Connect with us

Featured

משבר שרשרת האספקה: סחורות בשווי 24 מיליארד דולר צפות מחוץ לנמלים הגדולים של לוס אנג'לס

Published

on

עומס קיצוני בנמל הפך למטרד גדול שפשוט לא ייעלם השנה. לרוע המזל, זו עלולה להיות אחת הבעיות הגדולות ביותר של 2022. התאגיד הפיננסי הענק גולדמן זאקס הזהיר השבוע את לקוחותיו כי משבר האספקה ועלויות משלוח גבוהות צפויים להימשך "לפחות" עד אמצע השנה הבאה; אין פתרון מיידי לחוסר האיזון הבסיסי של היצע-ביקוש בנמלי ארה"ב", סיכמו כלכלני הבנק בדו"ח המחקר.

אלו חדשות רעות עבור הכלכלה ועבור האמריקאים הרגילים, כיוון שצווארי בקבוק בשרשרת האספקה מעלים עלויות, מעכבים משלוחים ומשאירים לקונים פחות אפשרויות. המחירים לצרכן בארה"ב עולים בקצב המהיר ביותר של 12 חודשים מאז 2008. כמות המוצרים שאזלו מהמלאי באינטרנט עלתה ב-172% בהשוואה לינואר 2020, לפי Adobe Analytics.

העדות הבולטת ביותר למשבר שרשרת האספקה: עשרות ספינות המכולות הצפות מחוץ לנמלים של לוס אנג'לס ולונג ביץ' ורק מחכות לפריקה. גולדמן זאקס מעריך שיש סחורה מדהימה של 24 מיליארד דולר מחוץ לשני הנמלים האלה בלבד. גם אחרי שספינות מסוגלות לעגון ולפרוק, מכולות משלוח עדיין שוכנות בנמלים במשך ימים.

בספטמבר, כשליש ממכולות המשלוח בנמלי לוס אנג'לס ולונג ביץ' ישבו יותר מחמישה ימים לאחר שירדו מהספינה, גילה גולדמן זאקס, בהשוואה לאחוזים חד ספרתיים נמוכים לפני המגיפה.

מוקדם יותר החודש הכריז הבית הלבן על התחייבויות מנמל לוס אנג'לס, איגודי עובדים ומספר חברות גדולות לעבור לפעילות 24/7.  המהלך עשוי לעזור בשוליים, אך דורש גם שיתוף פעולה מנמלים אחרים, נהגי משאיות, מפעילי רכבות ומחסנים. והבעיה הגדולה ביותר היא מחסור בעובדים, כולל נהגי משאיות. זו בעיה רחבה יותר מעבר לנמלי קליפורניה. מבחינה לאומית, הזמן שלוקח לספינות עמוסות לעבור דרך נמלי ארה"ב גדל פי שלושה מהנורמות ההיסטוריות, לפי גולדמן זאקס. זו הסיבה לצפי שהעומס בנמלים "יוקל רק במעט" בחודשים הקרובים, כאשר ארצות הברית עוברת מעבר לשיא הביקוש למשלוח הקשור לעונת החגים.

כל עוד אין "זעזועים נוספים" לרשתות האספקה (כגון התפרצויות קוביד וסגר), הגודש אמור "להקל באופן משמעותי יותר" לאחר ראש השנה הסיני בפברואר. "עם זאת, סביר להניח שהעומס יימשך במידה מסוימת לפחות עד אמצע השנה הבאה, והאנליסטים שלנו צופים שסביר להניח שתעריפי ההובלה יישארו משמעותית מעל הרמות שלפני המגפה לפחות בשנה הבאה", סיכם הדו"ח.

==

Featured

הבלאק פריידיי של עולם הפשע: גל חריג של גניבות בקניונים בקליפורניה

שורה של מעשי "שוד והרס" – פריצות מהירות לחנויות ובזיזה של סחורה – ליווה השנה את בלאק פריידיי, בעיקר בלוס אנג'לס וסן פרנסיסקו • משטרת לוס אנג'לס דיווחה על שני מקרים אלימים – במקרה אחד רוססו העובדים בגז מדמיע ובמקרה נוסף נדחפו העובדים לרצפה במנוסתם של השודדים

Published

on

בלאק פריידיי , יום הקניות העמוס ביותר בשנה בארצות-הברית, לווה השנה בשורה ארוכה וחריגה של מעשי בזיזה המוניים. למשל, אל סניף של הכלבו נורדסטרום בלוס אנג'לס פרצו כ-80 שודדים ברגע אחד והצליחו להימלט עם שקים מלאים בסחורה גנובה. כוח המשטרה שהגיע למקום הצליח לעצור רק שלושה מהם.

הדוגמאות רבות: במונטריי שבקליפורניה נשדדו משקפי שמש בשווי של 30 אלף דולר על ידי ארבעה שודדי ממרכז קניות הומה ביום שישי האחרון אחר-הצהריים, באירוע שנמשך שתי דקות בלבד, לפי עדותו של מנהל החנות; בשיקגו, דיווחו כלי התקשורת על ארבעה מקרי שוד דומים בסוף השבוע של בלאק פריידיי ממרכז מסחרי מקומי; במינסוטה, קבוצה המונית של כ-30 אנשים פרצה לסניף של בסט ביי ויצאה ממנו עם שלל מוצרי אלקטרוניקה. גם בסן פרנסיסקו דיווחו חנויות היוקרה ברברי ולואי ויטון על מעשי שוד מהירים. סן פרנסיסקו פגיעה יותר מהשאר מול התופעה, בגלל הכמות הגדולה של קמעונאי היוקרה שם והריכוז הגבוה של תושבים עשירים.

בסרטונים שמופצים בימים האחרונים ברשתות החברתיות נראות דמויות רעולות-פנים שפורצות לחנויות, אוספות מכל הבא ליד ונסות החוצה עם שקי הסחורה הגנובה, אל מכוניות מילוט שממתינות להן בחוץ. מנכ"לית בסט ביי, קורי בארי, סיפרה בקשר לתופעה הזאת שלעתים השודדים שולפים אקדח מאיים ולעתים משתמשים במוטות ברזל, ומשטרת לוס אנג'לס דיווחה על שני מקרים אלימים – במקרה אחד רוססו העובדים בגז מדמיע ובמקרה נוסף נדחפו העובדים לרצפה במנוסתם של השודדים.

המשטרה חוקרת האם מדובר בתופעה של פשע מתוכנן, ומודאגת בעיקר מהאופי חסר הבושה של המעשים הללו, בהם מעורבים עשרות שודדים המסתערים בבת אחת אל תוך החנויות, בשעות צפופות לעיני כל.

קרימינולוגים טוענים כי הזינוק במקרי שוד מהסוג הזה מאפיין את עונת החגים לאורך שנים רבות, אלא שבשנים האחרונות הם נעשו אלימים ותוקפניים יותר, בין השאר בגלל שיפור אמצעי האבטחה בחנויות. עוד מוסיפים המומחים כי קשה לבודד גורם אחד להקצנה של התופעה, אבל ציינו במיוחד את המחסור העונתי במוצרים קמעונאיים מול הביקוש העצום בעונת בחגים, וכן את ארגוני פשע העוסקים בסחר קמעונאי "שחור", המבקשים להצטייד בסחורה לקראת עונת החגים – ממש כמו הקמעונאיות הלגיטימיות. לפי ההערכות, אם אכן מדובר בארגוני פשע – המשטרה תצליח לעקוב אחרי מסלול הכסף והסחורה ביתר יעילות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות