Connect with us

Featured

ניו יורק: שופטת חייבה את ה"ישיבה יוניברסיטי" להקים תא לקהילה הגאה

המוסד האקדמי, המתנהל ברוח האורתודוקסיה המודרנית ואף מפעיל לימודים נפרדים לגברים ולנשים, הודיע כי יערער על ההחלטה לבית המשפט העליון

Published

on

בית המשפט העליון של מחוז ניו-יורק קבע השבוע כי ה"ישיבה יוניברסיטי" – האוניברסיטה היהודית הפרטית היוקרתית בניו-יורק – חייבת להכיר בתא הסטודנטים הלהט"בי. בית המשפט מתח ביקורת על המוסד, וקבע כי הישיבה יוניברסיטי נכשלה ביצירת סביבה מכילה בקמפוס, עד כדי אפליה.

בכך קיבלה השופטת, לין קוטלר, את התביעה של תא הסטודנטים הגאה שהוגשה בחודש אפריל 2021. עוד קבע בית המשפט כי הישיבה יוניברסיטי הפרה את חוקי זכויות האדם בכך ששללה את ההכרה בתא הסטודנטיאלי. בית המשפט הורה לאוניברסיטה לאפשר לחבריו גישה לכל המתקנים וההטבות שניתנים לשאר התאים בקמפוס.

הישיבה יוניברסיטי – מוסד אקדמי המתנהל ברוח האורתודוכסיה המודרנית, ואף מפעיל לימודים נפרדים לגברים ולנשים – טענה כי היא תאגיד דתי, ולכן פטורה מחוקי אי האפליה בעיר ניו-יורק. ואולם השופטת דחתה את הטענה, וקבעה כי על פי אמנת האוניברסיטה ועל פי בקשותיה למימון מהמדינה, היא מצהירה על עצמה כמוסד חינוכי שחייב לציית לחוקים אלה.

הישיבה יוניברסיטי כבר הודיעה כי תערער על פסק הדין לבית המשפט העליון של ארה"ב, שבו כידוע יש רוב שמרני. "פסיקת בית המשפט פוגעת בחופש הדת שעליו הוקמה המדינה", נכתב בהודעה. "ההחלטה מתירה לבתי משפט להתערב בענייניהם הפנימיים של בתי ספר דתיים, בתי חולים וארגוני צדקה אחרים. כל פסיקה שהישיבה איננה דתית היא, כמובן, שגויה".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מחקר של רימקס: ירידה תלולה במספר הבתים שנמכרו בלוס אנג'לס בשנה האחרונה

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי נדל"ן אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר * עם זאת, בתים בלוס אנג'לס נמכרו בשנה האחרונה ב-3.3% יותר מהמחיר המבוקש

Published

on

שוק הנדל"ן התחרותי בארצות הברית ממשיך להוות מחסום עיקרי עבור אנשים המעוניינים לרכוש בתים. במקומות רבים, בתים יוצאים לשוק ותוך מספר ימים בלבד נמכרים באלפי דולרים מעל המחיר המבוקש. אולי בשום מקום הבעיה הזו נפוצה לכאורה יותר מאשר באזור לוס אנג'לס רבתי. הביקוש לבתים זינק במהלך מגיפת ה-COVID-19, ולפעמים, זה מרגיש כאילו זה נמשך גם לתוך 2022.

אבל מחקר חדש שפרסמה ענקית הנדל"ן RE/MAX מראה שמספר הבתים הכולל שנמכר ירד בצורה דרסטית במהלך השנה האחרונה בהשוואה לשנה הקודמת, והבתים הקיימים נשארים בשוק תקופה ארוכה יותר. המחקר מראה שכמעט 25% פחות בתים נמכרו בלוס אנג'לס ממאי 2021 עד מאי 2022, בהשוואה לאותה מסגרת זמן בשנה הקודמת. הירידה של 24.4% בהשוואה לשנה בבתים הנמכרים היא הירידה הגדולה ביותר מבין כל המטרופולינים במדינה, על פי המחקר.

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי דירות על פי רי/מקס, אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר. הסיבה לירידה במכירות? גידול במלאי וריביות גבוהות יותר על המשכנתאות.

ג'יימס סנדרס הוא מתווך ובעלים של RE/MAX Estate Properties בלוס אנג'לס. לדבריו, הטירוף של הערכת היתר בשוק הדיור היה "לא בר קיימא" ואומר שהוא מצפה שהשוק יתייצב בחודשים הקרובים. "סביבת הריבית העולה החזירה את שוק הדיור בלוס אנג'לס לשוק נדל"ן טיפוסי יותר", אמר סנדרס. "ראינו ירידה בביקוש מ-10% ל-15%. המלאי שלנו גדל ב-36% מהשנה שעברה, אבל עדיין יותר מ-75% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שלנו".

סנדרס אמר שהבתים נשארים בשוק זמן רב יותר, רובם במשך 40 יום או יותר. במהלך שיא "השוק המטורף", בתים נחטפו תוך כ-25 ימים בממוצע. סנדרס גם אומר שבתים רואים קומץ הצעות על בתים במחיר תחרותי, לעומת תריסר ההצעות הנוספות על כל נכס בשנה האחרונה ואילך.

אבל אל תצפו שהמחירים יצנחו מכיוון שפחות בתים נמכרים ונראה שהביקוש התקרר. לפי RE/MAX, בתים בלוס אנג'לס בשנה האחרונה נמכרו ב-3.3% מהמחיר המבוקש. מדובר בעלייה של 3.8 נקודות אחוז משנת 2021, אז נמכרו בתים ב-99.6% מהמחיר המבוקש."אנחנו לא רואים שהמחירים מתקנים את עצמם כמו שהם עשו במהלך המיתון הגדול", אמר סנדרס. "לבעלי בתים יש יותר מדי הון עצמי בנכסים שלהם וכתוצאה מכך, אנחנו לא רואים שוק מכירה גדול במצוקה".

זה נכון בכל היבשת: מחיר המכירה החציוני של בית שנמכר בארה"ב עלה בכ-50,000 דולר ממאי 2021 למאי 2022. אז פחות בתים נמכרים, פחות הצעות מוצעות ובתים נשארים בשוק זמן רב יותר. אבל המחירים עדיין ממשיכים לעלות למרות הגורמים הללו, לפחות לעת עתה. "גם כשהריביות נעות סביב 6%, הן עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, ונדל"ן בלוס אנג'לס היה היסטורית השקעה מצוינת", אמר סנדרס.

הירידה במכירות בתים אינה מוגבלת ללוס אנג'לס.  בסן דייגו, מכירות הבתים ירדו ב-20.4% באותו פרק זמן.

להלן חמשת השווקים המובילים שחוו את הירידה הגדולה ביותר משנה לשנה במכירות בתים ממאי 2021 עד מאי 2022:

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות