Connect with us

Featured

נתניהו שיווק הפעם תדמית של ווינר

Published

on

תוצאות הבחירות מראות שהציבור העניש את המזגזגים: כחול לבן, העבודה-גשר-מרצ וליברמן * תומכי הליכוד העדיפו את המנהיג הנחוש והממוקד על פני העבריין הנמלט מהקמפיינים הקודמים

הציבור הישראלי העדיף מפלגות ומחנות עם מסר אידיאולוגי ברור, והעניש בקלפי את מי שזגזגו ודגלו בעמימות. הליכוד והרשימה המשותפת, שזכו לתוספת מנדטים, הציגו במערכת הבחירות הנוכחית עמדות ברורות וחתירה לשינוי, שנשענו על לכידות פנימית והיצמדות למסרים לאורך הקמפיין. לעומתן, כחול לבן והעבודה־גשר־מרצ התקשו להתגבר על המחלוקות הפנימיות בתוכן ולהציג מסר ממוקד או מעניין, ואביגדור ליברמן החליף מסרים במאמץ לשמור על מעט אמינות. כל המפלגות האלה איבדו כיסאות בכנסת ה–23. כך מסכם את תוצאות הבחירות אלוף בן, עורך עיתון "הארץ".

בניגוד לשתי מערכות הבחירות הקודמות, שבהן התמקד קמפיין הליכוד במאבקו של בנימין נתניהו ברשויות החקירה והתביעה, הפעם הציג בלוק הימין שתי עמדות ברורות ומזוקקות במדיניות החוץ והפנים: סיפוח ההתנחלויות ובקעת הירדן, בהתאם לתוכנית טראמפ, וביטול עצמאותה של מערכת המשפט והכפפתה לדרג הפוליטי. כל מפלגות הימין והחרדים התאחדו מאחורי העמדות האלה. כולם רוצים ריבונות בהתנחלויות ולהעיף את בג"ץ מהעיניים.

המסר הברור הקל על נתניהו לחזור לעמדת מנהיגות והובלה. במקום לצייר את עצמו כקורבן אומלל של כוחות חזקים ממנו במשטרה ובפרקליטות, כמו בסבבים הקודמים, נתניהו שיווק הפעם תדמית של ווינר, של מנהיג כל יכול שיודע לדבר עם מנהיגי העולם ועם פעילי סניפים נידחים בליכוד באותה מידה של רצינות ונחישות. בחירתו מחדש, כך טען, לא נועדה רק להצילו מהמשפט המתקרב, אלא להשלים את שתי משימות חייו — סימון גבולות המדינה ו"החלפת האליטות". תומכיו העדיפו בגדול את המנהיג הנחוש והממוקד על פני העבריין הנמלט מהקמפיינים הקודמים.

ב–11 שנות שלטונו, מאז שחזר לכס ראש הממשלה, כותב בן, נתניהו נזהר בדרך כלל מהצגת עמדה אידיאולוגית. הוא העדיף להיראות כפרגמטיסט, גם במחיר של ביקורת מימין, וגם כשהעדיף להתחבא מאחורי שרים דומיננטיים (נפתלי בנט, איילת שקד, מירי רגב) והניח להם להתעמת עם ממסדי האקדמיה, הביטחון, המשפט והתרבות. עכשיו הוא חזר לשורשיו והבהיר שזו המלחמה שלו, במקום "להנהיג מאחור". זה השתלם לו.

את הלהט האידיאולוגי וההישגים המדיניים חיזק נתניהו במינוי הכי חשוב שעשה, של אמיר אוחנה לשר המשפטים. הצבת אוחנה כמפקד המובלעת של הימין ברחוב צלאח א־דין הראתה שנתניהו מתכוון להילחם על הבית עד הסוף ולא יוותר. אוחנה הלך לעימות, מינה את דן אלדד לממלא מקום פרקליט המדינה, ואלדד הודיע על פתיחת החקירה בפרשת "המימד החמישי", שממנה החלה ההידרדרות של בני גנץ בסקרים. הנוק־אאוט היה פרסום הקלטת של היועץ ישראל בכר, שתיאר את גנץ כאפס לא ראוי.

כחול לבן התמקדה במסר היחיד שיכלה להתגבש סביבו, "רק לא ביבי", אבל התקשתה להסכים על כל דבר אחר. גנץ קיבל את תוכנית טראמפ בכן־ולא; תמך במערכת המשפט, ואחר כך האשים אותה ברדיפה פוליטית בדיוק כמו נתניהו; ניסה להתקרב לרשימה המשותפת, מפלגת המפתח בגוש השמאל, ואז התרחק ממנה בחזרה. בהיעדר אידיאולוגיה מוסכמת, הקמפיין התמקד בהבדלי האישיות בינו לבין נתניהו, וזה לא הספיק.

בשמאל, הרשימה המשותפת הצליחה להתגבר על המחלוקות והמריבות הפנימיות בין מרכיביה ומנהיגיה, ולשווק את עצמה כמפלגת המחאה והאלטרנטיבה. החרם שהטילו עליה המפלגות הציוניות וההצעה להעביר את המשולש למדינה הפלסטינית העתידית בתוכנית טראמפ, הצעידו אותה להישג ללא תקדים — וכנראה גם להגדלת כוחה בשמאל היהודי. זה לא היה קשה, כשהאלטרנטיבה לשמאלנים היתה העבודה־גשר־מרצ, שניהלה קמפיין נרפה ולא ממוקד, שהתמקד בשאיפות של ראשיה לתיקים בממשלה ובהתעסקות־יתר בעניינים שוליים.

הליכוד והרשימה הערבית המשותפת מייצגות היום את שני הקצוות האידיאולוגיים בישראל: סיפוח שטחים מול חלוקת הארץ, עליונות יהודית מול שוויון אזרחי. המחלוקות האלה יעמדו בלב הוויכוח הפוליטי בשנים הקרובות, בלי קשר להתפתחות משפט השחיתות של נתניהו.

Featured

חג השבועות: האור של חיי נצח

Published

on

חג השבועות חל ב-ו׳ בסיוון ומקושר למזל תאומים. ע״פ המסורת בני ישראל יצאו ממצרים בט״ו בניסן ( ליל הסדר) ו50- ימים לאחר מכן חנו מתחת להר סיני על מנת לקבל את עשרת הדברות . ביום זה התגלה האור של חיי נצח. כל סוג של חיסרון אשר היה קיים התמלא באורו של הבורא. כל החולים הבריאו, כל העיוורים חזרו לראות, וכל בעלי המום נרפאו. החושך לא יכל לעמוד בעוצמתו של האור אשר התגלה ביום השישי של מזל תאומים.

השם שבועות מרמז על סיום ספירת העומר, הנמשכת כשבעה שבועות, אשר בסיומה מתגלה האנרגיה המאפשרת לכל אדם לגלות מי הוא באמת. חכמת הקבלה מלמדת כי הסיבה לכך שהתורה ניתנה בחודש השלישי (סיוון) ביום השישי שלו (ו׳ בחודש שווה פעמיים שלוש) מקושרת לשלושת הכוחות העיקריים ביקום  אשר התגלו בזמן בריאת העולם.

מבנה האטום ומתן תורה

שלושת הכוחות שהתגלו בזמן הבריאה מייצגים כח של איזון והם הבסיס לכל החומר הקיים ביקום. הכוח הראשון הנקרא הרצון לקבל, מקושר עם יד שמאל, ומאפשר לנו למשוך את כל מה שאנו רוצים לקבל בחיינו. לעומתו ,ישנו כוח הנקרא הרצון לתת, המקושר עם יד ימין ומאפשר לנו לתת ולהיות כמו הבורא. הכוח השלישי הוא הכוח המאזן בין השניים. שלושת כוחות אלו קיימים בכל אטום: האלקטרון המייצג את הרצון לקבל, הפרוטון המייצג את הרצון לתת והנייטרון אשר אינו נוטה לשום צד, אך יוצר את האיזון בין שניהם. חג השבועות, הוא חג מתן תורה, מביא עמו את האנרגייה המאוזנת בין שלושת הכוחות הללו לכל היקום.

כאשר המקובלים כינו את התורה בשם ״ תורת אמת״ הם ידעו את הצופן של המילה אמת: האות א' היא האות הראשונה באלף בית, האות ת' היא האות האחרונה, והאות מ' היא האות האמצעית. המילה ״אמת״ מלמדות אותנו כי התורה מכילה בתוכה את האנרגיה האולטימטיבית של איזון בין שלושת הכוחות, ולכן החיבור לתורה יוצר איזון רוחני וגשמי כאחד.

משה רבינו, אשר נבחר להיות השליח של הבורא להעביר את האור האין סופי של התורה לעולם, היה בין הנשמות המאוזנות ביותר בעולם. השם משה כולל את שלושת האותיות המייצגות איזון מושלם: האות מ' מייצגת את הרצון לתת (מים); האות ה' מייצגת את הרצון לקבל( (האות ה מקושרת עם העולם הפיסי); והאות ש' המייצגת איזון בין השניים (לכן האות ש מורכבת משלושה קווים). אחד מ72- השמות של הבורא המעביר אנרגיה של רפואה הוא השם  מ. ה. ש, אשר כולל את שלושת האותיות של השם משה.

הגוף נוטה לחלות, כאשר אין איזון בין שני הכוחות, ולכן השם מ. ה. ש מחזיר לאדם החולה את האיזון אותו הוא איבד. מכאן אנו מבינים שהתורה ניתנה בחודש השלישי, הוא חודש סיוון, וביום השישי, הכולל פעמיים את המספר שלוש, על מנת להעביר את האנרגייה הטהורה והמאוזנת של התורה לכל העולם. התורה מכילה בתוכה את כל הרפואות לכל הבעיות שהיו ויהיו מעתה ועד גמר התיקון, מכיוון שהתורה היא למעלה מהזמן וכוללת בתוכה את כל צירופי השמות של הבורא, המשמשים כערוצים לחיבור עם האנרגיה המאוזנת והנצחית  של  האור.

בשל העובדה כי התורה כתובה בצפנים, ישנה נטייה של רבים להתחבר לסיפורי התורה המשמשים רק כמלבושים לאור הבורא. לכן ניתנה הרשות לרבי שמעון בר יוחאי לכתוב את ספר הזוהר, המאפשר חיבור ישיר ופשוט לאור. כאשר האדם מחובר, יותר לרצון לקבל שלו, תהייה לו נטייה להתנהג בצורה אנוכית, ואפילו פעולות הנתינה שלו יבואו ממקום של אגו. מאידך, כאשר האדם מחובר יותר לרצון לתת שלו, תהייה לו נטייה להדחיק את הרצונות האמיתיים שלו, ולכן ירגיש תחושה של חוסר.

הדרך הטובה ביותר להשגת איזון נפשי היא היכולת לאזן בין שני הכוחות הללו, ונקראת ״הרצון לקבל על מנת לתת״. האדם עובר תהליך שבו הוא מגדיל את הרצון שלו לקבל, על מנת שהוא יוכל להיות יותר בנתינה, ובכך להשיג שיווי צורה עם הבורא. (כאן חכמי הקבלה מלמדים על הפרדוקס, אשר מצד אחד הבורא ברא את העולם על מנת להטיב לנבראיו, ומצד שני, אין אנו יכולים לקבל שום מילוי, מכיוון שאנו נמצאים בהפכיות צורה מהבורא – כמו פלוס ומינוס אשר לא מתחברים ביחד, ולכן אנו מחוייבים לעבור תהליך של שינוי הטבע שלנו, מהרצון לקבל לרצון לתת, אשר זאת תכלית החיים). בד״כ הנטייה של רובנו היא להגדיל הכוח של הרצון לקבל, ומכאן נובע חוסר האיזון הנפשי של רובנו (לדוגמא – הסיבה לחוסר שמחת חיים היא חוסר בנתינה והתמקדות ברצון לקבל לעצמי ועוד).

מנהגי חג השבועות

״ודע כי מי שלא ישן בלילה זה ( ליל שבועות) כלל, אפילו רגע אחד, ועוסק בתורה כל הלילה, מובטח לו שישלים שנתו ולא יארע לו שום נזק בשנה זו״ (האר״י הקדוש, מצטט מספר הזוהר)

המנהג החשוב ביותר בחג הוא המנהג לעסוק בדברי תורה כל הלילה והוא ידוע  כ״תיקון ליל שבועות״. מומלץ לכל מי שרוצה להתחבר עם האנרגיה של החג, לקרוא קטע מספר הזוהר הנקרא ״ בליליא דכלה״ (ליל הכלה ) המלמד על החיבור הנדיר בין אור הבורא לביננו אשר מתרחש בלילה זה. חיבור זה משול לחופה אשר מחברת בין החתן (הבורא) לכלה (הנשמה) לכל מי שמעוניין לקבל את המאמר, אנא כתבו לי ואשמח לשלוח במייל.

האר״י הקדוש מלמד כי בכל ליל שבועות מתגלה אותה האנרגיה אשר התגלתה במעמד הר סיני: האור של חיי נצח אשר ביטל את כל המוות מהעולם. מכיוון ששינה היא אחד חלקי שישים ממוות ואילו במעמד הר סיני בני ישראל חוו את המציאות של חיים ללא מוות, ללא מחלות וללא כאוס, לכן האר״י כתב שכל אדם אשר נשאר ער בליל שבועות ועוסק בדברי תורה כל הלילה יזכה לחיים לכל השנה.

מנהג מפורסם נוסף, הוא עריכת סעודת חג המבוססת על מוצרי חלב. שורש המנהג נמצא בצבעו הלבן של החלב המייצג אנרגיה של נתינה. מכיוון שהתורה מעוררת את האדם להתנהג בדרך של חסד וחמלה עם כל הסובבים אותו. לכן נהוג לאכול בחג מוצרי חלב המכילים אנרגיה של חסד ואף ללבוש בגדים לבנים.

חודש סיוון ומזל תאומים

חודש סיוון נשלט ע״י כוכב מרקורי, הקרוי על שמו של מרקוריוס – שליח  האלים ע״פ המיתולוגיה היוונית. בעברית, נקרא מרקורי ״כוכב״ (או ״כוכב חמה״) המייצג את החיבור בין העולם הפיסי לעולם הרוחני. למרות נטייתם של בני מזל  תאומים להיות אינטלקטאולים ומהירי מחשבה הסובלים מחוסר נוחות רגשי, החודש שלהם מייצג חיבור מושלם בין העולמות.

האותיות העבריות שמחברות אותנו אל האנרגיה הרוחנית של החודש הן ר' שבראה את כוכב מרקורי, ו- ז ', שבראה את מזל תאומים. יחד הן אומרות לנו שחודש סיוון מלא באפשרות לאחדות, במיוחד בין העולם הגשמי והרוחני. כאשר אנו מחברים את האותיות, נוצרת המילה רז שפירושה סוד, וערכן הגימטרי שווה למילה אור. 

סוד ההצלחה בעולם הוא היכולת להתחבר לכח האור של הבורא ולהעבירו לאחרים.

בחודש זה, תינתן ההזדמנות לכל מי שמבקש להעמיק ולגלות את המשמעות הרוחנית האמיתית המסתתרת מתחת לפני השטח של העולם הגשמי. זהו חודש בו כדאי להתמקד בפיתוח יחסים עם אחרים ולהעצים את הרצון הרוחני שלנו לגדול ולהיות האדם שאנו אמורים להיות. זהו זמן ליצור איחודים בכל תחומי החיים ובעיקר להתאחד עם האמת שכל אחד ואחת מאיתנו באנו לגלות בעולם: האמת על עצמנו. מה שאנו חושבים על עצמנו לא קרוב בשום צורה למי שאנו מסוגלים להיות. החלומות הכי גדולים שלנו, הם רק קצה הקרחון למה שאנו מסוגלים לעשות. חג שבועות מגלה לכל אדם שהקשר הכי חשוב בחיים הוא הקשר לאור הבורא ואשר ניתן להשיגו רק דרך שינוי וגדילה רוחנית. זאת מהותה האמיתית של חכמת הקבלה.

מזכיר לכולם, כי ב-1 ביוני אתחיל ביחד עם רחל אשתי, את קורס קבלה 1 און ליין, ללא עלות, למשך 10 מיפגשים, לכל דוברי השפה  העברית בעולם. ניתן לקבל פרטים בפייסבוק: Avner Madar.

חג שבועות שמח לכולם!

ליצירת קשר: avner.madar@kabbalah.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות