fbpx
Connect with us

Featured

מחקר ענק של המחלקה לקשר עם ישראלים בתפוצות: כמחצית מהישראלים שחיים בחו"ל לא יחזרו לארץ לעולם – אבל מעוניינים שילדיהם ישרתו בצה"ל

Published

on

מחצית מהישראלים שעזבו את ישראל לא יחזרו אליה לעולם, אולם מעל למחצית מהישראלים שחיים בחו"ל היו מעוניינים שהילדים שלהם ישרתו בצה"ל – כך עולה ממחקר רחב היקף שקיימה המחלקה לארגון וקשר עם ישראלים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, בשיתוף חוקרים מבית ספר פוקס לחינוך באוניברסיטה העברית. המחקר נערך בקרב 1,925 ישראלים המתגוררים ב-51 מדינות, והוא מעניק תמונה רחבה על תחושותיהם של כמיליון ישראלים המתגוררים כיום בחו"ל.

הסיבה להגירה: תעסוקה ושכר

הסיבה העיקרית לכך שישראלים עוזבים את ישראל היא תעסוקה (46%) ומרביתם חשים כי מצבם הכלכלי השתפר במדינה הזרה. רק 10% מהמשיבים טוענים שמצבם הכלכלי הידרדר עם העתקת מקום מגוריהם לחו"ל, ו-12% בלבד מעריכים את המצב הכלכלי שלהם כפחות טוב ביחס לאחרים במדינה שבה הם מתגוררים.

הסיבה השנייה להגירה היא כדי להתלוות לבן הזוג או בת זוג (29%). חלק מהמשיבים החליטו לעזוב כדי להתרחק, ורוב הסיבות שלהם היו קשורות למדינת ישראל (28%), ופחות כדי להתרחק מהמשפחה. רבע מהמשיבים (25%) עזבו לצורך לימודים.

25% מהאנשים שהשיבו ציינו שבכוונתם לחזור לישראל לשארית חייהם, 15% ציינו שיחזרו לחיות בישראל תקופה ממושכת, 14% ציינו שיחזרו לתקופה קצרה, ו-47% מתכוונים להמשיך ולחיות בחו"ל.

כשליש מהישראלים נתקלו בתקריות של אנטישמיות בחו"ל. אחוז אחד מהמשיבים נתקל באופן תכוף באנטישמיות, בעוד 68% לא חוו אנטישמיות או חוויות מאיימות בשל יהדותם או מוצאם הישראלי.

קשר עם ישראלים אחרים

עד כמה ישראלים רוצים לחיות עם ישראלים אחרים בתפוצות? כמחצית מהישראלים בחו"ל משתייכים לסוג כלשהו של קהילה ישראלית. 41% ציינו שהם חלק מקהילה יהודית, וככל שרמת הדתיות עולה כך עולה הסיכוי להשתייכות לקהילה יהודית כלשהי במדינה. ישראלים בדור הראשון נוטים לשמור על קשר עם ישראלים אחרים, ולישראלים בני הדור השני בתפוצות יש קשרים חברתיים מוגבלים עם ישראלים אחרים. בדור השני רואים ששיעור החברים הישראלים יורד בהרבה (מ-63% ל-29%).

ומה לגבי חתונה? 74% מעוניינים שהילדים שלהם יתחתנו עם יהודי או יהודייה. 31% ציינו שהדבר חשוב להם במידה רבה מאוד, 16% ציינו שחשוב להם במידה רבה, 14% במידה בינונית, 12% במידה מעטה, ועבור 26% הנושא אינו חשוב כלל. 23% ציינו שחשוב להם במידה רבה כי ילדיהם יתחתנו דווקא עם ישראלים או ישראליות.

מתעניינים בפוליטיקה ובתדמית ישראל

לישראלים אכפת ממדינת ישראל וממה שקורה בארץ. בני הדור הראשון של ישראלים בתפוצות שומרים על זהות ישראלית חזקה, גם עשרות שנים לאחר שעזבו את ישראל. 98% מהישראלים בחו"ל בחרו להישאר אזרחים ישראלים, כ-73% מהישראלים ביקרו בישראל בשנתיים האחרונות, ו-59% מכלל הנשאלים ביקרו בישראל בשנה האחרונה.

לגבי הדור השני, 79% היו מעוניינים שהילדים שלהם יחיו תקופה מסוימת בישראל. לרוב הישראלים בתפוצות חשוב במידה רבה או רבה מאוד שלילדיהם יהיה קשר לישראל (69%), אחוז קטן (5%) מעדיף שלילדים שלו לא יהיה קשר עם ישראל. 58% ציינו שחשוב להם במידה רבה או רבה מאוד שלילדים שלהם יהיה קשר ליהדות, רק 9% ציינו כי הנושא לא חשוב להם כלל. 57% ציינו כי חשוב להם במידה רבה מאוד או רבה כי לילדיהם תהיה זהות ישראלית, רק 9% ציינו כי הנושא אינו חשוב כלל עבורם. 70% מהישראלים בתפוצות רואים חשיבות גדולה בידיעת העברית של הילדים שלהם, רק 6% ציינו את רמת ידיעת העברית של הילדים שלהם כ"לא חשובה בכלל".

כ-65% ציינו כי הדימוי של ישראל בעולם חשוב להם במידה רבה מאוד או רבה. רק 7% ציינו כי הנושא לא מעניין אותם כלל. 58% מתעניינים במידה רבה או רבה מאוד בפוליטיקה הישראלית, רק 9% ציינו שאינם מתעניינים כלל בפוליטיקה הישראלית. 74% מהישראלים בחו"ל היו מעוניינים להצביע בכנסת. 54% מעוניינים שהילדים שלהם ישרתו בצבא.

"הגיע הזמן לשנות את התפיסה"

ראשת המחלקה לארגון וקשר עם ישראלים בתפוצות, גוסטי יהושע ברוורמן: "המחקר שביצענו הוא אחד ממחקרי העומק הגדולים והמקיפים שנעשו אי פעם על ישראלים בחו"ל ותוצאותיו חד-משמעיות: רובם המוחלט של אזרחי ישראל שהעתיקו את מקום מגוריהם לחו"ל אוהבים את המדינה, מחויבים אליה, מייצגים אותה בחו"ל תוך שהם מהווים זרוע אסטרטגית חשובה עבור מדינת ישראל, ורוצים שגם ילדיהם והדורות הבאים שלהם יהיו בעלי קשר חזק לישראל וליהדות".

גוסטי ברוורמן

לדבריה, "הגיע הזמן לשנות את התפיסה כלפי ישראלים שגרים בחו"ל ולהבין שעל אף הריחוק הגיאוגרפי הם חלק מהעם, מהחברה, מישראל. המטרה שלנו היא לבסס את מערכת היחסים של ישראל ואזרחיה המתגוררים בתפוצות, ולפעול לחיזוק הקשר שלהם ושל ילדיהם עם מדינת ישראל. אני קוראת לממשלת ישראל להעמיד משאבים למימוש המטרה הזאת, ולטובת הבטחת הזהות היהודית ונטיעת זיקה עמוקה למדינת ישראל בקרב הדור השני של הישראלים המתגוררים בחו"ל".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מזעזע: נער בן 17 נעצר לאחר שדקר נהג אוטובוס בוודלנד הילס; הנהג הובהל לבית החולים במצב אנוש

Published

on

לוס אנג'לס – נהג אוטובוס מטרו נלחם על חייו לאחר שנדקר מספר פעמים בשכונת וודלנד הילס בלוס אנג'לס ביום רביעי בלילה. החשוד, נער בן 17, נעצר ביום חמישי אחר הצהריים, לדברי מפקד משטרת לוס אנג'לס מישל מור.

המתקפה האכזרית אירעה בסביבות השעה 5:00 אחה"צ. ליד הצומת של רחוב ארווין וטופנגה קניון.  גורמים רשמיים אמרו כי ברגע שהחשוד עלה לאוטובוס, הוא נקלע לוויכוח עם הנהג. החשוד והנהג יצאו מהרכב תוך כדי הוויכוח. זמן קצר לאחר מכן שלף החשוד סכין ודקר את הנהג מספר פעמים בחזהו ובגבו.

"בשלב זה אנו מבינים שהנהג הגיע עם אוטובוס מתפקד במלואו; שהאדם שאנו מאמינים שאחראי לפיגוע עלה, נוצרה מחלוקת כלשהי. הם יצאו מהרכב ושהם בחוץ הנהג פשוט הותקף באכזריות", אמר מור. לאחר מכן, החשוד בנער נמלט ברגל ליד שדרת אוונסמות'.

LAPD פרסמה תמונות של החשוד, שלדברי הצ'יף מור סייע להפיק טיפים מהקהילה. הנער נעצר כ-22 שעות לאחר התרחשות הפשע. הוא נעצר בביתו והועמד לדין בגין ניסיון רצח. שמו לא יפורסם מאחר והוא קטין. מכבי האש של לוס אנג'לס העבירו את נהג האוטובוס לבית החולים והוא במצב קשה אך יציב.

יו"ר מועצת המטרו, ארה נג'ריאן, אומר שהוא מיהר לבית החולים כדי לבלות עם משפחתו של הנהג ולעקוב אחר מצבו הרפואי של הנהג. "הוא עבר ניתוח לב. הוא עבר ניתוח בטן והלב שלו עצר למספר דקות במהלך ההליכים", אמר נג'ריאן. לדבריו, הנהגים נמצאים לעתים קרובות על הכוונת של כל מיני התקפות. מספרי המטרו מראים ש-158 תקיפות התרחשו רק בשנה שעברה.

"יש מקרים שבהם אנשים כועסים הם זורקים עליך דברים. הם זורקים נוזלים. אני יודע שזרקו עליהם שתן… צואה זרקו עליהם… אוכל זרקו עליהם".

ההתקפה הזו מגיעה יומיים בלבד לאחר שהמפקחת של מחוז לוס אנג'לס, ג'ניס האן, קראה ל"בחינה מלאה" של פרוטוקולי אבטחה על אוטובוסים ורכבות מטרו בעקבות התקפה על רכבת מטרו בלונג ביץ'. "יש לנו חוזי אכיפת חוק בהיקף של מיליוני דולרים, אבטחת מטרו ו-300 שגרירי מטרו שנשכרו לנסוע באוטובוסים וברכבות שלנו", אמרה האן בהצהרה ביום שני.

עכשיו יש דיבורים על הקמת משטרת מטרו. הרעיון עלה במרץ ונג'ריאן אומר שמחקר היתכנות מתבצע. הם מצפים לדיווח בישיבת הדירקטוריון שלהם בחודש הבא על היתכנותם של קצינים נושאי נשק. "חלקם יהיו חמושים; רבים יהיו לא חמושים אבל הם יהיו לבושים במדים", הוסיף נג'ריאן.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured4 שבועות ago

טרגדיה מקומית: יזם ישראלי בן 38 מוודלנד הילס נהרג בהתרסקות מטוס ססנה באזור מולהלנד דרייב 

קהילהשבוע 1 ago

לאס‭ ‬וגאס: ‬200 משתתפות‭ ‬מרחבי‭ ‬ארה‭"‬ב‭ ‬בטורניר‭ ‬מאמאנט‭, ‬בו‭ ‬הצטיינו‭ ‬הקבוצות‭ ‬מלוס‭ ‬אנג‭'‬לס

Featuredשבוע 1 ago

מיאמי וייס: "נתתי לכם את רמת הגולן" התגאה טראמפ בפני קבוצת ישראלים שפגש במגרש גולף בפלורידה

Featured2 שבועות ago

ניסיון שוד אלים באמצע היום: השודדים פתחו באש לעבר תכשיטן שנהג בבנטלי בשרמן אוקס

Featured4 שבועות ago

מחקר ענק של המחלקה לקשר עם ישראלים בתפוצות: כמחצית מהישראלים שחיים בחו"ל לא יחזרו לארץ לעולם – אבל מעוניינים שילדיהם ישרתו בצה"ל

קהילה2 שבועות ago

עו"ד או Paralegal?

Featuredשבוע 1 ago

הוקרה לגל גדות בחגיגת יום העצמאות בסבן תיאטר: "ישראל היא הלב והבית שלי" אמרה בהתרגשות

קהילה3 שבועות ago

יום‭ ‬העצמאות‭ ‬ה‭-‬75‭: ‬נשות‭ ‬לוס‭ ‬אנג‭'‬לס‭ ‬חגגו בבית‭ ‬משפחת‭ ‬זמיר‭ ‬בבוורלי‭ ‬הילס

כתבות שבועיות