Connect with us

חדשות ואקטואליה

מקור לדאגה

Published

on

שנה לטבח בפיטסבורג: 50 מקרי השחתת רכוש על רקע אנטישמי, 12 פעילי "עליונות לבנה" נעצרו בחשד לתכנון או ביצוע תקיפות נגד יהודים

12 פעילים בארגוני עליונות לבנה' בארה"ב נעצרו בחשד כי תכננו לבצע או ביצעו מתקפות נגד יהודים ב-2019, כך על פי דו"ח של הליגה נגד השמצה (ADL) שפורסם במלאת שנה לטבח בבית הכנסת בפיטסבורג. עוד עולה מהדו"ח כי מספר התקריות האנטישמיות שדווחו לליגה במחצית הראשונה של 2019 משתווה לשיא שנקבע בשנה הקודמת, ועומד על 780, מתוכם 50 בהם אירעו מעשי ונדליזם ופגיעה ממשית ברכוש על רקע גזעני ואנטישמי.

ב-27 באוקטובר מלאה שנה לטבח המתפללים בבית הכנסת עץ החיים" בפיטסבורג. כזכור, בבניין נכחו שלוש עדות מתפללים שונות והיורה, רוברט באוורס, אדם בעל רקע עשיר בפעילות הקוראת לעליונות לבנה, חדר לבית הכנסת ועבר האולמות התפילה השונים ברוצחו 11 מתפללים. באירוע נפצעו שישה בני אדם נוספים, ביניהם
ארבעה שוטרים שהוזעקו למקום.

סמוך לאירוע בפיטסבורג, בוצע ירי לעבר מתפלל מבוגר מחוץ לבית הכנסת במיאמי וכן אירוע הירי בבית הכנסת בעיר פאווי בדרום קליפורניה, בו נרצחה לורי גילברט קיי ונפצעו שלושה בני אדם נוספים. היורה באירוע הרצח בפאווי, ג'ון ארנסט, כלול ברשימת העצורים של הליגה.

לרגל האירוע פרסמה הליגה נגד השמצה (ADL) בארה"ב דו"ח המסכם את האירועים האנטישמיים בשנה שעברה מאז הטבח. לדבריהם ניכר כי מפגעים שאבו השראה ממעשים שקדמו להם, כפי שציין ארנסט בהתייחסו למעשיו של באוורס בפיטסבורג.

בשלושה מקרים לפחות – במונרו וושינגטון, ליהייטן פנסילבניה, ולאס וגאס נבדה, המרכז לחקר קיצוניות של הליגה נגד השמצה סיפק מידע מודיעיני קריטי לגורמי אכיפת החוק, שהוביל ישירות לחקירות ולמעצרים.

הליגה אף מסרה כי ישנם 30 אירועים נוספים בהם לא ניתן היה להוכיח שהמפגעים פעלו ממניעים של אנטישמיות או אמונה ב"עליונות לבנה" ולכן הם אינם נכללים בדו"ח. ביניהם הירי מחוץ לבית הכנסת במיאמי, הצתות של בתי כנסת ברחבי ארה"ב, זריקת בקבוקי תבערה ופגיעה בסמלים יהודיים במקומות ציבוריים. גם פגיעה ביהודים על רקע עמדות איסלאמיסטיות קיצוניות לא נכללו במניין הליגה, עם כי גם במקרים אלו נעצרו שני מפגעים.

המודעות הגוברת לאנטישמיות הגואה בארה"ב הוביל גם לאקט ציבורי: שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, תרמה 2.5 מיליון דולר לליגה נגד השמצה לרגל יום הולדת ה-75 של הוריה ובשל תחושותיה ומחשבותיה לאחר שנוגע דבר הירי שהתבצע ביום כיפור כנגד בית כנסת בגרמניה. במקביל, סקר רחב היקף שערך הוועד היהודי-האמריקאי (AJC) מצביע על עוצמת החשש מאנטישמיות בקרב היהודים בארצות הברית. כ-88% מהנשאלים מגדירים את האנטישמיות כבעיה בארה"ב כיום, ו-84% מהנשאלים מעידים שבחמש השנים האחרונות חלה עלייה באנטישמיות בארה"ב. כל יהודי שלישי בארה"ב מעיד שהוא נמנע מללבוש סממנים יהודיים עליו בפומבי, וכל יהודי רביעי מודה שהוא נמנע מהשתתפות באירועים וביקור באתרים כי אינו מרגיש בנוח כיהודי.

למרות השנה הקשה, בה נרצחו 12 יהודים בבתי כנסת ברחבי ארה"ב, לא כל הקהילות הפנימו את עניין האבטחה במוסדות היהודיים: 57 אחוז מהמשיבים ענו כי במוסדות היהודיים אליהם הם משתייכים יש שירותי מאבטחים, כשליש, 32 אחוזים, השיבו שלא. כך גם 38 אחוז מהמשיבים ענו כי אין שוטר המוצב בסמוך לבית הכנסת. 39 אחוזים השיבו כי המוסדות שלהם לימדו את הפעילים כיצד להגיב לתקיפה, אך 45 אחוזים השיבו שלא. ראשי הקהילות הפנימו שיש להתחיל ולאבטח את המוסדות היהודיים, אך ניכר כי לא כולם החלו ליישם זאת.

76% מיהודי ארה"ב מכירים את תנועת ה-BDS, ו-82% מהם מאמינים שלתנועה או לחברים בה יש מניעים אנטישמיים. יהודים-אמריקאיים רבים רואים את האנטי-ציונות כאנטישמיות: 84% מהנשאלים הגדירו את האמירה "לישראל אין זכות קיום" כאנטישמיות, 80% את האמירה "הממשל האמריקאי תומך בישראל רק בגלל הכסף היהודי" כאנטישמית ו-73% את האמירה יהודים-אמריקאיים יותר נאמנים לישראל מאשר לארה"ב" כאנטישמית.

ברמה הפוליטית, בהקשר לטיפול באנטישמיות, רק 24% מהנשאלים העידו כי הנשיא דונלד טראמפ פועל בצורה מתקבלת על הדעת בתחום. 41% רואים במפלגה הרפובליקנית כאחראית להתגברות האנטישמיות, בעוד רק 13% רואים את המפלגה הדמוקרטית כאחראית. 89% מהנשאלים הגדירו את הימין הקיצוני כמביא איתו את האיום האנטישמי; 64% הגדירו בצורה דומה את השמאל הקיצוני; ו-85% הגדירו כך את הקיצוניות על רקע האיסלאם.

במקביל, 51 אחוזים מהיהודים ברחבי ארה"ב מזדהים כדמוקרטים (לעומת 34 אחוזים מכלל האמריקאים). רק 17 אחוזים מחברי הקהילה היהודית מזדהים עם המפלגה הרפובליקנית. יש יותר מפי שניים יהודים ליברלים (42 אחוזים) לעומת יהודים שמרנים (20 אחוזים). הנתונים מעידים כי הקהילה היהודית-האמריקאית נוטה שמאלה באופן מובהק ביחס לכלל האוכלוסייה ביבשת.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

נכשל בתפקידו

Published

on

אחרי שלא הצליח לפתור את בעיית ההומלסים בחוצות לוס אנג'לס, ממשיך ראש העיר אריק גרסטי לאמלל את תושבי העיר בהוראות דרקוניות * הגיע הזמן לשלוח אותו הביתה

מחלקת בריאות הציבור במחוז לוס אנג'לס דיווחה ביום שני האחרון על 12 מקרי מוות הקשורים לנגיף הקורונה. זהו המספר השני הנמוך ביותר של מקרי המוות המדווחים ביום אחד מאז שהפנדמיה החלה לפשוט כאש בשדות קוצי לוס אנג'לס, בחודש במרץ. כמו כן דווח על 1,047 מקרים חדשים ולמעלה מ- 46,000 תושבי המחוז הנגועים בווירוס, כמחצית מכל המקרים שפורסמו בקליפורניה.

מספרים מבהילים? לא ממש. בסך הכל  2,116 בני אדם במחוז לוס אנג'לס מתו מסיבוכים הקשורים ל- COVID-19 (המהווה יותר ממחצית ממקרי המוות הכוללים במדינה). המחוז בדק עד עכשיו כחצי מיליון איש, כאשר בערך 8% מהם נמצאו חיוביים לנגיף. במחלקת האשפוזים, אחד המדדים החשובים ביותר לדעת אם התפשטות הנגיף מאטה, נמשכה העקומה כלפי מטה כאשר 1,440 איש אושפזו בלוס אנג'לס. בשיא ההתפרצות בעיר ב- 29 באפריל אושפזו כמעט 2,000 איש. גורמי הבריאות במחוז יהיו ככל הנראה עסוקים השבוע.: מושל קליפורניה גאווין ניוסאם אישר בתחילת השבוע פתיחה מחדש של קניות קמעונאיות ומתן שירותי דת בבתי כנסת, כנסיות או מסגדים עם פחות 100 איש או עם קיבולת של 25%. כדי שההנחיות הללו ייכנסו לתוקף בלוס אנג'לס, יידרש אישור ממחלקת הבריאות במחוז.

אבל לוס אנג'לס עדיין סגורה ומסוגרת, וממש ללא סיבה טובה. תושבי לוס אנג'לס מגרדים את ראשם ותוהים מדוע אמריקה, כולל אפילו העיר ניו יורק, נפתחת מחדש בעוד לוס אנג'לס נותרה כמעט סגורה לחלוטין. ד"ר ברברה פרר, פקידת בריאות ציבורית שלא נבחרה, האחראית על חירותם של תושבי המחוז, הודיעה שהיא מצפה לפתיחה מחודשת נוספת רק ברביעי ביולי. ראש עיריית ניו יורק ביל די בלסיו (אימבציל לא קטן), אמר כי עירו נפתחת מחדש בתחילת יוני. משהו פה לא הגיוני.

בעוד ש-LA מכונה "מוקד ההתפרצות" של COVID-19 בקליפורניה, מספרם למעשה נמוך מאוד. שיעור התמותה בעיר ניו יורק מ- COVID-19 הוא 1 מ- 532. שיעור התמותה במחוז לוס אנג'לס הוא כמעט פי 10 פחות,  – מתוך 5,000.

קליפורניה הצליחה לעומת מניו יורק, ככל הנראה בגלל המניעה המוקדמת של הטיסות מסין. מזג האוויר כאן חם יותר והצפיפות פחותה בהרבה. בניו יורק אנשים מתגוררים בגורדי שחקים, משתמשים במעליות, הולכים ברחובות צפופים, נוסעים ברכבת התחתית הצפופה, וקונים וסועדים בחנויות ומסעדות צפופות. אנשים בלוס אנג'לס נוטים להתגורר בבתים או בבנייני דירות קטנים, נוהגים במכוניותיהם, ונוהגים לשמצה לא ללכת לשום מקום. יש בה פחות משליש מהצפיפות שבניו יורק.

עם זאת, הוראות השעה בלוס אנג'לס נותרו אולי הדרקוניות ביותר ביבשת. המחוז פתח לאחרונה סוף סוף את חופי הים, המחוז האחרון במדינה שעשה זאת. אבל, לשבת או לשכב על חוף מחוז, אפילו לבדך, אסור. אתה נדרש ללבוש מסיכה כשאתה על החוף (היזהר מקווי שיזוף מביכים), אך הצו מבהיר שמותר לך להסיר אותה לפני שאתה נכנס למים (ככל הנראה חכם). המחוז גם סוף סוף פתח את הפארקים ומסלולי ההליכה שהיו סגורים במשך חודשיים, בעוד העיר ניו יורק מעולם לא סגרה את הפארקים שלה.

ראש העיר אריק גרסטי הודיע בשבוע שעבר כי הוא מרחיב את "הפתיחה המחודשת" לחנויות לטיפוח חיות מחמד ושטיפות רכב. שיער חיות המחמד נראה כעת טוב; בני אדם, לא ממש. כנסיות נותרו עד השבוע חסומות, ואילו חנויות ליקר ומריחואנה נחשבו "חיוניות" ומעולם לא היו סגורות. במקביל, הוא הודיע כי ההגבלות יישארו במקום עד שתמצא "תרופה". מומחים מזהירים כי ככל הנראה זה ייקח יותר משנה. בינתיים, התושבים ממשיכים לסבול תחת שלטונו של גרסטי ונציגת מחלקת הבריאות שלא נבחרה.

בכלי התקשורת הלאומית זיהו סוף סוף את מה שרבים בלוס אנג'לס, (חוץ מרוב הכלבלבים הכנועים בתקשורת המקומית) לוחשים זה מכבר: ראש עיריית לוס אנג'לס, אריק גרסטי, הוא יצור פוליטי מזיק ומדכא, הנאבק מדי יום להשיג כוח ותשומת לב כדי לספק את התשוקות המוזרות שלו ולא לעשות את מה שהוא נשכר לעשות: לשלוט בהגינות, בשקיפות ובכנות. 

בשבוע שעבר, הפרשן הפוליטי טאקר קרלסון עשה זאת בתוכנית הערב הפופלרית שלו ב"פוקס ניוז". "אריק גרסטי הוא מגלומני ונוירוטי", קבע קארלסון וחשף בצורה מבריקה כיצד גרסטי כפה על כללי התנהגות מגוחכים ב-22 המיילים של חופי דרום קליפורניה: בלי שמץ של ראיות מדעיות, מדוע איננו יכולים לשכב על חול יבש, אך זה בסדר שנצעד בחול רטוב? הוא טוען כי החלטותיו מבוססות על הקשבה המדענים ואנשי המקצוע הרפואי, למרות שלד"ר ברברה פרר, מנהלת המחלקה לבריאות הציבור במחוז לוס אנג'לס, אין תואר רפואי, או לכל מסלול לימודים הקרוב אליו.

גרסטי הוא פוליטיקאי צבוע במיוחד. כך, במצעד האליפות של הקינגס בלוס אנג'לס הוא נתפס עם בקבוק בירה ביד, ואמר "יש שני חוקים בפוליטיקה. הם אומרים 'לעולם אל תצטלמו אי פעם עם משקה ביד, ואף פעם אל תישבע על כך', אבל זה יום גדול ומזוין!" הכישלון המחפיר שלו בפיתרון בעיית ההומלסים מזדקר ומתעצם בעת משבר הקורונה, עד שרבים וטובים (כולל אני) אומרים די! השבוע חתמתי על עצומה להדחתו  (recall Garseti) באתר change.com

החשיפה של טאקר קרלסון רלוונטית לא פחות מכיוון שהמגלומניה הנוירוטית של גרסטי פוגעת עכשיו בכל אחד מאיתנו, ומיליונים רבים מעבר לעיר שהוא אמור להוביל, מכיוון שהוא מופיע בטלוויזיה כל יום ויום כדי להסביר למה אנחנו, וגם אלה שמחוץ לעיר, מנועים מלחזור ולחיות את חיינו  על סמך גחמותיו. המדיניות שלו אינה מנומקת, מהורהרת. קארלסון: "זהו ביטויו של אוטוקרט שהחליט שהוא חייב להיראות קשוח בכך שהוא עושה משהו, או שהוא לא ייבחר לנשיא, מה שהייתה תמיד המטרה העיקרית של אריק גרסטי. זה מפחיד אם אתה חושב מה זה אומר. המשמעות היא שהעיר השנייה בגודלה של אמריקה נפלה תחת שליטה מוחלטת של מגלומנית נוירוטית שמפוחדת מחול יבש. הפוביות האישיות של אריק גרסטי הינן חוקיות כיום בלוס אנג'לס. זה גורם לך לחשוב על ימיו האחרונים של ניקולאי צ'אושסקו ברומניה, כשהוא מתלהם על נתיניו מהבמה ומטיל את האובססיות המוזרות שלו על האוכלוסייה חסרת האונים".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות