Connect with us

Featured

מרימים ראש: אלפים חגגו את שינוי שם רחוב בניו ג'רזי ל"דרך פלסטין"

סאות' פטרסון מכונה לעתים קרובות "רמאללה הקטנה" בשל ריבוי העסקים בבעלות פלסטינית, כגון "תכשיטי ירושלים", "ממתקי שכם" ו"סוכנות הנסיעות של רמאללה"

Published

on

אלפי אנשים שהניפו דגלי פלסטין התאספו השבוע בעיר פטרסון בארה"ב כדי לחגוג את שינוי השם של קטע ברחוב סואן ל"דרך פלסטין".

מועצת העיר פטרסון הצביעה פה אחד באפריל לשנות את שמו של אזור בן חמישה בלוקים ל-Main Street Palestine Way לכבוד הקהילה הפלסטינית הגדולה של העיר ותרומתה לעסקים ולחיים אזרחיים.

פסטיבל רחוב שוקק, שראה הופעות של דאבקה, זמרים חיים וספקים שמוכרים מותגים פלסטינים מסורתיים, נערך ביום ראשון כדי לחגוג את האירוע. "הפלסטינים תורמים אינספור תרומות לקהילות שלנו בכל יום בארצות הברית של אמריקה", אמר ראש העיר אנדרה סייג, שהוריו הגיעו מלבנון וסוריה. "ההיסטוריה מתרחשת כאן, כשסוף סוף אנחנו חושפים לא את רחוב פלסטין, לא את שדרות פלסטין, אלא את דרך פלסטין, כי הפלסטינים תמיד מוצאים דרך".

הקהל פרץ בצהלות ובזגרוטה, צליל חגיגי של נשים, כשסייג חשף שלט ירוק בוהק של דרך פלסטין שהציג גם דגל ארה"ב ופלסטין "זה מאפשר לנו לזכור תמיד את המאבקים הפלסטינים מעבר לים. זו חגיגה, אבל זה גם מראה שהפלסטינים הם בני אדם, אנחנו אמריקאים, ולעולם לא נשכח מאיפה באנו", אמר  עלא עבדאלעזיז, חבר המועצההפלסטיני הראשון בעיר.

פטרסון היא העיר הגדולה ביותר במחוז פאסיק והעיר השלישית בגודלה בניו ג'רזי. אמנם אין נתון מדויק על מספר הערבים המתגוררים באזור, אך ראניה מוסטפא, מנכ"לית המרכז הקהילתי הפלסטיני אמריקאי, מעריכה שייתכן שמספרם 20,000, רבים מהם ממוצא פלסטיני.

לדברי מוסטפא, ההחלטה לשנות את שם הרחוב נועדה להילחם במחיקת הזהות הפלסטינית. "אנחנו רואים בזה ניצחון סמלי, אנחנו גורמים לאנשים להכיר בכך שקיימת פלסטין, שאלו התרומות שהקהילות הפלסטיניות תרמו, ולהכיר בה בתפקיד רשמי וקבוע", אמרה.

סאות' פטרסון מכונה לעתים קרובות "רמאללה הקטנה"  בשל ריבוי העסקים בבעלות פלסטינית, שרבים מהם מתייחסים לערים פלסטיניות בשמם, כגון "תכשיטי ירושלים", "ממתקי שכם" ו"סוכנות הנסיעות של רמאללה".

"אנשים נוסעים ונוסעים שעות ארוכות כדי להגיע לפטרסון מרחוק כדי לבוא ולחוות את ההרגשה של להיות בבית, לאכול אוכל פלסטיני טרי ולקנות מצרכים", אמר ראאד עודה, בן 50, בעל "מספרת פלסטין" ברחוב הראשי.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מחקר של רימקס: ירידה תלולה במספר הבתים שנמכרו בלוס אנג'לס בשנה האחרונה

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי נדל"ן אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר * עם זאת, בתים בלוס אנג'לס נמכרו בשנה האחרונה ב-3.3% יותר מהמחיר המבוקש

Published

on

שוק הנדל"ן התחרותי בארצות הברית ממשיך להוות מחסום עיקרי עבור אנשים המעוניינים לרכוש בתים. במקומות רבים, בתים יוצאים לשוק ותוך מספר ימים בלבד נמכרים באלפי דולרים מעל המחיר המבוקש. אולי בשום מקום הבעיה הזו נפוצה לכאורה יותר מאשר באזור לוס אנג'לס רבתי. הביקוש לבתים זינק במהלך מגיפת ה-COVID-19, ולפעמים, זה מרגיש כאילו זה נמשך גם לתוך 2022.

אבל מחקר חדש שפרסמה ענקית הנדל"ן RE/MAX מראה שמספר הבתים הכולל שנמכר ירד בצורה דרסטית במהלך השנה האחרונה בהשוואה לשנה הקודמת, והבתים הקיימים נשארים בשוק תקופה ארוכה יותר. המחקר מראה שכמעט 25% פחות בתים נמכרו בלוס אנג'לס ממאי 2021 עד מאי 2022, בהשוואה לאותה מסגרת זמן בשנה הקודמת. הירידה של 24.4% בהשוואה לשנה בבתים הנמכרים היא הירידה הגדולה ביותר מבין כל המטרופולינים במדינה, על פי המחקר.

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי דירות על פי רי/מקס, אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר. הסיבה לירידה במכירות? גידול במלאי וריביות גבוהות יותר על המשכנתאות.

ג'יימס סנדרס הוא מתווך ובעלים של RE/MAX Estate Properties בלוס אנג'לס. לדבריו, הטירוף של הערכת היתר בשוק הדיור היה "לא בר קיימא" ואומר שהוא מצפה שהשוק יתייצב בחודשים הקרובים. "סביבת הריבית העולה החזירה את שוק הדיור בלוס אנג'לס לשוק נדל"ן טיפוסי יותר", אמר סנדרס. "ראינו ירידה בביקוש מ-10% ל-15%. המלאי שלנו גדל ב-36% מהשנה שעברה, אבל עדיין יותר מ-75% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שלנו".

סנדרס אמר שהבתים נשארים בשוק זמן רב יותר, רובם במשך 40 יום או יותר. במהלך שיא "השוק המטורף", בתים נחטפו תוך כ-25 ימים בממוצע. סנדרס גם אומר שבתים רואים קומץ הצעות על בתים במחיר תחרותי, לעומת תריסר ההצעות הנוספות על כל נכס בשנה האחרונה ואילך.

אבל אל תצפו שהמחירים יצנחו מכיוון שפחות בתים נמכרים ונראה שהביקוש התקרר. לפי RE/MAX, בתים בלוס אנג'לס בשנה האחרונה נמכרו ב-3.3% מהמחיר המבוקש. מדובר בעלייה של 3.8 נקודות אחוז משנת 2021, אז נמכרו בתים ב-99.6% מהמחיר המבוקש."אנחנו לא רואים שהמחירים מתקנים את עצמם כמו שהם עשו במהלך המיתון הגדול", אמר סנדרס. "לבעלי בתים יש יותר מדי הון עצמי בנכסים שלהם וכתוצאה מכך, אנחנו לא רואים שוק מכירה גדול במצוקה".

זה נכון בכל היבשת: מחיר המכירה החציוני של בית שנמכר בארה"ב עלה בכ-50,000 דולר ממאי 2021 למאי 2022. אז פחות בתים נמכרים, פחות הצעות מוצעות ובתים נשארים בשוק זמן רב יותר. אבל המחירים עדיין ממשיכים לעלות למרות הגורמים הללו, לפחות לעת עתה. "גם כשהריביות נעות סביב 6%, הן עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, ונדל"ן בלוס אנג'לס היה היסטורית השקעה מצוינת", אמר סנדרס.

הירידה במכירות בתים אינה מוגבלת ללוס אנג'לס.  בסן דייגו, מכירות הבתים ירדו ב-20.4% באותו פרק זמן.

להלן חמשת השווקים המובילים שחוו את הירידה הגדולה ביותר משנה לשנה במכירות בתים ממאי 2021 עד מאי 2022:

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות