fbpx
Connect with us

Featured

מערכת עיתון הסטודנטים של הרווארד: "תומכים ב-BDS ובשחרור פלסטין!"

בכתב העת של האוניברסיטה מס' 1 בארה"ב פורסמה תמיכה בלתי מסויגת בתנועת החרם על ישראל. ראש הליגה נגד השמצה תקף: השוואה שהיא שקר מזעזע"

Published

on

ה"הרווארד קרימסון", עיתון הסטודנטים של הרווארד, האוניברסיטה המובילה בעולם לפי דירוג שנגחאי, פרסם השבוע מאמר מערכת שבו הצהיר על תמיכה בתנועת החרם על ישראל (BDS) ו"במאבקם של הפלסטינים". המאמר השווה את הציונות לשלטון האפרטהייד הגזעני בדרום אפריקה. המאמר, שלדברי העיתון משקף את השקפתם של "רוב העורכים במערכת", נפתח בצורך לתמוך בכל "המדוכאים בעולם": "השאיפה לצדק צודק מתפשטת, כמו אש בשדה קוצים, ומניעה אותנו לפעול, לדבר, לכתוב ולתקן את עוולות העבר שלנו".

"בשנה האחרונה הוועדה למען סולדיריות עם פלסטין בהרווארד עשתה בדיוק את זה", נכתב במאמר שציין פעולות הסברה שונות שננקטו למען הפלסטינים בקמפוס בשנה האחרונה. "בראש ובראשונה אנו מבקשים להושיט את תמיכתנו הכנה לאלה שהיו ועדיין נתונים לאלימות בפלסטין הכבושה, כמו גם לכל האזרחים שנפגעו מהמלחמה באזור. אנחנו לא בטוחים איך המילים האלה יגיעו אליכם, או אם הן יעשו זאת בכלל. אבל עמדתנו אינה נטועה בנוחות, אלא בעקרונות יסוד שעלינו לעמוד עליהם – גם אם זה קשה".

במאמר צוין שהוא פורסם על דעת רוב העורכים בעיתון, שטענו כי הפלסטינים עוברים החרמות רכוש ואדמות, שלילת אזרחות, הגבלות תנועה וכן "הרג בלתי חוקי" מדי יום ביומו. "אנו חשים צורך לטעון כי התמיכה בשחרור הפלסטינים אינה אנטישמית", נכתב. "אנו מתנגדים באופן חד משמעי ומגנים את האנטישמיות בכל הצורות, כולל הפעמים שבהן היא מופיעה בשוליים של תנועות ראויות אחרת. לעם היהודי – כמו לכל עם, כולל פלסטינים – לא מגיע כלום מלבד חיים, שלום וביטחון".

בכתבה השוו העורכים את הציונות לשלטון האפרטהייד – ואת ה-BDS במאבק לסיום הגזענות בדרום אפריקה: "לטקטיקות שמגלמות BDS יש רקורד היסטורי; הן עזרו לזכות בשחרור הדרום אפריקאים השחורים מהאפרטהייד, ויש להן פוטנציאל לעשות את אותו הדבר גם עבור הפלסטינים כיום".

עוד נכתב במאמר: "המדיניות הנוכחית של ישראל דוחפת את הפלסטינים לכך שלנצח לא תהיה להם מדינה, תוך שילוב של חקיקה אתנו-לאומית ומתקפה מתמשכת על ריבונות הגדה המערבית באמצעות התנחלויות בלתי חוקיות שמקשות על הסיכוי לפתרון שתי המדינות; היא זוכה לתגובה בין-לאומית אסרטיבית ובלתי נרתעת". את הטקסט הם סיכמו בתיאור של "רדיפה" כלפי מי שמותח ביקורת על ישראל: "אפילו בקמפוס זה, רבים מעמיתינו האמיצים הדוגלים בשחרור הפלסטינים יכולים להימצא ברשימות המעקב, תוך שהם מקשרים אותם בשתיקה ובבושה לטרור. לפלסטינים, לדעת מועצת העורכים שלנו, מגיע כבוד וחופש. אנו תומכים בתנועת החרם והסנקציה כאמצעי להשגת מטרה זו".

ג'ונתן גרינבלט, מנכ"ל הליגה נגד השמצה, פרסם גינוי חריף וכתב כי המאמר הוא "מעבר למדאיג": "בניגוד לטענות, תמיכה ב-BDS אינה עוזרת לפלסטינים – אלא רק משמשת לדה-לגיטימציה לקיומה של ישראל, לבידוד והפחדה של הקהילה היהודית, במיוחד בקמפוס. יתרה מכך, השוואת הציונות ל"עליונות הלבנה" היא מזעזעת, שגויה ואבסורדית. התצוגה האנטי-ישראלית המוזכרת במאמר אינה מלמדת על הבנה בעבר או בהווה של האזור. זה פשוט מפיץ מידע מוטעה".

Featured

בלאק פריידי וסייבר מאנדיי באווירת מיתון: תנועה ערה במולים, אמזון כבר לא בצמרת חיפושי המבצעים

Published

on

עֿונת קניות החגים בארה"ב נפתחה בסוף השבוע האחרון עם תחזיות מתונות לעלייה במכירות, בצל האינפלציה המאמירה וסכנת המיתון. במקביל, סקרים מנבאים עונה טובה לקניונים בזכות דעיכת מגפת הקורונה, שהרחיקה לקוחות בשנתיים החולפות. קניות בחנויות פיזיות נחשבות השנה לדרך הטובה ביותר לנצל מבצעים, לאחר שקמעונאים חתכו מחירים כדי לפנות מלאים עודפים. בה בעת, ברוח הזמנים, צרכנים דיווחו כי בכוונתם לערוך קניות מחושבות היטב ולא לרכוש פריטים בגחמה. "חיכינו להנחות", סיפר לסוכנות רויטרס לקוח בחנות של בסט ביי בלוס אנג'לס, שחסך 500 דולר על מסך 85 אינטש של סמסונג. 

הקמעונאים נלחמים על ארנקי הצרכנים בעונת קניות הצפויה להיות איטית יותר לעומת שנים עברו. לפי נתוני פדרציית הסחר האמריקאית, ההוצאות על קניות החגים בנובמבר ובדצמבר צפויות לעלות בין 6% ל־8% לעומת השנה שעברה — כאשר בשיקלול האינפלציה מדובר למעשה בירידה לעומת 2021. הקניות המקוונות בחודשיים הללו צפויות לצמוח ב־2.5% בלבד ל־209.7 מיליארד דולר, בהשוואה לעלייה חדה של 8.6% בשנה שעברה. 

ואכן, ביריית הפתיחה לעונת הקניות, החסכנות נתנה את הטון. נכון ליום שישי בבוקר, קמעונאית הענק וולמארט, המועדפת על צרכנים המחפשים מחירים נוחים, ניצבה בצמרת החיפושים אחר מבצעי בלאק פריידיי. החיפושים אחרי הנחות בוולמארט זינקו ב־386% לעומת 2021 ועקפו את היריבה אמזון, אשר בשנה שעברה הגיעה לצמרת סקר Captifiy  של הקמעונאים עם מספר החיפושים הגדול ביותר. השנה, ענקית הטכנולוגיה הגיעה רק למקום הרביעי, אחרי רשתות טרגט וקוה'לס, בהתאמה.

לפי נתוני פדרציית הקמעונאים האמריקאית, כ־166 מיליון אמריקאים, 8 מיליון יותר לעומת 2021, תיכננו לערוך קניות לחגים בסוף השבוע של חג ההודיה שננעל ביום שני עם מבצעי סייבר מאנדיי.  לפי סקר של ICSC, ארגון המייצג מרכזי קניות ושאר פלטפורמות פיזיות, בכוונת הצרכנים להוציא 10% יותר בעונת החגים הנוכחית לעומת 2021, כאשר 89% צפויים לערוך את הקניות בין חג ההודיה לסייבר מאנדיי.

סקר אחר מצא כי כ־75% מהצרכנים מתכננים להגיע למרכז קניות כלשהו בחמשת ימי הקניות שהחלו ביום חמישי שעבר, מתוכם, 59% יערכו קניות. בילויים מתוכננים אחרים כוללים ביקור במסעדה (48%) ובקולנוע (29%) או השתתפות באירועי חג מיוחדים (21%).

לפי סקר בלאק פריידיי וסייבר מאנדיי של דלויט, במכירות סוף השבוע יוציאו צרכנים 12% יותר לעומת 2021. דלויט גם מצאו כי הדורות הצעירים צפויים לייצג את עיקר הרכישות, עם 86% מבני דור ה־Z שדיווחו על תוכניות לנצל את המבצעים, ו־89% מהמילניאלס.

המכירות המקוונות בבלאק פריידיי צפויות להגיע לסכום של 9־9.2 מיליארד דולר — כך לפי דו"ח של אדובי אנליטיקס — עלייה צנועה של כ־1% לעומת השנה שעברה, בזכות התחזקות הקניונים. לפי סקרי אדובי, צרכנים רכשו מוצרי אפל, כמו שעונים ואיירפודס, רמקולים חכמים וטלוויזות, מכונות אספרסו וקונסולות גיימינג. הצעצועים הפופולריים כללו בובות Funko, האצ'ימלס ובובות סקווישמלו.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות