Connect with us

Featured

משבר חסר תקדים בין ישראל וארה"ב: "חברות הסייבר פוגעות באינטרס הלאומי ומהוות כלי ריגול להשתקת התנגדות"

במהלך חסר תקדים הכריזה ארה"ב על שתי חברות סייבר-התקפי ישראליות – NSO ו-Candiru – כעל גופים שמנוגדים לאינטרס הלאומי שלה * המהלך התקבל בצל התחקיר הבינלאומי שמצא כיצד תוכנת "פגסוס" שימשה למעקב אחרי עיתונאים, פעילים ומתנגדי משטר

Published

on

חודשים אחדים לאחר התחקיר הבינלאומי הנרחב על השימוש של ממשלות בעולם בכלי הריגול של חברת NSO הישראלית כדי לפגוע בפעילותם של עיתונאים ופעילי זכויות אדם – ארה"ב מכריזה עליה כעל גוף שפועל נגד האינטרס הלאומי שלה. משרד המסחר האמריקני פרסם  הודעה שבה נמסר כי NSO, וכן החברה הישראלית Candiru, נכללות כעת תחת רשימה שחורה של ישויות שעוסקות בפעילויות סייבר זדוניות, שמנוגדות לאינטרס הלאומי של ארה"ב. 

מדובר במהלך חסר תקדים בנוגע לחברות ישראליות. לרשימה השחורה נתווספו גם שתי חברות מסינגפור ורוסיה. ההחלטה, נמסר, התקבלה על בסיס ראיות שלפיהן "הישויות הללו פיתחו וסיפקו תוכנות ריגול עבור ממשלות זרות ששימשו ככלי לפגיעה בצורה זדונית בפקידי ממשל, עיתונאים, אנשי עסקים, פעילים, אנשי אקדמיה ועובדי שגרירויות".  לפי ההודעה הכלים הללו – שהמרכזי בהם הוא תוכנת "פגסוס" של NSO – "שימשו גם על מנת לאפשר לממשלות זרות להפעיל דיכוי טרנס-לאומי, שיטה שבמסגרתה ממשלות אוטוריטריות פוגעות במתנגדי משטר, בעיתונאים ובפעילים מחוץ לגבולותיהן הריבוניים – על מנת להשתיק התנגדות. פעולות שכאלו מאיימות על סדר בינלאומי המבוסס על דין וחוק". 

ההחלטה צפויה להגביל את יכולת הייצוא של החברות הנכללות ברשימה השחורה. קיבלה אותה "הוועדה לביקורת משתמשי קצה" (ERC), שאותה מוביל משרד המסחר האמריקאי. הוועדה קבעה כי התנהלותן של ארבע הישויות הללו – שתי החברות הישראליות והחברות מסינגפור ומרוסיה – מעוררת חששות מספקים כדי להציב אותן ברשימה השחורה. רשימת הישויות היא כלי המשמש על ידי הממשל כדי להגביל כאמור את הייצוא של פריטים שונים, שישנו חשד שמעורבים בפעילויות המנוגדות לאינטרסים של הביטחון הלאומי או מדיניות החוץ של ארה"ב. 

שרת המסחר של ארה"ב, ג'ינה ריימונדו, מסרה: "ארה"ב מחויבת להשתמש באגרסיביות בכלי ביקורת ייצוא על מנת להטיל אחריות על חברות המפתחות, סוחרות או משתמשות בטכנולוגיות לביצוע פעילויות זדוניות שמאיימות על אבטחת הסייבר של נציגי החברה האזרחית, מתנגדי משטר, פקידי ממשל וארגונים".

NSO משווקת לממשלות בעולם את תוכנת הריגול "פגסוס", שאותה ניתן לשתול הן במכשירי אנדרואיד והן במכשירי אייפון, והיא מסוגלת להפוך את הסמארטפון לכלי ריגול לכל דבר. השימוש של ממשלות שונות בכלי הריגול הזה נמצא תחת עין התקשורת העולמית כבר כמה שנים, אך ביולי האחרון פרצה סערה של ממש בעקבות תחקיר שלו היו שותפים 17 כלי תקשורת מרחבי העולם, ואשר התבסס על הדלפה של רשימה של 50,000 מספרי טלפונים – שהוצגה ככזו שקשורה בצורה כזו או אחרת ללקוחותיה של NSO.  גם פעילותה של החברה הנוספת שכעת צורפה לרשימה השחורה בארה"ב, Candiru, עוררה תשומת לב בעולם. ביולי האחרון דווח כי חברת הסייבר ההתקפי מכרה ללקוחותיה כלים שמאפשרים פריצה למחשבים ומערכות ווינדוס. מיקרוסופט הודיעה כי חברה "שנמצאת בישראל" ניצלה חולשות במערכת ההפעלה שלה, אך בחרה שלא לנקוב בשמה. בנוסף נטען כי Candiru מכרה כלים שמאפשרים לפרוץ לדפדפן גוגל כרום.

Featured

הבלאק פריידיי של עולם הפשע: גל חריג של גניבות בקניונים בקליפורניה

שורה של מעשי "שוד והרס" – פריצות מהירות לחנויות ובזיזה של סחורה – ליווה השנה את בלאק פריידיי, בעיקר בלוס אנג'לס וסן פרנסיסקו • משטרת לוס אנג'לס דיווחה על שני מקרים אלימים – במקרה אחד רוססו העובדים בגז מדמיע ובמקרה נוסף נדחפו העובדים לרצפה במנוסתם של השודדים

Published

on

בלאק פריידיי , יום הקניות העמוס ביותר בשנה בארצות-הברית, לווה השנה בשורה ארוכה וחריגה של מעשי בזיזה המוניים. למשל, אל סניף של הכלבו נורדסטרום בלוס אנג'לס פרצו כ-80 שודדים ברגע אחד והצליחו להימלט עם שקים מלאים בסחורה גנובה. כוח המשטרה שהגיע למקום הצליח לעצור רק שלושה מהם.

הדוגמאות רבות: במונטריי שבקליפורניה נשדדו משקפי שמש בשווי של 30 אלף דולר על ידי ארבעה שודדי ממרכז קניות הומה ביום שישי האחרון אחר-הצהריים, באירוע שנמשך שתי דקות בלבד, לפי עדותו של מנהל החנות; בשיקגו, דיווחו כלי התקשורת על ארבעה מקרי שוד דומים בסוף השבוע של בלאק פריידיי ממרכז מסחרי מקומי; במינסוטה, קבוצה המונית של כ-30 אנשים פרצה לסניף של בסט ביי ויצאה ממנו עם שלל מוצרי אלקטרוניקה. גם בסן פרנסיסקו דיווחו חנויות היוקרה ברברי ולואי ויטון על מעשי שוד מהירים. סן פרנסיסקו פגיעה יותר מהשאר מול התופעה, בגלל הכמות הגדולה של קמעונאי היוקרה שם והריכוז הגבוה של תושבים עשירים.

בסרטונים שמופצים בימים האחרונים ברשתות החברתיות נראות דמויות רעולות-פנים שפורצות לחנויות, אוספות מכל הבא ליד ונסות החוצה עם שקי הסחורה הגנובה, אל מכוניות מילוט שממתינות להן בחוץ. מנכ"לית בסט ביי, קורי בארי, סיפרה בקשר לתופעה הזאת שלעתים השודדים שולפים אקדח מאיים ולעתים משתמשים במוטות ברזל, ומשטרת לוס אנג'לס דיווחה על שני מקרים אלימים – במקרה אחד רוססו העובדים בגז מדמיע ובמקרה נוסף נדחפו העובדים לרצפה במנוסתם של השודדים.

המשטרה חוקרת האם מדובר בתופעה של פשע מתוכנן, ומודאגת בעיקר מהאופי חסר הבושה של המעשים הללו, בהם מעורבים עשרות שודדים המסתערים בבת אחת אל תוך החנויות, בשעות צפופות לעיני כל.

קרימינולוגים טוענים כי הזינוק במקרי שוד מהסוג הזה מאפיין את עונת החגים לאורך שנים רבות, אלא שבשנים האחרונות הם נעשו אלימים ותוקפניים יותר, בין השאר בגלל שיפור אמצעי האבטחה בחנויות. עוד מוסיפים המומחים כי קשה לבודד גורם אחד להקצנה של התופעה, אבל ציינו במיוחד את המחסור העונתי במוצרים קמעונאיים מול הביקוש העצום בעונת בחגים, וכן את ארגוני פשע העוסקים בסחר קמעונאי "שחור", המבקשים להצטייד בסחורה לקראת עונת החגים – ממש כמו הקמעונאיות הלגיטימיות. לפי ההערכות, אם אכן מדובר בארגוני פשע – המשטרה תצליח לעקוב אחרי מסלול הכסף והסחורה ביתר יעילות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות