה והקליטה במטרה להיות קשובים לצרכי חיילים בודדים שהעדיפו שירות משמעותי בצה"ל על לימודים אקדמיים או התחלת קריירה עסקית במולדתם. הבן שלו, הוא מספר, התעקש בגיל 18 להתגייס, שירת בנח"ל כמ"כ ואחרי שנתיים חזר הביתה. היום הוא מפתח קריירה נדלניסטית עם שותפים, קונה ועושה פליפים לבתים בטקסס. "השירות הצבאי הופך בני נוער למבוגרים בצי'ק", אומר זיו. "אין מה להשוות צעירים ישראלים שעשו שירות משמעותי בצה"ל לבני גילם האמריקאים. הם הרבה יותר בוגרים ומוכנים לחיים האמיתיים". 

ליעד שבתאי נלחמת ב-BDS

במה נרחבת בכנס הוענקה לבני נוער וסטודנטים באוניברסיטאות הנלמים למען ישראל ונגד משחרי רעתה כבר מגיל צעיר. ליעד שבתאי, 24, זכתה לחשוף את סיפורה על הבמה המרכזית: "במהלך לימודיי באוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה החלה לרוץ בקמפוס יוזמה של תנועת החרם נגד ישראל", סיפרה בתם של שחר ואוסנת (מישל) שבתאי. "עד אז UCSB הייתה האוניברסיטה היחידה בקליפורניה שבה לא אושרה הצעה כלשהי לרעת ישראל. 

ליעד: "בעזרת ארגונים שונים בקמפוס התגייסנו למלחמת הסברה ושכנוע ואני שמחה לבשר לכם שההצעה של תומכי ה-BDS נדחתה! אני חשה ברת מזל על כך שיכולתי לשלב את לימודיי האקדמיים יחד עם הגנה על המולדת של הוריי ועל הארץ היקרה כל כך לליבי".

דויד הגר מקים בית לחיילים חרדים

איש העסקים והפילנתרופ דויד הגר מהנקוק פארק נמנה על מייסדי הנח"ל החרדי. בפאנל מיוחד בכנס שהוקדש ליוזמות פילנתרופיות משמעותיות בארץ סיפר הגר על הפרוייקט הייחודי, שצמח מ-30 חיילים ב-1,999 לכ-2,500 חיילים משרתים בהווה וקרוב ל-15,000 בוגרים. לדבריו, "בקרב החרדים שמתגייסים יש 25-30 אחוזים של חיילים בודדים. לחייל בודד יש בד"כמשפחה אוהבת בחו"ל, הוא מקבל טלפונים מההורים כל יום וכרטיסי טיסה לבקר את הוריו. לרבים מהחיילים החרדים אין לאן לחזור. זה מאוד עצוב".

העמותה לה הוא תורם נכבדות מקדישה כספים ומשאבים לסייע לחיילים אלה. "יש לנו מעל 600 חיילים בודדים. דאגנו לדירות שהן רק עבור חיילים חרדים, שם גם מספקים להם אוכל כשר". הגר גם סיפר על המיזם הבא עבור חיילי הנחל החרדי. "החלום שלי, שבעזרת השם עומד להתגשם, הוא לפתוח 'בית חייל חרדי'. היום בחור חרדי לא יכול להיכנס לבית חייל רגיל. אחרי שנים רבות מצאנו מגרש השייך לעיריית ירושלים ומשרד הביטחון בכניסה לעיר. הבית יוקם עם בית מדרש ואולי אפילו עם כולל יום שישי. העלות מתקרבת ל-20 מיליון דולר וכבר גייסנו חלק נכבד מהסכום".

מירה טל, הצודקות והצדיקות

מאפרת העל ההוליוודית מירה טל-הרקשוביץ עבדה במהלך הכנס בפול טורים, איפרה וייפתה בעזרת יונה לוי את כל המי ומי מישראל ומכאן (בצילום עם שר הביטחון בני גנץ) בטרם עלותם לנאום או הופעה בבימה המרכזית. 

אבל זה לא מנע ממנה ומחברותיה בקבוצת "הצודקות והצדיקות", הנפגשת בקביעות בלוס אנג'לס, ליהנות ממנעמי הריזורט בפלורידה: לאנץ' על חוף הים, שיכשוך במי האוקיאנוס ובבריכה המחוממת והתוודעות לקבוצות ונשים אחרות מכל רחבי היבשת שהגיעו לכנס. 

Featured

ערב הנאום לאומה: שני שליש מהדמוקרטים לא תומכים בכהונה שנייה של הנשיא ביידן; מכה פיננסית קשה לטראמפ 

Published

on

רוב הדמוקרטים בארה"ב חושבים כעת שקדנציה אחת מספיקה לנשיא ג'ו ביידן, למרות כוונותיו העקשניות להיבחר מחדש ב-2024. כך עולה מסקר חדש של ה-Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, שמראה שרק 37% מהדמוקרטים אומרים שהם רוצים שהוא ישלים כהונה שנייה, ירידה מ-52 האחוזים בשבועות שלפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

בעוד שביידן הכריע את ניצחונותיו בחקיקה ויכולתו למשול, הסקר מצביע על כך שיחסית מעט מאזרחי ארה"ב נותנים לו ציונים גבוהים בשניהם. ראיונות המשך עם משתתפים בסקר מצביעים על כך שרבים מאמינים שגילו של בן ה-80 הוא נטל, כאשר אנשים מתמקדים בשיעול שלו, בהליכתו, בצרת הדיבור שלו ובאפשרות שהעבודה המלחיצה ביותר בעולם תתאים יותר למישהו צעיר יותר. "אני, בכנות, חושבת שהוא יהיה מבוגר מדי", אמרה שרה אוברמן, בת 37, דמוקרטית שעובדת בחינוך בראלי, צפון קרוליינה. "נעדיף מישהו צעיר יותר במשרד הנשיא".

כשהנשיא ייתן את נאום מצב האומה שלו, יש לו הזדמנות להתמודד עם ספקות בסיסיים לגבי כשירותו למשול. ביידן נשען בעבר בכבדות על הרקורד שלו כדי לומר שהוא יותר מאשר עומד במשימה. כשנשאל אם הוא יכול להתמודד עם תחומי האחריות של המשרד בגילו, הנשיא הגיב לעתים קרובות כאילו הוא מוכן להתערב על כך: "תראה אותי".

מועמדים דמוקרטיים הצליחו יותר מהצפוי בבחירות אמצע הקדנציה של 2022. המפלגה הדמוקרטית הרחיבה את שליטתה בסנאט במושב אחד ואיבדה בקושי את הרוב בבית הנבחרים למרות שההיסטוריה הראתה שיהיה גל רפובליקני.

בסך הכל, 41% מרוצים מתפקודו של ביידן כנשיא, כך עולה מהסקר, בדומה לרייטינג בסוף השנה שעברה. רוב הדמוקרטים עדיין מרוצים ממה שביידן עושה כנשיא, אך התיאבון שלהם למסע בחירות חוזר ירד למרות הרקורד שלו בבחירות. רק 22% מאזרחי ארה"ב בעלי זכות הצבעה אומרים שהוא צריך להתמודד שוב, ירידה מ-29 האחוזים שאמרו זאת לפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

הירידה בקרב הדמוקרטים הטוענים כי ביידן צריך לרוץ שוב לנשיאות נראית מרוכזת בקרב צעירים יותר. בקרב הדמוקרטים בני 45 ומעלה, 49% אומרים שביידן צריך להתמודד מחדש, כמעט כמו 58 האחוזים שאמרו זאת באוקטובר. אבל בקרב אלה מתחת לגיל 45, 23% אומרים כעת שעליו לרוץ לבחירה מחדש, לאחר ש-45 אחוזים אמרו זאת לפני הקדנציה.

לינדה לוקווד, דמוקרטית וגמלאית מקנזס סיטי שבמדינת קנזס, אמרה שהיא לא כל כך מודאגת מהגיל של ביידן. "נראה שהוא במצב די טוב לדעתי, וזה בא מאישה בת 76", אמרה לוקווד. "ייתכן שאתה קצת יותר זהיר בירידה במדרגות ככל שאתה מזדקן, אבל אם המוח שלך עדיין עובד- זה החלק החשוב".

ביידן, כבר הנשיא המבוגר ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, נשאל באופן תדיר לגבי גילו, שכן הוא יהיה בן 86 אם ישלים שמונה שנים שלמות כנשיא. לעתים קרובות הוא עובד עד מאוחר ועומד במשך שעות. עם זאת, הוא היה דמות פוליטית לאומית במשך חצי מאה, לאחר שנבחר לראשונה לסנאט במדינת דלאוור ב-1972, והרגעים שבהם הוא מופיע אבוד על הבמה או מעד בנאומים יכולים למשוך יותר תשומת לב מאשר המדיניות שלו.

שר התחבורה פיט בוטיג'ג', בן 41, שביקש להיות המועמד הדמוקרטי לנשיאות ב-2020, הודה ב-CNN כי "טיעונים דוריים יכולים להיות חזקים. הטיעון החזק מכולם הוא תוצאות", אמר בוטיג'ג', "ואתה לא יכול להתווכח – או לפחות הייתי אומר שאתה לא יכול להתווכח עם פרצוף רציני – שזה לא דבר טוב שנוצרו 12 מיליון מקומות עבודה תחת הנשיא הזה".

מצביעים כמו רוס טראקי, עורך דין בן 35 במדינת מישיגן, מתבוננים בנשיא בזהירות. טראקי לא הצביע עבור ביידן או המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ בשנת 2020. הוא מרגיש כאילו ביידן היה האחרון בשורה של נשיאים "נמוכים". "הגיל שלו, ואולי גם החדות הנפשית שלו, הם לא איפה שהייתי רוצה שהמנהיג של המדינה יהיה", אמר טראקי. "לפעמים הוא נראה כאדם זקן שעבר את שיאו. לפעמים אני קצת מרחם על הבחור שנדחף החוצה מול קהל".

ביידן הדגיש שוב ושוב בנאומים שחיוני שהציבור יידע את כל מה שהממשל שלו עושה: ארבעה ניצחונות חקיקה גדולים עם הקלות בנגיף הקורונה, חוק התשתית הדו-מפלגתית, חוק הצ'יפים והמדע, וצעדי מס והוצאות שעוזרים לטפל בשינויי האקלים ולשפר את היכולת של מס הכנסה לאכוף את קוד המס ולעזור למשלמי המסים.

עם זאת, רק ל-13% יש אמון רב ביכולתו של ביידן להשיג יעדי מדיניות מרכזיים, שיקוף אפשרי של העובדה שכעת עליו לעבוד עם רוב רפובליקני בבית הנבחרים שרוצה לקצץ בהוצאות בתמורה להסרת סמכות ההלוואות החוקית של הממשלה. הסקר גם מראה שרק 23% מהמבוגרים בארה"ב אומרים שיש להם "מידה רבה" של אמון שביידן ינהל ביעילות את הבית הלבן. זה ירד מ-28% לפני שנה ונשאר נמוך משמעותית מ-44 אחוזים לפני שנתיים, בדיוק כשביידן נכנס לתפקיד.

גם המצביעים הרפובליקנים אינם מוכנים לתת לביידן את היתרון של הספק, ופוגעים ברייטינג שלו. ג'ון רודריגז, בן 76, תמך בטראמפ והניח שביידן רק מבצע את הצעותיהם של עוזריו. זה יוצר אתגר לנשיא שהבטיח לאחד את המדינה. "אני מאמין שהוא לא זה שמבקל את ההחלטות", אמר רודריגז, המתגורר בקאטלר ביי, פלורידה. "הוא בובה שאומרים לו לאן ללכת ומה להגיד".

אבל המכשול העיקרי עבור ביידן עשוי להיות מצביעים כמו ויקראם ג'וגלקאר, 46, שעובד בתעשיית המחשבים באוסטין, טקסס. הוא תמך בנשיא ב-2020, רק כדי לסכם את תחושותיו לגבי תקופתו של ביידן בתפקיד כ"לא משהו". "ההחלטה אם מישהו צריך להתמודד או לא אינה תלויה בי", אמר ג'וגלקר. "אני לא יודע מי יהיה בקלפי, אבל אני מקווה שזה יהיה מישהו טוב יותר מהמפלגה שלו".

מכה קשה לטראמפ: קבוצת האחים קוך לא תתמוך במירוץ שלו לבית הלבן

הקבוצה הפוליטית שהקימו האחים המיליארדרים השמרנים צ'רלס קוך ואחיו המנוח דיוויד קוך, מאותתת כי לא תתמוך בדונלד טראמפ בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית לקראת בחירות 2024. בקבוצה מסרו כי בכוונתם לתמוך ב"מי שיוכל להצעיד את ארצנו קדימה, ויוכל לנצח".

מזכר של עמותה שהקימו האחים קוך ב-2004, נכתב כי כדי שיהיו מנהיגים שיכולים להתגבר על "הפוליטיקה הפגומה" בוושינגטון – ולהשיג מועמדים טובים מאלה שהרפובליקאים מציגים – הקבוצה חייבת להיות מעורבת בבחירות בשלב מוקדם יותר. עמותת על היא עמותה פוליטית שפועלת למען מועמד או מפלגה.

"כדי לכתוב פרק חדש בארץ שלנו, אנחנו צריכים לפתוח דף חדש", כתבה במזכר אמילי סיידל, מנכ"לית AFP ויועצת בכירה לעמותה. "הדבר הטוב ביותר הוא שיהיה לנו ב-2025 נשיא שייצג פרק חדש. הציבור בארה"ב הראה שהוא מוכן להתקדם, ו-AFP תסייע להם לעשות זאת".

 AFP הוציאה כמעט 80 מיליון דולר על מועמדים בבחירות אמצע הקדנציה של השנה שעברה, לפי האתר OpenSecrets – כולל ב-22 בחירות מקדימות ברמה הפדרלית וכמעט 200 נוספות ברמת המדינות, לפי המזכר.

האחים קוך תמכו במשך שנים ארוכות במועמדים רפובליקאים, בהם טראמפ, אך במהלך תקופת נשיאותו של טראמפ יצאו נגד לא מעט יוזמות שלו, 

טראמפ מתכנן להתמודד בפעם השלישית על הנשיאות, אולם סקרים מראים כי רוב הבוחרים של המפלגה הרפובליקאית מעוניינים במועמד אחר – כמו מושל פלורידה רון דיסנטיס, שצפוי להכריז על כניסתו למרוץ. דיסנטיס תומך במדיניות של טראמפ, אך אין לו את המטען הפוליטי שטראמפ נושא עמו.

טראמפ הוא היחיד במפלגה הרפובליקאית שהודיע כי יתמודד על המועמדות מטעם המפלגה בבחירות לנשיאות. ניקי היילי, לשעבר מושלת דרום קרוליינה ושגרירת ארה"ב באו"ם, צפויה להכריז על התמודדותה ב-15 בפברואר. כמה מועמדים נוספים מלבד דיסנטיס שוקלים גם הם לעשות זאת.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות