Connect with us

תחבורה

ניסן: בעיטת פתיחה, שלישית… והפעם… גול ! New Car Review – Nissan Kicks –

Published

on

כל יצרני הרכב שמתמקדים על יצור סידרתי גדול ומכירת רכבים ״בכמויות״ נלחמים, על הקונה הצעיר שמחפש את הרכב החדש הראשון. רוב הסיכויים שקונה צעיר שרכש רכב ממותג מסוים יחזור אל אותו המותג ברכב הבא. לכל מתמחי השיווק בענף, ידוע שעלות ״רכישת״ לקוח עולה ככול שעולה גילו ונסיונו של הלקוח במותגים שונים. בניית האמון של הקונה למותג ספציפי דורשת השקעה כספית גדולה ואורכת שנים ארוכות. לכן יצרני הרכב נמצאים ב״מלחמה״ מתמדת ומאתגרת במיוחד על הקונה הצעיר. היום, קטגורית Subcompact Crossover מהווה חזית קרב על הלקוחות הצעירים ומשקפת בדיוק את רצונם וטעמם.

ניסן, היצרנית השלישית בגודלה מבית יפן, מתחרה עם ה-KICKS נגד טויוטה (CH-R) והונדה (HR-V) על פלח השוק הזה בעולם ובארה״ב. בחמשת השנים האחרונות, הקטגוריה הוכפלה באדיבות מאזדה (CX-3) פיאט (500X), מיני (Clubman), ג’יפ (Renegade) ומספר יצרנים אירופאים כולל אודי (Q3) ובמוו (X1). כפי שניתן לראות, הקטגוריה כוללת רכבים עם תג מחיר תחרותי ועד למותגים עם מחיר פרימיום. בפועל ה-KICKS זה הנסיון השלישי (והבוגר) של ניסן לבסס עצמם בקטגוריה בתור מתחרה רצינית.

ב-2006, ניסן הציגו את ה-Versa שסיפקה את הצרכים הבסיסים של הנהג החסכן אולם היתה חסרת אופי וממש לא בלטה כנגד המתחרות. לאחר מספר שנים של מכירות ממוצעות ולאחר מספר נסיונות שיווק של דגמים שונים ל-Versa בצורת סאדן 4 דלתות עם תא מטען ו גירסת 5 דלתות בשם Note, ניסן הבינה שלכבוש את ליבם של הקונים הצעירים הרכב צריך להיות בעל חזות חיצונית עם מסר חזק ואופי (כולל ביצועים סבירים). כך נולד הג’וק ב-2011.

עם הג’וק, ניסן עשו 180 מעלות לכיוון המסר התדמיתי עם עיצוב שעד היום שנוי במחלוקת. אין ספק שכל מה שקשור לג’וק, או שאוהבים או ששונאים. אי אפשר להיות אדיש לעיצוב המוזר ולפרופורציות השונות. הג’וק גם הגיע עם אופציות מעניינות בתחום הביצועים ולקראת סוף חייו, הג’וק הגיע בגירסת ה Nismo, Nismo RS ובגירסת ה R. כל זה לא עזר ומכירות הג’וק הדרדרו ללא מעצור. בניסן הבינו שהנוסחה להצלחה נמצאת איפושהו בין ה-Versa הרדומה לג’וק המוזר. היה צורך להוסיף פראקטיות וגודל שלא היה קיים בג’וק הקטן ולגוון עם עיצוב עדכני אבל לא מעורר מחלוקת וכך נולד לו ה-KICKS. מבחינת גודל, הרכב ממוקם בדיוק מתחת ל-ROGUE ומהווה את הרכב הקטן במערך רכבי ניסן בארה״ב.

בתחילה, ה-KICKS נועד לשווקים בדרום אמריקה ובאסיה. מבחינת אתגר עיצובי ה KICKS גם היה מאין מבחן עבור מעצבי ניסן בסטודיו החדש שניפתח בסין. על המעצבים בסין היה להתמודד עם פרויקט עיצובי וכלכלי חשוב מאוד עבור ניסן. ההיתמודדות הראשונית היתה מבית, כנגד משרדי העיצוב של החברה בסאן דייגו, אירופה ויפן. סוף טוב, הכל טוב? כנראה, כי לאחר הצלחה שיווקית באזורים להם ה-KICKS היה מיועד במקור, הוחלט על ידי מנהלי החברה להשיק את הרכב גם בשוק החשוב בארה״ב כנגד מתחרים ותיקים ומצלחים. החלטה זו מעידה על ביטחון החברה ברכב וביכולתו להתמודד בכבוד.

נסיעת המבחן ברכב הוכיחה כי אכן ניסן עלו כיתה והרכב שנמצא בתחתית רשימת הדגמים אינו נמצא בתחתית סדר העדיפויות. ה-KICKS מעוצב יפה מבחוץ ומבפנים. המעצבים עשו עבודה מעולה לא רק בעיצוב הרכב אלא במציאת פיתרונות למראה יפה ובוגר והכל בעלויות יצור מינימליות. מחיר ה-KICKS שהיה ברשותי מגיע לסביבות ה-$20000 ברמת איבזור גבוהה. אין ספק שניסן מנסה לכבוש פלח שוק על ידי תחרות בערך העיצובי ובתמורה שניתן לקבל במחיר מינימלי.

עובדה מרשימה ב-KICKS היא ההיתמקדות בפרטים הקטנים וביצוע עיצובי מעולה לאתגרי יצור ותימחור שכל רכב בקטגוריה זו מתמודד איתו. מצד אחד על החברה לשווק רכב במחיר מאוד תחרותי כדי לפלס את נתח השוק הרצוי, מצד שני, עיצוב שנוי במחלוקת ו/או שנראה זול יסכן את מיקומה של ניסן בקבוצת גיל הקונים הצעירים. לכן הפתרון לאתגרהיה: עיצוב פראקטי. שימוש בחומרים פשוטים ובעלות נמוכה אבל בצורה מקורית. אזור המטען עלה בנפחו משמעותית מקודמו והפך את ה-KICKS לרכב המרווח ביותר בקטגוריה זו. בניגוד למתחרים, יש ב-KICKS שפע של מקום גם למטען וגם לנוסעים מאחור. פנים הרכב מקדימה מפתיע לא פחות. אני, בגובה “2‘6 ישבתי במושב הנהג בנוחות ונשאר מספיק מקום מאחורי לעוד אדם גבוה. לוח השעונים וסביבת הנהג נעימה ומאובזרת. כל השעונים והמידע לנהג ממוקדים היטב ואפילו לאחר נסיעה ארוכה ורצופה המושבים עדיין הרגישו נוח. בהתחשב במחיר הסביר, רמת האיבזור והטכנולוגיה מרשימה בהחלט. לוח השעונים שמפוצל (אנלוגי מימין ודיגיטאלי משמאל) סיפק את כל המידע הדרוש. מתגי השליטה ממוקמים על ההגה לנוחיות הנהג דבר המקל על ניווט במסך הדיגיטאלי.

בנסיעה מהירה, הרכב אכן הרגיש בחסרון כוח ועם 125 כ״ס יציאה לעקיפה הוא לא דבר של מה בכך. כל לחיצה על הדוושה מצריכה תיזמון מדויק והרבה זמן לתאוצה. הרכב אינו מהיר ומעל ל-65 מייל לשעה אפילו מרעיש. תיבת ההילוכים CVT אינה עוזרת לתאוצה והרכב פשוט לא זז וגם מצב ה-S שממוקם על ידית ההילוכים לא ממש עוזרת. תגובת המנוע האיטית ואי יכולת הורדת הילוך וכמו כן השילוב בין המיתלים הקופצניים וכמות הבידוד הנמוכה ברכב מתאימים לנסיעה עירונית. אחיזת הכביש של ה-KICKS סבירה בנסיעה ״עדינה״ אולם התנהגות הכביש של הרכב ב-65-70 מייל לשעה לא עודדה אותי לנסות את גבולות האחיזה מעבר למהירות זו.

לסיכום, ניתן לומר שהתמורה ביחס למחיר מעולה עם רכב שיכול לספק נוחות ומעשיות בחיי היומיום בצורה סטייליסטית ובעלות תיפעול סבירה. באותה מידה ניתןגם לומר שה-KICKS לא יככב בסרט הבא מסידרת ״מהיר וקטלני״ אבל עם וכאשר הוליווד יצאו עם סרט בשם ״חמוד ומעשי״, יש מצב שה-KICKS יהיה הכוכב הבא על המסך הגדול.

בתמונה ליד הרכב, אני ו Shiro Nakamura, מעצב הרכב הראשי של ניסן ואינפיניטי.

תחבורה

3 Row Seats SUV מבחן דרך – פרק ג Road test: NISSAN PATHFINDER vs Kia Sorento

Published

on

MDX בשבוע שעבר השוואתי בין היפנית היקרה והמובילה בשוק, האקורה
לבין הגירסה הגרמנית ברמת הגימור הזולה והתחרותית יותר, הפולקסוואגן אטלס הענק.

השבוע מצטרפות להשוואה יפנית נוספת, הניסן פאטפיינדר כנגד המתמודדת הקוריאנית הקיאה סורנטו . כפי שניתן לראות היצע הררכבים גדול עם אופציות מצוינות ואיכות רכבים גבןהה. התחרות קשה מכיוון שבנתח שוק הזה היצרנים מתמודדים עם מספר שונה של קונים בעלי צרכים שונים ומגוונים. הרכב שמסוגל לספק לקהל רכב יותר את הפתרונות הטובים ביותר במחיר תחרותי זה הרכב שגונב את ההצגה.

NISSAN PATHFINDER PLATINUM 4WD

מחיר רכב המבחן $47840
ה PATHFINDER ממש בוגר עם השנים ועבר מרכב שטח בסיסי לצעירים לרכב משפחתי ממש מפנק. הדור האחרון שומר על העיצוב החיצוני הבסיסי אבל הוסיף מספר אופציות של צבעים ומספר שיפורים טכנולגים לאומת הדגם הקודם. העיצוב הנוכחי קיים כבר כשנתיים מאז העידכון האחרון כך שבפועל הוא באמצע הדור ולכן העידכונים לשנתון הזה בעיקר טכנולוגים במהותם. חיישני חניה שהיו אופציה בדגמים קודמים עכשיו מוצאים כסטנדרט בכל רמות הגימור. המנוע חזק ומציע תאוצה סבירה ביותר בהתחשב במשקל הרכב אבל צריכת הדלק לא ממש חסכנית. לחובבי גרירה, לרכב יכולות גרירה מרשימים בהתחשב שאינו מהגדולים ביותר בקטגוריה. ה PATHFINDER מציע איזון הגיוני מאוד בין ביצועים, יכולות שטח ושימוש יום יומי. איכות החומרים הפנימיים טובה עם עיצוב מעשי שמספק כמות מכובדת של מקומות איחסון. לא ברור לי בדיוק למה כל נוסע בשורת המושבים השנים צריך 3 מחזיקי כוסות לאומת הנוסעים בשורה הראשונה עם שני מחזיקי כוסות לאדם. קצת מוזר לי אבל שיהיה. בדגם המבחן ממש נהנתי מה Dual Panorama Moonroof שנותן הרגשת מרווח פנימי גדול יותר מהקיים בפועל. בעזרת צבעים פנימיים בהירים הרכב מרגיש גדול וקל יותר מהוויותו בפועל עובדה חיובית למדי.

רמת הפינוקים ברכב המבחן כללה גם מערכת שמע Nissan Mobile Entertainment System Package שכוללת שני מסכים DVD שלט רחוק ושתי אוזניות אל-חוטיות. רמת הפינוקים כוללת גם BOSE premium audio system (13 speakers), USB ports (6), a heated steering wheel, and tri-zone
a Automatic Temperature Control. נוסעי המושבים הקדימיים נהנים ממושבים מתחממים ומתקררים בזמן שנוסעי השורה השניה רק ממושבים מתחממים. הכניסה ויציאה משורת המושבים השלישית יחסית קלה בזכות היכולת להזיז את שורת המושבים השניה קדימה ואחורה. אין ספק שבניסן לוקחים בחשבון את השימוש המשפחתי לדגם והתקן בטיחותי למושב האחורי מוצע כסטנדרט בכל הדגמים. ה Rear Door Alert מהווה אלמנט חשוב מאוד למשפחות ולילדים. המערכת לוקחת בחשבון שאם הדלת האחורית נפתחה לפני הנסיעה ולא נפתחה בסיומה, התרעה לנהג מזכירה לבדוק את המושב האחורי לני יציאה מהרכב. לאחר מספר מקרים טראגים שילדים נשכחו, מערכת שכזאת ממש יכולה להציל חיים. כיום האופציה הזאת אינה זמינה בכל הרכבים בשוק אבל אין ספק שזה יהפוך דבר בסיסי בכל רכבים עם מושב אחורי. זה רק ענין של זמן.

ניסן גם לא פסחו על בטיחות אקטיבית ופאסיבית. לרכב יכולת תאוצה ואחיזת כביש מרשימה ביחס לגודלו ומבחינת בטיחות פאסיבית הPATHFINDER מגיע עם מצלמות סריקה של 360 מעלות (Intelligent Around View Monitor), בקרת שיוט אדפטיבית ועוד חיישנים מסביב לרכב שעוזרים עם הנהיגה וחניה.
כל הפינוקים, הטכנולוגיה והביצועים מגיעים עם מנוע מתקדם בנפח 3.5L V-6 שמייצר כ 284 כ״ס ומכויל לתיבת הילוכים רציפה (XTRONIC CVT) שמאפשרת יכולת גרירה של כ 6000 פאונד. אמנם המראה של ה PATHFINDER עדכני עבור הדגם אולם אינו חדשני ביחס למתחרים מאירופה. הרכב שמרני במראו החיצוני אבל מהווה תמורה כספית מרשימה בכל הקטגוריות החשובות לרכב מסוגו.

Kia Sorento SXL AWD

מחיר רכב המבחן $48785
המתחרה מבית קוריאה מיוצגת בכבוד על ידי ה Sorento החדש שבפועל מעוצב על ידי מיטב מעצבי הבית של אאודי שעברו למשרדי קיאה בעיקבותיו של פיטר שראייר הגרמני. בהנהגת והשפעת שראייר אאודי חזרה לצמרת למכירות מרשימה בשנות ה 90 לאחר עשור כושל בשנות ה 80 עם מבחר דגמים חלש ביותר. הצלחת אאודי וחזרת מה״כמעט מוות״ עוררה השראה בהנהלת קיאה ובתמורה לחוזה נדיב ביותר, שראייר עבר לקיאה (למורת רוחם של הגרמנים) ועוזר לבסס את קיאה כיצרן מתחרה במובילות הגרמניות. הצלחת קיאה בשנים האחרונות מקושרת ישירות לשראייר המוכשר וגם ב Sorento החדש ניתן לראות את ה״טעם הגרמני״ בכל חלקי ברכב. העיצוב החיצוני מינימלי, קלאסי ומרשים ומזכיר רבות את אופיו העיצובי של אאודי. איכות החומרים, בכל המרחב הפנימי מרשים ואיכותי. מבחר האופציות והפינוקים מעורר השראה ליתר המתחרים ובהחלט מעלה את הסף בקטגוריה. מבחינה עיצובית אין ספק שה Sportage מהאטרקטיביות שבקבוצה ובעזרת מנוע 3.3 ליטר (290 כ״ס) עם 6 צילינדרים ותיבת הילוכים בת 8 מהירויות, הביצועים בהתאם. לשימור מחיר התחלתי נמוך הדגם הבסיסי מגיע עם גירסת 2×4 אבל אופצית ה 4×4 קיימת לחובבי השטח והשלג. היתרון הגדול של הקיאה זה התמורה הכספית הטובה. כל הפינוקים שמגיעים סטנדרטי או בתור אופציה עדיין מסתקמים במחיר תחרותי ביחס למתחרים השונים עם רמות גימור מקבילות.

רכב המבחן הגיע מאובזר לחלוטין למרות שפע הפינוקים והטכנולוגיה בסביבת הנהג לא הרגשתי עומס כפתורים, לחצנים. הכל ממוקם בצורה הגיונית ונוחה. מעצבי קיאה הקפידו על חווית נהיגה ונסיעה ברכב לא פחות מהתנהגות הרכב. מערכת המצלמות מסביב לרכב סיפקה תמונה ממש ריאליסטית לגבי הנעשה מסביב וההגשה היא שמצלמה ממש מרחפת מעל לרכב בכל הזמן. גם מערכת הניווט משובחת ומציגה את הכביש, את המפה ואת אינפורמצית הניווט בצורה מאוד ריאליסטית ומרשימה ונוחה לשימוש. במספר רכבים היה עלי להתרגל למסך, לתפריט, ולכפתורי התפעול. לא בקיאה שהרגישה טיבעית מהרגע הראשון. מערכת השמע מבית Harmon-Kardon איכותית ומפנקת ומחוברת לעשרה רמקולים עם הספק של 630 וואט – פינוק ממש שווה כאשר המשפחה לא באוטו ואתה תקוע בפקקים.

גודלו של ה Sorento אינו מצוי בגודלו הפיסי, בקבוצת הרכבים שנבחנו קיימים דגמים גדולים ומרווחים יותר. דגמים עם שורת מושבים שלישית הרבה יותר מעשית, עם יותר כוחות סוס ועם יותר מחזיקי כוסות או אחיזת כביש ספורטיבית אבל גודלו של הקיאה מצוי ביכולתו להציע ממוצע כללי גבוהה ומכובד בכל הקטגוריות הנבחנות וכל זאת בתמורה כספית מכובדת עוד יותר.

לסיכום, ניתן לומר שאין ממש מנצחים או מפסידים במבחן דרכים הזה. למעשה כל הרכבים היו טובים בצורה זו או אחרת. כל רכב מספק תמורה כספית שונה ועונה על צרכים אחרים. די מעניין לראות כיצד כל יצרן פתר את הצורך היצוגי בקטגוריה בצורה יחודית לו. מה MDX היקר ועד ל Atlas הזול, כל הרכבים מוצדקים בקיומם ומהווים חלק מהמענה לקטגוריה שהיום גדלה יותר ויותר. לאורך הכתבה השתדלתי לספק הצצה לחווית הנהיגה והשימוש של כל דגם תוך כדי התמקדות על התכונות היחודייות לרכב ביחס למתחריו. ישנם עדיין שני דגמים נוספים, Ford Expedition וה Lincoln Navigator שהשתתפו במבחן הזה אבל כתבה עליהם תהיה שונה מכיוון שהם מייצגים מענה שונה לצרכים שונים בקטגוריה הזו.

Stay Tunes.

לתמונות נוספות (ובצבע), מידע נוסף על רכבים אלו ורכבים נוספים,
שאלות ותשובות אנא עקבו אחרי עמוד פייס שלי:

רכבים – שלמה פתאל / CARS – Shlomo Fattal

כתב: שלומי פתאל / Writer – Shlomo Fattal
תמונות: שלומי פתאל / Photography – Shlomo Fattal
תמונות: Factory PR

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות