Connect with us

ארה"ב-ישראל

מספר התקריות האנטישמיות בארה"ב ב-2019 – הגבוה ביותר זה 40 שנה

Published

on

לפי דו"ח של הליגה נגד השמצה, יותר ממחצית מההתקפות אירעו בעיר ניו יורק, מתוכן 25 בברוקלין * הקורונה מזינה תיאוריות זדוניות נגד יהודים: "אנטישמיות היא נגיף, אבל אין לה חיסון או מרפא"

מספר התקריות האנטישמיות נגד יהודים בארה"ב בשנת 2019 היה הגדול ביותר ב-40 השנים האחרונות. כך עולה בדו"ח חדש שהתפרסם השבוע על ידי הליגה נגד השמצה. כמה מהתקריות זכו לפרסום בכלי התקשורת כמו ההתקפה הקטלנית על בית כנסת בקליפורניה, חנות מכולת בניו ג'רזי, וביתו של רב בניו יורק.

הארגון מנה 2,107 תקריות אנטישמיות בשנת 2019, מתוכן 61 תקיפות פיזיות, 1,127 מקרי הטרדה ו-919 מעשי ונדליזם. זה המספר הגבוה ביותר לשנה אחת מאז החל הארגון, שבסיסו בניו יורק, לעקוב אחרי תקריות אנטישמיות, בשנת 1979. מדובר גם בעלייה של 12% בהשוואה למספר התקריות האנטישמיות שנמנו ב-2018,.

מנכ"ל הארגון ג'ונתן גרינבלט, מייחס את העלייה בשנה שעברה להשתרשות של דימויים אנטישמיים, ל"פוליטיקה הטעונה של היום" ולרשתות החברתיות. השנה, אמר גרינבלט, מגפת הנגיף קורונה גם מזינה תאוריות קונספירציה אנטישמיות. "אנטישמיות היא נגיף, היא כמו מחלה והיא אינה מרפה" , אמר, "אנטישמיות מכונה לפעמים השנאה העתיקה מכולן. היא לעולם לא מסתלקת. אין לה חיסון או מרפא".

מניין התקריות האנטישמיות כולל 95 נפגעים. יותר ממחצית ההתקפות אירעו בעיר ניו יורק, מתוכן 25 בברוקלין. שמונה מהמקרים בברוקלין אירעו על פני שמונה ימים בחודש דצמבר האחרון, רובם בשכונות שבהן מתגוררים יהודים חרדים. "חפצים הושלכו לעברם, הוטחו בהם גידופים אנטישמיים, ולפחות שלושה מהם ספגו מכות או אגרופים בראש או בפנים", נכתב בדו"ח. הליגה נגד השמצה מגדירה התקפה אנטישמית ככל "ניסיון לגרום נזק פיזי לאדם אחד או יותר, יהודי או הנתפש כיהודי, המלווה בראיות למניע אנטישמי". שלוש מתוך ההתקפות האלה הסתיימו במוות:

ג'ון ארנסט, סטודנט לסיעוד לשעבר בן 20, עומד למשפט בגין רצח אשה ופציעת שלושה במתקפת ירי על בית כנסת של חב"ד באפריל 2019, סמוך לסן דייגו. היורה אמר למוקדן המשטרה שירה לעבר בית הכנסת ביום האחרון של פסח, כי היהודים מנסים "לחסל את כל הלבנים". בהתקפות בניו ג'רזי נהרגו שוטר בבית עלמין ושלושה בני אדם נוספים במרכול כשר. הרשויות אמרו שהמניע של התוקפים, דייוויד אנדרסון ופרנסין גרהאם, היה שנאה כלפי יהודים וכוחות הביטחון.

גרפטון תומאס בן 37, הועמד לדין בגין דקירתם של חמישה בני אדם בעזרת מצ'טה, במסיבת חנוכה בביתו של רב במונסיי, קהילה חרדית מצפון לעיר ניו יורק. אחד מחמשת הנדקרים מת מפצעיו שלושה חודשים אחרי ההתקפה שאירעה ב-28 בדצמבר. תובעים פדרליים אמרו שתומאס כתב יומנים המכילים הערות אנטישמיות וצלב קרס.

דו"ח הליגה נגד השמצה מייחס 270 תקריות אנטישמיות לקבוצות או ליחידים קיצוניים. הליגה  מנתה בשנה שעברה 171 תקריות אנטישמיות שהתייחסו לישראל או לציונות. חמש מהן כללו מחאות של חברי ארגון למען עליונות הגזע הלבן, החזית הפטריוטית, נגד "ההשפעה הציונית" על הממשל בארה"ב. "אף שהמחאה נגד מדיניות ישראל אינה מעשה אנטישמי, צריך לראותה בתוך הקשר של האג'נדה האנטישמית של המבצעים", נאמר בדו"ח.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

אל על דוחה את חידוש הטיסות המסחריות עד ל-20 ביוני לפחות

Published

on

חברת אל על החליטה להאריך את ההפסקה הזמנית של טיסות הנוסעים הסדירות עד ל-20 ביוני. ההחלטה התקבלה לאחר שפורסמו הנחיות של משרד הבריאות שהאריכו את האיסור על כניסת זרים לישראל והאריכו את חובת הבידוד לשבועיים שחלה על הנכנסים ארצה. סיבה נוספת להארכת ההפסקה הזמנית של טיסות הנוסעים המסחריות היא הביקוש הנמוך.

אל-על הודיעה עוד כי בכוונתה להמשיך ולקיים טיסות מטען אל ישראל וממנה, לרבות שימוש במטוסי נוסעים למטרה זו וכן טיסות נוסעים במתכונת מצומצמת לפי הצורך – במתכונת טיסות החילוץ לישראלים שנתקעו בחו"ל בימי הקורונה שבוצעו בחודשים האחרונים.

במקביל חברות התעופה קיבלו הודעה על הארכת ההנחיות של ממשלת ישראל לחוזרים מחו"ל: לפי ההודעה המעודכנת עד ל-15 ביוני לא תותר כניסת זרים לישראל. 

בתוך כך נזכיר כי הנכנסים לארץ, בעלי דרכון ישראלי נדרשים להיכנס ל-14 ימי בידוד. ההקלה היא שהנוסעים החוזרים יוכלו להיכנס לבידוד ביתי ולא לשהות במלוניות. ההודעה שקיבלו חברות התעופה עשויה כמובן לשנות את התכניות שלהן – בזו אחר זו מצהירות החברות על חזרה להפעיל טיסות לישראל כולל אייר קנדה, דלתא איירליינס, לופטנזה ואחרות. עם האיסור על כניסת זרים לישראל ייתכן שלו"ז החזרה של החברות ישתנה בהתאם.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות