Connect with us

חדשות

משבר אמצע החיים: למה זה קורה לי? / ד"ר אורי קניג

Published

on

 גיל המעבר מאופיין בשינויים הורמונליים ותופעות פיסיולוגיות אצל גברים ונשים כאחד * מאמר  12 בסדרת מאמרים במדור רפואת גוף-נפש מאת ד"ר אורי קניג

40

אם אתם מתקרבים לגיל חמישים, אולי לא חשבתם על זה, אבל או-טוטו היגעתם לאמצע הדרך או בשפה יותר מקצועית…לגיל המעבר. אם חשבתם שהגיל הזה עובר רק על נשים, לא ולא; הטבע לא פסח על המין הגברי. כן, גם גברים עוברים את  גיל המעבר, רק, בגירסה קצת אחרת. זה לא נושא שמדברים עליו בגלוי ובחופשיות כשנפגשים עם חברים לקפה. מי שנמצא בתקופה זו, לא תמיד משייך את הסימנים לגיל המעבר.

בעולם המערבי התופעה פוקדת גברים ונשים בין גיל 40-55. יש החווים תופעות גיל המעבר מוקדם יותר, ואחרים בגיל מבוגר יותר.

גיל המעבר מאופיין בשינויים הורמונליים שגורמים לכל מיני תופעות פיסיולוגיות. נשים חוות את תחילת גיל המעבר בשיבושים במחזור החודשי עד להפסקה מוחלטת. ירידה ברמת האסטרוגן והפרוגסטרון גורמת לגלי חום, תנודות במצב רוח, הזעות לילה, נדודי שינה, פעימות לב מואצות, מיגרנות, ריריות מתייבשות ועוד.

אצל גברים יש ירידה ברמת הטסטוסטרון, הורמון המין הגברי, אך התופעות בד"כ מתונות יותר  מאשר אצל נשים. הסימפטומים האופייניים הם עייפויות, שינויי מצב רוח, ירידה במסת השרירים והכושר הגופני, ירידה בחשק המיני, קשיי זיקפה ושפיכה, השמנה, בעיקר באיזור הבטן, גלי חום ,הזעות, נשירת שיער ועוד.

גיל המעבר הוא אינו מחלה, אבל במקרים רבים הסימפטומים והשינויים הפיסיולוגיים הנלווים לתקופה יכולים להפריע בתיפקוד הכללי, האישי והזוגי ולפגוע באיכות ושמחת החיים.

גם המצב הנפשי מושפע מכל השינויים הפיסיולוגיים המתוארים כאן. פתאום הגוף לא מתפקד כמו קודם, יש תחושות  של דיכאון, חרדה, אובדן חשק וחוסר הנאה שמופיעים על רקע פיסיולוגי, בעיקר עקב ירידה ברמת הורמוני המין. מה קורה לי? אני לא מכיר/ה את עצמי ככה?  זה יכול לפגוע במצב הרוח ובביטחון העצמי. המצב הגופני משפיע על המצב הנפשי ויש השפעה הדדית ביניהם.

נשים מורגלות יותר לחיות עם שינויים הורמנליים בגלל שהן מכירות את התופעות בהקשר למחזור החודשי. קריזות בזמן הביוץ, כאבים ועצב בזמן המחזור, מיגרנות ועוד. הן מדברות על כך יותר בפתיחות עם אחרים. אבל גברים? מאיפה זה בא? הם בכלל לא מאמינים שלהם זה יכול לקרות ומרגישים בושה לדבר על כך עם אחרים.

 431

עובדות חשובות לגבי גיל המעבר שיעזרו לכם בחיי היומיום:

1. גיל המעבר – השינויים ההורמונליים שמשגעים את הגוף, יכולים להימשך במשך כמה שנים, אבל זה לא לנצח. חשוב שתדעו שאין צורך לסבול. אפשר לקצר את משך ועוצמת התופעות המפריעות. חשוב לעשות בדיקות הורמונליות ובהתאם למימצאים יש פתרונות ברפואה הקונבנציאונלית, וברפואה הטבעית, דיקור וצמחי מרפא.

2. פעילות גופנית עוזרת מאד למנוע השמנת יתר, לשמור על מסת השרירם וצפיפות עצם טובה. בנוסף, זוהי דרך טבעית להורדת מתח, איזון רגשי ולשיפור רמת הבריאות הכללית.

3. תזונה ואכילה נכונים – מחקרים מוצאים שתזונה מאוזנת והימנעות מאכילת יתר, עוזרים להעלות את רמת חילוף החומרים בגוף ולהפחית את הסיכון למחלות לב, כלי דם, סוכרת ועוד.

משבר אמצע החיים שקורה בתקופת גיל המעבר, הולך ותופס מקום מרכזי בשנים האחרונות בחברה המערבית בגלל תוחלת החיים הגבוהה. הוא מלווה בתהיות לגבי העצמי, אחרים והעולם בכלל.

בתקופה זו פעמים רבות מתמודדים עם מחלה או מוות של הורה, חבר או מכר וזה פתאום  מעורר מחשבות על חיים ומוות, משמעות, אמונה ועוד. שינויים ומשברים ביחסים הזוגיים גם אופייניים בתקופה זו. הילדים מתבגרים והקן הביתי המתרוקן, מביאים לפרידה מהתפקידים ההוריים שמתמקדים בילדים, והקשר הזוגי חוזר להיות יותר משמעותי. שינויים פיסיולוגיים וצרכים שמשתנים, עלולים להשפיע על התפקוד וההתנהגות המינית בזוגיות. הופעת קמטים, וסממני התבגרות של הגוף, יכולים להעלות תחושות  אבל של אובדן הצעירות, העוצמה והמשיכה ולהשפיע על הדימוי העצמי.

מה שהיה יציב וברור עלול להתערער –  ברוכים הבאים למשבר אמצע החיים.

תהיות כמו מה עשיתי עד עכשיו בחיי? האם הגעתי למקום שבו חשבתי שאהיה בגיל הזה?  האם לשנות עכשיו לפני שיהיה מאוחר מדי? מה ואיך לשנות? יש בלבול ועומס רגשי. בגיל הזה שומעים גם סיפורים על הגבר שעוזב את אשתו וילדיו לטובת מאהבת צעירה, האישה שמפתחת אובססיה לניתוחים פלסטיים, בן זוג שמשקיע את כל זמנו וכספו על האופנוע החדש, ועוד. התופעות האלו קורות בעיקר עקב תחושת משבר, רצון לברוח, להרגיש צעיר ולממש חלום בכל מחיר. תחושה של "אם לא עכשו אימתי" פיתוי לחשוב ששינוי דרסטי יסדר את הכל.

ומה עם כל מה שהושג עד לאמצע החיים? החוכמה, הבינה, ניסיון החיים? כשנמצאים במשבר, זה מרגיש כאילו מה שהיה נגמר ואיבד את ערכו. זה מתעתע בתפיסה שלנו את עצמנו ובפרספקטיבה שלנו על מהלך חיינו.

אז לפני שאתם משנים סדרי עדיפויות בחייכם, עושים שינוי דרמטי ואימפולסיבי, או לפני שאתם  מתייאשים ונכנסים לדיכדוך כדאי שתדעו שהתבוננות פנימית בגיל המעבר, היא שלב התפתחותי בריא. פסק זמן נחוץ "לעכל" את כל השינויים שעוברים על הגוף והנפש.

אם אתם מרגישים בילבול וחרדה , חווים קונפליקטים פנימיים ולא יודעים מה לעשות עם רגשותיכם בתקופה זו, טיפול פסיכולוגי יכול להיות לעזר רב, לשמש כמורה דרך בתהליך הלא מוכר, לעזור באיזון חשיבה, אמונות ורגשות. טיפול כזה יכול לעזור לאדם להקשיב לקול הפנימי שלו ,לגבש מחדש סדרי עדיפויות, להתמודד עם דברים לא פתורים שנדחקו לקרן זווית ולקדם תחומים שונים, מבריאות וכושר גופני, לנושאים אישיים כמו ביטחון עצמי ואינטימיות בן זוגית. זה הזמן לשדרג את חיינו, לגלות את עצמנו מחדש עם פרספקטיבה מחודשת שמובילה אותנו ליצירת שינויים אמיתיים.

אנשים שחווים את משבר גיל המעבר באופן קשה יותר יכולים למצוא את עצמם במעגל סגור בו הקשיים הנפשיים מחריפים את הסימפטומים הפיסיים הקיימים ואלו, מגבירים את המשבר הנפשי ומדרדרים את מצב הבריאות של הגוף והנפש למשבר אחד גדול. מניסיוני, בשילוב עם טיפול אנרגטי עם טיפול שיחתי הוא מאד אפקטיבי  ועוזר לשבור את המעגליות הזאת.

איך טיפול אנרגטי יכול לעזור?  

,לאורך גופנו נימצאים ערוצי אנרגיה העוברים דרך רקמות ואיברים. כאשר המטפל מאתר ערוצים חסומים  ומשחרר אותם, הגוף חוזר למצב זרימת אנרגיה מאוזנת ויש לזה אפקט מרגיע על הגוף והנפש המאיץ החלמה פיסית ונפשית. טיפול אנרגטי עוזר לגוף לאזן את עצמו ויכול להקל על תסמינים כמו גלי חום, נדודי שינה, התפרצויות כעס ולהשרות שלווה פנימית ובהירות חשיבתית.

גיל המעבר ומשבר אמצע החיים הם שינויים טבעיים הקורים לכל אחד במחזור החיים ומודעות לשינויים אלו יכולה לעזור לקבל אותם בהבנה ובסבלנות. השינויים הגופניים והנפשיים בתקופה זו, מכינים אותנו לקראת תפקידים חדשים וחוויות חדשות  בחיים.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

חדשות

"כמו בסרטים": הדלת נפתחה – הכביש המהיר ליד קרלסבד התמלא בשטרות…

Published

on

נהגים שנסעו ביום שישי שעבר בכביש מהיר בדרום קליפורניה נדהמו לראות שטרות של כסף מזומן מכסים את הנתיבים בכביש. רבים מהם עצרו את המכוניות ויצאו לאסוף את הכסף.  האירוע היה בסביבות 09:15 בבוקר בעיר קרלסבד, כשרכב משוריין עשה את דרכו מסן דייגו למשרדי התאגיד הפדרלי לביטוח פיקדונות. מסיבה לא ברורה אחת הדלתות ברכב נפתחה, ושקים מלאים בכסף מזומן נפלו מהרכב. שטרות של כסף – בעיקר של 20 דולר ושל דולר אחד – התעופפו מהשקים וכיסו את הנתיבים בפריוויי 5.  נהגים המומים שהבחינו בשטרות עצרו את המכוניות ויצאו לאסוף את הכסף. 

לרשתות החברתיות עלו כמה סרטונים שמתעדים את הנהגים הצוהלים בזמן איסוף השטרות. "זה הדבר הכי משוגע שראיתי", אמרה צעירה באחד הסרטונים. המשטרה עצרה שני אנשים והקטע אותו חסמו הנהגים נפתח לתנועה כעבור שעתיים. המשטרה ציינה שברשותה יש סרטונים רבים מהזירה, קראה לנהגים להחזיר את הכסף – והזהירה שמי שלא יעשה זאת עלול לעמוד לדין. לפחות עשרה נהגים כבר החזירו את הכסף למשטרה. הרשויות לא ציינו מה סכום הכסף שנפל מהרכב המשוריין…

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות