Connect with us

כללי

מחיפה לאל.איי: סיפור ההצלחה של ירון שוייגר

Published

on

ירון שוייגר לא מוכן להיות פחות ממצויין * לרגל יום הולדתו ה-53 הוא חושף את מסעו האישי שהוביל אותו מחיפה לראש אחד מחברות ההום אימפרובמנט המצליחות בלוס אנג'לס * סיפור על הצלחה והגשמת חלומות * מאת טלי ספיר-קסטלמן

photo 1 yaron s

ירון שוייגר, אחד השמות המוכרים והמוערכים בקהילה הישראלית, חגג ערב ראש השנה תשע"ד את יום הולדתו. ובמבט חטוף על הגבר הנאה הזה קשה להאמין כי הוא בן 53דרך ארוכה עשה שוייגר מאז עזב את עיר הולדתו, חיפה לטובת עיר המלאכים.

אני פוגשת אותו במשרדי חברת PROFESSIONAL BUILDERS & REMODELING שעל שדרות ווילשייר. שם, כבר שנים רבות, הוא מנהל את האימפריה שלו, עם צוות מיומן, מקצועי ומסור, מאגר עובדים על גבול המתוכנת ובעיקר כזה שסוגד בכל מאודו לבוס, ובצדק… שכן במבחן התוצאה שוייגר יכול להראות לעולם כי הוא הצליח בגדול, והכל בזכות עבודה קשה ונחישות.

גם אם הוא מחייך וצוחק ומריץ פה ושם בדיחות, שלא תטעו ; כאשר מדובר בעבודה ובעסקים הוא קשוח ומנהל את העסק ביד רמה, אם לא לומר קשוחה. הוא סוג של התגשמות החלום האמריקאי. הוא לא נולד לתוך ההצלחה אך הוא בהחלט נולד כדי להצליח. דווקא עכשיו בתחילת השנה העברית החדשה חשוב לו לשוייגר שתתפרסם עליו כתבה, ואולי לא עליו כי אם על הדרך שהוא עבר בדרכו לקטוף את פירות ההצלחה.

"תחילת השנה היא זמן של חשבון נפש והתחדשות", הוא אומר, "ואני רואה חבר'ה צעירים שמגיעים לכאן עם חלומות ולא יודעים איך להגשים אותם. הם מנסים את מזלם, רוצים לעשות הרבה כסף  ומהר. אני כשהגעתי לכאן עם מאות בודדים של דולרים בכיס ובניתי לעצמי אימפריה שמפרנסת לא מעט משפחות; אני מרגיש שיש בי את היכולת להעניק במתנה את סודות ההצלחה שלי, ולתת תקווה לכאלו שמרגישים תקועים".

הוא נולד בחיפה, ילד של חופי הים התיכון ששירת בחיל הים וידע שמעבר לאוקיאנוסים יש עולם שלם אליו הוא שאף להגיע. "רציתי להגיע למרחקים, לצאת לעולם האפשרויות האינסופיות", הוא אומר ומחייך כמי שניזכר בנוסטלגיה בימים שראה את הסידרה "דאלאס" והרשה לעצמו רק לחלום על החיים שמעבר לים על אחוזה גדולה והרבה כסף בבנק. "לשם רציתי להגיע, וזו היתה המטרה שהייתי חייב להגשים".

אחרי הצבא הוא עבד במגוון עבודות מזדמנות: מכר שעונים במועדונים, עבד בשטיפת רכבים, ובכלל כמעט בכל עבודה שניקראה בדרכו. מלבד המכשול הכספי, גם משפחתו של שוייגר רצתה את בן הזקונים קרוב לסינר של אמא.

"ההורים שלי רצו אותי קרוב אליהם, והבטיחו לי הרים וגבעות אם אשאר בארץ ואירשם לאוניברסיטה". לאחר שעבד תקופה והצליח לחסוך כסף לנסיעה הוא טס לניו-יורק ולאחר זמן מה הגיע לעיר המלאכים.

"חודש לאחר שהגעתי לארצות הברית, קיבלתי הודעה שהתקבלתי ללימודים באוניברסיטת חיפה, אבל החלום האמריקאי וההצלחה העסקית שראיתי אל מול עיני היו חשובים לי יותר מהשכלה גבוהה", הוא אומר.

"לרגע לא יכולתי להתעצל, ולהתבטל, ועבדתי ללא הפסקה. בכל דבר, למדתי הרבה על מוסר עבודה, על החשיבות של המחויבות שלך למה שאתה עושה, כי אחרי הכל אתה לא עובד על אף אחד חוץ מעל עצמך. אם בתחילת החודש אין לך לשלם לשכר דירה, אתה יודע שהחודש עבדת על עצמך", הוא אומר והוא בהחלט יודע על מה הוא מדבר.

ראה מודעה בעיתון הישראלי

לא מעט אכזבות היו לו בדרך להצלחה אבל גם כאשר פיטרו אותו, הוא שמח שבכלל ניתנה לו ההזדמנות לעבוד: "עבדתי כשליח, עבדתי במכון וחסכתי דולר לדולר", הוא מספר ונזכר בתקופה לא קלה, אך  מאוד מאתגרת. באותה תקופה הוא גר בחדר ששכר בדירה ושילם 250 דולר בחודש. יום אחד אי שם בשנות השמונים הוא פתח את העיתון הישראלי וענה למודעת דרושים בחברה להתקנת שטיחים ווילונות. זו למעשה הייתה יריית הפתיחה לעבודה בתחום ההום אימפרובמנט מבחינתו.

גם כאשר עבד והצליח, הוריו עדיין לא השלימו עם העובדה שירון בחר בחיים שמעבר לים. אבל הוא היה נחוש להצליח, גם בשביל לקטוף ולטעום מפירות ההצלחה הכלכלית והאישית; וגם על מנת להוכיח להוריו כי אינו תלוי באף אחד. ״ככל שהיו הורי יותר קשוחים איתי כך גברה בתוכי המוטיבציה להצלחה וזה חיזק אותי יותר", הוא ניזכר. שוייגר החל לעבוד כאיש מכירות וגילה כי יש בו את הכישורים להיות טוב בתחום. ואכן לאחר מספר שנים בהם עבד כשכיר ולמד את מקצוע המכירה הוא הרגיש מוכן לפתיחת עסק עצמאי.

"ראיתי כמה כסף הבוס שלי עושה ורציתי להצליח בעצמי״. תחילה הוא עבד עם שותף והיתה ביניהם הפרייה עסקית נפלאה. בהמשך בחר שוייגר להמשיך את עסקיו ללא שותפים. הוא התגלה כאיש עסקים ממולח וטוטאלי בעבודה ואכ, כך ניראית הצלחתו. את תחום המכירה הוא מגדיר כמקצוע לכל דבר: "מי שרוצה להרביץ מכה וללכת, אין לו מה לחפש באימפריה שלי, אני לא מאמין בדרך הזו ואני נותן הרבה כבוד לתחום הזה.

אנשים פתאום פותחים חברה גדולה , ובחיים זה לא עובד ככה; אם אתה לא עובר את חבלי הלידה וגודל עם הזמן פיספסת משהו בדרך. אף תינוק לא נולד גדול

ולא מסוגל לרוץ לפני שהוא הולך. ככה זה גם בביזנס. זה תהליך עם תחנות ועל מנת לגדול אתה חייב לעצור בכל תחנה שבדרך ולקחת איתך משהו לתחנה הבאה. אני מאמין באיכות יותר מבכמות", הוא אומר ומוסיף: "למכור הום אימפרובמנט זה מקצוע, זו לא עבודה זמנית, זו עבודה עם נשמה. וכך ניראים הפרוייקטים שלי והעובדים שלי. בעוד אחרים מעגלים פינות בשביל להרוויח עוד כמה דולרים, אני אתן את הנשמה לכל פרוייקט. אם אני שם את היד שלי על משהו , שם בדיוק אני שם את הלב. כך אני בביזנס וכך אני בחיי האישיים ועם הלקוחות.

שוייגר: "אני לא מחפף. ההצלחה היא מכלול של דברים אבל חשוב לתת לדברים הקטנים והגדולים תשומת לב ולא לזלזל. המכירה מבחינתי היא אמנות בפני עצמה, הכניסה אל המכירה, הצגת המוצר, צורת הדיבור עם הלקוחות, התקשורת חייבת להיות ברורה עד לסיום של המכירה, הכל מתפרק לגורמים, עד לפרטים הקטנים ביותר.

"אצלי בעבודה יש חוקים. חשובה אהבת המקצוע והכבוד. אני נמצא בעבודה בשטח עם הקבלנים ומוודא שהכל בסדר. אני יודע שיצא לי שם של מנהל קשוח, אבל חשוב לי שבסופו של דבר כל הצדדים מרוצים – אנשי המכירות, הקבלנים, והכי חשוב הלקוח שמקבל את השירות בסטנדרטים גבוהים ביותר.

"אני מכיר כל תפקיד בחברה שלי, אני מפקח על הכל ועל פחות ממושלם אני לא מוכן להתפשר, ואולי בגלל זה במבחן התוצאה אני מצויין", הוא אומר בגאווה לא מוסתרת.

שוייגר מספר כי בבית ממנו בא מוסר עבודה הינו ערך עליון, וכניראה שקיבל את זה בגנים. אבא שלו עבד עד יומו האחרון , כאשר יצא לפנסיה הוא הקים חברה שמייצרת רמזורים ומוצרים לבטיחות בדרכים, חברה משפחתית שמצליחה עד היום.

 שוייגר אומר כי תחום ההום אימפרובמנט מזכיר את עולם האופנה וחשוב תמיד להיות עם אצבע על הדופק. תמיד לדעת איזה סיגנון "חם" כעת, לנסות להיות צעד אחד קדימה לפני כולם. "העולם משתנה היום כל כך מהר", הוא אומר. "ישנם אלו המאוימים על ידי השינוי, וישנם אלה שמקבלים את השינוי ומונעים על ידו. אני מקבל את השינוי, ואם בעבר היינו חסידים של אופנה מסויימת וסגנון מסויים הרי שהיום עולם ההום אימפרובמנט הרבה יותר גמיש, מגוון ועשיר".

photo 3האבהות היא צורת חיים

ירון שוייגר הוא גבר נאה ביותר ומרבה לחייך, בעיקר כאשר מדובר בילדיו. הוא אבא גאה לשני ילדים, בתו מאור בת 22 ובנו עמרי בן 7. הוא מעיד על עצמו כי הוא קשור מאוד לילדיו: "הם נותנים לי את האדרנלין לחיים ואת האור האמיתי, האבהות חשובה לי יותר מכל דבר אחר. זו צורת חיים", הוא אומר ואור מיוחד של אהבה מתגנב אל עיניו היפות. כמה שהעבודה חשובה וירון טוטאלי בעבודתו, ביום הראשון של עומרי בבית הספר הטלפון שלו נדם. זה חלק מהטוטאליות שלו. כשהוא עם הילדים שלו, זו עסקת חייו, ושום עסקה שקשורה בעבודה לא יכולה להפריע לו.

לשוייגר תחביבים רבים אותם הוא מגשים לא מעט בזכות החשיבה היצירתית שלו וזה מלבד העובדה שהוא אוהב מסיבות, חיי חברה עשירים וחיי משפחה. הוא פעיל במשפחת "גדולים מהחיים-לוס אנג׳לס", ובכלל אוהב להתנדב ולתרום. הוא אוהב ספורט, בעיקר ספורט ימי ואוהב להתאמן, אוהב ים ומים, לנגן בגיטרה, לשיר , לצייר, וליצור גם מחוץ לעבודה. הוא חובב אמנות בכלל, הבנייה והעיצוב הינם מבחינתו אמנות.

ירון: "אני אוהב אסטטיקה, ויש לי סגנון בנייה מיוחד, אני אוהב את הסגנון האיטלקי, ים תיכוני, ואני טוב בפרטים הקטנים, אני אוהב טיפטופ, לא אוהב שמחפפים".

ואולי זה סוד ההצלחה שלו. שוייגר מאוד עסוק, הוא עושה הרבה מאוד דברים בכל רגע נתון. קשה לעקוב אחרי מעשיו הרבים בזמן הראיון, מפעם לפעם הוא ניגש לחדר הטלמרקטינג ומזכיר לעובדיו מיהו הבוס ואיך עובדים ב-PROFESSIONAL BUILDERS & REMODELING. חלק מסודות ההצלחה שלו הוא שימוש  בשרותיו של קואוצ'ר , מאמן אישי שעוזר לו בחיים האישיים והמקצועיים, להגשים את שאיפותיו   מתוך אמונה בעצמו, ולסלול את הדרך למצויינות. דרך האימון אני רוכש כלים לתקשורת טובה, תהליך שבאופן מובהק מאפשר לי להשפיע על חיי ובכל יום אני לומד דברים חדשים. אני נותן לעצמי מידי יום את ההזדמנות ללמידה ואת הצ'אנס להגיע למקומות שלא חשבתי שאוכל להגיע אליהם. אנשים מגיעים לגיל מסויים ומחליטים שזה כבר מאוחר מידי לשינויים או לחלומות ואני אומר – אל תפחדו להעז, ושהגיל לא יעמוד לכם כמכשול בדרך!"

לשוייגר יש אסטרטגיית הצלחה בראייה כוללת של חייו, עם תוכנית פעולה, הוא מאמין כי שום דבר לא קורה מעצמו וצריך להתאמץ בשביל לראות תוצאות. "היום אני מאמין שאני מסוגל לגדול ולהרחיב את הביזנס שלי לאחר הכשרת הקרקע גם מבחינה אישית וגם מבחינה עסקית וזה הזמן שלי לגדול וזה חלק מתהליך", הוא אומר.

לאחר שנים רבות שהוא מנהל את עסקיו במשרד בווילשייר, שוייגר אכן מגדיל את העסק, ועובר למקום גדול יותר בהתאם לגודל החברה ולגדילה האישית. שוייגר מחפש עובדים חדשים ורציניים, כאלו עם הברק והניצוץ בעיניים ורוצה לתת צ'אנס   בנושא של הלימוד. "אני רוצה להיות סוג של ביג דאדי כזה" הוא אומר ומחייך. "יש לי מה לתת ולהציע, ומי שרציני ורוצה להצליח שלא יבזבז את זמנו, אין אצלי הנחות, גם לא לעצמי אבל יש תוצאות" זו המטרה של הכתבה: "אני רוצה להיות כלי , לתת לאנשים טיפים מהניסיון שלי מהמקום שממנו באתי, למקום בו אני נמצא היום".

ירון שוייגר, תמיד חלם בגדול, אולי יותר גדול ממה שמותר היה לחלום אז, כשהגיע ללוס אנג'לס בשנת 1982. "זה מפחיד לחלום בגדול, אבל אני ידעתי שאת החלומות שלי, יש לי את הכלים האנושיים להגשים. שתהיה שנה טובה וגמר חתימה טובה לכולם".

לפרטים נוספים צלצלו: 1-888-634-4477 ובקשו את ירון

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כללי

מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר?

Published

on

עשו לכם בוקר טוב – חמישה הרגלים טובים לפתיחת היום

קופצים מהמיטה בצהלה ומתחילים את היום? עד השעה 12 אין קשר בינכם לבין העולם? לא משנה מתי תקומו, היום שלכם הולך להתחיל מתישהו. אז מהי שגרת הבוקר שלכם? רב הבקרים ניראים בדיוק אותו הדבר. למה? כי אנחנו מונעים על ידי ההרגלים שלנו, וההרגלים שלנו גורמים לנו לפעול על טייס אוטומטי. הפסיכולוגיה החיובית מציעה לנו כמה הרגלי בוקר שיכולים להכניס יותר מהטוב ל״בוקר טוב״:

1. פתחו את הבוקר במדיטציית מיינדפולנס.פתחו את הבוקר בתרגולי מיינדפולנס והתמקדות ברגע הזה, מומלץ לעשות זאת באמצעות תרגילי נשימה. 10 דקות של מדיטציה ביום יכולות להוביל לשיפור משמעותי באיכות חיינו, מצב הרוח שלנו, תפקוד המערכת החיסונית, יכולות הריכוז ועוד כמה דברים שאתם בהחלט רוצים מהם יותר. התרגול מלמד אותנו להתמקד בכאן ובעכשיו, וכך אנחנו מאפשרים לעצמינו לספוג הרבה יותר מהחוויה. המטרה היא לאפשר לעצמינו להתובנן בצורה לא שיפוטית במחשבות וברגשות מבלי להיסחף אחריהן.

2. פתחו את הבוקר עם פעילות ספורטיבית. מחקרים מראים כי פעילות גופנית משפרת את מצב הרוח, מעלה את הביטחון העצמי ועוזרת לנו להתרכז לאורך זמן (אהמ אהמ למופרעי הקשב). פעילות אירובית משתחררת בגוף שלנו אותם החומרים שמשתחררים כשאנחנו יוצרים ערוצי למידה חדשים, אימון סדיר מעלה את רמות הבסיס של דופמין ונוראפינפרין, המווסתים גם את מערכת הקשב שלנו, כך שלאחר הספורט הסיכוי שלנו ללמוד ולהפנים הוא הטוב ביותר.

3. פתחו את הבוקר ב-10 דקות של כתיבה חופשית של המחשבות שלכם. כתיבה מאפשרת לנו לעשות סדר בכל הבלאגן שמתחולל לנו בראש. כשאנחנו הופכים את הרגש למילים אנחנו מארגנים את המחשבות שלנו, מה שמייצר לנו סיפור, נרטיב, שאיתו קל בהרבה להתמודד. אנחנו חיים טוב יותר עם תחושה שהעולם, אנחנו והחוויות שלנו מובנות לנו, שיש משמעות למה שקורה לנו. כשאנחנו כותבים בבוקר, אנחנו מתחילים את היום עם מחשבה צלולה יותר.

4. פתחו את הבוקר עם מוזיקה ברקע.קומו מהמיטה ולחצו פליי. כשאנחנו שומעים מוזיקה אנחנו מרגישים טוב. מרכזי העונג במוח שלנו מגיבים, דופמין משתחרר וגורם לנו לתחושות חיוביות ולמצב רוח מרומם יותר. אבל מוזיקה היא לא רק בידור – מוזיקה מפחיתה לחץ וחרדה – למשל הקשבה למוזיקה עם קצב איטי, טונים נמוכים, ללא מילים או כלים חזקים, יכולה להרגיע אותנו, אפילו בזמן אירוע מלחיץ.

5. פתחו את הבוקר עם חמש דקות להצבת המטרה היומית.מהו הדבר הכי חשוב שכדאי שתעשו היום? את זה תעשו דבר ראשון על הבוקר! זה ה- MIT – most important task שלכם. כך תוכלו להישאר נאמנים למטרות שלכם ולמה שמעניק לכם משמעות, ולהיסחף פחות אחר משימות דחופות שצצות.

כל אחד מאיתנו יכול להוסיף משהו קטנטן כדי לחוות שגרת בוקר טובה יותר.

המשך לקרוא

כללי

בוורלי הילס: פלסטיקאי שביצע הונאת ביטוח ומס וברח לישראל – הוסגר לארה"ב

Published

on

הרופא, דיוויד מורו, נעצר בישראל ביוני 2019 וירצה בקליפורניה 20 שנות מאסר, לאחר שהורשע בקשירת קשר לביצוע הונאה ובדיווח כוזב בדוח מס הכנסה

פלסטיקאי יהודי-אמריקאי מבוורלי הילס שברח לישראל מארה"ב לאחר שהורשע בהונאת ביטוח ותרמית מס – הוסגר מישראל לארה"ב. הרופא, דיוויד מורו, שנעצר בישראל בחודש יוני 2019, ירצה בארה"ב עונש מאסר בן 20 שנים שנגזר עליו כאן, לאחר שהורשע בבית משפט פדראלי במדינת קליפורניה בקשירת קשר לביצוע הונאה באמצעות הדואר ובדיווח כוזב בדוח מס הכנסה.

מורו, 75, ורעייתו לינדה ניהלו יחדיו את Morrow Institute בבוורלי הילס. לבני הזוג ארבעה ילדים נשואים ונכדים רבים. הם היו ידועים בקרב הקהילה האורתודוקסית בעיר ורבים מלקוחותיהם פנו לד"ר מורי בשם "אבא".

על פי בקשת ההסגרה שהגישה ארה"ב, בשנים 2011-2007, הגיש מורו, רופא פלסטיקאי, לחברות הביטוח של מטופליו, דרישות כוזבות של תשלום תגמולי ביטוח עבור הליכים רפואיים לכאורה שמטופליו עברו, כאשר בפועל היה מדובר בהליכים קוסמטיים שאינם מזכים בתגמולי ביטוח. סכומי המרמה שבהם הורשע מסתכמים ב-3.5 מיליון דולר. בנוסף, על פי בקשת ההסגרה, הגיש מורו דוחות מס הכנסה כוזבים לרשויות המס בכך שהשמיט הכנסות מהדו"חות, ובכך התחמק מתשלום מס בסך של כ-650 אלף דולר.

מורו הורשע בנוכחותו במסגרת הסדר טיעון, אך לא התייצב למועד שנקבע למתן גזר הדין, ובהמשך התברר כי נמלט לישראל דרך מכסיקו באמצעות דרכון מכסיקני מזויף. לפני שנמלטו לארץ מכרו בני הזוג את ביתם בוורלי הילס ב-9.45 מיליון דולר והעבירו לחשבון בנק בארץ 4 מיליון דולר. זאת ללא ידיעת בית המשפט. כאשר הגיע לישראל, הגיש מורו – תחת הזהות המכסיקנית הכוזבת – בקשה להתאזרח בישראל. במקביל, נשמעו בארה"ב טיעוני הצדדים לעונש בהעדר מורו, ובית המשפט גזר את דינו ל-20 שנות מאסר.

המשך לקרוא

כללי

הבלוף הגדול

Published

on

בארה"ב חיים כ-44.7 מיליון בוגרים עם חובות סטודנטים * יותר מ40% לא מצליחים לעמוד בתשלומי החוב של הלוואות המסובסדות שקיבלו, 1 מכל 6 הכריזו שלא יחזירו את החוב * האם ההבטחות של המועמדים הדמוקרטים למחוק חובות אלה הן שוחד בחירות? * ואיך הגענו למצב שבו ההוצאות התפעוליות של האוניברסיטאות נסקו הרבה מעבר לתחומים אחרים?

אליזבת' וורן וברני סנדרס מעוניינים שהמדינה תכסה את חובות הסטודנטים בארה"ב, סה"כ החוב הוא סכום הולך וגדל של יותר מ1.6 טריליון דולר, יותר מכפול מהכסף שמוערך שהממשלה הזרימה במסגרת הbailouts שלאחר משבר המשכנתאות ב2008 (כ700 מיליארד דולר)

אב שמתנגד לתוכנית של וורן פגש אותה במדינת איווה והתעמת איתה –

האב – "הבת שלי מסיימת קולג', שילמתי את כל הכסף, האם גם אני מקבל את הכסף שלי בחזרה?"

וורן – "כמובן שלא"

האב – "אז את משלמת לאנשים שלא משלמים ואלו שעשו את הדבר הנכון נדפקים!"

וורן – "אתם לא נדפקים!"

האב "ברור שכן, החבר שלי שלי עשה חיים, קנה רכב, יצא לחופשות, בעוד שאני חסכתי.. הוא הרוויח יותר ממני, אבל אני עבדתי משמרות כפולות, הבת שלי עובדת מאז שהיא בת 10… את צוחקת ממני?"

***

קיימת אקסיומה תרבותית שחינוך הוא תמיד השקעה טובה, בנג'מין פרנקלין אמר "השקעה בחינוך משלמת את הריבית הטובה ביותר", וננסי פלוסי הסבירה כי "דבר לא מביא יותר כסף לקופת אוצר ארה"ב, כמו השקעה בחינוך העם האמריקאי". יותר מ70% מהאמריקאים מאמינים שארה"ב משקיעה מעט מדי בחינוך (למרות שההוצאה הציבורית על חינוך בארה"ב היא כמעט הכי גבוהה במערב). 

בתדלוק משבר הדיור הלך רוח היה דומה לגבי השקעה בנדל"ן, ב2007 סנטור ברני פרנק (הסנטור האחראי על פאני מיי ופרדי מק , גופים סמי-ממשלתיים שהבטיחו ריבית נמוכה למשכנתאות) אמר מפורשות ש"דיור הוא לא השקעה מסוכנת, דירה לא יכולה לאבד את ערכה כמו למשל טכנולוגיית תקשורת מיושנת". לכן הוא רוצה "להמשיך לסבסד תוכניות של דיור בר השגה". כאשר השקעה כלכלית מתערבבת עם אידיאולוגיה זה סימן שאנחנו עלולים ליצור בועה.

בארה"ב המדינה לא רק מסבסדת את האקדמיה (באוניברסיטאות פרטיות כמו ייל והארווד כ-13,000 דולר לתלמיד לשנה מגיעים מהמדינה); היא גם דואגת לאשראי זול (ריבית נמוכה) כדי להקל על סטודנטים לקחת הלוואות למימון. הרקע למשבר המשכנתאות דומה למשבר חובות הסטודנטים במובן הזה. ישנן דרכים שונות למדינה "לעזור" לקבל שירותים ומוצרים, בעוד שפיקוח על מחירים כידוע עלול להביא למחסור או לירידה באיכות, שליטה ממשלתית באשראי נמוך מלאכותית (או אפשרות סבירה למחילה על חובות) מביאה להשקעות יתר מסוכנות (שהרי ריבית מייצגת סיכון) ונסיקת מחירים.

בשנות ה-70, עזרה פיננסית ללימודים גבוהים כמעט לא הייתה קיימת בארה"ב, ובאופן כללי ילדי מעמד הביניים לא קיבלו כסף מהמדינה, אבל ב-1978 הקונגרס העביר את "חוק עזרה לסטודנטים ממעמד הביניים" מה שהפך את כל הסטודנטים לזכאים להלוואה מסובסדת, הביקוש והכסף הזמין להשקעה בלימודים עלה, האונ' החלו להעלות את שכר הלימוד, ע"פ מחקר של ריצ'רד וודר, על כל דולר של עזרה ממשלתית, שכר הלימודים עלה ב65 סנט.

מאז 1978 שכר הלימוד גדל פי 3 ביחס לאינפלציה הכללית, כולל בעשור האחרון, בעוד מחירי המזון, הביגוד, הרכב והאלקטרוניקה יורדים, מחירי החינוך עולים, אפילו יותר מעלות שירותי הבריאות, למשל -בין 2002 ל2013 עלות הספרים בקולג' עלתה פי 3 מקצב האינפלציה (במקביל ספרים לא אקדמיים רק ירדו במחיר).

חלק גדול מהעלויות סופגת שכבת האדמיניסטרציה המתרחבת – ב1980 מוסדות ציבוריים ופרטים הוציאו 20.7 מיליארד בסה"כ על הוראה ו13- מיליארד על אדמיניסטרציה. עד 2014 עלות ההוראה טיפסה ל-148 ביליון בזמן שעלות האדמיניסטרציה טיפסה ל-122 ביליון, כלומר התקרבה מאוד לעלות ההוראה. 

באוניברסיטת נברסקה למשל, מתוך 6119 עובדים ב2013, 29% היו בתפקידי הוראה, ו71% בתפקידי מנהלה. כל שנה ממשיכים להיווצר במטה האקדמיה תפקידים ומחלקות חדשות ביניהם אחראים על גיוון תרבותי וגזעי, אחראים על הכלה ורווחה פסיכולוגית, ואחראים על למנוע מסטודנטים ללבוש תחפושות של מקסיקני או אינדיאני בליל כל הקדושים.

האם "חינוך (גבוה) הוא תמיד השקעה טובה"? זה תלוי כמובן בבחירת המקצוע ובנקודת המבט. בשנות ה70 פחות מ1% מנהגי המוניות החזיקו בתואר, ב2014 שיעור נהגי המוניות האקדמאים היה גדול מ15%. ישנה עלייה בשיעור האמריקנים בעלי השכלה גבוהה ושכר נמוך, וע"פ מחקר מ2014 רק 27% מהבוגרים עובדים בעבודה שקשורה ישירות לתואר שלהם, אבל זה לא אומר שלא כדאי מאוד להיות אקדמאי, אותה עבודה שפעם נעשתה על ידי בעל השכלה תיכונית נעשית כיום על ידי אקדמאי – זוהי אינפלציה של תארים שדוחפת את כולם להחזיק בתואר כדי להתחרות, וסטטיסטית אקדמאים אכן ממשיכים להרוויח הרבה יותר מבעלי השכלה תיכונית בלבד, אבל המרוויחה הגדולה באמת היא תעשיית התארים (שראויה לתואר "ברונים שודדים" הרבה יותר מיזמים שהניחו מסילות רכבת בסוף המאה ה19), קשה לדעת אם תעשיית האקדמיה מצדיקה את עצמה באיכות ההכשרה או שהיא פשוט מספקת לבוגרים איתות הכרחי בשוק העבודה המודרני (וגם בשוק הזוגיות) של "אני אקדמאי".

***

סה"כ בארה"ב כ44.7- מיליון בוגרים עם חובות סטודנטים. יותר מ40% מהסטודנטים (נכון ל2016) לא מצליחים לעמוד בתשלומי החוב של הלוואות המסובסדות שקיבלו, 1 מכל 6 הכריזו שלא יחזירו את החוב, יותר מ2 מיליון בוגרי תואר ראשון מסיימים לימודים כל שנה (אם כי ישנה ירידה של כ10% בשיעור הנרשמים ב8 השנים האחרונות), מתוכם מאות אלפים עם מקצועות לא מבוקשים. מחקר שפורסם בפורבס ב-2018 מצא שהחוב מנע מ80% ממחזיקיו לחסוך לפרישה, מ56% לקנות בית, מ42% לקנות רכב, 19% דחו נישואין בעקבות החוב, 26% דחו הבאת ילדים. ברור שרבים מהמיליונים הללו מחפשים שינויים רדיקאליים, וזה לא רק בגלל הפופולריות של טקסטים מרקסיסטיים בלימודים שלהם, הם במצוקה, מבחינתם השיטה קרסה והקפיטליזם אשם (למרות שיש מעט מאוד בין קפיטליזם ושיטת מימון האקדמיה), המחיר החברתי והפוליטי של הנפילה הכלכלית שלהם יהיה כבד.

מבחינה מוסרית, האחריות למשבר לא יכולה ליפול רק על כתפיהם של אותם צעירים – הם נולדו לתוך עולם שמייחס ערך מופרז להשכלה ללא תלות במהות שלה, בנוסף התמריצים ללימודים גבוהים מהממשלה מגיעים בין אם מדובר בתואר בפסיכולוגיה או תואר במדעי המחשב (ויש יותר מכפול בוגרים בפסיכולוגיה – 115,000 בשנה, מאשר במדעי המחשב – 51,000 בשנה לפי נתוני 2013), אבל מצד שני האחריות בוודאי לא צריכה להיות על כתפיו של אותו אב, משלם מסים מאיווה, שהחזיר את החוב עבור הבת שלו.

***

לא מפתיע ששניים מתוך המועמדים המובילים במפלגה הדמוקרטית מציעים למחוק חובות, המצב התפתח למשבר כלכלי-חברתי חמור שגם מימין לא ניתן להתעלם ממנו, אך הפתרונות משתנים כמובן כתלות בפוזיציה הפוליטית. הסנטור הרפובליקני ג'וש האולי ממיזורי הציע לחייב את האוניברסיטאות שנהנות מהתוכניות הממשלתיות להשתתף בסיכון ולכסות 50% מהחוב של סטודנטים שלא עומדים בתשלומים, זאת, לצד איסור על העלאת שכר הלימוד כדי לממן את ההוצאה החדשה. 

כמובן שהימין לא מעוניין לסבסד את האקדמיה עוד יותר במתכונתה הנוכחית. מדוע? למשל בפקולטה ממוצעת לסוציולוגיה נמצא שעל כל חבר סגל רפובליקני יש 40 חברי סגל דמוקרטים, וישנם פי 2 ויותר בוגרים במקצועות מדעי החברה (180,000 בשנה) מאשר בוגרי הנדסה (87,000 בשנה). טראמפ מתנגד כמובן למחילת חובות והוא אף איים לאחרונה לחתוך סובסידיות לקמפוסים בהם לא מובטח חופש ביטוי לימנים.

החשיפה האחרונה של פרויקט וריטאס הראתה כיצד נתפסת הפוליטיזציה האקדמית בעיני אחדים בשמאל הקיצוני, בדמות איש צוות הקמפיין של סנדרס במדינת איווה – "האם אפשר לחנך מחדש את אנשי טראמפ?" שואלת עיתונאית undercover מטעם וריטאס את קייל יורק, "צריך לנסות", יורק עונה – "למשל בגרמניה הנאצית, לאחר נפילת הנאצים.. היה צריך לבזבז מיליארדים כדי לחנך אנשים לא להיות נאצים, כנראה נצטרך לעשות את אותו הדבר פה, זה די כל העניין של ברני עם –‘היי, חינוך בחינם לכולם!’, נצטרך ללמד אותכם לא להיות נאצים", הסביר יורק.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות