מלחמת הסחר: ארה"ב ומקסיקו בהסכם מחודש – שבוע ישראלי
Connect with us

כלכלה

מלחמת הסחר: ארה"ב ומקסיקו בהסכם מחודש

Published

on

טראמפ מאותת לסין ולאירופה: "במקסיקו הבטיחו לקנות כמה שיותר מוצרים שלנו" • "העסקה הגדולה עם מקסיקו נראית טוב!"

מאת: אריאל ויטמן // ישראל היום

בעיצומה של מלחמת סחר חריפה בין ארה"ב לסין ולמדינות אירופה, ממשלות ארה"ב ומקסיקו הגיעו אתמול (שני) להסכם סחר מחודש, שיחליף את ההסכם ההיסטורי והמשולש בין ארה"ב, מקסיקו וקנדה המכונה נפט"א. כך הודיע אתמול הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, בנאום מהחדר הסגלגל שבבית הלבן.
לפני כשנה הפתיע טראמפ בהכרזה על ביטול הסכם נפט"א. אלא שאתמול הכריז טראמפ על ההסכמה בעניין הסכם הסחר המחודש, שיועבר לעיונה של קנדה. המהלך מהווה צעד חשוב לקראת עיצוב מחדש של ההסכם, שיש לו משנה חשיבות עבור ארה"ב.
בנאומו בנושא, הכריז טראמפ על אתמול כעל "יום גדול" למסחר בין ארה"ב ומקסיקו. בנוסף הוא אותת לקנדה ששם ההסכם ישונה מנפט"א ל"הסכם הסחר בין ארה"ב ומקסיקו". המשמעות הנסתרת של דבריו: טראמפ אינו לחוץ על חלקה של קנדה בהסכם, והוא ייחתם בתנאים שלו בלבד. מטרתו של הנשיא היתה, מלכתחילה, שיפור מעמדה של ארה"ב בסחר העולמי.
"עשינו את ההסכם טוב יותר לשני הצדדים", התמוגג אתמול הנשיא, וגילה כי אנשי הממשל במקסיקו הבטיחו לו שהם יקנו "כמה שיותר" מוצרים חקלאיים מארה"ב. שני הצדדים הגיעו להסכמה לאחר חמישה שבועות קשים של משא ומתן על נושאים מרכזיים בסחר בין המדינות. לפני מסיבת העיתונאים צייץ טראמפ בטוויטר: "עסקה גדולה עם מקסיקו נראית טוב!"
צוות המשא ומתן של ארה"ב צפוי כעת להחזיר את קנדה לשיחות. שרת החוץ הקנדית, קריסטיה פרילנד, צפויה להגיע לוושינגטון הבוקר. לפי ה"וושינגטון פוסט", המטרה היא לקבל "עסקת לחיצת יד" בין שלוש המדינות עד יום שישי הקרוב.
בהנחה שכך יתנהלו הדברים, הדבר יאפשר לטראמפ להודיע לקונגרס באופן רשמי כי הושגה עסקה, דבר שיתחיל את שעון החול של 90 יום עד לאישור הסופי של ההסכם.
ד"ר רונן בר־אל, מהמחלקה לכלכלה וניהול באוניברסיטה הפתוחה, הסביר אתמול כי "הצורך בסחר חופשי נטול מכסי מגן הוא קונצנזוס בקרב הכלכלנים. אמנם לא ראינו את פרטי ההסכם עם מקסיקו וטרם ראינו את ההסכם עם סין ועם גוש היורו קורם עור וגידים, אולם בהחלט ניתן לקוות כי המשברים יסתיימו בטוב".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

בשורות רעות לבעלי הדירות: איסור פינוי הדיירים שלא משלמים שכירות בעקבות נגיף הקורונה הוארך עד סוף יוני

Published

on

קליפורניה מתכננת להאריך את איסור פינוי דיירים עד סוף יוני תוך שימוש בכספים פדרליים לתשלום של עד 80% משכר הדירה של רוב הדיירים שלא שולמו, על פי הסכם שהוכרז ביום שני בין המושל גאווין ניוסום לבין שני מנהיגי החקיקה המובילים במדינה.

ההצעה, אשר חייבת להיות מאושרת על ידי המחוקק הממלכתי, תאריך את חוק המדינה המתוכנן להסתיים ביום שני הבא, שמונע מבעלי הדירות לפנות דיירים שלא יכלו לשלם את שכר הדירה שלהם בין מרץ לאוגוסט בגלל ה-COVID-19.

כדי להיות זכאים להגנה זו, על הדיירים לחתום על "הצהרת קשיים" לפיה הם הושפעו מהמגפה ועליהם לשלם לפחות 25% משכר הדירה המגיע להם בין ה -1 בספטמבר ל-31 בינואר.

הצעה חדשה זו תאריך את ההגנות הללו עד ליום 30 ביוני. אולם היא תשתמש גם ב -2.6 מיליארד דולר שקונגרס אישר לאחרונה לקליפורניה כדי לשלם חלק מאותה שכר דירה שלא שולם.

המדינה תשלם למשכירים עד 80% משכר הדירה שלא שולם – אך רק אם בעלי הבית יסכימו לסלוח על 20% הנותרים ויתחייבו שלא לפנות דיירים.

אם בעלי הבית יסרבו לעסקה זו, המדינה תשלם להם 25% משכר הדירה שלא שולם לדיירים. זה יבטיח שדיירים אלו יהיו זכאים להגנת הפינוי של המדינה ולא יוכלו להיפטר מבתיהם עד לאחר 30 ביוני.

ההסכם הוא בין ניוסום, יו"ר האסיפה אנתוני רנדון ונשיא הסנאט פרו טם טוני אטקינס – כולם דמוקרטים. המחוקק הממלכתי, הנשלט על ידי הדמוקרטים, אמור להצביע על הצעת החוק ביום חמישי.

בהצהרה אמרו שלושת המנהיגים כי ההצעה "שומרת על הגנות פינוי COVID בקליפורניה כשלטון החזק ביותר ברחבי המדינה במדינה."

"אבל יש לנו עוד עבודה לעשות, יחד, כדי להתמודד עם משבר עלויות הדיור המבניות בקליפורניה", נכתב בהצהרה. "המגיפה החמירה את הנושאים הללו, היא לא יצרה אותם. ועבודתנו לטיפול בנושאים בסיסיים אלה חייבת להמשיך בדחיפות ובפתרון."

חבר האסיפה דייוויד צ'יו, דמוקרט מסן פרנסיסקו, אמר כי הוא "מטריד" כי סכום שוכרי החוב ישתלם "נקבע אך ורק על ידי שיתוף פעולה של בעל הבית שלהם." אך הוא שיבח את ההצעה להרחיב את "הגנות הפינוי הקריטיות עד סוף יוני."

"אני מצפה שיהיה צורך לבחון מחדש את החקיקה הזו בכדי לטפל בפערים ולספק הקלות לדיירים נוספים," אמר צ'יו. "אני עומד מוכן ומוכן להמשיך בעבודה עד שכל דיירי קליפורניה יהיו ללא חובות ובדיור מאובטח."

כספי הקלה בשכר דירה פדרלי יהיו זמינים רק לאנשים העומדים בדרישות זכאות פדרליות מסוימות, כולל הכנסה למשק בית 80% או פחות מההכנסה החציונית באזור. זה יתן עדיפות להקלה עבור משקי בית בגובה 50% או פחות מההכנסה החציונית באזור ולאלה שהיו מובטלים לפחות שלושה חודשים. זה יפטור כמה שוכרים בעלי הכנסה בינונית עד גבוהה יותר.

סנאטור המדינה סקוט ווינר, דמוקרט מסן פרנסיסקו ויו"ר ועדת השיכון בסנאט, חושש שההצעה תשאיר כמה דיירים בחוץ. והוא דאג שממשל ניוסום עלול להכשיל את חלוקת הכסף, "בהתחשב בבעיות הלוגיסטיות של קליפורניה במהלך המגיפה" עם דמי אבטלה וחיסונים.

אולם וינר אמר כי המדינה "חייבת להעביר את ההצעה הזו עד סוף השבוע כדי למנוע פינוי המוני."

"הצעה זו מהווה צעד לעבר היעדים הקריטיים של יציבות דיור והתאוששות כלכלית ובריאותית", אמר.

קליפורניה איבדה יותר מ -2.6 מיליון משרות במרץ ובאפריל בגלל מגיפת נגיף הקורונה.

המדינה חזרה ליותר מ 44% מאותם משרות, אך היא עדיין יורדת ב -1.4 מיליון משרות בהשוואה לתקופה זו אשתקד. אבל היה קשה למדוד את ההשפעה שהייתה לכך על השוכרים.

ניתוח שערך בנק הפדרל רזרב בפילדלפיה באוקטובר העריך ששוכרים בקליפורניה צברו שכר דירה ללא תשלום ששולמו.

משרד האנליסט המחוקק הלא מפלגתי אמר כי דמי האבטלה הפדרליים – שהקונגרס הגדיל והרחיב בכל המגפה – הפחיתו את המספר הזה לכ -400 מיליון דולר.

זה מהווה 2% מכלל השוכרים, או כ- 90,000 משקי בית, עם חוב ממוצע של 4,500 $.

קבוצות סנגור לדיור עוררו מחלוקת על כך ואמרו כי המספר בפועל גבוה בהרבה. ניתוח שערך אטלס המניות באזור המפרץ ודיור עכשיו! בקליפורניה מצאו כי 1.1 מיליון משקי בית שכירים עמדו מאחור על שכר הדירה שלהם בדצמבר, מול סכום חוב של כ -3.6 מיליארד דולר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות