Connect with us

ארה"ב-ישראל

נתניהו נאם בניו יורק, קהל היעד צפה בישראל

Published

on

אחרי עוד הופעה מלהיבה באו"ם, נתניהו השיג את האפקט המבוקש: עיגון למעמדו כמלך ישראל, והידוק נוסף של עניבת החנק שהוא מלפף סביב צווארו של המשטר האיראני – אבל יש כאלה שהאווירה הנוכחית מזכירה את האופוריה והזחיחות ערב מלחמת יום הכיפורים

נתניהו באו״מ

אף ראש ממשלה בהיסטוריה של מדינת ישראל לא עשה שימוש מסיבי, פומבי ובוטה בהישגי המודיעין של המוסד ואגף המודיעין של צה"ל, כפי שעושה בנימין נתניהו. אחרי "מופע הקלסרים" הוויראלי שלו בסוף חודש אפריל, כשהמוסד הצליח להגניב את ארכיון הגרעין האיראני מטהרן לתל אביב, הגיעה ביום חמישי שעבר הופעתו בפני עצרת האו"ם שהפכה, כמעט כרגיל, להמשך כתב האישום החריף והמתמשך של נתניהו נגד איראן.

לדעת בן כספית באתר אל מוניטור, נתניהו הוכיח שוב שהוא פצצת הסברה ורב-מג אורקולי כשחשף בפני באי העצרת באמצעות תמונות ומפות בסיס איראני סודי גרעיני נוסף בטהרן ועוד שלושה בסיסי טילים ארוכי טווח שמחזיקה איראן, באמצעות חיזבאללה, סמוך לשדה התעופה הבינלאומי של ביירות. העובדה שלמחרת הגיע דווקא גורם אמריקאי מודיעיני ואמר לרויטרס, "דברי נתניהו מטעים מעט, אנחנו מכירים את המחסן הזה ויש בו ארונות וניירות, לא צינורות אלומיניום לצנטריפוגות", לא שינתה הרבה מבחינת נתניהו. הוא גם לא התרגש מכך שנאומו נדחק מסדר היום התקשורתי באמריקה לטובת השימוע הדרמטי של השופט קאבאנו. נתניהו נאם בניו יורק, אבל קהל היעד שלו צפה בנאום בישראל. מהבחינה הזו, אחרי שאנשיו הצליחו לדחוף את הופעתו במעלה הלו"ז אל השעה האידיאלית (מעט אחרי שמונה ערב, בלב הפריים-טיים הישראלי), נתניהו השיג את האפקט המבוקש:
עיגון נוסף למעמדו כמלך ישראל והידוק נוסף של עניבת החנק שהוא מלפף סביב צווארו של המשטר האיראני, ברוח גבית נלהבת מהבית הלבן.

בתוכנית המקורית, זה אמור היה להיות גימיק הבחירות הסודי של נתניהו, מכת החסד האחרונה שהוא מנחית על אויביו. ביוני האחרון, כשהסתער להקדים את הבחירות, תכנן ראש הממשלה שייערכו מתישהו בתחילת אוקטובר, שבוע או שבועיים אחרי הופעתו בעצרת האו"ם. אם התוכנית הזו הייתה מתגשמת, אמור היה הנאום הזה להיכנס לנעליו של הנאום ההוא בפני שני בתי הקונגרס, שבועיים לפני בחירות 2015. זה לא קרה. כרגע, שוקל נתניהו להקדים את הבחירות לחודש פברואר-מרץ בשנה הבאה [2019]. עד אז, האפקט יישכח. הוא יהיה זקוק לנאום חדש.

בכל הקשור למלחמה הניטשת בין ישראל לאיראן, נוחל נתניהו לאחרונה סדרה ארוכה ומהדהדת של הצלחות. אלמלא התקלה שגרמה להפלת המטוס הרוסי (בידי הנ"מ הסורי), זה יכול היה להיות שיא של כל הזמנים.

גורם צבאי בכיר אמר השבוע לאל-מוניטור כי התוכנית שהוגשה על ידי צה"ל לקבינט הישראלי ואושרה לפני שנתיים [2016], שעיקרה מניעת התבססות איראן בסוריה והפיכתה ללבנון שנייה, נחלה הצלחה ניכרת. בצה"ל משוכנעים שעל פי התוכנית האיראנית, בסוף 2018 אמורים היו להיות בסוריה 100 אלף לוחמים שיעים, בסיסי אוויר, ים, מודיעין וטילים, ו"תוכנית הדיוק" של רקטות וטילים לטובת חיזבאללה אמורה הייתה להנפיק לנסראללה מאות טילים מדויקים שיאפשרו לו לנטרל את עוגני הכוח של צה"ל (ובעיקר את חיל האוויר והמודיעין) ביעילות במלחמה הבאה.

ובכן, נכון לעכשיו היכולות הללו לא קיימות כמעט. ההערכה היא שלנסראללה, למרות הצהרותיו, יש מעט מאוד טילים מדויקים ובסוריה יש בסביבות 10,000 לוחמים שיעים, שאינם קרובים לגבול הישראלי. כמה חבל שהאיליושין נפל באמצע כל זה.

במערכת הביטחון הישראלית, שבסך הכל זרמה עם הסכם הגרעין של איראן והמעצמות, מתפשטת בחודשים האחרונים אופוריה באשר לתוצאות ביטול ההסכם והטלת הסנקציות המחודשת של ארה"ב על איראן. המודיעין הישראלי מזהה מצוקה איראנית קיומית אמיתית וקרב אדירים הניטש בצמרת בין האסכולה השמרנית של האייתולה חמינאי וקאסם סולימאני, לבין הנשיא רוחאני ואנשיו הסבורים שצריך לקפל את המהפכה מרחבי המזרח התיכון ולהציל את הכלכלה האיראנית. גם בחיזבאללה, על פי מקורות ביטחוניים ישראלים, יש מצוקה לא פשוטה, גירעון כספי גדול ואי שקט. כל האמור לעיל נוטע בירושלים את התחושה שהניצחון קרוב והכל אפשרי.

זו תחושה מסוכנת. לרבים בישראל מזכירה האווירה הנוכחית את זו ששררה בארץ ערב מלחמת יום הכיפורים ב-1973: אופוריה, שיכרון כוח וזחיחות. גם השימוש התכוף שעושה נתניהו במאגרי המודיעין הישראלי, בהישגי המוסד ובהפצת חומרים סודיים נוספים, מעורר אי נוחות בלבם של רבים, אף שהתמונות והמצגת של ראש הממשלה באו"ם השבוע היו מתואמות באופן מלא עם מערכת הביטחון וצה"ל הפיץ, מיד עם סיומו של נאום ראש הממשלה, תמונות וראיות נוספות לפעילות האיראנית שנחשפה בידי נתניהו.

זו תנועת מלקחיים שראש הממשלה מוביל נגד איראן", הסביר לאל-מוניטור אחד העוסקים במלאכה במערכת הביטחון, "הנאום של נתניהו מחבר את
הגרעין האיראני להתבססות בסוריה, הכל מוביל למקום אחד, למטרה אחת, למהפכה אחת. עכשיו אפשר לראות את זה בבירור ולהבין את הקשר בין רקטות וטילים בלבנון ובסוריה, לרקטות וטילים בתימן, לצנטריפוגות בטהרן".

מי שמסייע למאמץ ההסברה נגד איראן בכל כוחו הוא ראש המוסד יוסי כהן. ישורת ההצלחות האחרונה של המוסד הפכה את כהן לאחד מאושיות הביון המוכרות והמוערכות ביותר במסדרונות הביון העולמיים. כהן, הנהנה גם מאישיות כריזמטית, שליטה בכמה שפות וכושר ביטוי מרשים, ממנף עבור נתניהו את מעמדו זה ומרבה להיפגש עם עמיתיו וגם עם גורמים מדיניים שונים באירופה ובאסיה כדי להדגים בפניהם את רמת הסיכון שמהווה המשטר האיראני. יכולותיו של כהן בתחום הזה לא נופלות בהרבה מיכולותיו של נתניהו. אלמלא "חוק הצינון", הגוזר על כהן שלוש שנות המתנה בסיום תפקידו לפני כניסה אפשרית לפוליטיקה, אפשר היה לסמן אותו כיורש פוטנציאלי של ראש הממשלה.

 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

יהדות, עסקים, אינטרטיימנט

Published

on

מרכז נזריאן ללימוד ישראל ב- UCLAערך יום עיון מיוחד לכבוד יום העצמאות בהשתתפות מרצים אורחים מארה"ב ומהארץ • המראות והקולות

נינט טייב כתבה שיר על המעבר ללוס אנג'לס

מרכז נזריאן ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת UCLA ערך לכבוד יום העצמאות יום עיון שהתרכז בקשר ובחיבור בין הקהילה היהודית בארצות הברית למקבילתה בישראל. כ-200 אורחים מתחומים שונים בקהילה היהודית בלוס אנג׳לס הגיעו לאולם ה-COVEL COMMONS ונהנו מיום עיון פורה שכלל שלושה פאנלים מעניינים בנושאי דת, עסקים וטכנולוגיה ובידור. כולם כללו דמויות מובילות מישראל וארצות הברית.

הפאנל בנושא דת ומדינה, שהיה לטעמי המעניין והפורה ביותר, עסק בנושא הזהות היהודית ברחבי העולם, וכיצד מדינת ישראל תורמת לקידומו או אולי בכלל מאתגרת אותו. בין המשתתפים הרב דניאל בוסקילה, חיה גילבוע( ג׳ויאש אינגייג׳מנט) הח"כית לשעבר ד"ר עליזה לביא מאוניברסיטת בר אילן והרב ארז שרמן מסיני טמפל. הפאנל הונחה על ידי דיקן 'היברו יוניון קולג'׳ ג׳ושוע הולו.

הרב בוסקילה, מנכ״ל המרכז החינוכי הספרדי ומראשי בית הכנסת תפארת ישראל בווסטווד היה מהדומיננטים בפאנל, והוביל לשיחה ערה יחד עם הרב ארז שרמן. הקבוצה עסקה בין היתר בחשיבות של הקשר היהודי מסביב לעולם ובהבדל בין רבנים שיודעים להעביר את ״החומר הנלמד״ לבין כאלו שיודעים לאחד את הקהילה.

עוד במהלך הפאנל דיונים בנושא סוגיות דתיות-חברתיות כמו מוסד הנשואים הכפוף לרבנות, מדוע קיימת הפרדה בין נשים לגברים בכותל, הדתה ועוד.

מקומם היה לשמוע את הרב שרמן ממעיט בחשיבותה של השפה העברית, כאשר אמר ש"זה לא הדבר הכי חשוב שמאחד את העם היהודי". לא כך מצופה ממדריך רוחני שאמור לדעת את חשיבות השפה: ראשית, מבחינה היסטורית – החייאתה לאחר 2000 שנים שבה כמעט ניכחדה. שנית, כל סטודנט שנה ראשונה בלימודי תקשורת יודע ששפה היא אחד הכלים החשובים ביותר לחיבור בין אינדיבידואלים. על חשיבותה של השפה העברית אין עוררין. ניתוק השפה ככלי חשוב שצריך להימצא בארגז הכלים של כל יהודי נראה כמו נסיון לפטור את יהדות אמריקה מהצורך ללמוד אותה ובנוסף, סולל את הדרך להעלמותה של השפה בעתיד.

• • •

לאחר הפסקת קפה קצרה, התכנס הפאנל שעסק בטכנולוגיה ועסקים בו השתתפו: חדווה קליינדלר מייסדת Emerj, גיא רוזנטל מקבוצת הטכנולגיה, יאיר ורדי, מייסד משותף של פרטנר פיוז׳ין לוס אנג׳לס, מאיה ורדי-שושני מ- Bird Foundation מומחית בתחום הסייבר, וכרמית ידין מנכ"לית Arcus Team . מנחה הפאנל סטויארט גבריאל, פרופ׳ לכלכלה ופיננסים ב UCLA, הפתיע ואמר שלמרות שכולם נוטים להלל את החדשות והטכנולוגיה הישראלית הוא סבור שהיא מוגבלת: "לאחר שנבנה רעיון או אפילו מוצר, הישראלים צריכים לקחת אותו לשווקים כמו סין וארצות הברית. השווקים בישראל קטנים ולא מספיקים כדי לבחון אותו באמת".

הרב דניאל בוסקילה בפאנל על יהדות, הדתה ושאר ירקות

בזה אחר זה הציגו הדוברים את החברות אותן הם מייצגים ואת הבשורות הטכנלוגיות שהם מביאים.

החברה של ורדי למשל השקיעה ביותר ב-27 סטארטפים בארה"ב בסכום של למעלה מ-40 מיליון דולר. מה שהוביל לדיון פורה בנושא שיתופי הפעולה בין השווקים האמריקאים לישראל ועל מיזוג חברות וגם על ההבדלים התרבותיים בין היזמים הישראלים לאמריקאים. רוזנטל: ״פה (בארצות הברית), כדי לעודד מקוריות אומרים לעובדים לחשוב מחוץ לקופסא. בישראל אין בכלל קופסא, היא לא קיימת – כל אחד עושה מה שבא לו״…

נושא נוסף שנידון הוא על חברות ישראליות שמגיעות לארצות הברית, פותחות שם משרדים ומהוות שחקן פעיל בשוק, תהליך שלא קורה בכיוון ההפוך. כאן החל דיון על חברה אמריקאית אחת שכן הגיעה לאחרונה לישראל: ׳אמזון׳ וכיצד תשפיע כניסת של ענקית הקניות על השוק הישראלי ועל תרבות הצריכה בחברה הישראלית.

בתום הפאנל יצאו האורחים לארוחת צהרים קלה ברחבת האולם המשקיפה על הקמפוס.

• • •

הפאנל השלישי והאחרון בנושא תעשית הבידור, שהיה הקליל והמהנה ביותר והתהדר בכוכבת ישראלית גדולה הזמרת והשחקנית נינט טייב. נינט ביצעה מספר שירים והסבירה כיצד כתבה אותם. אחד מהם כתבה בעקבות המעבר ללוס אנג׳לס לפני מספר שנים.

הקולנוען גידי רף מספר על יצירת חטופים והומלנד

עוד בפאנל איש הקולנוע והטלוויזיה הישראלי גידי רף הומלנד, חטופים)) שעושה חייל בשנים האחרונות ככותב ומפיק הוליוודי מוערך. ריף דיבר על תעשית על הטלוויזיה וסיפר על הרעיון וההשראה מאחורי הומלנד.

פרופ' רונית וייס-ברקוביץ, מרצה לקולנוע מאוניברסיטת תל אביב, סיפרה על תעשיית הסרטים בישראל ועל הבדלי התקציבים העצומים בין הפקות ישראליות לאמריקאיות.

ניקול יורקין, תסריטאית ומפיקה טלוויזיונית, חלקה עם הקהל את הסיפור מאחורי הסדרה ״פאודה״ שזכתה כידוע להצלחה מרשימה בארצות הברית ובעולם כולו.

הפאנל הסתיים בעוד שיר של נינט עם גיטרה אקוסטית לבקשת הקהל, שהתענג מכל רגע ולא הפסיק לתעד את הרגעים הקסומים בסלולרי שלו.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

הכל זהב: המסעדה של השף מייקל סולומונוב בפילדלפיה – הטובה בארה"ב

Published

on

זהב", החוגגת במרכזה את המטבח הישראלי, היא הזוכה הגדולה בתואר Outstanding Restaurant לשנת 2019 ב"אוסקר" של עולם הקולינריה האמריקאי

מייקל סולמונוב. ההישג הגדול של המטבח הישראלי

מסעדת ״זהב" של השף מייקל סולומונוב בפילדלפיה, החוגגת במרכזה את המטבח הישראלי היא הזוכה הגדולה בתואר המסעדה הטובה ביותר Outstanding Restaurant – לשנת 2019 על ידי אגודת ג'יימס בירד. זה קרה במהלך ה"אוסקר" של עולם הקולינריה האמריקאי, באירוע חגיגי שהתקיים בשיקגו. הזכייה של מסעדת "זהב" היא אחד ההישגים הגדולים ביותר של המטבח הישראלי בארה"ב. השף סולומונוב הוא אמריקאי-ישראלי שאחיו נלחם ונפל בזמן שירותו בצה"ל, הצליח להעלות את קרנו של המטבח הישראלי כשווה ערך בין מסעדות העלית באמריקה. הזכייה מצטרפת לפרסים קודמים בהם זכה סולומונוב. ב-2017 זכה בתואר 'השף הטוב ביותר בארצות הברית'. שנה לפני כן ב-2016 הוא זכה יחד עם שותפו סטיבן קוק בפרס ג'יימס בירד לספר הבישול הבינלאומי הטוב של השנה על ספרם "זהב: עולם הבישול הישראלי".

סולומונוב נולד בארץ ובגיל שנתיים עברה משפחתו לפיטסבורג. בגיל 15 חזר לישראל ללימודים בפנימייה בפרדס חנה עם קבוצה של ילדים אמריקאים. אחרי שנה חזר לפיטסבורג. ניסה ללכת לקולג' בוורמונט ונשר באמצע הלימודים. הוא נשלח שוב לישראל ואחרי שסומן כ"נער בסיכון" עבד במאפייה בכפר סבא, שם אפה רוגלעך, בורקס וחלות. עם חזרתו לאמריקה החליט ללמוד בבית ספר לבישול. משם הדרך היתה קצרה למטבחי מסעדות בפילדלפיה עד שמונה לסו שף במסעדה איטלקית מקומית. בעקבות נפילת אחיו בלבנון בשנת 2003 הוא עזב את המסעדה האיטלקית והחל להתמכר לסמים ולאלכוהול. כחלק מתהליך השיקום החל לבשל במסעדה ישראלית של חברו הטוב. ב-2008 החליט לפרוש לדרך עצמאית ופתח את מסעדת "זהב", עם המטבח עליו גדל. כחצי שנה אחר כך חרה מסעדתו כאחת מ-20 המסעדות החדשות הטובות של המגזין אסקוויר ומאז מופיעה תדיר בדירוגים נחשבים ומוערכים. לפני כשנה פרסם סולומונוב ספר בישול שני שעוסק הפעם באוכל הרחוב הישראלי.

סולומונוב מסמל את ההצלחה של המטבח הישראלי בארה"ב בשנים האחרונות וכמי שפתח את הדלת בעבור שפים ישראלים נוספים כמו ארז קומורובסקי, ניר צוק, מאיר אדוני ואיל שני, כמו גם ישראלים נוספים כמו אורי מנשה מהמסעדות "בסטיה" ו"בבל" בלוס אנג'לס. גם מסעדת "בבל" השתתפה בטקס והייתה מועמדת לפרס המסעדה החדשה הטובה ביותר", אך הפסידה למסעדה הצרפתית "Frenchette" בניו יורק. לפני שבועיים נבחרה "בבל" למסעדת השנה של ה"לוס אנג'לס טיימס". המסעדה נפתחה בשנה שעברה על ידי השפים אורי מנשה ואשתו ג'נביב גרגיס.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

יום העצמאות בקנדה: טרודו בירך בעברית – "HAPPY יום העצמאות!"

Published

on

טרודו. "קנדה תמשיך לעמוד לצד ישראל בגאווה"

בקנדה תיאמו השנה את החגיגות לציון יום העצמאות ה-71 – לאלו שבישראל: ביום חמישי שעבר, כשבחוץ שוררות 10 מעלות בלבד, יצאו אלפים אל אירוע תמיכה גדול ברחובות מונטריאול. ראש הממשלה קנדה ג'סטין טרודו הצטרף לברכות: "HAPPY יום העצמאות!".

אלפי חברי הקהילה היהודית בקנדה ותומכי ישראל יצאו לרחובות מונטריאול בשעה 12 בצהריים (שעון מקומי) והתחילו לצעוד בעיר עם דגלי ישראל וקנדה. בין המברכים באירוע, גם ראש הממשלה טרודו שבירך את ישראל והתחייב לעמוד לצדה. "קנדה וישראל הן שותפות, בעלות ברית וחברות קרובות", אמר. "מוקדם יותר השבוע גינינו בחריפות את התקפת הרקטות של חמאס ושל ארגוני טרור נוספים", הוסיף טרודו. "קנדה תמשיך לעמוד לצד ישראל בגאווה, ותמשיך לתמוך בישראל באו"ם. זו גם הסיבה שבגללה נמשיך לגנות את תנועת ה-BDS וכל תנועה אחרת שתוקפת את חברינו הישראלים, את יהודי קנדה ואת הערכים שאנו חולקים".

״לחברותנו הקרובה אחראית במידה רבה הקהילה היהודית בקנדה, כאן במונטריאול וגם ברחבי המדינה דעו לכם שממשלתנו תמיד תעמוד לצדכם", סיכם ראש הממשלה טרודו בחיוך. "שתהיה לכם חגיגה נהדרת ויום עצמאות שמח!".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות