fbpx
Connect with us

Featured

מערכת עיתון הסטודנטים של הרווארד: "תומכים ב-BDS ובשחרור פלסטין!"

בכתב העת של האוניברסיטה מס' 1 בארה"ב פורסמה תמיכה בלתי מסויגת בתנועת החרם על ישראל. ראש הליגה נגד השמצה תקף: השוואה שהיא שקר מזעזע"

Published

on

ה"הרווארד קרימסון", עיתון הסטודנטים של הרווארד, האוניברסיטה המובילה בעולם לפי דירוג שנגחאי, פרסם השבוע מאמר מערכת שבו הצהיר על תמיכה בתנועת החרם על ישראל (BDS) ו"במאבקם של הפלסטינים". המאמר השווה את הציונות לשלטון האפרטהייד הגזעני בדרום אפריקה. המאמר, שלדברי העיתון משקף את השקפתם של "רוב העורכים במערכת", נפתח בצורך לתמוך בכל "המדוכאים בעולם": "השאיפה לצדק צודק מתפשטת, כמו אש בשדה קוצים, ומניעה אותנו לפעול, לדבר, לכתוב ולתקן את עוולות העבר שלנו".

"בשנה האחרונה הוועדה למען סולדיריות עם פלסטין בהרווארד עשתה בדיוק את זה", נכתב במאמר שציין פעולות הסברה שונות שננקטו למען הפלסטינים בקמפוס בשנה האחרונה. "בראש ובראשונה אנו מבקשים להושיט את תמיכתנו הכנה לאלה שהיו ועדיין נתונים לאלימות בפלסטין הכבושה, כמו גם לכל האזרחים שנפגעו מהמלחמה באזור. אנחנו לא בטוחים איך המילים האלה יגיעו אליכם, או אם הן יעשו זאת בכלל. אבל עמדתנו אינה נטועה בנוחות, אלא בעקרונות יסוד שעלינו לעמוד עליהם – גם אם זה קשה".

במאמר צוין שהוא פורסם על דעת רוב העורכים בעיתון, שטענו כי הפלסטינים עוברים החרמות רכוש ואדמות, שלילת אזרחות, הגבלות תנועה וכן "הרג בלתי חוקי" מדי יום ביומו. "אנו חשים צורך לטעון כי התמיכה בשחרור הפלסטינים אינה אנטישמית", נכתב. "אנו מתנגדים באופן חד משמעי ומגנים את האנטישמיות בכל הצורות, כולל הפעמים שבהן היא מופיעה בשוליים של תנועות ראויות אחרת. לעם היהודי – כמו לכל עם, כולל פלסטינים – לא מגיע כלום מלבד חיים, שלום וביטחון".

בכתבה השוו העורכים את הציונות לשלטון האפרטהייד – ואת ה-BDS במאבק לסיום הגזענות בדרום אפריקה: "לטקטיקות שמגלמות BDS יש רקורד היסטורי; הן עזרו לזכות בשחרור הדרום אפריקאים השחורים מהאפרטהייד, ויש להן פוטנציאל לעשות את אותו הדבר גם עבור הפלסטינים כיום".

עוד נכתב במאמר: "המדיניות הנוכחית של ישראל דוחפת את הפלסטינים לכך שלנצח לא תהיה להם מדינה, תוך שילוב של חקיקה אתנו-לאומית ומתקפה מתמשכת על ריבונות הגדה המערבית באמצעות התנחלויות בלתי חוקיות שמקשות על הסיכוי לפתרון שתי המדינות; היא זוכה לתגובה בין-לאומית אסרטיבית ובלתי נרתעת". את הטקסט הם סיכמו בתיאור של "רדיפה" כלפי מי שמותח ביקורת על ישראל: "אפילו בקמפוס זה, רבים מעמיתינו האמיצים הדוגלים בשחרור הפלסטינים יכולים להימצא ברשימות המעקב, תוך שהם מקשרים אותם בשתיקה ובבושה לטרור. לפלסטינים, לדעת מועצת העורכים שלנו, מגיע כבוד וחופש. אנו תומכים בתנועת החרם והסנקציה כאמצעי להשגת מטרה זו".

ג'ונתן גרינבלט, מנכ"ל הליגה נגד השמצה, פרסם גינוי חריף וכתב כי המאמר הוא "מעבר למדאיג": "בניגוד לטענות, תמיכה ב-BDS אינה עוזרת לפלסטינים – אלא רק משמשת לדה-לגיטימציה לקיומה של ישראל, לבידוד והפחדה של הקהילה היהודית, במיוחד בקמפוס. יתרה מכך, השוואת הציונות ל"עליונות הלבנה" היא מזעזעת, שגויה ואבסורדית. התצוגה האנטי-ישראלית המוזכרת במאמר אינה מלמדת על הבנה בעבר או בהווה של האזור. זה פשוט מפיץ מידע מוטעה".

Featured

אחרי  סערות המאה: שיא היסטורי של שלגים בהרי קליפורניה; אתרי הסקי במאמוט' ישארו פתוחים עד חודש יולי

Published

on

מומחים לחקר האקלים ידברו על שנת השלג של קליפורניה 2022-2023 במשך עשרות שנים.

כשנותרו פחות משבועיים ל"עונה הרטובה" המסורתית, נתונים שנאספו על ידי מחלקת משאבי המים של קליפורניה ביום שלישי הראו חבילת שלג ברחבי המדינה בשיעור מדהים של 225% מהממוצע לתאריך זה (21 במרץ), ו-219% מהממוצע של שנה שלמה. .

סיירה הדרומית, שבה השלג העמוק ביותר, הגיעה ל-277% מהממוצע. חבילת השלג בסיירה המרכזית היא 227% ואזור צפון סיירה/טריניטי הוא 182% מהממוצע, לפי DWR.

אזור סיירה הדרומית צועד הרבה מעל שנת השיא הקודמת של 1982-1983 והסיירה המרכזית לא רחוקה מאחור.

"יש יותר מקביל למי שלג בדרום הסיירה מאשר בכל נקודה מאז שנות החמישים לפחות… וסביר להניח שיותר זמן מזה", אמר דניאל סוויין, מדען אקלים מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס.

ה-1 באפריל הוא בדרך כלל סוף שנת השלג כשהטמפרטורות מתחילות להתחמם ורווי השלג יורד, אם כי בעונת 1982-83, השלג המשיך להיערם בהרי קליפורניה גם באביב.

סוויין אומר שסערות הנהר האטמוספרי הקר שפוגעות בגולדן סטייט השבוע, ה-12 מאז דצמבר, רק יוסיף לסיכומים ההיסטוריים.

"הסערות השבוע לא הולכות להמיס את חבילת השלג. הם הולכים להוסיף לזה עוד יותר, "אמר סווין. "אנחנו הולכים לראות עוד דברים לבנים על גבי עשרות הרגליים שכבר נפלו במקומות מסוימים."

בעוד שמנהלי המים אינם ששים להכריז על סיום הבצורת באופן רשמי, החורף הרטוב והמושלג הוביל להקלה בהגבלות המים.

בשבוע שעבר, מחוז המים המטרופוליטן של דרום קליפורניה הסיר את הגבלות המים החירום שהשפיעו על כמעט שבעה מיליון בני אדם.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות