Connect with us

ארה"ב-ישראל

מניינים מתחלפים ואוהלים מחוץ לבית הכנסת

Published

on

כך נערכת הקהילה האורתודוקסית בארה"ב לימים הנוראים בעידן הקורונה

בניגוד לבתי הכנסת הרפורמים והקונסרבטיבים בארה״ב, שברובם כבר הוחלט לקיים את תפילות החגים באופן מקוון, בקהילות האורתודוקסיות, אשר אינן מתירות שימוש בחשמל בשבת או חג, התפילות יתקיימו בהשתתפות אישית, בתוך בתי הכנסת. כינוס המתפללים באופן אישי בתקופה של מגיפה עולמית מחייב מציאת פתרון לשמירה על ריחוק בין המתפללים, כדי להימנע מהדבקה. בנוסף, מודעים ראשי בתי הכנסת לכך שרבים מחברי הקהילה עשויים לבחור שלא לבוא לתפילה, מחשש לבריאותם. אפילו האופטימיים ביותר מודעים לעובדה שתקופת הימים הנוראים – החשובה ביותר בלוח השנה היהודי – תהיה שונה מאד מבעבר.

"אלה תפילות, אבל זה לא שוּל", אמרה מהר״ת רות בלינסקי פרידמן מבית הכנסת האורתודוקסי 'אוהב שלום' שבוושינגטון די.סי. "המשמעות של שוּל היא שכולם ביחד במרחב, מתפללים יחד, וזה לא זה". בשנה רגילה, בית הכנסת של פרידמן מארח 700-800 מתפללים בתפילות חגי תשרי. השנה, היא אומרת, רק כמאה חברים הביעו את רצונם להשתתף בתפילות שיתקיימו באוויר הפתוח.

בתי כנסת רבים נמצאים בעיצומן של ההכנות להכשיר את עצמם למציאות החדשה. בחלק מהקהילות יעטו החזנים מסכות. באחרות יותקנו מחיצות פרספקס כדי להגן על המתפללים, להפריד ביניהם ולמנוע הפצת חלקיקים נגועים בנגיף במהלך שירת התפילות. 

בבתי כנסת בפרברים, בהם החללים מרווחים יותר, עוסקים מנהיגי הקהילה בתכנון לוגיסטי מורכב של ריבוי תפילות במהלך היום, בין השאר באוויר הפתוח. בקהילות אחרות החליטו הרבנים לקצר את התפילות.  כמה בתי כנסת הודיעו שיתחילו עם שחרית ולא עם פסוקי דזמרא, שאינן מחייבים תפילה במניין, וכך יחסכו לפחות 20 דקות. בבתי כנסת רבים לא יאפשרו לחברי קהילה לפתוח ולסגור את ארון הקודש או לשאת את ספר התורה סביב בית הכנסת כדי שאנשים ינשקו את ספר התורה, שני מנהגים עליהם ויתרו גם בתפילות השבת מאז נפתחו מחדש בתי הכנסת.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ארה"ב-ישראל

אלן דרשוביץ תובע כארבעה מיליון שקלים מפרופ' יורם לס

Published

on

טוען להוצאת לשון הרע לאחר שפרופ' לס כינה אותו "אנס ילדות" בשידור

אלן דרשוביץ, מבכירי המשפטנים בארצות הברית, תובע את תחרת הרדיו התל אביבית 103fm ואת פרופ' יורם לס בגין לשון הרע. זאת לאחר שלס אמר בתוכניתו השבועית תוך כדי שיחה עם מאזינה כי דרשוביץ "אנס ילדות" יחד עם ג'פרי אפשטיין והוסיף כי עורך הדין אף הודה במעשים. דרשוביץ תובע מלס ומהתחנה כארבעה מיליון שקלים.

בכתב התביעה, שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב, הכחיש דרשוביץ את הטענות נגדו והבהיר כי "מעולם לא אנס אף אחת. לא ילדה ולא אשה. לא הקשורה לאפשטיין ולא בכלל". דרשוביץ טען כי לא רק שמעולם לא הודה במעשי האונס כפי שקבע לס, אלא "הכחיש בכל תוקף יחסי מין עם ילדה או אשה, בין היתר בכתבי טענות, ראיונות, בספר ובמאמרים רבים שכתב". עוד נטען מטעם דרשוביץ כי האשה היחידה עמה קיים יחסי מין מאז שפגש את אפשטיין היא אשתו.

שמו של דרשוביץ נקשר לאפשטיין בסדרה תיעודית ששודרה בנטפליקס, ובה הובאה עדותה של אחת מקורבנות אפשטיין, וירג'יניה רוברטס. האחרונה טענה כי אפשטיין ספסר בה בקרב חבריו ובהם דרשוביץ. ביוני האחרון פורסם כי דרשוביץ מתכנן לתבוע גם את נטפליקס בעקבות שידור הדברים. תביעה זו טרם הוגשה.

מרדיו 103fm נמסר: "עו"ד דרשוביץ לא פנה אלינו לפני שהגיש את תביעת ההשתקה הזו. נלמד את כתב התביעה ונגיב בדרכים המקובלות".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות