fbpx
Connect with us

Featured

סוף לרעב בשדה התעופה באיסטנבול: מכונת כריכים כשרה הוצבה בשדה התעופה

'כּוֹשֶר פוּד פּוֹינט' מציעה כריכים במתחם המרכזי של נמל התעופה – והרווחים מן המכירה מוקדשים לתמיכה במשפחות יהודיות עניות בטורקיה

Published

on

נמל התעופה של איסטנבול הוא אחד העמוסים באירופה, וב-2021 עברו בו קרוב ל-40 מיליון בני אדם. רבים מן היהודים שומרי המצוות החולפים בשדה התעופה נתקעים לא אחת בהמתנה לטיסה הבאה בלי אוכל כשר זמין. כעת יש להם מקום חדש ונוצץ לפנות אליו: מכונת ממכר כשרה, בנוסף לארוחות הכשרות החמות הנמכרות בחלק מאולמות הנוסעים שבנמל התעופה.

 מכונת 'כּוֹשֶר פוּד פּוֹינט' מציעה כיום כריכים במתחם המרכזי של נמל התעופה. כל המזון הכשר החדש בנמל התעופה מסופק על-ידי חברת הסעדה מאיסטנבול ששמה 'לה קאסה' – כלומר "הבית" בלאדינו – והרווחים מן המכירה מוקדשים לתמיכה במשפחות יהודיות עניות בטורקיה. למזון אישור כשרות הן מטעם דֶנֶט גידָה, זרוע של הרבנות הטורקית, והן מטעם גוף הכשרות הבינלאומי 'אוקיי כושר'.

"יש יותר טיסות לתל אביב מאשר ללונדון", אמר הרב מנדי חיטריק, שעזר לארגן את ההסדר. "זה בהחלט צומת חשוב מאוד שבו חולפים מאות אלפי יהודים צורכי מזון כשר, ולפעמים הם משתהים בו, לפעמים הם נתקעים". חיטריק הוא הרב הראשי האשכנזי של טורקיה וחבר בתנועת חב"ד. הוא מנהל מערך כשרות מטעם הרבנות הטורקית, אך גם מייצג את הרבנות הישראלית, את איחוד הקהילות האורתודוכסיות OU שמקורו בארה"ב וכן כמה גופי כשרות אחרים במדינה.

האפשרויות החדשות הקיימות בנמל התעופה הסירו משא כבד מעל כתפיו של הרב חיטריק, משום שלא פעם מתקשרים אליו משדה התעופה נוסעים רעבים המנסים להשיג ארוחות כשרות בעודם ממתינים לטיסת המשך. "במשך שנים רבות היה לי הרגל להביא אוכל כשר איתי בכל פעם שהגעתי לנמל התעופה, כדי לחלק אותו לאנשים" סיפר חיטריק. אחרי שזה קרה קצת יותר מדי פעמים, העלה בטוויטר ציוץ על הנוהג הזה שלו. "מדוע אין להשיג מזון כשר בנמל התעופה של איסטנבול?" נכתב בציוץ. "בכל פעם שאני טס – אני מביא איתי אוכל ליהודים נטושים ורעבים שהחמיצו את הטיסה שלהם. האם לא הגיע הזמן ש-@igairport ו-@TurkishAirlines ידאגו שיהיה מזון כשר זמין לרכישה באולם הנוסעים שלהם?" להפתעתו, רשויות נמל התעופה פנו אליו והפכו את אופציות המזון הכשר למציאות.

התפתחות זו, טען חיטריק, שהוא גם מנהל איגוד הרבנים במדינות האסלאם, לא רק מסייעת ליהודים רעבים, אלא גם משדרת ״נוחות, הכנסת אורחים, סובלנות ודו-קיום" הוא אמר. "זה דבר טוב. זה סימן לנורמליזציה של החיים היהודיים בעולם המוסלמי".

אמנם רק 15,000 יהודים חיים בטורקיה בתוך אוכלוסיה כוללת המונה 80 מיליון נפש, אך המדינה היא יצרנית המזון הכשר השביעית בגודלה בעולם, ויותר משלוש מאות מפעלים ברחבי המדינה מצויידים בתעודת כשרות ומייצאים את מוצריהם לישראל, 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

עוד מכה לעסקים בקליפורניה: חוק חדש יחייב את המעסיק לחשוף כמה העובדים האחרים מרוויחים 

Published

on

מושל קליפורניה גאווין ניוסום חתם השבוע על חוק חדש המחייב מעסיקים בקליפורניה לפרסם טווחי שכר עבור פרסום משרות "במאמץ לצמצם את הפער בין המינים והגזעים".

לפי SB-1162, מעסיקים עם 15 עובדים או יותר יידרשו לכלול טווחי שכר בפרסומי משרות, ואלה עם 100 עובדים או קבלנים או יותר יצטרכו לדווח על תעריפי שכר חציוניים וממוצעים לפי קטגוריית עבודה ו"כל שילוב של גזע , אתניות ומין."

"לקליפורניה יש את חוקי שוויון השכר החזקים ביותר במדינה, אבל אנחנו לא מוותרים על משימתנו כדי להבטיח שכל הנשים במדינתנו יקבלו את התשלום המגיע להן ויקבלו יחס שווה בכל תחומי החיים", אמר ניוסום. "הצעדים הללו מביאים לשקיפות חדשה להתמודדות עם פערי שכר, להפסיק את התמחור המפלה של מוצרים על בסיס מגדר ולהרחיב את התמיכה בנפגעי התעללות ותקיפה. אני מודה לוועדת הנשים המחוקקת על המנהיגות והשותפות שלהן בבניית קליפורניה שוויונית יותר לכולם".

בנוסף לדרישת טווחי שכר, החוק החדש אומר שמעסיקים בכל הגדלים צריכים לספק את טווח השכר לעובד עבור התפקיד שהם ממלאים אם הם מבקשים זאת. משמעות הדבר היא שהעובדים הקיימים יכולים לבדוק היכן המשכורת שלהם ממוקמת בטבלת השכר בחברה שלהם, להעלות חוסר עקביות בשכר ולנהל משא ומתן או לבקש התאמה.

מושל קליפורניה גם אישר את חוק איגוד העובדים החקלאי. החוק יחייב חברות עם 100 עובדים או יותר שנשכרים דרך סוכנויות כוח אדם של צד שלישי להגיש דוחות נתוני שכר לסוכנות לזכויות האזרח של קליפורניה עבור אותם עובדים, בחלוקה לפי מגדר, גזע ומוצא אתני.

מבחינה לאומית, לשכת מפקד האוכלוסין האמריקאית מעריכה שנשים מרוויחות 82 סנט על כל דולר שמרוויח גבר, והפער מתרחב עבור נשים רבות ממגזרים לא לבנים.

בקליפורניה משלמים לנשים בערך 88 סנט על כל דולר שמשלמים לגבר, כשהפער גדל אצל נשים "צבעוניות". נשים במדינה מפסידות בסך הכל 87 מיליארד דולר מפערי השכר מדי שנה, על פי ארגון ״השותפות הלאומית לנשים ומשפחות״.

החוק יכנס לתוקף ב-2023.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות