Connect with us

הורים וילדים

משמעות הצבעים בציורי ילדים

Published

on

הצבע הוא בעצם אור מהשמש (או ממקור קרינה אחר) המזרים אנרגיה אל גופנו ונפשנו, והוא הביטוי החיצוני לעוצמתם ולאיכותם של החיים הרגשיים שלנו • אז מה אומרים עלינו הצבעים? • כתבה שלישית בסדרה

מאת: דיקלה גולסה – חליווה

הגרפולוגיה, דרך פענוח ציורי ילדים, משמשת לנו כלי לבחון ולהוציא את הילד שבתוכנו, לספר את מה שאנחנו מרגישים ובעיקר להבין באמת מי הוא אותו אדם שכותב/מצייר. למה? כי יכולת-היצירה אצל כל אדם מקורה בשכבות העמוקות ביותר של אישיותו, וברגשות הפנימיים שלו, בתוכו ובנשמתו. כמו כן, הצבע הוא צורת הביטוי הראשונה לדינמיות האישית של הילד. הילד המצייר מבטא איזושהי מחשבה שעולה במוחו באותו רגע נתון ולכן הבחירה בצבע היא אינה מקרית.

אין ספק כי לצבעים יש השפעה רבה עלינו פיסית ונפשית. הצבע הוא בעצם, אור מהשמש (או ממקור קרינה אחר) המזרים אנרגיה אל גופנו ונפשנו, והוא הביטוי החיצוני לעוצמתם ולאיכותם של החיים גשיים שלנו.

אז מה אומרים עלינו הצבעים?

אדום

הצבע האדום מבטא תשוקה, עשייה, הישגיות, מוטיבציה, כוח רצון, דומיננטיות, מוחצנות, תחרותיות, התלהבות, אך כאשר זה מוגזם, האדום יבטא אלימות, תוקפנות ואימפולסיביות. האדום הוא גם הצבע של צ׳אקרת הבסיס (צ׳אקרת המין) והוא מבטא הישרדות.

בציורי ילדים: הצבע האדום, בדרך כלל, מופיע הראשון, והוא נמצא בשימוש בעיקר בשנה הראשונה של הגן. ממחקרים נמצא כי ילדים שהשתמשו באדום, יותר מן הרגיל, התגלה שהם חברתיים ומאושרים. אבל השימוש בצבע אדום אינו בא תמיד לשקף הסתגלות מוצלחת, והיו מקרים שנראתה איזו עקשנות מסוימת, או שהאדום חזר והופיע כמעט כצבע יחידי. במקרים אלה משקף הצבע האדום חוויה לא פשוטה אולי אפילו קריאה לעזרה או תוקפנות ברמה כזו או אחרת, או ביטוי עז של צורך מידי באהבה.

ירוק

הצבע הירוק מבטא אהבה, ביטחון עצמי, קבלה עצמית, שלווה, הסתגלות חברתית. ברמזור האור הירוק הוא חיובי, מסמן לנו להתחיל לנסוע/ללכת. זהו צבע שמופיע הרבה בבתי חולים, צבעו של הדשא והעלים בעצים המבטאים צמיחה והתחדשות, לבלוב ופריחה. מצד שני, הירוק יכול לבטא קנאה חזקה או חינוך קפדני מדי.

הירוק הוא גם הצבע של צ׳אקרת הלב והוא מבטא קבלה ופתיחות, סלחנות והתרגשות.

בציורי ילדים: הצבע הירוק מבטא את כוח הרצון של הילד, הנחישות, ההתמדה ודבקות במטרה, היציבות במקומו, שלווה ורוגע. הוא גם יבטא למידה חדשה ופריחה חברתית או משפחתית. מן הצד האחר, הירוק מופיע גם בביטוי של מחאה נגד סביבה מקפידה יתר על המידה, הנוהגת במשטר מחמיר ולא תמיד מאפשרת לילד לבטא את עצמו בחופשיות.

כחול

הצבע הכחול מבטא דמיון מפותח, תקשורת ויכולת ביטוי גבוהה, שלווה ורוגע (ים, שמים). מצד שני, הכחול עשוי לבטא קרירות ובדידות, שמרנות יתירה (מדים כחולים – משטרה). הכחול מסמל את צ׳קרת הגרון, האזור שאחראי על הצלילים והקול ולכן יש בו ביטוי לתקשורת בינאישית ויצירתיות. ממחקרים נמצא כי ילדים בגילאי 2-4 שצבעו בצבע הכחול בעיקר היו בעלי שליטה עצמית גבוהה יותר מהילדים שהשתמשו בצבע האדום. כמו כן, ילדים שצבעו שטחים נרחבים בדף בצבע כחול חשו חרדה, מופנמות וריחוק מהקבוצה החברתית. מעניין לציין גם שהציור בצבע הכחול מופיע לעתים תכופות אחרי מחלות. ילדים שלא צבעו חודשים תמימים ציורים עם שטחים רחבים של כחול, חזרו שוב, אחרי שהבריאו ממחלתם, לצורת ציור זו.

בציורי ילדים: הצבע הכחול בד״כ מסמל ילד רגוע, בעל קשרים חברתיים הרמוניים ומפותחים, ילד סקרן ובעל עולם פנימי עשיר. מן הצד השני, שימוש יתר בכחול, מבטא ריחוק ומופנמות או צורך עז להתבטא בקול רם.

צהוב

הצבע הצהוב הוא קליל ועליז, משדר אופטימיות, אנרגיה (בננה – פצצת אנרגיה צהובה), טוב-לב וטוהר, אך גם שאיפה להתקדם, בדגש על אגו ושליטה. הצהוב הוא גם צבעה של השמש, החום הנעים או השורף, השמחה בלב ביום שמשי אחרי ימים קרים ואפורים. בדרך כלל משתייך הצהוב לשלב ילדותי ביותר. הילד תלוי במבוגר, מחפש את הסכמתו ואינו מעז להיות תוקפני. אך, מן הצד השני, הצהוב מסמל בחילה, סנוור או אי נוחות במצב מסוים (מחלת הצהבת). הצהוב גם מסמל את צ׳קרת מקלעת השמש – אזור הבטן (קשור ל״תחושות בטן״) ומדבר על רצון, נחישות, אגו ושליטה עצמית. מעניין לציין כי צ׳אקרה זו השולטת על איזור העצבים, תורמת לעובדה כי אנשים החולים במחלות נפש אינם יכולים לסבול את הצהוב.

ממחקרים נמצא כי הצהוב מופיע, בדרך כלל, לפני הכחול וכשהוא חוזר, משמש הוא סימן לרגרסיה מסוימת הקשורה בהתחדשות ההתעניינות באזור האוראלי והאנאלי. כמו כן, הצהוב מופיע גם אצל ילדים מבוגרים יותר ומחוסרי אהבה: ילדים שהרגישו את עצמם עזובים ומוזנחים בביתם ותוך כך הבליטו בציוריהם העדפה לצבע הצהוב.

בציורי ילדים: שימוש בצבע זה מצביע על אינטלי־גנציה רגשית ועל החיבור של הילד עם אמו. בנוסף, ילדים שמציירים בצהוב הם ילדים רגישים, פתוחים, שאפתנים, בעלי שמחת-חיים ובעלי יכולת ריכוז טובה. מאידך, שימוש מוגזם בצהוב, יכול לסמל אנרגיה, בעיות קשב וריכוז או קינאה.

בשבוע הבא החלק השני של הכתבה על משמעות הצבעים.

דיקלה גולסה-חליווה היא בעלתM.A . בחינוך, מורה לעברית ויהדות, קואצ׳רית להעצמת בני נוער ויועצת להורים לטיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות פענוח ציורים וגרפולוגיה. ליצירת קשר:hebrewteacherla@gmail.com • www.learningwithdikla.com

הורים וילדים

מנהלת מערך חינוך און ליין בחב"ד מסבירה: זו הדרך לשרוד את היום

Published

on

אלישבע רוסו היא שליחת חב"ד במומביי ומנהלת מערכת החינוך לילדי השלוחים בכל העולם • ויש לה כמה טיפים בשביל ההורים המיואשים

Father reading a book to his daughter while lying on the floor in bedroom *** Local Caption *** 04.04.18

במצב של האנדרלמוסיה הכללית השוררת בשל נגיף הקורונה, כשהילדים מטפסים על הקירות, ההורים משוועים לדרך לסדר את היום ולהרגיע את המצב בבית. בתור שליחת הרבי במומביי החיים שלי הצריכו ממני ליצור, כמו להרבה שליחות של חב"ד בעולם, מערכת חינוך ביתית. בנוסף זכיתי ואני מנהלת מערכת חינוך אונליין לילדי השלוחים של חב"ד ברחבי העולם. ויש לי טיפים שיעזרו לכם לסדר את היום.

מערכת כתובה

בנו לעצמיכם מערכת שעות ופעילות כתובה. כל פעילות רגילה הכניסו לתוך טבלה לפי שעות. השקמה, מקלחת, הכנת ארוחת בוקר ועוד. השתדלו לעשות מכל פעילות שגרתית עניין ולשתף את הילדים בפעילות. לדוגמא, במקום מקלחת מהירה תוכלו לקחת את הזמן ולתת לילדים לשחק באמבטיה. כמובן לשמור על חיסכון במים כדי לשמור על הכנרת מלאה ונהדרת.

עכשיו כשיש לכם מערכת שיש בה זמנים לקימה, ארוחות והתארגנות שבשגרה, יש לכם משבצות שצריך למלא. הגדירו פעילויות כגון: לימודים, משחק מחשב, משחקי קופסה, הכנת עוגה, ספורט, ריקוד, מוזיקה ושיר, קריאה בספרים וכדומה. שבצו את הפעילויות בתוך המערכת.

חשבו בכל ערב איזה תכניות אתם מעוניינים לבצע מחר, תחת הכותרות שהגדרתם במערכת.

אפשר להכין מערכת גדולה ומקושטת יחד עם הילדים ולתת לכל ילד להיות אחראי על פעילות.

מדפסת מדפסת מדפסת

אם אין לכם מדפסת, השתמשו בזו של השכנים. אל תחסכו בהדפסות. אם לא הספקתם להשתמש במה שהדפסתם היום, בטח יהיה מספיק זמן מחר. הרשת מלאה בדפי עבודה ודפי צביעה חינמים מכל סוג ולכל גיל. השתמשו בהם.

תיצרו, וכמה שיותרֿ

יעדו קופסה לציוד, קשטו אותה ועשו לה כבוד. אספו מרחבי הבית מכשירי כתיבה וציוד בית הספר, דבק, מספריים, ודפים צבעוניים. אם יש לכם פריטים כמו פייטים, מקלות ארטיק, מחוררים, חוטים, סיכות מתפצלות, צדפים קטנים וכדומה הכניסו גם אותם לקופסה. אין צורך לפזר את הפריטים בבלגן. ניתן לארגן כל קטגוריה בשקית אוכל. תוכלו לצרף גם דברים נפסדים כגון חתיכות בד, גלילי טישו ומכל הבא ליד.

את כל הציוד אפסנו בקופסה שהכנתם. אל תתנו לאביזרים להתפזר בבית. את הקופסה הוציאו לשימוש רק תחת אחת הכותרות במערכת שהכנתם. כמו כל דבר צריך להשאיר טעם טוב לפעם הבאה ולכן אל תתנו לקופסה הזו לאבד את הייחודיות שלה.

שימוש במסכים? לגיטימי, אך נצלו זאת לטובתכם

הגבילו את השימוש במסך לזמנים מוגדרים והיו עיקשים לפחות כמו הילדים שלכם כשמגיע הזמן לסיים.

תהיו כנים עם עצמכם. אם אתם רוצים שעה של שקט אל תגידו לילדים שלכם שעוד רבע שעה הם צריכים לשחרר את המחשב. תתנו לעצמכם את הזמן אבל כשהזמן מסתיים עמדו על כך שהילד שלכם עוזב את המחשב.

כשאתם נותנים לילדכם לשבת על המחשב הגדירו את הפעילות. אני ממליצה לכם למצוא ברשת כיתות אונליין או פעילויות אונליין חינוכית אחרת. הירשמו לאתרי פנאי איכותי כמו האתר של צבאות השם, ערוץ מאיר לילדים וכדומה, ניתן להשתמש גם בתכנים שמשרד החינוך מציע.

העצה הזו תעזור גם לכם וגם לילדים שלכם. תוכלו להשתמש במסך כפרס על התנהגות טובה במקום להמציא פרסים ותמריצים יש מאין.

תעזבו את הספיידרמנים: שחקו במשחקי קופסה

עדיף לשחק במשחקי קופסה על פני רובוטים, ספיידרמאנס ושלל דמויות האקשן האחרות. קאפלה, קליקס ולגו יעסיקו את הילדים שלכם הרבה יותר.

עטפו כל קופסת קרטון בסלוטייפ עבה כמה פעמים מכל צד כדי שהקופסה תהפוך לעמידה. אני נוהגת כך גם בקופסאות של עפרונות צבעוניים וכל מארז מקרטון. 

דאגו שהילדים אוספים את המשחקים כדי שיהיה לכם איך להעסיק אותם גם מחר.

והעיקר לנשום עמוק

עמודה במערכת שהכנתם תוקדש לצל״ש עבורכם. בסוף היום, כשאתם מתכננים את היום הבא, תכתבו לעצמיכם בטוש ענק זורח: כל הכבוד!!!! תנו לעצמיכם פרסים על יום נעים שעבר בשלום!

הכותבת היא מנהלת בית הספר משיח קידס אונליין, בית הספר האינטרנטי של שלוחי חב"ד בעולם

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות