Connect with us

לוס אנג'לס

מסתכלים למציאות בעיניים

Published

on

מדי שנה בתקופת החגים, גלי כהן משרמן אוקס מאכילה 500 הומלסים בדאון טאון  מתוך אמונה שרק עם נתינה ואהבת חינם יש טעם לחיים בעולם הזה

גלי כהן, לשעבר מדימונה, היא חברה מאוד מיוחדת שלי. בשלושת העשורים האחרונים היא מתגוררת בשרמן אוקס, אמא לשתי בנות ונשואה באהבה לאלדר. היא אוהבת יוגה, מדיטציות, שלוות נפש ובעיקר אוהבת בריות. בחצר שלה מסתובבות תרנגולות לצד חתולים וכלב (שאימצה מהשאלטר) ומתעופפת לה יונה מבויתת שגלי אימצה לאחר שזו נפלה כגוזל פצוע מצמרת עץ בפארק בלבואה (הייתי שם כשזו נפלה מהעץ וגלי החליטה לקחת הביתה ולהציל אותה). סיבוב קצר בחצר שלה מסביר כמה אהבה יש לגלי בלב.

בכל שנה בארבע השנים האחרונות, בתקופת החגים האמריקאים, גלי מגייסת חברות (וחברים)לפרוייקט מיוחד בו היא מאכילה כ-500 הומלסים. ללא עמותה, ובלי הרבה רעש, מינימום שימוש ברשתות החברתיות ובלי כל פרסום אבל עם אהבה גדולה בלב, ואמונה שרק עם נתינה ואהבת חינם יש טעם לחיים בעולם הזה.

זה התחיל כפרוייקט בבית הספר ״לשון אקדמי״ בוואלי שם למדה בתה. אוריה, אז החלה גלי בפרוייקט בשיתוף עם הורים נוספים מבית הספר, כשהיא מנצחת עליו.

והפרוייקט גדל אל מחוץ לבית הספר ומשתתפים בו כ 30 איש.

לשאלתי איך הכל התחיל היא מספרת שבהתחלה היתה נוסעת ברחובות ואן נייס עם הבנות ואוריה ומחלקת שקיות אוכל להומלסים, ואז לאט לאט זה גדל. ״אנחנו פשוט התחלנו וגייסנו עוד חברות בעיקר מהקהילה הישראלית, וחברים מבית הספר 'לשון אקדמי' שם שמנו ארגזים וביקשנו שמי שיכול ורוצה לתרום קופסאות שימורים, עוגיות ואפילו סבונים ודיאודורנט שישים בארגז. גילינו שכל מי שאנחנו מדברים איתו מתגייס באהבה, אנחנו זוכים להיענות עצומה של חברים בקהילה שרוצים לתת ולעזור ובזכות זה הצלחנו השנה להכין 500 ארוחות חמות ומאפים ביתיים, לגייס פריטים חיוניים להקל את חייהם של ההומלסים בשכונות לוס אנג׳לס ולתת יחס אנושי עם חיוך אכפתי ואמפתי; לזכור שכולנו בני אנוש.

גלי: ״בכל שנה לפני חג ההודיה חברים מכל קצוות הוואלי ילדים ומבוגרים מתגבשים לכוח עצום של נתינה ועזרה לקהילה חסרת הבית. מבשלים, אופים, קונים, אורזים ועושים מה שצריך על מנת שהפרוייקט ייצא לפועל בכל שנה מחדש. כולנו שמנו לב לכך שאוכלוסיית ההומליסים גדלה מאוד בשנים האחרונות. חלק מתעלמים וחלק אומרים 'אוי ווי' אבל ממשיכים הלאה, אני החלטתי לעשות מעשה כי בימינו אלפי אנשים גרים ברחובות לוס אנג'לס, חיים ברעב ומחסור בפריטים חיוניים. ורבים מהם אנשים קשישים. נתקלנו בהומלס ישראלי שחי 8 שנים ברחוב. כאב לב״, היא אומרת.

גלי היא בנאדם של נתינה אינסופית אלטרואיסטית מבסיס טבורה. היא גדלה בבית של 10 ילדים. ״אתם יכולים לדמיין את האנרגיה של ילדותי התוססת״, היא אומרת בחיוך. ״אמי בילתה את רוב יומה בבישול, בניקיונות ובטיפול במשפחתה הגדולה. בכל יום שישי, למרות שהיינו משפחה גדולה ושידיה היו מלאות עבודה, היא הייתה מכינה 4 סלים של תבשילים ביתיים, דגים מרוקאים, ‏קוסקוס ירקות, בשר וחלות אפויות. אחיותי ואני הינו לוקחות את הסלים האלה, מבקרות את שכנינו הקשישים, וחולקות את מטעמי השבת עימם. הם הפכו לסבא ולסבתא שלנו. מעשים אלו נחקקו בזיכרוננו והשפיעו מאוד על חיינו ועל הדרך בה אנו רואים את העולם״.

אצל גלי אין אנשים שקופים, היא רואה ומרגישה את כולם. ״כשבן אדם ישן ברחוב ורעב זה מכאיב לי. אי אפשר לדעת מה היו הסיטואציות שהביאו אותו למצב הזה, אבל אני יודעת שאף אחד לא היה רוצה זאת מתוך בחירה״.

המתנדבים מגיעים לביתה של גלי, עוזרים לאפות, לבש, להכין קינוחים וארוחות חמות ונערכים לאיסוף שמיכות בגדים, פריטים חיוניים. ״השנה גם חילקנו 500 מברשות שיניים, משחת שיניים, קוצץ ציפורניים, מוצרי היגיינה נשית ובעיקר אנחנו ש להפצת אהבה ולתת הרגשה של אנושיות ואכפתיות לקהילה חסרת הבית שלנו. אנחנו מגיעים לדאון טאון בדיוק למקומות שאחרים מתרחקים מהם, פותחים שולחנות, פורסים סירים עם האוכל הריחני ואת תבניות הענק עם האוכל שהכנו בבית. יחד עם הילדים מתחילים להגיש באהבה ותשומת לב אוכל לדיירי הרחוב".

החלום של גלי וחבריה לפרוייקט הוא לגעת בלבם של אותם אינדיבידואלים, שלכל אחד מהם יהיה ז'קט, שמיכה וגרביים בזמן החורף. שלכולם יהיו פריטים חיוניים שכולנו לוקחים כמובן מאליו בחיי היום יום. ״אנשים רוצים לתת לזולת אבל לא יודעים איך ומאיפה להתחיל. הכי קל זה לתרום כסף, מוציאים כרטיס אשראי ותורמים ומישהו אחר עושה את התכלס בשטח. בפרוייקט הזה אני עושה את התכלס בשטח וללא תרומות, אבל כאן מדובר בעשייה ונתינה אמיתית. אנחנו מסתכלים למציאות בעיניים. יורדות עם סירים ואוכל לרחובות שאף אחד לא מתקרב אליהם למקומות שאנשים מאבדים זהות ואנחנו רואות אותם״, אומרת גלי.

איזה כיף שיש אנשים כמו גלי… הפרוייקט שלה גדל משנה לשנה, ומי שרוצה ליצור קשר מוזמן לשלוח דוא"ל ל: Gali111@hotmail.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

לוס אנג'לס

התמודדות כפולה: מה עושים כשהילד חולה בסרטן בעידן הקורונה?

Published

on

עמותת "גדולים מהחיים" הפכה לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה בעקבות משבר הקורונה

אוריאן אלמקייס, בת 17. "כשהקורונה הגיעה הכל נעצר"

כשהמשפחה מגלה שאחד הילדים חולה בסרטן, כל עולמם מתהפך. החיים כפי שהכירו אותם עד אז נעצרים והם מוצאים את עצמם במציאות חדשה. כשהקורונה נכנסת לתמונה, המצב המורכב ממילא הופך למשבר שקשה להתאושש ממנו.

הקורונה תפסה את  אוריאן אלמקייס, בת ה- 17, כחודשיים אחרי קבלת האבחנה כי היא חולה בהודג'קין לימפומה. ממגמת תיאטרון בכיתה י"א, היא עברה למחלקה האונקולוגית, לאישפוזים ולטיפולים כימותרפיים. "ניסיתי להמשיך את החיים כאילו כרגיל, למרות שידעתי שאשלם מחיר, ואז הגיעה הקורונה" היא מספרת. "הדבר שהיה לי הכי קשה כשחליתי, היה לוותר על יציאות ועל בילויים עם החברים, לפספס חזרות בתיאטרון ולהתגעגע לראות את החבר'ה. היה לי קשה להרגיש שנשארתי מאחור ולא הסכמתי לעצור את החיים. המשכתי את החיים כאילו כרגיל. הלכתי לבית הספר, לחזרות בתיאטרון ולהעלות הצגה, יצאתי ולא ויתרתי על כלום למרות שידעתי שיש לזה מחיר – לבלות אחר כל שבוע בבית החולים עם חום ואנטיביוטיקות. 

"כשהקורונה הגיעה והכל נעצר, לא נעים לומר אבל הרגשתי טוב. פתאום כולם היו כמוני. כולם היו בבידוד, תקועים בבית, מדברים בזום ואני לא מפסידה כלום. אבל זו היתה שמחה נקודתית כי המצב בחוץ לא טוב. הקורונה הביאה איתה בעיות חדשות ועכשיו כשכולם חזרו לשגרה וחזרו לבלות ולהיפגש, עבורי מסוכן מדי לצאת ואני לא יכולה יותר "לכופף" את החוקים. הקורונה משאירה אותי עכשיו בבית וזו התמודדות קשה הרבה יותר. גם המשפחה שלי מוגבלת יותר וצריכה לשמור על עצמה כדי לא לסכן אותי, וזה לא פשוט לאף אחד.

"אני שומעת מסביב על הרבה משפחות במחלקה שנקלעו למצוקה כלכלית אחרי שההורים פוטרו, שצריכות בדיקות וטיפולים יקרים ואין איך לממן. אף אחד לא יודע מה יהיה ומתי זה יגמר וזה מצב מאד מפחיד. לשמחתי, יש לי את גדולים מהחיים ואת תכנית גמאני, שבה כולם בני נוער שנמצאים בדיוק באותו מצב כמוני, מבינים בדיוק מה עובר עלי ואני לא נשארת בבידוד הזה לבד כי יש המון פעילויות בזום והמון ביחד. 

"מרגיע אותי שיש עמותה כמו גדולים מהחיים שנמצאים שם כדי לעזור לי ולמשפחה שלי בכל מה שאנחנו צריכים, שתמיד יש לנו למי לפנות ותמיד יש עזרה כשצריכים אותה.  אני ממש מקווה שהתקופה הקשה הזו תעבור מהר, כי גם סרטן וגם קורונה זה שילוב ממש לא מוצלח…"

עוזרים למשפחות עם פתרונות נקודתיים למצוקות 

מצב חירום של ממש

ההתמודדות של אוריאן היא רק טיפה בים הקשיים בהן נתקלות משפחות של ילדים חולי סרטן בחודשים האחרונים. המשפחות נמצאות בנקודת משבר ובמצב פגיע ממילא, גם כשהן נדרשות להתמודדויות "הרגילות" של משפחה לילד חולה סרטן:  החשש הבריאותי, קשיים כלכליים ועוד אין ספור אתגרים שונים, אבל מאז התפרצות מגיפת הקורונה, מדובר במצב חירום של ממש. 

המגיפה העולמית תפסה את כולנו בהפתעה ועמותת "גדולים מהחיים" מצאה את עצמה משתנה והופכת לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה. הסגר שהוטל על המשק, הפיטורים הנרחבים וההוצאה לחל"ת פגעו אנושות במשפחות העמותה. הביקוש לסיוע כלכלי ולסיוע נפשי עלו בצורה משמעותית והעמותה החלה לפעול במספר מישורים כדי לתת מענה למשפחות אשר סומכות עליה.

אלינוער לויטן, סמנ"כלית העמותה מספרת: "הרחבנו את המענה הרפואי עם מימון תרופות, טיפולים ובדיקות גנטיות המאפשרות התאמת טיפול אישי לכל ילד, כדי שלא יקרה מצב שילד לא יקבל טיפול מיטבי בגלל היעדר מימון. בנוסף, הגדלנו את הסיוע למחלקות האונקולוגיות לילדים. מאות משפחות מקבלות סיוע חירום כלכלי בעקבות אובדן ההכנסות. יזמנו מבצעי חלוקת סלי מזון ואנו מספקים מענה פרטני וסיוע כלכלי נקודתי לכל משפחה הזקוקה לכך.

"בגלל הסיכון המוגבר לילדים החולים, גם בני המשפחה הבריאים נאלצו להחיל על עצמם סגר מוקפד. אנו עוזרים למשפחות עם שליחויות, פתרונות נקודתיים למצוקות שהתעוררו בגלל המצב, מסיעים לטיפולים משפחות שאין להן רכב, מחלקים מחשבים וטאבלטים לתלמידים כדי שלא יתנתקו מהחברים ומשגרת הלימודים ועוד ועוד.

"במקביל, אנחנו לא מוותרים גם על הנפש! פעילויות העמותה השונות עברו למרחב הדיגיטלי. מחנה אביב התקיים בזום בהשתתפות 200 חניכים ועשרות מדריכים. גננות גן החלומות העבירו תכנים והפעלות לילדים באופן שוטף. קיימנו אירוח של עשרות מומחים בתחומים שונים למענה להנגשת מידע חיוני בתקופת הקורונה: מידע רפואי מאונקולוגים, כלכלת המשפחה, חינוך ילדים והדרכת הורים, תזונה, מיצוי זכויות סוציאליות, התמודדות עם חרדות ועוד. למרות הסגר והבידוד, המשפחות שלנו לא לבד והעמותה עדיין מלווה אותן בכל מעגלי התמיכה". 

"גדולים מהחיים" ממשיכה למצוא דרכים לסייע למשפחות בזמן שמקורות תמיכה אחרים נסגרים או מפנים משאבים למקומות אחרים, ונלחמת למען ילדי העמותה ומשפחותיהם.  אם פעם חשבנו שתוך כמה שבועות הכל יהיה מאחורינו, היום אנחנו יודעים שהעולם השתנה והדבר היחיד שניתן לעשות זה לנסות ולהפוך את העולם החדש הזה לטוב יותר.

ילדי "גדולים מהחיים" הם חזקים גם מהקורונה, והעמותה תעשה הכל כדי לעזור להם לנצח בכל החזיתות.

לפרטים נוספים ותרומות: Larger than Life – L.A. Family

טל': 818-887-7640,  www.largerthanlifela.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות