Connect with us

לוס אנג'לס

מסתכלים קדימה: שון ודורית אבן חיים נלחמים בהתבוללות

Published

on

יו"ר ה-IAC שון אבן חיים ואשתו דורית, מורה לשעבר בבי"ס קדימה, מבקשים להוציא ילדים ישראלים-אמריקאים בלוס אנג'לס מבתי"ס ציבוריים ולהעניק להם חינוך יהודי ברמה גבוהה * לשם כך הם פתחו את הכיס והארנק ומעניקים סבסוד חסר תקדים לשנת הלימודים הבאה * שווה כל סנט

משפחת אבן חיים. תרומה של 1.2 מיליון דולר

משפחת אבן חיים. תרומה של 1.2 מיליון דולר

שון (שרון) אבן חיים הגיע לפעילות קהילתית – כיום יו"ר IAC (Israeli American Council) – דרך הפרובלמטיות של חינוך ילדיו באמריקה. אבן חיים נוהג לספר כיצד נזעק, כמו כולם, כשילדיו הגיעו לגיל בית הספר והוא קלט כמה הולך לעלות לו שילובם בבית ספר יהודי-פרטי ולמלט אותם מהגורל החינוכי-אקדמי העגום הצפוי להם במערכת החנוך הציבורית של לוס אנג'לס (אל-איי יוניפייד).

השנה החליטו שון ואשתו דורית לעשות מעשה; הם שהיקצו תרומה בסך  1.2 מיליון דולר שתעזור להורים ישראלים-אמריקאים בלוס אנג'לס לממן חינוך יהודי-ישראלי באותו בית ספר שבו גדלו ילדיהם שלהם – ביה"ס "קדימה" בשמערב סן פרננדו ואלי.

אבן חיים: "זו עובדה ברורה לכולם ויש מחקרים על כך, שסיכויי ההתבוללות של ילדים יהודים וישראלים-אמריקאים, שמתחנכים בבתי ספר ציבוריים, הם עצומים. וזה נוגד את כל הערכים שלי".

אין זו הפעם הראשונה שדורית (לשעבר מורה ב"קדימה") ושון, בעל חברות בנייה, עוזרים לבית הספר שבו למדו ילדיהם. "כל השנים השקענו מכספנו, שיכנעו אחרים להשקיע מכספם, ועשינו כל מה שאפשר כדי שהורים יוכלו לעמוד בעלויות החינוך בבית הספר היהודי-ישראלי הייחודי הזה", מספר אבן חיים.

"במקביל, תמכנו במסגרות חינוך ישראליות-יהודיות מחוץ לחינוך הפורמלי, בתי ספר של אחר הצהרים, שהיקנו לילדי הדור השני את השפה העברית, קצת יהדות, ערכים ישראליים, שכולנו רוצים שילדינו ימשיכו לחיות לאורם".

הקרן החדשה של משפחת אבן חיים, שתפרוש את פעילותה על פני כמה שנים, תעזור במענקים למשפחות עם ילדים בגילאי הגן, ביה"ס היסודי וחטיבת הביניים, שהכנסתם השנתית ברוטו אינה עולה על 150,000 דולר (עבור ילד אחד) ,ו-200,000 דולר (למשפחות עם יותר מילד אחד).

הקרן תבטיח שמקבלי הזכאות לא ישלמו מכיסם יותר מ-10,000 דולר בשנת הלימודים הראשונה, ושכר הלימוד יעלה ב-5% בלבד מדי שנה.

מנהל בי"ס קדימה, ביל כהן, מאמין שהמענקים החדשים יפתחו לפני ילדים רבים נוספים שהוריהם לא יכלו עד כה לשאת בעלות החינוך היהודי-ישראלי הפרטי את בית ספרו, שקיים כבר 43 שנים, זוכה למוניטין רב באיזור לוס אנג'לס ולומדים בו 265 תלמידים.

"זכינו למתנה מדהימה בזכות החזון יוצא הדופן של משפחת אבן חיים", אמר כהן, וציין כי קיימות תכנית סיוע נוספות, 'רגילות', שביה"ס "קדימה" מציע – והן לא תפגענה.

לפרטים נוספים על רישום לבית הספר "קדימה" בשנת הלימודים הקרובה צלצלו: 818-346-0849 או בדוא"ל:

admissions@kadimadayschool.org

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

לוס אנג'לס

התמודדות כפולה: מה עושים כשהילד חולה בסרטן בעידן הקורונה?

Published

on

עמותת "גדולים מהחיים" הפכה לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה בעקבות משבר הקורונה

אוריאן אלמקייס, בת 17. "כשהקורונה הגיעה הכל נעצר"

כשהמשפחה מגלה שאחד הילדים חולה בסרטן, כל עולמם מתהפך. החיים כפי שהכירו אותם עד אז נעצרים והם מוצאים את עצמם במציאות חדשה. כשהקורונה נכנסת לתמונה, המצב המורכב ממילא הופך למשבר שקשה להתאושש ממנו.

הקורונה תפסה את  אוריאן אלמקייס, בת ה- 17, כחודשיים אחרי קבלת האבחנה כי היא חולה בהודג'קין לימפומה. ממגמת תיאטרון בכיתה י"א, היא עברה למחלקה האונקולוגית, לאישפוזים ולטיפולים כימותרפיים. "ניסיתי להמשיך את החיים כאילו כרגיל, למרות שידעתי שאשלם מחיר, ואז הגיעה הקורונה" היא מספרת. "הדבר שהיה לי הכי קשה כשחליתי, היה לוותר על יציאות ועל בילויים עם החברים, לפספס חזרות בתיאטרון ולהתגעגע לראות את החבר'ה. היה לי קשה להרגיש שנשארתי מאחור ולא הסכמתי לעצור את החיים. המשכתי את החיים כאילו כרגיל. הלכתי לבית הספר, לחזרות בתיאטרון ולהעלות הצגה, יצאתי ולא ויתרתי על כלום למרות שידעתי שיש לזה מחיר – לבלות אחר כל שבוע בבית החולים עם חום ואנטיביוטיקות. 

"כשהקורונה הגיעה והכל נעצר, לא נעים לומר אבל הרגשתי טוב. פתאום כולם היו כמוני. כולם היו בבידוד, תקועים בבית, מדברים בזום ואני לא מפסידה כלום. אבל זו היתה שמחה נקודתית כי המצב בחוץ לא טוב. הקורונה הביאה איתה בעיות חדשות ועכשיו כשכולם חזרו לשגרה וחזרו לבלות ולהיפגש, עבורי מסוכן מדי לצאת ואני לא יכולה יותר "לכופף" את החוקים. הקורונה משאירה אותי עכשיו בבית וזו התמודדות קשה הרבה יותר. גם המשפחה שלי מוגבלת יותר וצריכה לשמור על עצמה כדי לא לסכן אותי, וזה לא פשוט לאף אחד.

"אני שומעת מסביב על הרבה משפחות במחלקה שנקלעו למצוקה כלכלית אחרי שההורים פוטרו, שצריכות בדיקות וטיפולים יקרים ואין איך לממן. אף אחד לא יודע מה יהיה ומתי זה יגמר וזה מצב מאד מפחיד. לשמחתי, יש לי את גדולים מהחיים ואת תכנית גמאני, שבה כולם בני נוער שנמצאים בדיוק באותו מצב כמוני, מבינים בדיוק מה עובר עלי ואני לא נשארת בבידוד הזה לבד כי יש המון פעילויות בזום והמון ביחד. 

"מרגיע אותי שיש עמותה כמו גדולים מהחיים שנמצאים שם כדי לעזור לי ולמשפחה שלי בכל מה שאנחנו צריכים, שתמיד יש לנו למי לפנות ותמיד יש עזרה כשצריכים אותה.  אני ממש מקווה שהתקופה הקשה הזו תעבור מהר, כי גם סרטן וגם קורונה זה שילוב ממש לא מוצלח…"

עוזרים למשפחות עם פתרונות נקודתיים למצוקות 

מצב חירום של ממש

ההתמודדות של אוריאן היא רק טיפה בים הקשיים בהן נתקלות משפחות של ילדים חולי סרטן בחודשים האחרונים. המשפחות נמצאות בנקודת משבר ובמצב פגיע ממילא, גם כשהן נדרשות להתמודדויות "הרגילות" של משפחה לילד חולה סרטן:  החשש הבריאותי, קשיים כלכליים ועוד אין ספור אתגרים שונים, אבל מאז התפרצות מגיפת הקורונה, מדובר במצב חירום של ממש. 

המגיפה העולמית תפסה את כולנו בהפתעה ועמותת "גדולים מהחיים" מצאה את עצמה משתנה והופכת לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה. הסגר שהוטל על המשק, הפיטורים הנרחבים וההוצאה לחל"ת פגעו אנושות במשפחות העמותה. הביקוש לסיוע כלכלי ולסיוע נפשי עלו בצורה משמעותית והעמותה החלה לפעול במספר מישורים כדי לתת מענה למשפחות אשר סומכות עליה.

אלינוער לויטן, סמנ"כלית העמותה מספרת: "הרחבנו את המענה הרפואי עם מימון תרופות, טיפולים ובדיקות גנטיות המאפשרות התאמת טיפול אישי לכל ילד, כדי שלא יקרה מצב שילד לא יקבל טיפול מיטבי בגלל היעדר מימון. בנוסף, הגדלנו את הסיוע למחלקות האונקולוגיות לילדים. מאות משפחות מקבלות סיוע חירום כלכלי בעקבות אובדן ההכנסות. יזמנו מבצעי חלוקת סלי מזון ואנו מספקים מענה פרטני וסיוע כלכלי נקודתי לכל משפחה הזקוקה לכך.

"בגלל הסיכון המוגבר לילדים החולים, גם בני המשפחה הבריאים נאלצו להחיל על עצמם סגר מוקפד. אנו עוזרים למשפחות עם שליחויות, פתרונות נקודתיים למצוקות שהתעוררו בגלל המצב, מסיעים לטיפולים משפחות שאין להן רכב, מחלקים מחשבים וטאבלטים לתלמידים כדי שלא יתנתקו מהחברים ומשגרת הלימודים ועוד ועוד.

"במקביל, אנחנו לא מוותרים גם על הנפש! פעילויות העמותה השונות עברו למרחב הדיגיטלי. מחנה אביב התקיים בזום בהשתתפות 200 חניכים ועשרות מדריכים. גננות גן החלומות העבירו תכנים והפעלות לילדים באופן שוטף. קיימנו אירוח של עשרות מומחים בתחומים שונים למענה להנגשת מידע חיוני בתקופת הקורונה: מידע רפואי מאונקולוגים, כלכלת המשפחה, חינוך ילדים והדרכת הורים, תזונה, מיצוי זכויות סוציאליות, התמודדות עם חרדות ועוד. למרות הסגר והבידוד, המשפחות שלנו לא לבד והעמותה עדיין מלווה אותן בכל מעגלי התמיכה". 

"גדולים מהחיים" ממשיכה למצוא דרכים לסייע למשפחות בזמן שמקורות תמיכה אחרים נסגרים או מפנים משאבים למקומות אחרים, ונלחמת למען ילדי העמותה ומשפחותיהם.  אם פעם חשבנו שתוך כמה שבועות הכל יהיה מאחורינו, היום אנחנו יודעים שהעולם השתנה והדבר היחיד שניתן לעשות זה לנסות ולהפוך את העולם החדש הזה לטוב יותר.

ילדי "גדולים מהחיים" הם חזקים גם מהקורונה, והעמותה תעשה הכל כדי לעזור להם לנצח בכל החזיתות.

לפרטים נוספים ותרומות: Larger than Life – L.A. Family

טל': 818-887-7640,  www.largerthanlifela.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות