Connect with us

בריאות

נשף מסכות: האם הן באמת מגינות מנגיף הקורונה?

Published

on

מאז התפרצות נגיף הקורונה החדש בדצמבר 2019, נעשו מאמצים כבירים למנוע את המשך התפשטותו * מדינות רבות נקטו צעדים מרחיקי לכת של הסגר כללי, בידוד של חולים ושל אנשים שבאו איתם במגע, חיטוי ועוד * בחלקן, ממליצים או מחייבים לחבוש מסכות על הפה והאף בכל יציאה למרחב ציבורי * אך על מי מגינות מסכות המגן ומה התועלת שלהן?

הנגיף גורם למחלה נשימתית בשם COVID-19 ומתפשט מאדם לאדם בעיקר באמצעות מגע קרוב בהדבקה טיפתית: כשאדם חולה מדבר, משתעל או מתעטש, נפלטות ממערכת הנשימה שלו טיפות הנושאות את מחולל המחלה. הטיפות הללו גדולות יחסית, כבדות ואינן נישאות באוויר בקלות. כשהן באות במגע עם רקמה רירית חשופה של אדם אחר, כמו האף, הפה או העיניים, הן עלולות להדביק אותו. בנוסף, הטיפות הללו עלולות לנחות על משטחים, באופן ישיר או בעקיפין ממגע של יד שנחשפה לאותן טיפות, וכך לזהם אותם. 

הטיפות שנוצרות כשאנו מדברים, משתעלים או מתעטשים מכילות מים, מלחים, ריר ונגיפים. כשהמים מתאדים, הטיפות הופכות לחלקיקים קטנים המכונים אירוסול (Aerosol), הקטנים מ-5 מיקרון (0.005 מילימטר). החלקיקים האלה נישאים בקלות באוויר למרחק של מטרים אחדים ויכולים לרחף באוויר כמה שעות. עד כה, נראה כי נגיף הקורונה מועבר בעיקר בהדבקה טיפתית, אם כי יש חוקרים שמזהירים כי תיתכן גם הדבקה דרך האוויר כתוצאה מאירוסולים. עד כה, נראה כי עיקר ההדבקה היא במגע קרוב כך ששמירה על ריחוק פיזי והקפדה על היגיינה הם האמצעים המומלצים על מנת לצמצם ככל האפשר את ההדבקה הטיפתית.

למה מסכות?

חלק מארגוני הבריאות ממליצים על שימוש במסכות הגנה במטרה לצמצם את יכולתם של חולים ונשאים להפיץ את הנגיפים במרחב הציבורי, וכך להפחית את ההדבקה. ההמלצה באה על רקע החשש שחולים מתחילים להפיץ נגיפים ולהדביק אחרים עוד לפני שמופיעים התסמינים הראשונים, וחלקם אף אינם מפתחים תסמינים כלל. ארגון הבריאות העולמי ממליץ למקבלי החלטות לעודד חבישת מסכות ברשות הרבים כשיש הדבקות בקהילה. המסמך מפרט את המצבים שבהם יש להנחות אזרחים לעטות מסכות, למשל במקרים שבהם קיים קושי בשמירה על ריחוק פיזי.   

מסכות הגנה נועדו למלא שני תפקידים: למנוע מחולים ונשאים אחרים להפיץ את הנגיף, ולהגן על העוטה אותן מפני הדבקה. קיימים כמה סוגים של מסכות, שמספקות רמות שונות של הגנה. העיקריות הן מסכות מגן נשימתיות, מסכות מנתחים ומסכות בד.

מסכות מגן נשימתיות

מסכות מגן נשימתיות, המיועדות לשימושם של צוותים רפואיים, מהודקות סביב הפה והאף ומכילות מסנן שמונע מעבר של חלקיקים בגודל מוגדר. מסכת מגן מסוג N95, למשל, מסננת לפחות 95 אחוז מהחלקיקים בגודל-0.3 מיקרון (וגם את רוב החלקיקים הגדולים יותר ורבים מהקטנים יותר). שימוש במסכת מגן נשימתית דורש הדרכה בהסרה נכונה שלה ובהתאמתה לפנים, כדי לצמצם דליפת אוויר סביבה. נמצא למשל שזָקָן פוגם ביעילותה. בשימוש נכון, המסכות הללו מגינות היטב מפני הדבקה באמצעות אירוסולים, ולכן צוותים רפואיים שמטפלים בחולי קורונה משתמשים בהן כשהם מבצעים הליכים רפואיים שמגדילים את הסיכוי להיווצרות אירוסול, כמו אינטובציה (החדרת צינורית הנשמה) וברונכוסקופיה (בדיקה של הסימפונות)..

מסכות מנתחים ומסכות בד

מסכת מנתחים עשויה מכותנה שאינה ארוגה ומכסה את הפה והאף. בשל קוטר המרווח בין סיבי המסכה, והעובדה שהיא אינה מהודקת לפנים, מסכה כזאת אינה מונעת הדבקה באמצעות אירוסולים. עם זאת, המסכה יכולה לחסום טיפות גדולות ומפחיתה את מגע הידיים בריריות הפה והאף, ולכן יכולה להפחית את הסיכוי להדבקה טיפתית במגע קרוב. כמו כן היא עוצרת את רוב טיפות הרוק שפולטים חולים ונשאים, וכך מונעת מהם להדביק אחרים. מסכות בד הן בדרך כלל מסכות רב-פעמיות שנתפרות משלוש שכבות של בד כותנה ארוג. בדומה למסכות מנתחים, גם הן בעיקר חוסמות מעבר של טיפות גדולות וכך מצמצמות את הסכנה להדבקה טיפתית. בשונה ממסכות מגן נשימתיות וממסכות מנתחים, אין תקן מוגדר למסכות כותנה, לפיכך, מסכות בייצור עצמי יכולות להיות שונות זו מזו בצפיפות הבד שלהן, ספיחת הלחות, האוורור וההתאמה שלהן למבנה הפנים – כולם גורמים שמשפיעים ישירות על יעילותן.

מגנים שקופים

לאחרונה החלו לדון גם ביעילות של שימוש במגנים שקופים. המגנים האלו עשויים מפלסטיק שקוף שמכסה את כל הפנים. להגנה מרבית, המגן צריך להגיע עד מתחת לסנטר לאורך ומעבר לאוזניים לרוחב, ולכסות את כל קו המצח כדי שלא ייווצר מרווח מעל העיניים. מגנים כאלו נמצאים בשימוש נרחב אצל אנשי צוותים רפואיים, לצד ציוד מיגון נוסף, בזמן ביצוע הליכים רפואיים. תפקידם הוא להגן עליהם מפני רסס של נוזלי גוף שעלול להינתז לעבר ריריות הפנים. 

רופאים מציינים כמה יתרונות חשובים שיש לשימוש במגנים כאלה. לדוגמה אפשר לחטא אותם ולעשות בהם שימוש חוזר. כמו כן, מאחר שהם מכסים את כל שטח הפנים, הם מונעים ממי שחובשים אותם לגעת בפניהם בידיים שאולי נחשפו למחולל מחלה כלשהו. ומאחר שהם אינם מסתירים את הפה, הם מקלים על תקשורת, במיוחד עם לקויי שמיעה. 

מחקר שנעשה לאחרונה ביפן, באמצעות סימולציה ממוחשבת, מצא כי מגנים אלו לא יעילים במניעת התפשטות של רסיסים טיפתיים. הסימולציה נעשתה בעזרת "פגקו" – מחשב-העל המהיר ביותר בעולם. הם מצאו כי קרוב ל-100 אחוז מהרסיסים הטיפתיים באוויר הצליחו לחמוק מבעד למגן השקוף. מה שמצביע על כך שמגנים שקופים לא יכולים להחליף מסכות. מחקר שפורסם בחודש שעבר על ידי אוניברסיטת דיוק הגיע למסקנות דומות והסיק כי מסכות N95 הן היעילות ביותר, אך מסכות מנתחים או מסכות כותנה תלת-שכבתיות הן אופציות טובות גם.

המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) ממליץ לציבור כולו לחבוש מסכות הגנה בכל יציאה למרחב הציבורי, כדי למנוע הפצה של הנגיף. ארגון הבריאות העולמי ממליץ לחבוש מסכות במקרים שבהם אי אפשר לשמור על ריחוק חברתי, אחרי שהופיעו תסמיני COVID-19 או כשמטפלים באדם חולה. 

נכון להיום ההנחיה לציבור הרחב לחבוש מסכות הגנה הונהגה במדינות רבות, אם כי יש פערים גדולים באופי ההנחיות ובדרכי אכיפתן. 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בריאות

הגרון כואב ויש לכם נזלת? כך תדעו אם חליתם באומיקרון או בשפעת

Published

on

התסמינים של וריאנט הקורונה דומים מאוד לאלה של השפעת, מה שעלול לגרום לכך שמי שמרגיש אותם עלול לבחור שלא להיבדק לקורונה

וריאנט האומיקרון עלול לגרום לבלבול רב בעונת החורף הזו מכיוון שמקרי הצטננות ושפעת נמצאים במגמת עלייה, כיוון שהזן החדש גורם לתסמינים דומים לאלו של שני המצבים האחרים.אם לפני שאומיקרון הגיח לחיינו, אנשים יכלו להיות רגועים כאשר חוו תסמינים האופייניים לאלרגיות קלות או הצטננות קלה, כעת עם הגרסה החדשה בסביבה, יש חשש גובר שהתסמינים יכולים להעיד על הדבקה בקורונה. עד כה, חמשת התסמינים המובילים של זן האומיקרון הם: נזלת, כאב ראש, עייפות (קלה או חמורה), התעטשות וכאב גרון.

האפידמיולוגית הראשית למחלות זיהומיות מאוניברסיטת שיקגו, אמילי לנדון, אמרה לניו יורק פוסט שביצוע הערכות סיכונים על סמך תסמינים יהיה הרבה יותר קשה לביצוע מכיוון שהתסמינים של אומיקרון יכולים להיחשב בטעות כהצטננות או שפעת. לנדון אמרה עוד שאנשים רבים יכולים לקפוץ למסקנות שגויות מכיוון שהם יחשבו ש"התסמינים שלהם מתאימים רק לקטגוריה של הצטננות רגילה, לא לנגיף הקורונה".

החורף הקרוב ישלט על ידי גרסת האומיקרון לאחר שמומחי בריאות אישרו כי הווריאנט השתלט על גרסת הדלתא בארה"ב תוך שבועות ספורים מאז שזוהה לראשונה בדרום אפריקה. הסימפטומים של אומיקרון מסונכרנים עם הצטננות ושפעת למעט אובדן הטעם והריח, שעדיין ספציפי ל-COVID-19.

מומחים חוששים שהציבור, במיוחד המחוסנים, עלול לחשוב שהם פשוט סובלים מהצטננות בגלל תחושת ביטחון מזויפת מול האומיקרון, שעל פי מחקרים עדכניים גורם למחלה קלה. למרות שנחשבת למדבקת ביותר, הגרסה החדשה גורמת למחלה קלה יותר מאשר הזנים האחרים בהתבסס על מחקרים ראשוניים מדרום אפריקה ובריטניה. במקביל, מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) הודיע כי לפי מחקר ראשוני, בדיקות אנטיגן מהירות עלולות להיות פחות רגישות בזיהוי וריאנט האומיקרון. ב-FDA לא הנחו להפסיק להשתמש בבדיקות האנטיגן, אך המליצו לאנשים שמקבלים תוצאה שלילית בבדיקת אנטיגן אך חשים תסמיני מחלה ללכת ולהיבדק גם בבדיקת PCR. "הסיבה להיבדק עכשיו היא בשביל השקט הנפשי שלכם, אבל סיבה חשובה עוד יותר היא אם אתם הולכים למפגש ויש אנשים פגיעים. אם אתם מתכוונים להגיע לסוג כזה של התכנסות, זה לא קשור רק אליכם, אלא בהגנה על האנשים סביבכם", אמרו מומחים.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות