Connect with us

Featured

מצב האומה

Published

on

יותר מ-110 אלף קורבנות קורונה, מאות הפגנות ברחבי היבשת נגד ברוטליות המשטרה, כלכלה שהוגדרה השבוע רשמית במיתון: כ-80% מהאמריקאים בעלי זכות הצבעה אומרים שהם מרגישים שהמדינה "יוצאת משליטה", בסקר חדש משותף של הוול סטריט ג'ורנל ו-WSJ / NBC News שנערך בתחילת השבוע. מבין הנשאלים, רק 15% חשבו שהדברים בארה"ב נמצאים בשליטה.

כ 75% מהדמוקרטים אמרו בסקר שיכול לקחת שנה לחזור לשלוט ב- COVID-19, בעוד 32% מהרפובליקנים אמרו כי ההתפרצות כבר בשליטה. לפי הסקר, שיעור ה"אפרובל" של הנשיא טראמפ עומד על 45% – ירידה של אחוז אחד מאפריל. סקר שפורסם השבוע בסי.אן.אן מעמיד את שיעור האמריקאים המאשרים את כהונתו של הנשיא על 38% בלבד, בדומה לאחוזים של ג'ימי קרטר בתקופה זו של כהונתו.

כאמור, שלושה רבעים מהדמוקרטים – 74% – אמרו שיכול לקחת שנה או יותר כדי לעצור את התפשטות נגיף הקורונה ולחזור לתחושת נורמליות. כ-32% מהרפובליקנים התומכים בנשיא אמרו כי הם מאמינים שהנגיף כבר מוכל, לפי הסקר.

יותר מ 80% מהדמוקרטים אמרו שהם מודאגים יותר מהריגתו של פלויד מאשר מההפגנות שהתרחשו כתוצאה מכך, לעומת 48% מהרפובליקנים שאמרו שהם מודאגים יותר מההפגנות. הדברים מתפרסמים למרות שהיו חדשות טובות לכלכלה בשבוע שעבר, כאשר שיעור האבטלה ירד ל 13.3% בחודש מאי. חלק מהכלכלנים חששו ששיעור האבטלה יגיע לשיא של 20%. עם זאת, אנליסטים אומרים שהנתון לא מספר את כל הסיפור וכי הכלכלה האמריקאית עדיין מציגה סימני שאלה רבים בהקשר להתאוששות קרובה.

***

לפני שש שנים, בעיר פרגוסון שבמדינת מיזורי, נהרג צעיר שחור, שמו מייקל בראון, מירי אקדחו של השוטר דארן ווילסון. עדים טענו שבראון הרים ידיים בכניעה לפני שנורה. ווילסון טען שלא. האירוע גרר הפגנות, חלקן אלימות, עוצר, תשומת לב ציבורית. באותה שנה – ברק אובמה היה הנשיא – ירי שוטרים בשחורים היה הנושא שנדון באינטנסיביות הרבה ביותר בחדשות באמריקה. הממשל הקצה כסף להצטיידות של שוטרים במצלמות גוף שיתעדו כל תקרית. ווילסון הובא לדין, וזוכה. כל החקירות שנערכו בעניינו העלו שהוא פעל מתוך הגנה עצמית.

מה שמעניין בסיפור הזה הוא מה שקרה בפרגוסון אחר כך. מה שקורה כנראה כמעט בכל מקום שבו המשטרה נאלצת להתגונן מפני שערורייה לאומית. פרגוסון נרגעה, והשוטרים ניתקו מגע. לא רשמית. אבל מעשית. הם באו לחתום על כרטיס עבודה וללכת. ויתרו על מאמץ, ויתרו על פעילות אקטיבית, שיש בה סיכון של הסתבכות, ויתרו על יוזמה ונחישות. הקטינו ראש. התוצאה: עלייה משמעותית במספר ההרוגים. השיטור הזהיר אותת לפושעים שאפשר להתפרע. מי שסבלו מזה היו תושבי פרגוסון. רובם שחורים. 

ברור, ראוי לוודא ששוטרים אינם פועלים בגזענות ובאלימות. ומצד שני יש להבין שכאשר השוטרים מקבלים את הרושם שמוטב להם לא להסתבך, התוצאה הקטלנית פוגעת בעיקר בחלשים, בעניים, בשחורים. הדינמיקה הזאת בשלוש ערים, פרגוסון, שיקגו ובולטימור, עלתה היום בכ־1,000 הרוגים – שנרצחו על ידי פושעים לאחר שהמשטרה צמצמה פעילות.

***

עקומת הפשע ברחבי ארה"ב יורדת בעקביות בשנים האחרונות אבל הציבור לא מזהה זאת באווירה הפראית של מערכת הבחירות המתקרבת. לכל זה יהיו השלכות פוליטיות שקשה לחזות. הנשיא טראמפ מהמר על תדמית של שמירת חוק וסדר. הוא האיץ במושלי המדינות לא להיראות "חלשים", לא לצאת "אידיוטים". לשגר עוצמה לרחובות ולהחזיר את השקט, אם צריך בכוח. אבל הכאוס במדינה מנוכס לטראמפ. הוא הנשיא העומד לבחירה מחדש. הוא שיצטרך להוכיח שהכאוס איננו באשמתו. משום כך הוא מפנה מטח בלתי פוסק של טענות נגד ארגונים ופעילים מהשמאל הקיצוני שהם, לטענתו, המסיתים והפורעים. האם הוא טועה ומטעה? הוא בוודאי מגזים. אם לא היה מגזים, לא היה טראמפ. מצד שני, קשה לנפנף את כל טענותיו כטענות שווא. ברור שעל גל המפגינים, המוחים בצדק על מה שקרה במיניאפוליס, רוכבים מפגינים שעניינם אחר. אנרכיסטים, מתסיסים, פורעים ובוזזים. הם כועסים באופן כללי. גם על המשטרה, אבל עוד יותר מזה על השלטון שאינם אוהבים. טראמפ מנסה לערער את שיווי המשקל שלהם, והם מגיבים כצפוי.

בעל הטור פול קרוגמן הגדיר את מה שקורה בשבועיים האחרונים באמריקה כ"סף תהום". האם גם הוא הגזים? ייתכן. רק לפני שנה, בסקר של האריס, התברר כי כשליש מהאמריקאים (31%) סבורים שמלחמת אזרחים צפויה בחמש השנים הקרובות. עכשיו נותרו ארבע.

Featured

"!Fuck Israel!" – עימותים בהפגנה נגד הסיפוח בחזית בניין הקונסוליה הישראלית בברנטווד

Published

on

עימותים בהפגנה שאירגנו ארגונים פרו-פלסטינים מול בניין הקונסוליה הישראלית בווסטווד, במחאה על הסיפוח הצפוי בשטחי יהודה ושומרון. ההפגנה החלה מוקדם בבוקר יום רביעי, 1 ביולי, כשכ-150 מפגינים פרו-פלסטינים התעמתו עם כ-50 ממצדדי הסיפוח ותומכי ישראל.

מארגני ההפגנה, שנערכה במקביל בכמה ערים אחרות ביבשת, כינו את המחאה כ"יום הזעם". אחד הדוברים אמר שגדל בעיר טול כרם. לדבריו, ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית הפכו את החיים לבלתי נסבלים עבור מרבית הפלסטינים, וכי סיפוח של ישראל את שטח C, שנמצא כיום בשליטה משותפת, רק יחמיר את המצב.

כשהמתחים בין שני המחנות גברו לאחר כשעתיים של שירה בציבור, נפנוף דגלים וכרזות וכמעט עימותים פיזיים, המשטרה היפנתה את שני המחנות לפינות הנגדיות. רוב המפגינים, אך לא כולם, לבשו מסכות. בפינה אחת עמדו כמאה מפגינים שקראו "פרי פרי פלסטיין!" וניגנו בתופי דרבוקה. מהעבר השני נשמעה  שירת התקווה  ו"עם ישראל חי!" במגפון.

ניה לכט, מנהלת החינוך של קלאב Z המלמד תלמידי תיכון על פעילות לתמיכה בישראל, הייתה שם כדי להציג את עמדתה. היא אמרה שלא הסיפוח ולא ההתנחלויות באזור C הן הפרה של החוק הבינלאומי. "אילו ישראל הייתה רוצה לספח את שטח A, לא הייתי תומכת בזה, כי ערבים גרים שם עכשיו," אמרה. "לא מדובר ברגשות או בכעס. זה קשור לדמוגרפיה והבנה היכן שאנשים חיים". לדבריה, הסיפוח לא יקשה על השגת יציבות או שלום לטווח ארוך  במזרח התיכון. "האם יש לנו פרטנר לדיאלוג, זו השאלה צריכה להישאל", אמרה לכתב "הפורוורד".

מנגד, טליה חביבי עמדה עם המפגינים הפרו-פלסטינים ואמרה שהיא מייצגת את התמיכה היהודית בחיים הפלסטינים. "ליהודים יש זכות על אדמתם, אך גם הפלסטינים עושים זאת", אמרה. "סוג הציונות שלי הוא יהודים ופלסטינים העובדים יחד כדי ליצור ארץ שעובדת עבור שניהם."

אזהרות על המחאה הופצו באופן נרחב בקבוצות קהילות ישראליות יהודיות ב- WhatsApp ביום שני ושלישי, שנשלפה מפוסט בפייסבוק של סטיב קוסובר, קבלן המתגורר באנסינו. ההודעה ייעצה לבעלי עסקים יהודיים לבצר את  החנויות שלהם ולהיזהר ממפגינים אלימים. קוסובר, ישראלי-אמריקאי, אמר כי הוא חושב שהמפגינים לא היו שם למען זכויות פלסטיניות, אלא מתנועות אחרות כמו "BLM", "המועצה ליחסים אסלאמיים אמריקאים" וחמאס. "הרבה מהם נמצאים שם מהסיבות הנכונות, אבל רבים הם כמו כבשים אחרי עדר," אמר קוסובר.

רבים מהשלטים שנישאו בהפגנה לא  נעמו לעיניים יהודיות. "Fuck Israel,” קרא אחד מהם. המפגינים גם זעקו בקצב לאורך כל ההפגנה את הפזמון הידוע:

. “From the river to the sea, Palestine will be free” 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות