בועת הריל אסטייט – פיצוץ או צמיחה? – שבוע ישראלי
Connect with us

Featured

בועת הריל אסטייט – פיצוץ או צמיחה?

Published

on

רבים  מהישראלים בקליפורניה עוסקים ומתעשרים מנדל"ן * שיפוצים, בנייה חדשה, הלוואות, עיקולים, השקעות, תיווך וקבלנות משנה בענף המשגשג ועתיר המיליארדים * מאז פריצת מגיפת הקורונה בחודש מרץ נכנס הריל אסטייט להלם קל – ואחריו הגיע בום לא ממש הגיוני * מיכה קינן יצא לבדוק אצל ישראלים מובילים בתחום מה קרה בחצי השנה האחרונה ומהן המגמות אליהן הולך השוק בשנה-שנתיים הבאות, גם בהתחשב במי שישב בבית הלבן * ראיונות עומק עם אלי טנא, שון אבן חיים, שירלי דפס, יניב רז, עדי לויתן ויובל זיו * בלעדי ל"שבוע ישראלי"

"כשיירד גשם זה ירטיב בכל מקום"

אלי טנא, בעלי החברות פיק וסנצ'ורי 21, יזם ומשקיע נד"לן: "האיחורים בתשלומים שיגדילו את מספר ה"פורקלוזרים" והמצב הכלכלי יתרמו  לכרסום בביטחון הקונים והמוכרים וישנו את השוק לאורך זמן"

אלי טנא: "נולדתי ב-1963 וגדלתי באשדוד, בשיכון א׳. הייתי אז עוד טננבאום. אבא מפולין, אמא מרומניה, שהגיעה לארץ יתומה בגיל 10, ההורים שלי ילידי שנת 30 והכירו בצבא ב-1948, שנת הקמת מדינת ישראל. גדלתי בבית שלאבא שלי היה את החינמון הראשון בישראל, בגיל 10 הייתי מקפל עיתונים ושם אותם בתיבות דואר, לאבא היה גם משרד תיווך ובגילאי 11-13 הייתי מסתובב ומוכר דירות, הייתי צמוד לאבא שלי ולמדתי ממנו המון. גדלתי בסביבה יחסית מבוגרת שבה תמיד רציתי ללמוד, לדעת ולעשות, אבא שלי היה סביב העשייה, מהראשונים באשדוד, בעשייה המקומית. אמי הייתה גננת ואחרי זה מפקחת גננות. כל הנושא של העשייה, היה אז השביתות  וכמובן יהושע פרץ, ושמעון פרס שר התחבורה,  את כל ענייני  השביתות היו סוגרים אצלנו בבית. הרבה עסקי הסתדרות ואיגודים מקצועיים נעשו אצלנו בבית, ואם לא אז אצל אבא שלי במשרד. נמשכתי להקשיב לכל הפגישות הוויכוחים וההסכמים. זה מאוד עניין אותי. הייתי מבוגר לגילי כי גדלתי בבית שבו אח שלי גדול ממני ב-9 שנים. אחי הספיק להיות בקרבות החווה הסינית ביום כיפור, עבר את כל הטראומה שקשורה בכך וכשאתה גדל עם אח גדול אתה גדל יותר מבוגר. 

בצבא שירתתי ביחידת מודיעין יחידה מסווגת, 504. 4 וחצי שנים בצבא. כל מלחמת לבנון 81׳-86׳. זו הייתה יחידה מיוחדת להפעלת סוכנים – בעוצבת המודיעין האנושי. הייתי קצין בתפקיד אדמיניסטרטיבי פעיל.

"בכלל לא היו לי עדיין חלומות להגיע לאמריקה. זה היה בזמן המלחמה, אני מסוג הטיפוסים שלוקח הרבה על עצמו וזוהי יחידה, מאחר והיא מאוד מסווגת, אז קל לקחת על עצמך הכל, כי זה נשאר יותר ממודר ובאמת האמנתי שאם אני עוזב סוגרים את הצבא. אז קניתי כרטיס לאמריקה לחודש, יומיים אחרי הזמן שרציתי להשתחרר מתוך להפעיל לחץ, שיביאו מחליף בזמן כדי שהצבא ישרוד. הייתי צעיר ותמים. הגעתי לאל-איי ומיד נכנסתי לענף הנדל"ן.

כאחד שנכח, חווה, והשתתף בצורות שונות בשוק הנדל״ן של 1991 ו-2007 אני צופה לשוק נדל"ן פרטי ומסחרי שייראה לגמרי אחרת בארה״ב, במהלך 2021.   מאחר וחברות בהם אני מעורב מתעסקות במכירת נדל״ן, הלוואות לשוק הבתים הפרטי ביטוחים, קונסטרקשן בשוק המסחרי בעולם ומישמוש נכסים.

 בזמן  כתיבת שורות אלו אני מנהל משא ומתן של "שורט סייל" ומתאפשר לי לחוות ולהרגיש כשהאדמה בוערת עמוק מתחת לפני השטח 

מתי להערכתך תהיה רעידת אדמה בנדל"ן?

"אין כמו להיצמד לעובדות ומהם להסיק מסקנות: הנדל"ן באמריקה תמיד עלה וירד במחזורים. אם ניקח את שלושים השנה האחרונות ראינו את משבר 1990 ומשבר 2007 ועכשיו אני צופה את המשבר הבא 2021/22

"מספר בעלי בתים בארה״ב שמאחרים בתשלום המשכנתא, ארבעה חודשים, הגיע ביולי לשיא של 21 שנה! הממשלה, מושלי המדינות וראשי העיריות עודדו את זה וחוקקו חוקים זמניים שמאפשרים את הקלות שמאחורי 'אי התשלומים'.  בנקים לא יכלו לדווח על איחורים, להתחיל תהליך מימוש או לפנות דיירים. המצב הכלכלי הנתון שכולל אי בהירות לגביי העתיד, סגירת עסקים, סגר של אנשים בבתים וכדומה רק תרמו לכך שלבעלי הבתים קשה להדביק את הפער והתוצאה כאמור היא איחורי שיא של משכנתאות 

"אחוזי האבטלה עדיין ענקיים ולא נותנים בטחון לגבי שינוי. כולנו יודעים שלאחר הבחירות כל נשיא יצטרך להתמודד מול עובדות שכרוכות בכלכלה במשבר, אבטלה, עסקים שלא יחזרו להתקיים, חברה שסועה והדפסות כספים מטורפות שיתרמו פוטנציאלית לאינפלציה וגרעון תקציבי ענק"

מה קרה לשוק ב-3 החודשים האחרונים? 

"השוק במהלך חודשי הסגר הראשונים כמעט ולא היה קיים. במקביל הריביות ירדו לשיאים חדשים. ברמות מחירים של בתים בינוני-נמוך, קונים, שלא יכלו לקנות באפריל-יוני נכנסו לשוק מייד לאחר מכן וייצרו ביקוש מוגבר בזמן שההיצע נמוך. זה תרם באזורים מסוימים לעליית מחירים, מרוץ שבו יש הצעות רבות על בתים שמתומחרים טוב ומלחמה בין הקונים. בהחלט מצב מאתגר לקונים שבזכות הריביות הנמוכות יכולים לאפשר לעצמם את הקנייה. כל זה גורם לנו לחשוב שזו מציאות ארוכת טווח.

"בינואר 2020 עוד לפני הקורונה ראינו מגמה של ירידות מחירים וביקושים במקומות שונים בארה"ב. בניו ג’רזי, במנהטן ואזורים אחרים ירדו מחירים בין 5-20 אחוזים. בקליפורניה זה הורגש בבתים המאוד יקרים.  כאמור הבתים הממוצעים באזור דרום קליפורניה לא הפסיקו לשמור על רמת ביקוש והמחירים אף עלו.   עכשיו שכבר המרוץ לקנייה של הקונים מחודשים מרץ- יוני מדביק את הקצב שלו אנחנו נתחיל לראות שוק רגוע יותר לקראת סוף השנה. הריביות הנמוכות, הביקוש הגדול וההיצע הנמוך ימשיכו להשפיע לזמן מה. 

"מחזוריות של הנדל"ן לאורך ההיסטוריה, מגמת העלייה, האיחורים בתשלומים שיגדילו את מספר ה"פורקלוזרים" (מימושים) והמצב הכלכלי יתרמו לדעתי לכרסום בביטחון הקונים והמוכרים וישנו את השוק לאורך זמן. הפגיעה הראשונית בקליפורניה כבר מורגשת באזורים מסוימים כמו לנקסטר, ריברסייד ואזורים אחרים בצפון קליפורניה. אני מעריך שבשלב מסוים ב 2021 השינוי בשוק המקומי באל-איי. יורגש בצורה כזאת שבו ישתנה השוק משוק מוכרים לשוק שהמחוג בו פונה יותר לכוון הקונים. המגמה הזאת תחמיר לדעתי לקראת ובשנת 2022

לגבי נדלן מסחרי כבר היום רואים יותר הצע. פרויקטים של בניה שנעצרו או כשלו. בנדל"ן של מלונות, מסעדות חנויות מסחרי וכדומה רואים מפנה דרמטי. בבנייני דירות ותעשייתי השוק עדיין בריא וטוב. ללא ספק בשלב מסוים כשיירד גשם זה ירטיב בכל מקום. 

מה מומלץ לבעלי בתים לעשות? לוודא שיש לך הלוואה נמוכה לפחות ל-7-10 שנים קדימה? עד כמה גרוע יכול להיות?     

"אני לא צופה שנגיע למה שקרה ב2007 אבל בהחלט צופה לשוק שבו יהיו ירידות מחירים, שוק שיהיו בו הרבה נפילות ומימושים. והקשר שוב לקורונה – ככל שהנושא הזה לא יעבור מהעולם וככל שיימשך יותר זמן כך הפגיעה תהיה יותר גדולה".  

אני מודאג ממה שקורה ונראה את זה כבר אחרי הבחירות"

שון אבן חיים, דיבולפר ובעל חברת בנייה, יו"ר אמריטוס של ה-IAC: "כל ה'קוביד' הזה עשה איזושהי האצה לתהליך שהיה אמור להתרחש ב- 10-15השנים הבאות" 

הוא נולד בבאר שבע כשרון אבן-חיים (להורים ממצרים ומרוקו, משפחה של צווארון כחול-לבן) וחי חיים ישראלים טיפוסיים, שכללו חמש שנות שירות כקצין בצה"ל. באל-איי הוא רתם את הרוח היזמית הישראלית להשקת עסק נדל"ן מצליח. היום שון אבן-חיים הוא פילנתרופ, יו"ר אמריטוס של המועצה הישראלית-אמריקאית (IAC) והיו״ר הנוכחי של ארגון IAC FRACTION, פעיל ב'תגלית Birthright' וחבר במועצה של הפדרציה היהודית  של לוס אנג'לס רבתי.

עם זאת, פחות אופייני היה המעבר שלו לאמריקה. שון אבן חיים עלה ללוס אנג'לס, הסיר את המקף משם משפחתו והפך את שרון לשון, הכל כדי להתאים לדמותו הישראלית- האמריקאית החדשה. אך למרות הצלחתו העסקית בארץ ההזדמנויות, שון, כמו ישראלים רבים אחרים, מתגעגע לתרבות ישראל, לשפה העברית, ובעיקר חשש שילדיו לא יידעו דבר על כך. יחד עם ישראלים נוספים בלוס אנג'לס, הוא יסד את המועצה הישראלית האמריקאית (IAC) כניסיון לשמור על ייחודה של הקהילה הישראלית בארצות הברית ולסייע לגולים ישראלים להשתלב בקהילה היהודית האמריקאית. תחת הנהגתו של אבן-חיים הארגון המקומי הקטן צמח במהירות והתרחב. לרוב האוכלוסיות הישראליות-אמריקאיות ברחבי ארה"ב, השיק תוכניות רבות וחיבר מאות אלפים ליצור קהילה ישראלית-אמריקאית פעילה, שמספקת תוכן לכל הגילאים ומארגנת וועידות הארציות. מי שראה את הפוטנציאל הזה היו זוג המיליארדרים היהודי שלדון ומרים אדלסון, שסיפקו לארגון את השראה, תמיכה ואת זרם המזומנים הדרושים להתרחבותו המאסיבית על ידי מעבר לאומי והרחבת הארגון, אבן חיים כבר השיג כמה ממטרות הארגון, "אבל יש עוד הרבה מה לעשות" ולכן הוא עדיין מעורב מאוד בארגון. 

כבעלים ומנכ"ל חברת נדל"ן גדולה אבן חיים בנה עד היום יותר מ-2,000 בתים ומיליוני רגל רבוע למגורים ומסחרי והוא בעל ניסיון רב בזכאות ופיתוח מגוון רחב של סוגי בניה למגורים הכוללים בתים מותאמים אישית, שכונות בתים לשטח ופרויקטים רב-משפחתיים. אבן חיים משמש כמרצה בנושאים הקשורים לזכאות, פיתוח ושיפור האופן בו עיריות מעבדות פרויקטים של פיתוח בשל מומחיותו בתכנון ובתהליך הפיתוח. יצאנו לראיין את שון ולשאול אותו על תובנותיו על הנדלן בתקופת הקורונה.

שון: "כשאתה מדבר על הנדל״ן בתקופת הקורונה זה מתחלק להרבה דברים, אבל הנושאים העיקריים שהייתי מחלק את זה הם: home buyer, שזה single family homes, יש את ה-commercial שמתחלקים ל-office ו-retail ויש נדל"ן תעשייתי. 

אם אנחנו מחלקים את הנדל״ן לקבוצות אלה הן הקבוצות שצריך להסתכל עליהן. למשל, single family home שגם ב-new home construction וגם ב-used homes זה השפיע אולי בחודש הראשון, אחר כך זה פחות השפיע כי הריביות ירדו עבור הקונים, זאת הריבית הכי טובה שיכולת להשיג בשנים האחרונות. השוק הזה פורח וב- new home builders יש איזה מדד שמתפרסם כל כמה זמן הוא אחד הגבוהים שהיה אי פעם, זה היה ב-single family home. 

"הרבה אנשים שמדברים על נדל״ן עושים טעות כי הם מדברים לדוגמה על מה שקורה בברנטווד, או מה קורה באנסינו. אני מדבר על נדל״ן בכל ארצות הברית. אם אתה מסתכל על המדדים זה נראה טוב. האם זה הולך להישאר ככה להרבה זמן? לפי דעתי לא, אבל כרגע בגלל שהריביות כל כך נמוכות זאת הזדמנות מעולה לקנות בית. זה לגבי בתי משפחה. 

"המשרדים וה-retail נפגעו הכי קשה, האופיס והחנויות הקמעונאיות. יש שם בעיות של אנשים שלא משלמים שכירות, וכרגע אתה אפילו לא יכול לנקוט באמצעים משפטיים נגדם כי יש מוריטוריום על זה, הממשלה באה ואמרה 'אתה לא חייב לשלם למי שמספק לך את השירותים' והוא לא יכול לעשות כלום שזה הזוי (אנחנו התעשייה היחידה שהם עשו לה את זה), כמו למשל לסופרמרקט יגידו כל מי שנכנס ויוצא עם עגלה אתה לא יכול לחייב אותו ואתה לא יכול לעשות כלום, כמו שתלך בארץ כמו פעם למכולת ותרשום ולא תשלם.

"זאת בעיה אדירה וזה משפיע בצורות שעוד לא ברורות מה זה אומר. ההשלכות השניות הן ההשלכות בטווח הקצר. בטווח הארוך ההשפעות הן יותר מסוכנות כי מה שקורה, כל ה'קוביד' הזה עשה איזושהי האצה לתהליך שהיה אמור להתרחש ב-10-15 השנים הבאות, שבעצם הרבה קמעונאות היתה נסגרת והרבה אנשים היו יכולים לעבוד יותר מהבית, כמו קונספטים סטייל wework, ופתאום כל העולם עצר מלכת וכולם ראו, החברות בעיקר, שזה לא כל כך נורא. הרבה חברות המשיכו לתפקד ואנשים עובדים מהבית ואין להן בעיה. הרבה חברות אמרו, אתם יודעים מה? אנחנו בכלל לא מחזירים את כל העובדים, ואם נחזיר אותם אבל זה יהיה ליומיים בשבוע כי אנחנו הולכים לצמצם את כמות המשרדים שלנו, זה אחד. השני – חברות כמו פייסבוק ואחרים אמרו רגע, אתה לא צריך לגור בסן פרנסיסקו לעבוד בפייסבוק, תגור באריזונה, נשלם לך פחות כסף והחיים שלך יהיו יותר טובים. אנחנו נחסוך כסף והתפוקה שלך תהיה אותה תפוקה. ההשפעה של זה לגבי הקמעונאות והמשרדים אף אחד עוד לא יודע כמה עמוק זה, לגבי ה'ריטייל' יש המון פשיטות רגל של חברות ענקיות שגם את זה אנחנו לא מבינים עדיין. אבל אין ספק כשנצא מהדבר הזה שני הסגמנטים הגדולים שיפגעו הכי קשה זה ה'ריטייל' וה'אופיס'. 

"הסיבה שה'אינדסטריאל 'לא נפגע כל כך קשה זה בעיקר אמזון של העולם ואמזון לייף, כי הם צריכים המון warehouses' אז הם משכירים היום הרבה warehouses שהם לא תכננו להשכיר כי הם פשוט גדלו בצורה מטורפת, אז ה'אינדסטריאל ביזנס' הולך נהדר. 

"עכשיו ל-multi family: זה השפיע אבל זה השפעה לטווח קצר. כרגע ההשפעה היחידה לתחום זה, זה שאנשים מסוימים לא משלמים שכירות ואי אפשר לנקוט נגדם צעדים משפטיים. זה משפיע על בעלי הבתים, אבל האם זה משפיע על הערך של הנדל״ן הזה? להערכתי לא לטווח הארוך כי גם שהסתכלנו על ה'ריסיישן' הקודם ב-2008 לא הייתה ירידה משמעותית ב-multi family. 

"אבל לגבי ההשקעה היום בנדל״ן בכלל אני חושב שאין עוד הזדמנויות מיוחדות וצריך לתת למים בעצם להירגע ולעבור, מה זה אומר? יהיו הרבה נפילות, בריטייל ובאופיס יפתחו ההזדמנויות הכי גדולות אבל זה עוד לא קורה כי גם הבנקים לא נוקטים בפעולות כרגע. חלק מהם עובדים עם שכל כי הם אומרים מה אני אעשה עכשיו? אני אוציא אותו מהחנות הזאת ואז אני צריך לטפל בחנות הזאת? בכל מקרה אני לא יכול להשכיר אותה לאף אחד. אז ריטייל וחנויות בעצם, מסעדות וכל התחום הזה, יש  להם בעיות אדירות. 

הדאגה שלי לעתיד היא קודם כל לגבי קליפורניה. יש עכשיו שתי יוזמות שהן בעייתיות: הצעת החוק על עליית המס על רכוש ועליית הערך של commercial property, שאם זה יעבור (אני מאמין שזה לא יעבור), זה יהיה הרסני לנדל״ן בקליפורניה.   היוזמה השניה זה לשנת 2021 לגבי rent control שאם זה יעבור זה גם יהיה הרסני. אני חושש ממש שמה שקורה בקליפורניה עם רגולציות ועם מוריטוריום ועם כל דבר שהפוליטיקאים הורסים, שהם בעצם חסרי ידע לגבי הנזק שהם עושים פה לנדל״ן, וזה לא רק לנדל״ן כי בסופו של יום ברגע שלא יהיה פה נדל״ן למשל בתחום הבתים אנשים לא רוצים לבנות פה יותר ולהשקיע אז יהיו לנו בעיות הרבה יותר קשות של דיור. וזה בקליפורניה. 

"לגבי ארצות הברית בכלל אני מודאג ממה שקורה ואת זה נראה כבר אחרי הבחירות.  יש הרגשה בארצות הברית שהיא hopeful thinking להפוך את שאר ארצות הברית כמו קליפורניה, כלומר, יותר רגוליישן, יותר מיסים, הכול יותר. וזה יצור בעיה בנדל״ן לא רק בקליפורניה, אלא בכל ארצות הברית. יש היום הרבה חברות בארצות הברית והרבה משקיעים שאומרים שהם לא רוצים להשקיע סנט אחד בנדל״ן בקליפורניה. הם פשוט לא מתכוונים להשקיע בעתיד בגלל כל מה שקורה פה ואם זה ימשיך לשאר ארצות הברית אז תהיה בעיה בכל ארה״ב. 

"הרבה ישראלים מתעסקים כאן ב-custom homes. מרות שזה נראה מאוד טוב וכולם מרגישים טוב ועושים טוב אני חושב שאנחנו לא רחוקים מהזמן שיהיה סיכון משמעותי, כי אם אתה מסתכל בלוס אנג׳לס כמות הבתים שמעל 10 מיליון   דולר ו-20 מיליון דולר וכדו', מוצעים למכירה וזה פשוט לא משהו שהשוק יכול להתמודד. אני חושב שזה מתומחר גבוה מידי וזאת תקופה מאוד מסוכנת לתחום הזה". 

"אנשים כל היום בבית והבית נהיה הכל בשבילם"

עדי לויתן, ברוקרית מובילה בחברת רודאו, מתמחה בשוק בתי היוקרה: "בתחילת מאי הכל התחיל להיות משוגע וקיבלתי הצעות מרובות על בתים של 7-9 מיליון דולר"

נולדתי באשקלון והגעתי לכאן בגיל 6 עם ההורים. תמיד היה לי עסק שלי, לפני זה הייתי בטלפונים, הייתי באוניברסיטה, רציתי להיות עורכת דין ושיניתי את דעתי והגעתי לנדל״ן, אני בתחום 12 שנה. יש לי בעל ו-3 ילדים. ילדה בת כמעט 16 ותאומים בני כמעט 14.

"בהתחלה, כשהקורונה רק התחילה זה היה לחץ מטורף, מבחינת מה קורה ומה יהיה, ואני אישית חשבתי שהכל הולך ליפול, זהו הלך עליי, אף אחד לא הולך לקנות יותר בתים. 

"האמת שהיו לי אז 10 בתים ב-escrow מתי שזה התחיל ולמזלי, נפל לי רק בית אחד. בשבוע שבועיים הראשונים לא נכנסו אנשים ל escrow ואחרי זה ככל שהפחד גדל אנשים התחילו לבטל עסקאות או לבקש הנחות ואנשים פשוט קיבלו, הורידו להם 200-300 אלף דולר, תלוי בשווי של הבית. 

בתחילת מאי, שהתחיל ממש להיות עסוק והבתים שאני מוכרת, אפילו הסופר היי-אנד למשל ב-12-14 מיליון דולר, המחירים אפילו עלו ב-15-20%. הכל היה בסדר, בתים נמכרו. לא סופר מהר. השוק היה טוב. מרץ-אפריל היה ממש שקט ומפחיד ותחילת מאי הכל התחיל להיות משוגע ואפילו קיבלתי הצעות מרובות על בתים של 7-9 מיליון דולר. 

"הסיבה הראשונה שהריבית מאוד מאוד נמוכה אז הכסף בא כמעט בחינם, אבל הסיבה היותר גדולה לפי דעתי זה שאנשים כל היום בבית והבית נהיה הכל בשבילם, אז הם צריכים חדר לכל ילד, הבעל עובד מהבית, האישה עובדת מהבית, אז צריכים יותר ספייס ובטח יש להם כסף, פשוט לא אכפת להם, הם רצו בית בכל מחיר. 

"אנשים שהיה להם כסף לפני, גם יהיה להם כסף אחרי. אנשים שאני מתעסקת איתם יש להם כסף. אלו אנשים שקונים בתים ב'היי-אנד', הם אולי יותר שמרניים אבל הם הגיעו למצב שהם אומרים אנחנו לא יודעים מה הולך להיות, אי אפשר לחיות בבית קטן שאין לנו מספיק מקום לילדים ולעבוד וזה היה משהו שהם היו חייבים והם לא רצו להתפשר על זה. הם רצו שיהיה להם כיף ונוח והבתים שאני מוכרת יש בהם חדר כושר, יש בהם חדר מדיה וכל הדברים שצריך כשאין לאן ללכת החוצה ולמצוא אותם, אז הם רצו בית שיש בו הכל. 

"זה התחיל במאי וזה ממשיך עד עכשיו, אולי בחודש האחרון טיפה נרגע קצת אבל אני חושבת שאולי זה קשור לבחירות שאנשים לחוצים, לא יודעים מה הולך להיות. אבל בגדול השוק מאוד טוב כרגע. 

"התחזית שלי? תלוי מי יזכה בבחירות, אני חושבת שזה ישפיע מאוד. אבל אני חושבת שבשנה הקרובה השוק ישאר טוב כי גם הריביות מאוד נמוכות, זה הבדל גדול מאוד. אנשים היום מקבלים ריבית של פחות מ-3 אחוז שזה נמוך. אני חושבת שאם ביידן יבחר יהיה בלגן בנדל״ן. אני מקווה שאני טועה. 

"אם אני חייבת לשנות כיוון – אני אעשה את זה, אין לי בעיה עם זה. אני חושבת שסוכנים עסוקים ימצאו פתרון לשוק שמשתנה. זה תחום מאוד קשה, הרבה אנשים עוברים את המבחן, מקבלים את הרישיון וחושבים שהם הולכים לעשות מיליונים, מעט מאוד סוכנים מצליחים בגדול כי זאת עבודה מאוד קשה, צריכים את הקשרים הנכונים, צריכים הרבה ידע, זה לא משהו שאתה פשוט יכול להתחיל ולעשות ישר הרבה כסף. אבל מי שיש לו את זה והוא 'גו-גטר' והוא מכיר את האנשים הנכונים – יצליח, ובגדול".

"זו תהיה בועה שתתפוצץ לכולם בפנים. אני מחכה עם רובה ציד"

יניב רז, בעל חברת הלוואות, מנטור ומשקיע נדל"ן: "העולם משתנה אבל לעתי זאת הזדמנות חד פעמית למשקיעים ולאנשים שרוצים להצליח  מבחינה כלכלית לייצב את עצמם"

יניב רז הוא דמות מוכרת בעיר המלאכים כמנטור בכל הקשור לאפשרויות השקעה בתחום הנדל״ן. הסרטונים הקצרים שלו ברשתות החברתיות עוסקות בניהול פיננסי נכון, מוטיבציה וטיפים כלליים להתנהלות בחיים. כבר למעלה מעשור הוא מנהל את HML INVESTMENT, חברה מצליחה דרכה הוא מסייע לאנשי עסקים רבים למצוא מימון להשקעות בתחום הנדל״ן. לקוחות רבים מגיעים אליו כדי להלוות כסף למטרת השקעה בפרוייקט הבא שלהם. רז, מצידו, בוחר אותם בקפידה; הוא רואה עצמו קודם כל כאיש עסקים אמין והגון שניתן לבטוח בו, וזה בדיוק מה שהוא  מצפה מהלקוחות שלו.

רז נולד וגדל בקרית גת והגיע ללוס אנג'לס בסוף שנות ה-90. לתחום הנדל״ן המקומי נכנס בתחילת 2003 צבר נסיון בתחום הכספים ועבד בחברת הלוואות של ישראלים. בהמשך פתח חברה משלו עצמו. במהלך השנים הקים יניב את חברת ה׳הארד מאני׳ מהגדולות באמריקה ואף כתב ספר-מדריך בנושא: "יש הרבה אנשים עם כסף שלא יודעים איך להשקיע וכאן אני נכנס לתמונה, אני יכול להביא תשואה יפה לכסף שלהם בלי שהם יעשו כלום בעצם. אני מביא את הדיל, עושה את הניירת, את העבודה ודואג להגן על ההשקעה שלהם. אני מלווה בסכומים שמתחילים ב-50 אלף דולר ועד 10 מיליון דולר וצפונה״.

יניב: "עד הקורונה העולם לקח את החיים כמובן מאליו, הקורונה נתנה פרספקטיבה שונה, פתאום אנשים התחילו להבין פשוט מה באמת משמעותי בחיים שלהם. הרבה אנשים התקרבו יותר למשפחה שלהם, נשארו בבית, כמוני למשל. כי אני אחד שהייתי מטייל בכל העולם, עושה כל מיני דברים פתאום אני מוצא את עצמי בבית, יותר עם המשפחה שלי, מכיר את הילדים שלי, מכיר את אישתי מחדש, הכל מתחדש. 

"הקורונה מבחינתי עשתה טוב, גרמה לי גם להיפתח לקהילה הישראלית. כשהקורונה התחילה מצאתי הזדמנות לבלות יותר זמן עם עצמי ובמדיה החברתית, ולדבר עם אנשים. גיליתי שהישראלים צריכים עזרה, ידע והכוונה כמו שצריך. 

מבחינת הנדל״ן, הקורונה, לפי דעתי, מייצרת הזדמנות חד פעמית בחיים האלה לכולנו. כי מה שיקרה עכשיו, אנשים מתחילים להיכנס לחובות, המדינה והממשלה גם מתחילים להיכנס לחובות, זה גרעון רציני ביותר ואנשים פשוט לא יוכלו לצאת מזה ובסוף כל זה יתהפך ויתחיל לבוא נגד כולם. 

"מה שקרה בחצי שנה האחרונה – דיירים לא שילמו שכירויות, כי לא חייבים לשלם, וזה יהיה עד דצמבר, זה היה אמור להיות עד ספטמבר. בעלי בתים לא מצליחים לשלם את המשכנתאות והכל נהיה חוב אחד גדול שהצטבר. ובספטמבר המושל החליט – בוא נזיז את זה לינואר, למה? כי אנשים לא יוכלו לעמוד בזה, כי עוד לא מצאו פתרון לקורונה. גם בינואר לא ימצאו פתרון לקורונה ובינואר החוב יהיה פי שניים ויותר. בינואר יכול להיות שהם יאריכו את זה שוב, ואז יהיה עוד 3-4 חודשים של גרעון רציני ביותר ולאט לאט הם יוצרים חוב מאוד משמעותי לאנשים שהם פשוט לא יוכלו לעמוד בזה. הרבה אנשים לא עובדים, הרבה אנשים לא יודעים מה לעשות עם העולם החדש הזה שבא לפניהם והדבר היחיד שישאר להם זה 'אקוויטי', שזה הבתים שלהם, ואז אנשים יתחילו למכור את הבתים שלהם בלית ברירה כדי לשלם חובות לבנק, לבעלי הבית. בעלי בתים שמשכירים את הבתים שלהם, פתאום הם בפיגור ב-12 תשלומים והם לא יכולים לשלם, מה הם עושים? מוכרים. 

"התעסוקה העיקרית שלי זה הלוואות פרטיות של נדל״ן. בחצי שנה האחרונה יש עלייה משמעותית בכמות הקליינטים שבאים אליי, לקוחות שבאים ולוקחים ממני כספים. ואני שואל מה קורה? אנשים לוקחים ממני כספים כי נגמר להם הכסף, אין להם עבודה, אין להם הכנסה, הם רוצים לרכוש שתי דירות כי הם חושבים שיש דילים. עדיין אין דילים בשוק ואנשים מתחילים להתחייב לכספים, הם לא יוכלו להחזיר את הכסף הזה. ברגע שהם לא יוכלו להחזיר את הכסף הזה אני עושה עיקול על הרכב בלית ברירה. אני לא מתכנן את זה אבל זה מה שיקרה. 

"אני באמת חושב שבשנה הקרובה, אני לא יודע בדיוק מתי, אבל זה חייב לקרות, פשוט תהיה הזדמנות חד פעמית לאנשים לנצל את העובדה הזאת שיש הרבה דילים בשוק. הם יכולים לקבל ריביות נמוכות להרבה זמן. אנשים שיש להם קצת כסף בצד יכולים לקנות הרבה דירות כאלה ולבסס את עצמם ב-10 השנים הקרובות בקלות. זאת הזדמנות מאוד נדירה, לפי דעתי. 

"למרות שהכלכלה מאוד חזקה, תראה את שוק המניות, למרות שהוא נפל משמעותית אחר כך הוא עלה פי 2 יותר, אז קשה לצפות ששוק הנדל״ן יקרה לו מה שאני מצפה שיקרה לו, אבל אם אתה מסתכל בהיגיון, אנשים נכנסים לחובות, אין להם עבודה, פתאום הדברים מצטברים. בסופו של דבר זו תהיה בועה שתתפוצץ לכולם בפנים. 

אני מחכה עם רובה ציד, מחכה כבר לקנות, מחכה להיכנס. זאת הזדמנות. 

"הנתח שיחטוף את המכה הכי רצינית זה ה'קומרשיאל', שזה בניינים, משרדים, חנויות 'ריטייל'. היום אנשים כולם קונים ב'אמזון', עוד מעט יבוא משהו אחר כמו אמזון, הכל יהיה אונליין. אנשים היום מתחילים לעבוד מהבתים, רואים לנכון שהעצלנות הזאת של לשבת בבית מול המחשב להזיז כמה גרושים הרבה יותר טוב מללכת למשרד. זה פוגע בבנייני המשרדים. המשרדים יכול להיות יהפכו לבנייני דירות, כי אנשים עובדים בבתים שלהם, אף אחד לא משכיר משרדים. 

"לי למשל היו משרדים ענקיים עד לפני חצי שנה. שהתחילה הקורונה בלית ברירה הייתי צריך לעזוב את המשרדים, כי היתה לי בעיה להיכנס עם הרכב לבניין. בניתי בית בוואלי, בית חדש ענק שרציתי לשים אותו למכירה ב-1.2 מיליון אבל העברתי את כל המשרדים שלי לשם, וזה הדבר הכי טוב שעשיתי  היום הבית שלי שווה פי 2 ואנחנו יושבים שם ועושים את העבודה שלנו, חתכנו אולי 10 אלף דולר בחודש שכירות. לא אחזור למשרד בקרוב זה בטוח, לא צריך את זה. אני בטוח שיש מיליון אנשים שחושבים כמוני בדיוק. 

"זה גלובלי, כי כולנו חווים את הקורונה, זה בכל העולם. כולם חווים את הקורונה, כולם תקועים בבתים שלהם, כולם מסתכלים עכשיו על העולם אחרת, הרבה מפחדים לצאת מהבית בכלל. אני מכיר אנשים שלא יצאו כבר חודשים מהבית. איך הם מכניסים כסף? הם איכשהו מפענחים דרכים דרך האינטרנט למכור באמזון, למכור בקרייגליסט. זה קל ליפול לעצלנות, מאוד קשה להיות עם מוטיבציה וללכת לחדר כושר ולצאת ולעשות דברים. אז אתה נשאר בבית ואתה מתעצל, אתה לא רוצה לחזור למשרד.

מחר יגידו לך – תבוא למשרד או תמכור באמזון? באמאזון אתה מרוויח 2000 דולר בחודש, במשרד אתה מרוויח 2500? – אני נשאר בבית. וככה יהיה. זה יפגע בבנייני המשרדים בעיקר, בחנויות ריטייל. הכל סגור, אף אחד לא הולך לשום מקום. 

"גם זה יכול להשתנות, בתקופה הרצינית של הקורונה, מעצבי שיער וכאלה אנשים היו באים לבתים של האנשים, אולי זה יתחיל להשתנות לכיוון הזה, אי אפשר לדעת. למשל תראה את האוכל, היום יש עגלות אוטומטיות שמעבירות אוכל לבתים ומסעדות, אנשים כבר לא רוצים ללכת למסעדה כי הם מתבאסים לשים את המסכה, להיכנס, לשבת לחכות. אני הייתי אוכל במסעדות 3 פעמים ביום, היום אני בקושי אוכל במסעדות. אומר לעצמי: אני אבשל בבית, אשב בבית בכיף ואעשה גם עבודה. 

"העולם משתנה אבל זאת הזדמנות חד פעמית למשקיעים ולאנשים שרוצים להצליח  מבחינה כלכלית לייצב את עצמם, יש הרבה אנשים שאין להם את היכולת בראש, יש להם כסף אבל בראש אין להם את היכולת לדעת מה קורה ולקבל כיוונים שיעזרו להם להשקיע בצורה נכונה וחכמה. בגלל שזו הזדמנות זה הזמן בשבילנו לרכוש ידע נכון ופשוט להיעזר בסבלנות לרגע המתאים, כל הזמן להריח את השוק. 

"פתחתי אתר של קורסים. מה שקרה בקורונה, במשך 4-5 חודשים אני נעול במשרד שלי, מקליט קורסים סרטונים בהם אני מסביר לאנשים מה לעשות, איך לעשות, ולהתכונן כשהיו ההזדמנויות בגלל הקורונה. להעיז, לעשות דברים עם הידע הנכון. אני בעצם מעניק ידע. אז הקלטתי בסביבות ה-15 שעות של לימודים והרבה ישראלים קונים את זה ברחבי העולם. זה יצא לפני חודש בערך וכבר הרבה אנשים רכשו באתר שלי: YanivRazMentor.com.

"המחירים עדיין בשמיים, קשה מאוד להשיג דיל"

שירלי דפס, בעלת חברת הום אימפרובמנט וקואצ'רית: "אנשים מחכים לראות מה יקרה, מי ייבחר, מה יהיה עם החוקים החדשים. מסתכלים קצת בחשש, אבל אני לא צופה ירידה דרסטית"

שירלי דפס: “מה שאנחנו עושים בנדל״ן – יש לנו חברה של "הום אימפרובמנט" כבר הרבה שנים, אני ניהלתי אותה הרבה שנים עד שהתפטרתי והלכתי ללמוד להיות 'קואצ׳רית', ובזה אני מתעסקת רוב הזמן. 

בשנים האחרונות אני ובעלי קונים בתים, עושים "פליפים" ( משפצים ומוכרים, tear down ובונים מחדש).   לדעתי, בתקופת הקורונה דווקא המצב של 'ה'הום אימפרובמנט' השתפר מאוד, כי לאנשים יש כסף ולא יכלו לצאת מהבתים, לא יכלו לצאת לחופשות, הרגישו שהם רוצים לפנק את עצמם. הרי בדרך כלל הם יוצאים לחופשות, מגיע הקיץ עם כסף שחוסכים ו\או כסף שמשתחרר ובעבר לא הייתה את האפשרות כזאת. כולנו פה סגורים, אז פתאום אתה יושב בבריכה ואתה אומר וואלה, בא לי שהבריכה תהיה יותר גדולה, או אם אין, בא לי   שתהייה לי בריכה. פתאום אתה רוצה להשקיע בבית ולהנות מהדברים שיש לך בבית. 

"אז מבחינת ה"הום אימפרובמנט' אני יכולה להגיד שהשתפרנו, שגדלנו, יש לנו יותר סלזמנים, יותר עבודות. אנשים ממש מפצים את עצמם בשיפוצים, בטיפוח הבית. פתאום מטבח יותר יקר ויותר יפה. זה פיצוי מאוד גדול בתקופת הקורונה.

ב"הום אימפרובמנט' 'אנחנו עושים הכל. מקלחות, חצרות, מטבחים צביעה כללית. אנחנו גם בונים בתים שלמים בכל מיני מקומות, בוואלי, בעיר. ממש מורידים את הבית ובונים אותו מ-א׳ עד ת׳. 

"לגבי העתיד, אני רוצה להיות אופטימית אבל אני חושבת שאפשר להתחיל להרגיש קצת עצירה, האטה. לא יודעת אם להגיד לך ירידה לגמרי אני לא רואה בשוק הנדל"ן ממש לא. אני מחפשת בתים, דילים, המחירים עדיין בשמיים, עדיין קשה להשיג דיל, אז אני לא יכולה להגיד שתהיה פה ירידה אבל יכול להיות שאנשים מחכים לראות מה יקרה, מי ייבחר, איך יהיה עם כל החוקים החדשים, כולם מסתכלים קצת בחששות, אבל אני לא צופה איזה ירידה דרסטית. יש האטה אבל לא ירידה דרסטית. 

"אני אוד ממליצה להיכנס לתחום לבן אדם שמבין ויודע מה הוא עושה ומכיר את העסק הזה. אני מאוד ממליצה כי תמיד יש תקופות כאלה וזאת תקופה שתעבור. אנחנו לא באמת נראה את אמריקה קורסת ונופלת ובתים יהיו פה בחינם. אז גם אם תהיה תקופה קשה, הייתה לנו כזו ב-2008 אז, אתה יודע, החזקים מתגלים כשיש גלים גדולים. זה הזמן דווקא כן להשקיע, לחפש ולמצוא את הדילים הטובים. אני דווקא מאוד בעד". 

"המושל וראש העיר הנחמד שלנו הפכו את קליפורניה למדינת משטרה"

יובל זיו, עורך דין ודיבלופר נדל"ן ברחבי ארה"ב: "אני די אופטימי כי הריביות נמוכות. הביקושים עדיין גבוהים מאוד. יש ירידה בביקוש כי חלק מהאנשים אין להם עבודה אבל יש גם ירידה גדולה בהיצע"

"נולדתי בתל אביב, גדלתי ברמת חן רוב חיי עד שעברתי לפה. הייתי בחיל מודיעין, מדריך קצינים ואימון יחידות ושירתתי בפיקוד צפון ובקבע. אחרי השירות למדתי משפטים בארץ. עבדתי כעורך דין כל השנים ואז עברתי לכאן. אני עורך דין שגם עוסק בעסקים והיה לי איזה קונספט של חברת הפקות בארץ עם תוכנית טלוויזיה של MTV ומכרנו אותה בארה"ב. רציתי לעשות פה קונספט של תוכנית ריאליטי, בין השאר זאת הסיבה שעברתי לכאן. האמת – לא עזבתי במחשבה של הנה אני עוזב את הארץ, כשאתה רווק ואתה כל הזמן על הקו הזה נוסע לאירופה וארה"ב. כאן זה תמיד היה היעד המועדף שלי, היו לי פה השקעות נדל״ן עוד לפני שעברתי. קניתי בתים. אז הייתי נמצא פה די הרבה, היו לי כאן חברים, אז פשוט זה היה טבעי, עד שהחלטתי ב-2001 להישאר פה. ככה הזמן חולף ובסופו של דבר אני נמצא בלוס אנג׳לס שזאת עיר מהממת בעיני מכל הבחינות, גם מזג אוויר, גם אנשים וגם כלכלה חזקה מאוד. הרבה הזדמנויות עסקות, אז אני לאט לאט מחליט להישאר. אני רווק. החיים פשוטים כשאתה רווק, לטוב ולרע. 

"הקורונה תפסה אותי במצב שהעסקים שלי ממשיכים כרגיל. תמיד יש בעסקים כל מיני אתגרים כאלה ואחרים אז ב-2019 היו לי כמה אתגרים לא קשורים לקורונה בכלל, אבל בקורונה זה דבר שבחיים לא חוויתי ולא ראיתי, לא האמנתי שדבר כזה יכול לקרות בכל העולם. זה לא נגע לי אישית, איידס זה לא מדבק אלא אם כן אתה מקיים יחסי מין לא מוגנים או מקבל עירוי דם. שמעתי על האיבולה ועל נגיפים כאלה ואחרים באפריקה שהורגים אנשים, אבל זה לא הגיעה אלינו לאמריקה בצורה שהקורונה הגיעה לעולם המערבי, כשכולם הולכים עם מסכות. עדיין כל בוקר שאני רואה את זה זה נראה לי כמו מתוך סרט אימה, מתוך סיפור דומה לסרט של וויל סמית׳ ״אני אגדה״ שמודיעים שיש תרופה לסרטן ואז כולם מתים. פשוט הזוי. 

"מעבר לזה, החיים שלי לא ממש השתנו. אני טס ברחבי ארה״ב, נסעתי לחופשה קצרה, גם חופשה וגם עסקים לרפובליקה הדומיניקנית, זה היה מוזר כי הם עשו בדיקות דם בכניסה לשדה תעופה. מעבר לכך, חוץ מהמסכות אני לא מושפע מזה. אני אישית לא עצרתי את החיים ולא נשארתי בבית. כמובן שזה משפיע, אין מועדונים אין סרטים, דרך אגב זה רק בקליפורניה ואל איי. אני עכשיו באטלנטה ופה אתה אוכל במסעדות בפנים. אנשים בלי מסכות, כשקמים מהשולחן חלק שמים מסכות, חלק לא. אתה לא מרגיש את זה כל כך. בתי הקולנוע פתוחים, אבל אני לא רואה שמוציאים סרטים חדשים וזה מרגיז אותי כי אני מאוד אוהב סרטים. 

"מעבר לזה, באמת חלק מהמדינות ההשפעה היא לא כזאת גדולה, בקליפורניה ההשפעה היא מאוד מהותית והם מאוד תוקפים את המסיבות בבתים. בעניין הזה אני כן מרגיש את ההשפעה, כי יש לי כמה בתי יוקרה שאני משכיר לטווח קצר והדיירים עושים מסיבות, רוצים לארח אנשים והעיריה פה עושה לי צרות צרורות, מאיימים לסגור את המים והחשמל ודברים כאלה. 

"המושל של קליפורניה וראש העיר הנחמד שלנו הפכו את קליפורניה למדינת משטרה. מאוד מקפידים, באים לבתים, שמים מודעות, מפנים אנשים. הייתה לי שיחה על זה עם ראש העיר בשבוע שעבר: דייר שלי עשה ארוחת ערב ל-10 אנשים, פחות אפילו, הם בבית שהשכרתי. הבית גדול, 8 אנשים גרים בבית, 4 זוגות. הם הזמינו 5 אנשים, אמרתי לבחור הזה במשרד ראש העיר, שזה 13 אנשים בארוחת ערב, 8 אנשים מהם גרים בבית מה אתה רוצה שהם יאכלו בחוץ… עוד 5 באו להצטרף אליהם! אמרו, לא זה אסור. הם מגזימים! 

"אני מסתובב חופשי, אני נוהג, אני טס, עכשיו באטלנט, הייתי באוקלהומה לפני שבוע, חזרתי למיאמי. מטוסים טסים אז אני טס. זה לא נעים לשבת עם מסיכה בטיסה, מה עם זה שאתה אוכל ושותה? אז אתה יכול להוריד אותה… זה מזכיר לי את הסרט הזה "חניבעל" שהיה אוכל אנשים אז סגרו לו את הפה שלא ינשך, ככה אני מרגיש עם הדבר הזה…

"אלא שהחיים ממשיכים במסלולם. יש לי חברים שהסתגרו בבית ולא יצאו מהבית חודשים. יש כמה אנשים פה שתקועים בבית, בעיקר מבוגרים כי הם מפחדים מהנגיף זה, אני יכול להבין גם למה, כי כל אחד חוטף את זה אחרת. אני מרגיש שלי זה לא יקרה. חיי את החיים ככה. אולי זה לא נכון, אבל ככה אני חיי אותם. לי זה לא יכול לקרות וזה לא יפגע בי קשה אבל יש לי חבר שישב בבית חולים, בחור בן 50 פלוס, 30 יום מורדם ומונשם. הוא יצא מזה אחרי 45 יום במזל, כי בדרך כלל במצבים האלה כבר לא יוצאים. כמו יהודה ברקן…

"אני לא אהיה הראשון לחיסון, אבל אחר כך אני אראה שלא כולם מתים כמו בסרט ״אני אגדה״ אז כן. אני לדוגמה בד"כ לא לוקח חיסונים לשפעת, אין לי בעיה של להיות חולה. לא היה לי חום עשרות שנים. לא זוכר מתי הפעם האחרונה שהייתי חולה עם חום.  לפני 6 שנים עשיתי חיסון לשפעת, הייתי ב'קוסקו' והם עשו חיסונים. דפקו לי בכתף חיסון ונהייתי חולה קצת, טסתי למיאמי אחרי כמה ימים. אחרי זה הייתי בריא לחלוטין. 

"הנדל״ן עובר תקופה נהדרת כבר הרבה שנים, אחרי הנפילה ב-2008-2012 4 שנים של ירידות. ב-2012 התחילו כבר העליות. אנחנו נמצאים במצב של עליות, חלק מהאזורים עולים יותר מהאחרים. זה תלוי בעיר, תלוי באזור אבל עקרונית אנחנו בתקופה יפה של כמעט 8-9 שנים וכולם אומרים הגיע הזמן לירידות ובדרך כלל זה 7 שנים טובות, 7 שנים רעות, אבל השנים הרעות לא כל כך מגיעות אז עדיין זה עובד יפה. 

"אחרי הקורונה – זו ההרגשה של הרבה מאוד מהיזמים וגם ההרגשה שלי – תהיה הסיבה לירידה. זו באמת סיבה טובה לשינוי מגמה. אנשים מאבדים את העבודה, מפחדים, לא יוצאים מהבית, לכאורה סיבה טובה להתחיל את השינוי מגמה. זה הליך שמתחיל לפעמים בלי שום סיבה, אבל כשהוא מתחיל אתה כבר מתחיל תגובת שרשרת, כי אנשים בבת אחת לא קונים אז המחירים מפסיקים לעלות, אולי יורדים קצת ואנשים מפסיקים לשלם, מתחילים לאבד את הבתים ואז השוק הפסיד את הבתים שלהם, כמובן זה נקרא לאבד את הבתים כשהבנקים מעקלים, מתחילים כל מיני היצע של בתים בזול וזה נקרא ירידה במחירים וזה מעגל שלא נפסק עד שהוא כבר מגיע למצב שנהיים מחירים מאוד זולים – או שהממשלה מתערבת. לפעמים זה מתחיל מסיבה מוצקה, אבל זה כמו ששריפה מתחילה מסיגריה – אז פתאום זה הופך להיות שריפה גדולה. דבר מביא לדבר. 

"בתחילת הקורונה חשבתי שיתחיל להיות בלגן, אבל להפתעתי הרבה ולהפתעת רבים אחרים אחרי כמה חודשים של פחד וגם כל מה שקרה במרץ, שהרבה בנקים עצרו את המימון לכל מיני פרויקטים, שלא נתנו ונורא מפחדים ועדיין יש הגבלות אבל לאט לאט זה נפתח. להפתעתי, אולי בגלל הבחירות, או שהכלכלה עצמה טובה באמת,  השוק מחזיק מעמד יפה מאוד. 

קשה לדעת מה יהיה מצב הקורונה וכמה קשה זה יהיה, יתחילו פה סגרים כמו שעשו בארץ, שאסור לצאת ועוד אנשים יאבדו את העבודה ועוד חברות יפשטו רגל כי אנחנו רואים חברות שנפגעו, מסעדות שנפגעו בעיקר בתחום הבידור. תעשיית הסרטים כמו  די מושבתת אז כרגע גם שם אין עבודה. זה ממש תלוי מה יקרה. אם ימצא חיסון, אנחנו נהיה במצב מעולה, אם לא ימצאו חיסון אז לצערי הקורונה הזאת תפרוץ חזרה. אני די אופטימי כי הריביות נמוכות, הביקושים עדיין גבוהים מאוד. ממה שאני רואה יש ירידה בביקוש כי חלק מהאנשים אין להם עבודה. יש גם ירידה גדולה בהיצע, אנשים מפחדים להוציא את הבתים לשוק בגלל הקורונה, בסופו של דבר יש אנשים שביטלו את מכירת הבתים שלהם והם גם לא רוצים לחפש בתים אחרים, פשוט מבטלים את העניין. אולם בסך הכל הביקושים עדיין גדולים מההיצע ואני רואה את כל אמריקה ,לא רק קליפורניה, כי אני משקיע גם בשיקגו, סנט לואיס, אוקלוהומה, אטלנטה, ואני מכיר שווקים טובים גם במיאמי. כרגע במיאמי עצרתי את ההשקעות שלי אבל הייתי משקיע שם שנים. אני בונה באל-איי. בשיקגו השוק אש, באטלנטה השוק אש, בסנט לואיס ומיזורי השוק לא אש כמו שיקגו, אבל הוא גם עובד די טוב, לא רואה משבר באף אחד מהשווקים שציינתי. 

"זה עניין של ההיצע והביקוש,.זה הכספים שהממשלה הזרימה ועשתה בשכל, כי היא ראתה שיש בעיה של נזילות אז היא שחררה מיד הרבה כספים והכספים האלה מגיעים לאיזה מקום בסוף,.אז הטריליונים האלה עוזרים למעגל הכספים וגורמים לכך  וזורמים מכל המקומות. יש לי חברים ביהלומים שאומרים שמחירי היהלומים זה קריסמס כל יום, כבר חודשים. קריסמס כל יום ומשום מה אנשים מוציאים הרבה על תכשיטים, קיבלו כספים וגם יהלומים זה דבר שאפשר להפוך אותו למזומנים מתי שאתה רוצה, יהלומים וזהב זה כמו כסף, אז הם אומרים שהם מקבלים כספים אדירים והם אומרים שהכל אחלה והם לוקחים את הכסף המזומן הזה ושמים אותו בנדל״ן אז יש כסף.

"מצד שני אני בונה בתים ואני רואה שהמחירים של מוצרי בנייה עלו בעיקר העץ, בגלל הבעיה של לייבא מסין, זה גם גורם לעליית מחירים וגם גורם לבנייה יותר יקרה. זה קצת מדאיג אותי שיהיה קצת יותר קשה לבנות. בעיקר בתים זולים. כשמישהו קונה בית יוקרתי אז הוא קונה ב-3  או  4מיליון, אם יש לו כסף. מחירי הבנייה לא ישפיעו על המחיר. אבל הבתים הזולים שבונים לאנשי מעמד הביניים זה מאוד משפיע. אני רוצה לראות מה הממשלה תעשה בעניין. כל המלחמה עם סין שהתחילה עוד לפני הקורונה, מדאיגה אותי. מעבר לכך אני די אופטימי.  

"בסנט לואיס אני לא בונה עדיין אבל אני קונה בתים בזול. שם בונים עם לבנים אדומות כאלה, הבתים האלה מחזיקים מעמד שנים, בתים היסטוריים שלא יאמן. באוקלהומה הבנייה היא מעץ ואתה רואה את ההבדל שבונים עם סטאקו אז בית בין 50 שנים אתה רואה אותו כבר עייף. הבתים האלה שבונים מלבנים אדומות הם בתים שמחזיקים הרבה שנים ויש להם מרתף, מדהים. תראה את האחוזה שבנה גרייסטון בבוורלי הילס ב-1900, הוא בנה את זה מלבנים ובטון. אנחנו היום ב2020 ועד היום הבית עומד מדהים. 

אני עובד גם ישראלים בארץ. אני עובד עם כולם, יש לי קבלנים ישראלים, יש לי לא רק ישראלים. בקטע הזה אני לא מפלה. יש לי יותר אמריקאים מישראלים מן הסתם במקומות שאני נמצא בהם. אני מתעסק ב'רזידנטל', יש לי 'קומפלקסים' של דירות באטלנטה, יש לי מאות בתים ברחבי ארצות הברית שקניתי ואני מחזיק להשכרה, אני קונה בתים, משביח אותם ומוכר אותם. גם בלוס אנג׳לס בעיקר בבתי יוקרה. אני בונה עכשיו שני בתי יוקרה ואת כל השאר אני בניתי ושיפצתי, אני מחזיק אותם בתור בתים להשכרה, חלקם לטווח ארוך וחלקם לטווח קצר. 

"דיברנו על אופטימיות בנושא הנדל״ן אבל זאת אופטימיות זהירה כי אני בתחום המגורים. אם אתה בתחום המשרדים זה יותר מסוכן כי אנשים מן הסתם פחות ופחות מגיעים למשרדים וההרגלים שלהם משתנים, אז זו קצת בעיה, עשיו אני מוכר בניין משרדי באטלנטה, בניין קטן יחסית אבל אני רוצה להשכיר אותו בזמן הקורונה ואני בחוזה למכור את זה לכנסייה. זה קצת קשה יותר למכור. מגורים זה משהו אחד,   משרדים זה משהו אחר, שופינג סנטר זה גם כן תחום   מאוד מסוים כי תמיד יש ביקוש לשופינג סנטר בתחום של ה'סרוויס'.  בתחום של הקמעונאות ברחובות יש ירידה קשה, כי הקמעונאות האינטרנטית משפיעה על זה".

Featured

ווסט הוליווד: מי ירה ב'דוגווקר' של ליידי גאגא וגנב את כלבי הבולדוג שלה? התשובה שווה חצי מיליון דולר…

ריאן פישר בן ה-30 טייל במערב הוליווד עם הבולדוגים של הזמרת המפורסמת, כאשר נורו לחזהו ארבעה כדורים. הוא הובהל לבית החולים במצב אנוש. התוקפים חטפו שניים מהכלבים, ששוויים אלפי דולרים

Published

on

לוס אנג'לס – הדוג ווקר של ליידי גאגא נלחם על חייו לאחר שנורה מספר פעמים בביצוע חטיפה אלימה בווסט הוליווד ליד שדרות סאנסט ביום רביעי בליל. כך נמסר ממשטרת לוס אנג'לס. כעת, כוכבת הפופ מציעה תגמול של 500,000 דולר עבור החזרתם הבטוחה של הבולדוגים הגנובים שלה "בלי לשאול שאלות".

קציני LAPD הוזעקו למקום החטיפה האלימה בשדרת סיירה בוניטה הצפונית, הממוקמת בסמוך לגבול מערב הוליווד, ממש לפני השעה 21:45. על פי ה- LAPD, שני חשודים יצאו מממכונית ניסאן אלטימה לבנה עם חלונות כהים ואחד מהם פתח באש לעבר הדוג ווקר, ריאן פישר, שעובד עם ליידי גאגא במשך שנים. שני החשודים שבו אז לאלטימה עם הבולדוגים האהובים קוג'י וגוסטב לפני שנמלטו מהמקום.

הבולדוגית השלישית, מיס אסיה, הצליחה להימלט ומאוחר יותר התאוששה על ידי רשויות החוק. פישר הובהל לבית חולים מקומי ולפי הדיווחים היה במצב קשה, דווח ב- TMZ.

"עוד לא שמעתי ממנו. שמעתי שהוא נורה ארבע פעמים בחזה אתמול בלילה ופשוט ניסיתי ללכת לבית החולים אבל הם לא קיבלו מבקרים," אמר סטיב, חברו של הקורבן. "הוא ימות ויחטוף כדור בשביל הכלבים האלה. הוא אוהב את הכלבים האלה ללא תנאי. הוא תמיד איתם 24/7."

ליידי גאגא נמצאת כעת באיטליה כדי לצלם סרט.

LAPD פרסמו את התיאור הבא של שני החשודים:

חשוד 1: זכר, כובע שחור, סווטשירט עם ברדס שחור
חשוד 2: לא ידוע מגדר, כל הבגדים השחורים

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות