Connect with us

גוף ונפש

נגיף הקורונה: אין נגדו חיסון

Published

on

מה אנחנו יודעים על הנגיף הסיני שמאיים על העולם?

הנגיף שהתגלה בסין שייך למשפחת נגיפי הקורונה. זוהי משפחה של נגיפים, שמינים מסוימים בה ידועים כגורמי מחלה בבני אדם (בעיקר זיהומים  של דרכי הנשימה העליונות), אבל יש במשפחה הזו גם מינים שהיו עד כה מוגבלים לבעלי  חיים. באירוע הנוכחי, כפי שהיה בעבר עם התפרצות וירוס הסארס וכפי שקורה במגפות השפעת שמתפרצות, כנראה חל שינוי גנטי מסוים בנגיף שמקורו בבעלי  חיים. לפי המומחים, מדובר בנחש הקוברה. 

בעקבות השינויים הגנטיים הללו חצה הנגיף את  "מחסום המינים" – כלומר, הפך בעל יכולת להדביק בני אדם. ברור שזה קשור לשוק בעלי החיים בווהאן. המומחים בודדו את הנגיף מנחש קוברה. בסין נהוג לאכול בשר של קוברה, וייתכן שהוא עבר דרך יונק אחר שהוא גורם ביניים.

האם הנגיף קטלני או מסוכן במיוחד?

מדובר בסוג חדש של נגיף  הקורונה, שבני האדם לא הכירו, ולכן הוא קטלני יחסית. לפי הדיווחים, הוא קטלני בשיעורים גבוהים כחמישה אחוזים  (42 מקרי תמותה מתוך יותר  מ-1,300 חולים), בעוד בנגיפי הקורונה אחרים אין תמותה גבוהה  כל כך. כיום, כשאין חיסון לנגיף ובעצם אין טיפול יעיל, הדרך העיקרית לעצור את המגפה היא איתור מוקדם של חולים בשלב מחלה מוקדם ובידוד נשימתי שלהם, כדי למנוע הדבקת בני אדם נוספים. חשוב לציין שהנתונים עד עתה מלמדים שיש הדבקה מאדם לאדם, מה שעשוי לקבוע את גורל ההתפרצות הזו.

מי צריך לחשוש?

לפי הגדרת ארגון הבריאות העולמי – כל אדם שהיה באזור הנגוע בסין ויש לו סימני מחלה בדרכי הנשימה,  שיעול, קוצר נשימה וחום, חובה שיהיה בבידוד עד לבדיקה ולאחר מכן עד שיחלים.

האם יש טיפול לנגיף הקורונה?

כרגע אין אמצעים לטיפול בחולים, למעט בידוד ומתן טיפול תומך דוגמת הפחתת שיעול וטיפול במצוקה נשימתית. אם ההתפרצות תימשך, ייתכן שבתוך כמה חודשים יפותח חיסון לנגיף.

האם צריך להימנע מנסיעות למזרח או למדינות שבהן התגלו חולים?

כרגע המוקד הוא בסין ובאזורים סביבה. תמיד נכון לשקול את הסיכון בהידבקות לעומת הצורך בנסיעה. אם הצורך לא חיוני – כדאי לשקול בשנית את הנסיעה. ההמלצה היא להימנע מנסיעות למחוז חוביי שבסין. בנוגע למדינות אחרות במזרח, מומלץ להימנע מהתקהלויות עם אנשים רבים.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

לעשות משהו חדש כל שבוע – ניסוי ל-2020

Published

on

"כשהתלמיד מוכן, המורה מגיע"

פעם, עוד לפני האינסטגרם, העברתי את קורס הפסיכולוגיה החיובית הראשון שלי. הכל היה חדש, התחום, הקבוצה, המדריכה, והאווירה הייתה מרגשת במיוחד. בסוף הקורס, עם ברכות ומתנות בידיים, גם הדמעות באו לבקר. כשהגעתי הביתה קראתי שוב את כל הברכות, הפעם לאט. כרטיס אחד נחרט לי בלב. זאת הייתה ברכה קצרה מאוד. משפט אחד: "כשהתלמיד מוכן, המורה מגיע". ואחר כך, "תודה, הקורס שינה לי את החיים".

במשך השנים המשפט הלך איתי, ולפני כמה שבועות הוא נכנס בי במאה קמ״ש. מהי המשמעות של המשפט? לפעמים יש בנו משהו שרק מחכה. מחכה שיעשו עליו ״פו״, שיתנו לו טיפה אחת של מים, שיזרקו לו איזה ״מה נשמע?״ כדי שהוא פשוט יתפרץ, יתפוצץ, שיהפוך למשהו גדול מאוד.

מה היה צריך להתפרץ מתוכי? החדש. 

מוזר, אבל דווקא בסוף שנה וחצי של עבודה על הדבר הכי חדש שעשיתי (לכתוב ספר. טוב אולי אחד אחרי להפוך לאמא), הרגשתי שאני חייבת חידוש. כשהגשתי את הספר, רציתי לשמוח, רציתי לקפוץ, אבל הייתי גמורה. הספר אמנם היה חדש מאוד, אבל רק מרחוק, ברעיון. כי מקרוב, ביום יום, עברתי יותר משנה שבה התעוררתי עם רעיון לפרק בספר, ישנתי עם הספר, חלמתי שטיגריס אוכל לי את הספר. הוא היה שם כל הזמן. אפילו כמה ימי שבת נתתי לו. אז התוצאה הייתה חדשה, אבל היומיום היה ממש אותו דבר; לכתוב, למחוק, לכתוב, למחוק, למחוק, למחוק. שורה חדשה.

ואז דיברתי עם מלי אלקובי, קולגה וחברה מלאת צחוק ואנרגיה. אורחת של כבוד בפודקאסט. היא סיפרה לי שהשתתפה בערב ספוקן וורד, שעשתה ניסוי – להגיד כן, לנסות דברים חדשים. החלטנו שנקליט על זה פרק לפודקאסט: ״למה כדאי לעשות דברים חדשים״. בינגו.

לעשות דברים חדשים, זה היה כל ה״פו״ שהייתי צריכה. האנרגיה חזרה. הרגשתי שוב בת 20 וחצי. כל העולם פתוח, יש מלא אפשרויות, יש מלא מה להכיר ולנסות. יאללה, לחיות!

ככה נולד הניסוי שלי. 

אולי אתחרט, אבל החלטתי להתחייב בכל זאת. השנה אני הולכת לנסות בכל שבוע דבר אחד חדש. אני אעשה דברים שאף פעם לא עשיתי אבל תמיד חלמתי, דברים שפחדתי לעשות, דברים שנראו לי ״לא בשבילי״, ועוד מהביזאר של היומיום. כל שבוע. 52 דברים חדשים, אלוהים.

דברים שאני רוצה לנסות:

1. אימון כושר על מזרון שצף במים (Float-fit)

2. לסיים ספר מההתחלה ועד הסוף בשבוע

3. לארגן אירוע התרמה למען מטרה חשובה עבורי

4. ללכת לארוחה ב-Eat With

5. לסדר את החדר כל בוקר במשך שבוע

6. להפוך קשר מקצועי לחברי

7. להרוויח כסף בדרך חדשה

8. להקליט פרק מסוג חדש לגמרי לפודקאסט

9. לנהל שיחה עמוקה עם אדם זר

10. לבקש עזרה ממישהו ש״לא נעים״ לבקש ממנו

כדי לגוון את החיים ולנסות דברים חדשים לא צריך להיות רמבו-חסר-אמיגדלה, אלא להתחייב לסקרנות לפתיחות, ולפזר קצת אומץ מעל. לא תמצאו ברשימה אכילת מקקים, הישרדות בג'ונגל או פתרון לבעיות הרעב באפריקה. בחרתי דברים אפשריים, אני לא צריכה להיות מישהי מיוחדת או חזקה או חכמה במיוחד כדי לעשות אותם, פשוט להסכים להקדיש זמן ללא נודע.

איך אני הולכת לעשות את זה?

כל שבוע אני מתחייבת לעשות דבר אחד חדש, לתעד אותו ואחר כך לשתף בעמוד הפייסבוק שלי מה למדתי. כדי לעקוב אוסיף את ההאשטג #משהו_חדש_בשבוע (השיתוף ברשת מבחינתי מאתגר בפני עצמו). אני אתכנן בכל פעם כמה שבועות קדימה, ואנסה לקבוע כמה שיותר מראש, כי עם כמה שאני אוהבת ספונטניות, אני לא מאמינה לה במקרה הזה. אחרת, אני בדיוק אהיה עמוסה מידי, חולה מידי, ידלפו לי מים מהתקרה (סיפור אמיתי ומצער) או שאצטרך לחסן את החתול. אף פעם אין זמן.

ניסוי כזה דורש מערך של חשיבה, תכנון מראש, התגברות על חסמים ובעיקר – עזרה לא תזיק. אני הולכת להיעזר בעוזרת הנפלאה שלי, ליאור, שתשמור עלי שלא אזייף. אערב בזה חברים, אתכם, וכמובן את הקיר המחייב של הרשת החברתית.

למה אני משתפת את זה בפרהסיה? 

האמת, שזה אולי החלק הכי מפחיד ("מה אכפת לאנשים אם ניסיתי ספורט חדש?"/ "מה אם אני לא אעמוד בזה"/"למי יש זמן גם לנסות וגם לכתוב?"…). העניין הוא שבלי השיתוף, זה כנראה לא יקרה. אחרי ששלחתי לכם את זה, אין דרך חזרה, אתם שם, האח הגדול רואה הכל. וזה עוזר. אגב, בניסויים פסיכולוגים כששמים מול אנשים מראה או תמונה של עיניים או כל דבר אחר שמעלה מודעות, הם מתנהגים יפה יותר. ואני צריכה להתנהג פה יפה. חוץ מזה, יש סיכוי שתידבקו ותלכו איתי בדרך הזאת, נתמוך אחד בשני, כל אחד בחוויות החדשות שלו.

זה הולך להיות מאתגר. אני בטוחה שיהיו שבועות שלא אעמוד בזה. אני בטוחה שיהיו שבועות שאני "אגיד מה עשית לעצמך, משוגעת". אני בטוחה שאני אלמד מזה המון, ושזה יוביל אותי למקומות שאני בכלל לא יכולה להעלות על דעתי.

רוצים להצטרף? הקשיבו לפרק בפודקאסט, הצטרפו לניסוי ולקבוצת הפייסבוק, תוכלו לשתף שם גם בניסויים משלכם, ואולי גם להציע לי עוד רעיונות להרפתקאות. 

רוצים לעקוב אחרי מה שעשיתי לעצמי? מוזמנים לעקוב אחרי בפייסבוק.

שלכם, ואחלו לי בהצלחה!

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות