Connect with us

Featured

מצווה שהתחילה עם גלילי נייר טואלט

Published

on

ההתארגנות של הפסיכולוגית לירון סמרה ועמיתיה בימי הקורונה משקפת את הפנים היפות של הקהילה הישראלית בלוס אנג'לס  * העמוד שלהם בפייסבוק מאגד ומפעיל עשרות מתנדבים התורמים מזמנם וכספם לנזקקים * מרומם נפש – ההרשמה פתוחה

מאת: איילה אור-אל

הסיפור המקסים הזה התחיל במהלך ובגלל מגיפת הקורונה והוא מהווה את ההגדרה המושלמת ל"מעז יצא מתוק". 

לירון גבאי-סמרה, פסיכולוגית ואם לתינוקת בת שנה, הבחינה בתמונה של קשישה שנותרה ללא נייר טואלט לאחר שהמוני אנשים לחוצים חיסלו את כל מאגר גלילי ניירות הטואלט מהחנויות. סמרה חשבה מייד על סבתא יוכבד, שנפטרה זמן קצר לפני כן, בפברואר השנה. "היא היתה ניצולת שואה ותמיד הייתה מגיעה לבית ספרי ומספרת לילדים על השואה. היה לנו מזל וזכות גדולה שיכולנו להיות איתה ממש עד הסוף. היא הלכה לעולמה בדיוק לפני שפרצה המגיפה. סבתא שלי היתה אישה מיוחדת, היא תמיד דיברה איתי על עזרה הדדית. כשראיתי את תמונת האישה הקשישה שלא יכלה לקנות נייר טואלט, הבנתי שזו ההזדמנות שלי לעזור לזולת וגם לעשות משהו לזיכרה".

לירון העלתה פוסט באינסטגרם והציעה את עזרתה. הבקשות התחילו לזרום והן לא הפסיקו. "בהתחלה קיבלתי בקשה מהרב של חב"ד לעזור למבוגר שהיה צריך נייר טואלט ואז ארגונים שונים יצרו איתי קשר. עד מהרה התחלתי לקבל בקשות לעזרה בארוחות חמות, בגדים, בבקשה לחברה מקשישה שאין אף אחד שמבקר אותה".

בשלב הזה לירון ואחותה הקטנה, בר גבאי, פתחו עמוד בפייסבוק שנקרא: People Help People. השמועה על הישראלית תושבת לוס אנג'לס שמציעה את עזרתה, עברה מפה לאוזן. במקביל שמעה לירון על בחור נוסף בקהילה, שי בן צבי, בעל חברת בנייה קבלנית שגם הוא פצח במיזם דומה הנקרא: ״ישראלים עוזרים לישראלים בשעת צרה״. 

״פניתי אליו בפרטי וכתבתי: ‘היי, קוראים לי לירון, אולי אם נאחד כוחות נוכל לעזור הרבה יותר’", היא מספרת, "מאז, אנו משתפים פעולה וכל אחד מאתנו משתמש במשאבים שיש לו על מנת לעזור לכל אלו שפונים אלינו. בקבוצה של שי למשל, פנו אלינו בבקשה לעזרה לילדים הנמצאים באומנה וחוגגים יום הולדת. מייד מישהי תרמה בלונים ומישהו אחר תרם שערות סבתא. יש לנו חולים, מבוגרים עריריים ומשפחות נזקקות להם אנו מספקים ארוחות חמות פעמיים בשבוע, מי שלא יכול לבשל, תורם כספים ואנו משלמים למסעדות ומבשלות פרטיות שמבשלים עבורם".

האם אותם אנשים מבשלים או מספקים ארוחות תמיד לאותן משפחות או קשישים?

"כן, אבל רק בחודשיים האחרונים. בהתחלה, כל יומיים הייתי עושה רשימה ועורכת התאמות ואז מעלה לפייסבוק: 'יש לי מבוגר בעיר כזו וכזאת שצריך ארוחה ביום שישי'. היו לי 40 משפחות, התחלתי לקרוס כי זה היה לוקח לי שעות לעשות את ההתאמות האלו בין המתנדבים והאנשים שהיו זקוקים לעזרה. לפני כחודשיים העלתי פוסט וכתבתי שאם כל שתיים-שלוש משפחות יאמצו מבוגר או משפחה ויעשו רוטציה ביניהם זה יעזור לי מאוד. יש כאלו שבאמת לקחו על עצמם לספק ברוטציה ארוחות ויש כאלו שמעדיפים לאמץ מבוגר או משפחה ולטפל בהם באופן בלעדי. יש לנו אנשים שאימצו חולה מבוגר ומתחילת הקורונה מבשלים לו ומבקרים אותו".

נוצרו בין המתנדבים והקשישים או המשפחות קשרים חמים?

"בהחלט. וזו גם הייתה המטרה, ליצור חברויות, ערבות הדדית. כשאנשים מביאים למבוגרים ומשפחות ארוחות או מוצרים כלשהם שהם צריכים מדי שבוע, הם כבר מתחילים לדבר ונוצרים קשרים ויפה מאוד לראות את זה".

איך את מצליחה לנצח על כל האופרציה הזאת, זה לא גוזל המון זמן?

"כן אבל אני לא עושה את זה לבד. אני גם עובדת וגם אמא לתינוקת בת שנה. יש לנו קהילה מהממת ויש אנשים נפלאים מאחורי הקלעים שעוזרים. איתי ועם שי בקבוצה יש את אור כתר ודנה אשכנזי. אור ממש מההתחלה הייתה מאחורי הקלעים אבל היא המלאך שפותרת לי כל בעיה. אם חסר אוכל למשפחה, בעיה שאני לא מצליחה לפתור, יש אוכל אבל אין משלוח, אור תמיד תמצא פתרון גם אם זה אומר שהיא תדאג לזה באופן אישי למרות שיש לה שלושה ילדים בבית. 

"דנה בישלה קבוע לכמה משפחות מתחילת הקורונה וביקשה לקחת חלק יותר גדול במיזם, אישה מדהימה. גלית פלד, סופרוומן אמיתית, ראשת האירגון מאמאנט לוס אנג׳לס היא המושיעה שלנו. מההתחלה גלית גייסה את הנשים המדהימות של מאמאנט שאימצו אליהם משפחות, מבוגרים וחולים. למען האמת, לא היינו שורדים את חג הפסח ללא עזרתה של גלית. חג הפסח חל ביום רביעי והיינו צריכים לספק אוכל לחג ראשון, חג שני, ערב שישי ושבת. מאמאנט עד היום הם עזרה בלתי נפרדת למיזם שלנו. 

"באמצע אפריל רועי אברג׳יל, מאמן ובעל מכון הכושר Interval by Roy Abergel, פתח תוכנית חינמית לחודש לתזונה ואימונים וכל מי שהחליט לתרום הוא תרם ישירות למיזם שלנו. הכסף הלך למצרכים וארוחות חמות לאנשים. 

מתנדבת נוספת היא חן מרציאנו אלייש עם Little Happy Moments שעושה מתנות בהתאמה אישית, היא שלחה למשפחות עם ילדים כיפות עם שמותיהם בפסח, חוברות צביעה ומתנות ו"ראנרים" לשולחן לחג עם שם המשפחה. היא כבר הודיעה לפני חודש שהיא מעוניינת שוב לתרום מתנות לילדים ומשפחות בראש השנה יש לנו הרבה תורמים ותומכים: מיסטר כושר, ג'נט אושרי ממגה כושר, לירן סנקש ממגה גלאט מארט שמתחילת הקורונה נותנים לנו הנחה משמעותית לקניות ועוזרים לנו בכל מה שצריך. וגם מורן מפאסיפיק כושר גריל, לימור גלעדי מדארנה, מיטל מ- Mama’s Kitchen ופיצת בראמיס שעוזרים עם אוכל ומשלוחים. הרשימה היא באמת ארוכה, יש לנו קהילה נהדרת".

מה קורה אם מישהו מהמתנדבים האחראים למשפחה יוצא לחופשה?

"זה קורה אבל אז אני מקבלת בקשה: 'בסוף השבוע בבקשה תדאגי למבוגר שאנו מטפלים בו' ואז מישהו אחר דואג לאותו קשיש. אנשים לוקחים את ההתנדבות שלהם באחריות וברצינות, זה מאוד מרגש". 

יש אנשים שפונים אליכם רק כי הם בודדים ולא צריכים משהו מעבר לאוזן קשבת?

"בוודאי. לפני חודש התקשרה אלי מישהי בת 81 שסיפרה שהיא לא יכולה לצאת מהבית כי שברה את הרגל וכל מה שהיא רוצה זה רק שיבקרו אותה כי היא מאוד בודדה. מייד ארגנו עבורה חבר׳ה צעירים ומהממים שהלכו לבקר אותה. הביאו לה גם דברים שהיא אוהבת לאכול והם שומרים איתה על קשר רציף. לא לכולם יש משפחה כאן ויש כאלו שיש להם משפחה אבל הם לא יכולים להתראות אתם. יש לנו משפחה שהאבא חולה לב והבת סובלת ממחלה בריאות ושניהם בבידוד ולא יכולים לבקר זה את זה. אין להם אף אחד שידאג להם, אז אנחנו עוזרים לשניהם, אם לא נבקר אותם, לא יהיה מי שיעשה את זה".

בנוסף על העזרה שמוגשת באהבה לכל אחד הפונה אליהם, הקבוצה של לירון עוזרת בעקיפין גם לעסקים בתקופה מאתגרת זו. בנוסף לאוכל הניתרם על ידי המסעדות והמרכולים השונים, אנשים המבקשים לתרום כספים, מופנים למסעדות ומבשלות פרטיות מהן הם יכולים להזמין ארוחות חמות עבור המשפחות. לירון: "כל מה שאנו מנסים ליצור היא ערבות הדדית בין אנשים בקהילה. זהו לא משהו חד פעמי שקורה עכשיו בגלל הקורונה ויסתיים לאחר מכן. אני מרגישה כאילו סבתי שלחה אלי הזמנה במותה לעזור לזולת, כמו אמרה לי: ממשי את כל מה שלימדתי אותך ואני מנסה לעשות את זה".

==

 לפרטים נוספים והצטרפות: People help People בפייסבוק

Featured

ישראלים מעורבים בהונאת ה-EDD ותשלומי האבטלה בקליפורניה; 22 צ׳קים נשלחו לכתובת אחת

Published

on

ישראלים מעורבים בהונאת הרשות הקליפורנית להענקת דמי אבטלה( EDD). תושבת הוואלי גילתה השבוע כי אל תיבת הדואר של הבית שאותו היא משכירה ב"אייר בי אנד בי", ושבעבר התגוררו בו ישראלים, הגיעו 22 מעטפות עם שמות שונים לאותה כתובת. המעטפות הכילו המחאות לדמי אבטלה וביטוח אבטלה בסכומים של אלפי דולרים.

במקביל, משטרת בוורלי הילס עצרה בשבועיים האחרונים 87 חשודים הקשורים לכאורה להונאת EDD וגניבת זהות. הבלשים החרימו 181 כרטיסי EDD מזוייפים בשווי של מעל 3.6 מיליון דולר. הם גם מצאו  466,000 דולר נוספים במזומן ושבעה אקדחים.  לדברי המשטרה, רוב הנעצרים אינם מקליפורניה. “נעליים, ביגוד, ארנקים. כל דבר יוקרתי בעיר הם חייבו על כרטיסי  EDD מזוייפים", סיפר סגן מקס סובין. "שמונים אחוזים מהעצורים הגיעו מחוץ למדינה. הם שכרו מגורים ב-Airbnb וחרשו את העיר במכוניות יוקרה מושכרות. הם משתמשים בשמות של אנשים שנפטרו, של אסירים, של תושבים בבתי אבות. הם מקבלים מידע אישי של מישהו, מכניסים אותו למחשב ואז נישלח כרטיס לכתובת שלהם", הסביר סובין.

השבוע הודיעה סוכנות ה-EDD  הקליפורנית על תקופת איפוס והשהייה בת שבועיים שנועדה לעבד את תשלומי התובעים מהר יותר ולהפחית את פלח ההונאות. במהלך האיפוס, ה- EDD מזמינים תושבים המעוניינים להגיש תביעה חדשה לדמי ביטוח אבטלה באופן מקוון יופנו לאתר זמני בו יוכלו להגיש את המידע האישי שלהם. משם, ה-EDD יזמין תובעים חדשים חזרה למערכת הראשית כשהיא מוכנה.

ממשטרת בוורלי הילס נמסר כי הם עובדים בשיתוף פעולה עם ה- FBI ומשרד העבודה בשל היקף ההונאה. לאלו שנעצרו לא היה נשק והם נעצרו בגין גניבת זהות. עם זאת, מכיוון שמדובר בעבירה לא אלימה ותקנות הקורונה – הם שוחררו למחרת.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות