fbpx
Connect with us

בריאות

מחקר: עישון מריחואנה עשוי להזיק לריאות יותר מעישון סיגריות

Published

on

חוקרים מצאו סיכון מוגבר למחלת הריאות הכרונית אמפיזמה (COPD), הנגרמת לרוב מעישון כבד, בקרב אנשים המעשנים מריחואנה – יותר מאשר בקרב מעשני סיגריות

עישון מריחואנה עשוי להזיק יותר ממה שחשבתם: מחקר שנערך בקנדה מצא שלמעשני מריחואנה יש סיכוי גבוה יותר לפתח דלקות בדרכי הנשימה וכן את מחלת הריאות הכרונית אמפיזמה (COPD), לעומת אנשים המעשנים סיגריות טבק, שגם הן טומנות סיכונים בריאותיים רבים. המחקר פורסם בגיליון החדש של כתב העת Radiology.

החוקרים הקנדים בדקו רישמומים רפואיים של 146 חולים שעברו סריקת CT בבית חולים באוטווה ואיתרו את מעשני המריחואנה. לאחר מכן קבעו החוקרים מי ממעשני המריחואנה עברו סריקת חזה והשוו אותם לסריקות החזה של לא-מעשנים ושל מעשני טבק. מבין 56 החולים שדיווחו על עישון מריחואנה, 28 סיפקו מידע על הכמות – 1.85 גרם ליום בממוצע. רוב מעשני המריחואנה, 50 מתוך 56, אמרו שהם מעשנים גם טבק בנוסף. 

בסך הכול, 75% ממעשני המריחואנה נמצאו עם סוג כלשהו של אמפיזמה, בהשוואה ל-5% מהלא-מעשנים ול-67% ממעשני הטבק. ל-57% ממעשני המריחואנה הייתה אמפיזמה פרסאפטלית בהשוואה ל-24% ממעשני הטבק. אצל מעשני המריחואנה היו גם שיעורים גבוהים יותר של דלקת בדרכי הנשימה. 75% ממעשני המריחואנה נמצאו עם סוג כלשהו של אמפיזמה, בהשוואה ל-5% מהלא-מעשנים ול-67% ממעשני הטבק. אצל מעשני המריחואנה היו גם שיעורים גבוהים יותר של דלקת בדרכי הנשימה

אמפיזמה היא מחלה של שקי האוויר הקטנים בריאות שאחראים לקליטת חמצן ולפליטת פחמן דו חמצני. כשהם ניזוקים, חילופי הגזים לא פועלים באופן תקין, והחולה נמצא במצוקה נשימתית. תסמיני האמפיזמה כוללים קוצר נשימה בעלייה במדרגות, תחושה שלא נכנס מספיק אוויר לריאות, שיעול מתמשך, צפצופים, פליטת ריר בשיעול, עייפות ולעיתים גם אי-ספיקת ריאות וסכנת חיים. מחלת האמפיזמה אינה ניתנת לריפוי, פרט להשתלת ריאות. החוקרים חושדים שהשיעור הגבוה של אמפיזמה בקרב מעשני מריחואנה נובע מהעובדה שחומר זה אינו מסונן, וכן מהעובדה שמעשני מריחואנה שואפים את העשן עמוק יותר לריאות ולפרקי זמן ממושכים יותר מאשר מעשני סיגריות רגילות. 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בריאות

זריקות בוסטר נגד זן האומיקרון הקטינו ב-50% את הסיכון לאשפוז בארה"ב

Published

on

שני מחקרים הראו את יעילות הבוסטר בקרב מבוגרים וקשישים. במערכת הבריאות הפדרלית מקווים להחיות את ההיענות לחיסונים: "אנשים עדיין ממשיכים למות פשוט כי לא חיסנו אותם"

זריקות חיסון בוסטר מעודכן חיזקו את ההגנה של אמריקאים מפני נגיף הקורונה והקטינו את סיכוייהם להתאשפז בעקבות הידבקות בנגיף בכ-50%, בהשוואה למחוסנים שלא קיבלו בוסטר – כך הודיע ביום שישי האחרון המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בשני מחקרים שפירסם. אלה הם המחקרים הראשונים מסוגם שערך ה-CDC לצורך בחינת יעילות הבוסטר – שנועד להגן מפני הווריאנטים החדשים של זן האומיקרון – ומידת הצלחתו במניעת תחלואה חמורה ואשפוזים בבתי חולים עקב הידבקות בנגיף הקורונה.

במערכת הבריאות הפדרלית קוראים לאזרחי ארה"ב להתחסן בבוסטרים המעודכנים, על רקע ההאטה בהיענות לקמפיין החיסונים. עד כה, פחות מחמישית מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב ורק כשליש מבני 65 ומעלה קיבלו חיסון בוסטר.

וריאנטים חדשים של נגיף הקורונה צוברים תאוצה ומספר החולים והמאושפזים עלה מאוד בשבועות האחרונים. מדי יום מתים מהמחלה כ-375 אמריקאים בממוצע, קפיצה של 50% בשבועיים. הווריאנטים החדשים פוגעים במיוחד במבוגרים וקשישים שאינם מחוסנים. הנגיף מוסיף לקשיים שאיתם מתמודדת מערכת הבריאות בארה"ב, שגם כך מתקשה לתפקד בגלל ההתפרצות המחודשת של נגיף השפעת ונגיף RSV (Respiratory syncytial virus), אחרי שנתיים שבהן נרשמה ירידה בשכיחות התחלואה, עקב מדיניות הריחוק החברתי.

אף שגורמים במערכת הבריאות הפדרלית מעודדים עריכת בדיקות קורונה ושימוש במסכות במקרים מסוימים, בפועל השימוש בהם פחת באופן דרסטי. כמו כן, קיים מחסור בתרופות שהוכחו יעילות לטיפול בחולי קורונה, כמו פקסלוביד. "סביר להניח שלא נראה יותר גלי קורונה כמו אלה שהיו לנו בעבר, וזה טוב, אבל אנשים עדיין ממשיכים למות כי לא חיסנו אותם", אמר ד"ר דייויד דאודי, חוקר בריאות הציבור בבית הספר לרפואה ציבורית בבית החולים ג'ונס הופקינס.

באחד המחקרים שפירסם ה-CDC הוסבר כיצד הזריקות המעודכנות הגנו על אנשים מפני תחלואה קשה ואשפוז בעקבות הידבקות בקורונה. המחקר, שבו נבדקו כ–15 אלף אשפוזים, נערך מאמצע ספטמבר עד אמצע נובמבר, כשרוב ההידבקויות היו בווריאנט BA5 – אחד הזנים שהבוסטר אמור להגן מפניו. עם זאת, באחרונה הופיעו הווריאנטים BQ1 ו–BQ1.1, שהם גרסאות חמקניות יותר של אומיקרון, ולא ברור אם המסקנות של המחקר רלוונטיות לווריאנטים החדשים האלה ובאיזו מידה.

המחקר השני הציג את היתרונות של הבוסטרים המעודכנים בקרב אמריקאים קשישים, שהיו מאושפזים ב-22 בתי חולים מתחילת ספטמבר ועד סוף נובמבר. בקרב בוגרים בני 65 ומעלה, החיסונים המעודכנים צימצמו את הסיכון להתאשפז בגלל קורונה ב–84% לעומת בני גילם שלא התחסנו, וב-73% לעומת אנשים שחוסנו לפחות פעמיים בחיסונים המקוריים.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות