Connect with us

גוף ונפש

נגיף הקורונה: אין נגדו חיסון

Published

on

מה אנחנו יודעים על הנגיף הסיני שמאיים על העולם?

הנגיף שהתגלה בסין שייך למשפחת נגיפי הקורונה. זוהי משפחה של נגיפים, שמינים מסוימים בה ידועים כגורמי מחלה בבני אדם (בעיקר זיהומים  של דרכי הנשימה העליונות), אבל יש במשפחה הזו גם מינים שהיו עד כה מוגבלים לבעלי  חיים. באירוע הנוכחי, כפי שהיה בעבר עם התפרצות וירוס הסארס וכפי שקורה במגפות השפעת שמתפרצות, כנראה חל שינוי גנטי מסוים בנגיף שמקורו בבעלי  חיים. לפי המומחים, מדובר בנחש הקוברה. 

בעקבות השינויים הגנטיים הללו חצה הנגיף את  "מחסום המינים" – כלומר, הפך בעל יכולת להדביק בני אדם. ברור שזה קשור לשוק בעלי החיים בווהאן. המומחים בודדו את הנגיף מנחש קוברה. בסין נהוג לאכול בשר של קוברה, וייתכן שהוא עבר דרך יונק אחר שהוא גורם ביניים.

האם הנגיף קטלני או מסוכן במיוחד?

מדובר בסוג חדש של נגיף  הקורונה, שבני האדם לא הכירו, ולכן הוא קטלני יחסית. לפי הדיווחים, הוא קטלני בשיעורים גבוהים כחמישה אחוזים  (42 מקרי תמותה מתוך יותר  מ-1,300 חולים), בעוד בנגיפי הקורונה אחרים אין תמותה גבוהה  כל כך. כיום, כשאין חיסון לנגיף ובעצם אין טיפול יעיל, הדרך העיקרית לעצור את המגפה היא איתור מוקדם של חולים בשלב מחלה מוקדם ובידוד נשימתי שלהם, כדי למנוע הדבקת בני אדם נוספים. חשוב לציין שהנתונים עד עתה מלמדים שיש הדבקה מאדם לאדם, מה שעשוי לקבוע את גורל ההתפרצות הזו.

מי צריך לחשוש?

לפי הגדרת ארגון הבריאות העולמי – כל אדם שהיה באזור הנגוע בסין ויש לו סימני מחלה בדרכי הנשימה,  שיעול, קוצר נשימה וחום, חובה שיהיה בבידוד עד לבדיקה ולאחר מכן עד שיחלים.

האם יש טיפול לנגיף הקורונה?

כרגע אין אמצעים לטיפול בחולים, למעט בידוד ומתן טיפול תומך דוגמת הפחתת שיעול וטיפול במצוקה נשימתית. אם ההתפרצות תימשך, ייתכן שבתוך כמה חודשים יפותח חיסון לנגיף.

האם צריך להימנע מנסיעות למזרח או למדינות שבהן התגלו חולים?

כרגע המוקד הוא בסין ובאזורים סביבה. תמיד נכון לשקול את הסיכון בהידבקות לעומת הצורך בנסיעה. אם הצורך לא חיוני – כדאי לשקול בשנית את הנסיעה. ההמלצה היא להימנע מנסיעות למחוז חוביי שבסין. בנוגע למדינות אחרות במזרח, מומלץ להימנע מהתקהלויות עם אנשים רבים.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

סגרו את חדר הכושר? יש עצה

Published

on

החשש מפני הידבקות בנגיף הקורונה גרם לרבים להימנע מהגעה לחדרי הכושר הסגורים אבל לא הקטין את הצורך בביצוע פעילות גופנית סדירה * אבל אפשר לעשות לא מעט תרגילים במתקנים שקיימים בגן השעשועים

אחרי כמה שבועות של סגר מתמשך בגלל מגפת הקורונה, שגם אחריו אנשים חוששים להיכנס למקומות סגורים כמו חדרי כושר ובריכות שחייה, רבים מחפשים פתרונות לאימון מחוץ לבית. אחד הדברים שאפשר לעשות הוא אימוני כוח בגן השעשועים בקרוב לבית, מפני שיש שם גם מתקנים ייעודיים לספורט וגם דברים אחרים שמשמשים לביצוע תרגילים.

אם משתמשים בדמיון ומוכנים להיות פתוחים לרעיונות חדשים אפשר לעשות שם את מרבית התרגילים הרגילים – אתם יכולים אפילו לבקש מהילדים לעזור לכם באימון. לא לשכוח לעטות מסכה, לשמור על מרחק של שני מטרים מאנשים אחרים ולרחוץ ידיים היטב, או לחטא אותן באמצעות ג'ל לחיטוי כדי למנוע היבדקות והדבקה של אחרים.

אימון פלג הגוף התחתון בעזרת גזע עץ

חפשו עץ דק מספיק כדי להקיף אותו בזרועות פרושות. חבקו אותו וכופפו את הברכיים לזווית של 90 מעלות (סקוואט). הישארו כך כמה שניות וחזרו על התרגיל במלואו, או רק חלק ממנו – רדו ועלו במהירות רק כמה סנטימטרים בכל פעם. "פשוט מוציאים את אימון הבר מחדר הכושר אל הרחוב", אומרת דיינה בוליג, מאמנת כושר וכדורגלנית מקצוענית לשעבר משיקגו. התרגיל הזה מחזק את שרירי הירכיים והגב. אפשר לעשות אותו גם בעזרת עמוד תאורה או סל במגרש כדורסל.

ספסל הוא גם סטפר

אפשר לשכב על הספסל אבל זה פחות יעיל לכושר. מה שכן יכול לעבוד זה להשתמש בו לשיעורי מדרגה בעמידה ובקפיצה ולשכיבות סמיכה בהישענות, מסביר אדם רוזנטה, מאמן אישי מניו יורק. ובמילים שאנשים שלא מתאמנים בחדר הכושר יכולים להבין: עמדו מול הספסל, עלו עליו במהירות ואז רדו ממנו. בכל פעם עלו עם רגל אחת ורדו עם האחרת, ואז החליפו ביניהן (עלייה ברגל ימין, שתי הרגליים על הספסל, ירידה עם רגל שמאל. מניחים את שתי הרגליים על הקרקע ואז עולים ברגל שמאל). אנשים בעלי כושר גופני טוב וכאלה שיש להם קואורדינציה סבירה יכולים לנסות כך שהגב והזרועות ילעשות את זה בקפיצה עם שתי הרגליים יחד.

לצורך חיזוק פלג גוף עליון עמדו קצת רחוק מהספסל והשעינו עליו את כפות הידיים היו ישרים לגמרי. כופפו את המרפקים והורידו את הגוף לעבר הספסל עד שהחזה כמעט נוגע בו. דחפו את עצמכם חזרה למעלה וחזרו על התרגיל כמה פעמים.

ספסלי פארק ומתקני משחק בגן שעשועים הם בסיס מצוין לאימון פשיטת מרפקים שמחזק את שרירי הזרוע העליונים. התמקמו בקצה אחד של הספסל כשהגב מופנה אליו, והניחו את הידיים בקצה הספסל שמאחוריכם. הורידו את הגוף עד שהמרפקים כפופים לכ-90 מעלות. אם התרגיל הזה קשה מדי אפשר לקרב את כפות הרגליים לקצה הספסל, ואם הוא קל מדי כדאי להרחיק אותן.

עליות מתח על הסולם האופקי

עליות מתח הן תרגיל התנגדות מעולה מפני שהן מחזקות את פלג הגוף העליון ואת חלקו המרכזי. דרך אחת לעשות אותם היא להיתלות מענפי עץ אבל לא תמיד הם חזקים כמו שהם נראים ולכן עלולים להישבר. השתמשו בסולם האופקי שממנו ילדים נתלים ועוברים מצדו האחד של המתקן לצד האחר: הניחו את שתי הידיים ברוחב הכתפיים ואחזו במוט, כפות הידיים פונות כלפי חוץ. משכו את עצמכם כלפי מעלה. התרגיל הזה הוא הזדמנות טובה לשתף את הילדים באימון – לתוספת משקל ולהתנגדות רבה יותר שימו את הילד על הכתפיים שלכם ונסו לעלות כמה פעמים. לאחר מכן, אם עדיין יש לכם כוח, אתם יכולים לעשות שכיבות סמיכה עם תוספת המשקל של הילד עם גבכם.

אם אינכם יכולים לעשות עליית מתח אחת – ורבים אינם מצליחים לעשות זאת – נסו להיתלות עם כל משקל גופכם על המוט האופקי ולהרים את הרגליים כשהברכיים ישרות או כפופות. גם  התרגיל הזה מחזק את פלג הגוף העליון ואת חלקו האמצעי.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות