fbpx
Connect with us

Featured

מחקר באוניברסיטת קליפורניה: האם סיגריות ה-וייפינג האלקטרוניות פחות מזיקות מסיגריות רגילות? 

Published

on

מחקר רפואי חדש העלה כי מעשני סיגריות אלקטרוניות נמצאים באותו סיכון לפתח מחלות לב כמו משתמשי סיגריות רגילים. לפי תוצאות המחקר, סיגריות אלקטרוניות גורמות נזק דומה לכלי הדם כמו עישון טבק. 

לפי המחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה ופורסם בכתב העת של איגוד הלב האמריקאי, עישון סיגריות אלקטרוניות פוגע בתפקוד רירית הלב, ובכך חוסר היכולת של כלי הדם להיפתח מספיק לספק ללב ולרקמות אחרות דם. אם כלי הדם נפגעים או אינם יכולים לתפקד כראוי, קשה לחמצן להגיע ללב ולאיברי הגוף.

המתנדבים במחקר כללו משתמשי סיגריות אלקטרוניות לטווח ארוך, מעשני סיגריות רגילים ולא מעשנים. המדענים אספו דגימות דם מכל קבוצה, הכפיפו אותן לתאי כלי הדם שנבדקו ומדדו את שחרור תחמוצת החנקן. דם של מעשני סיגריות אלקטרוניות הראה ירידה הרבה יותר גדולה בייצור תחמוצת החנקן בהשוואה לדם של לא מעשנים.

במחקר, עכברים נחשפו לשני גזים עיקריים שנמצאו גם בעשן וגם בסיגריות אלקטרוניות, כמו גם לננו-חלקיקי פחמן כדי להעריך את השפעתם על התרחבות כלי הדם. למרות ההבדלים ברכיבים המרכיבים את תרסיס הסיגריות האלקטרוניות ועשן הסיגריות, החוקרים מצאו כי הנזק לכלי הדם לא נגרם על ידי מרכיב ספציפי של עשן סיגריות אלקטרוניות או אדי סיגריות אלקטרוניות.

במקום זאת, נראה שהנזק נגרם מגירוי של דרכי הנשימה שמשחרר אותות ביולוגיים לעצב הגולגולת, שאחראי על תפקודם של איברים פנימיים לא רצוניים, ואשר פוגע איכשהו בכלי הדם. החוקרים הגיעו למסקנה שדמם של מעשני סיגריות אלקטרוניות כולל מספר אינדיקטורים לאפשרות למחלות לב וכלי דם.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

בלאק פריידי וסייבר מאנדיי באווירת מיתון: תנועה ערה במולים, אמזון כבר לא בצמרת חיפושי המבצעים

Published

on

עֿונת קניות החגים בארה"ב נפתחה בסוף השבוע האחרון עם תחזיות מתונות לעלייה במכירות, בצל האינפלציה המאמירה וסכנת המיתון. במקביל, סקרים מנבאים עונה טובה לקניונים בזכות דעיכת מגפת הקורונה, שהרחיקה לקוחות בשנתיים החולפות. קניות בחנויות פיזיות נחשבות השנה לדרך הטובה ביותר לנצל מבצעים, לאחר שקמעונאים חתכו מחירים כדי לפנות מלאים עודפים. בה בעת, ברוח הזמנים, צרכנים דיווחו כי בכוונתם לערוך קניות מחושבות היטב ולא לרכוש פריטים בגחמה. "חיכינו להנחות", סיפר לסוכנות רויטרס לקוח בחנות של בסט ביי בלוס אנג'לס, שחסך 500 דולר על מסך 85 אינטש של סמסונג. 

הקמעונאים נלחמים על ארנקי הצרכנים בעונת קניות הצפויה להיות איטית יותר לעומת שנים עברו. לפי נתוני פדרציית הסחר האמריקאית, ההוצאות על קניות החגים בנובמבר ובדצמבר צפויות לעלות בין 6% ל־8% לעומת השנה שעברה — כאשר בשיקלול האינפלציה מדובר למעשה בירידה לעומת 2021. הקניות המקוונות בחודשיים הללו צפויות לצמוח ב־2.5% בלבד ל־209.7 מיליארד דולר, בהשוואה לעלייה חדה של 8.6% בשנה שעברה. 

ואכן, ביריית הפתיחה לעונת הקניות, החסכנות נתנה את הטון. נכון ליום שישי בבוקר, קמעונאית הענק וולמארט, המועדפת על צרכנים המחפשים מחירים נוחים, ניצבה בצמרת החיפושים אחר מבצעי בלאק פריידיי. החיפושים אחרי הנחות בוולמארט זינקו ב־386% לעומת 2021 ועקפו את היריבה אמזון, אשר בשנה שעברה הגיעה לצמרת סקר Captifiy  של הקמעונאים עם מספר החיפושים הגדול ביותר. השנה, ענקית הטכנולוגיה הגיעה רק למקום הרביעי, אחרי רשתות טרגט וקוה'לס, בהתאמה.

לפי נתוני פדרציית הקמעונאים האמריקאית, כ־166 מיליון אמריקאים, 8 מיליון יותר לעומת 2021, תיכננו לערוך קניות לחגים בסוף השבוע של חג ההודיה שננעל ביום שני עם מבצעי סייבר מאנדיי.  לפי סקר של ICSC, ארגון המייצג מרכזי קניות ושאר פלטפורמות פיזיות, בכוונת הצרכנים להוציא 10% יותר בעונת החגים הנוכחית לעומת 2021, כאשר 89% צפויים לערוך את הקניות בין חג ההודיה לסייבר מאנדיי.

סקר אחר מצא כי כ־75% מהצרכנים מתכננים להגיע למרכז קניות כלשהו בחמשת ימי הקניות שהחלו ביום חמישי שעבר, מתוכם, 59% יערכו קניות. בילויים מתוכננים אחרים כוללים ביקור במסעדה (48%) ובקולנוע (29%) או השתתפות באירועי חג מיוחדים (21%).

לפי סקר בלאק פריידיי וסייבר מאנדיי של דלויט, במכירות סוף השבוע יוציאו צרכנים 12% יותר לעומת 2021. דלויט גם מצאו כי הדורות הצעירים צפויים לייצג את עיקר הרכישות, עם 86% מבני דור ה־Z שדיווחו על תוכניות לנצל את המבצעים, ו־89% מהמילניאלס.

המכירות המקוונות בבלאק פריידיי צפויות להגיע לסכום של 9־9.2 מיליארד דולר — כך לפי דו"ח של אדובי אנליטיקס — עלייה צנועה של כ־1% לעומת השנה שעברה, בזכות התחזקות הקניונים. לפי סקרי אדובי, צרכנים רכשו מוצרי אפל, כמו שעונים ואיירפודס, רמקולים חכמים וטלוויזות, מכונות אספרסו וקונסולות גיימינג. הצעצועים הפופולריים כללו בובות Funko, האצ'ימלס ובובות סקווישמלו.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות