Connect with us

Featured

ניוסם במהלך לטובת המהגרים הלא חוקיים שיעלה לנו 2.2 מילארד דולר בשנה

Published

on

מגובה בהכנסות על רקע המגפה העולמית, מושל קליפורניה גאווין ניוסום הציע ביום שני תקציב שישלם עבור שירותי הבריאות של כל תושבי המדינה עם הכנסה נמוכה החיים במדינה באופן לא חוקי, תוך קיצוץ מיסים לעסקים ועצירת גדילת מחירי הדלק שתוכננה לקיץ הקרוב.

משלמי המסים בקליפורניה כבר משלמים עבור שירותי הבריאות של צעירים ואנשים בני 50 ומעלה החיים במדינה באופן לא חוקי, בתנאי שהם עומדים בדרישות הכנסה מסוימות. כעת, ניוסום רוצה שקליפורניה תהפוך למדינה הראשונה שתכסה את כל המבוגרים שחיים במדינה באופן בלתי חוקי, מהלך שבסופו של דבר יעלה 2.2 מיליארד דולר בשנה.

"אנחנו עושים משהו שאף מדינה אחרת לא עשתה", אמר ניוסום.

ניוסום ציין כי הצעת התקציב שלו בסך 286.4 מיליארד דולר מתמודדת עם חמש מהבעיות הגדולות ביותר של המדינה, מה שהממשל כינה כ"איומים קיומיים": מגפת הקורונה, שריפות ובצורת שנגרמו בעקבות ההתחממות הגלובלית, חסרי הבית, אי שוויון בהכנסה כולל היעדר ביטוח לחלק מהעולים ובטיחות הציבור, כולל מאבק בשטף של שודים שהתרחש לאחרונה.

התווית "קיומית" מכוונת בדרך כלל לשינויי האקלים והמגפה, הודה המושל, אך לדבריו, חסרי בית, עליית יוקר המחייה וביטחון הציבור הם "כמובן בראש מעייניהם מבחינת דאגה לאנשים".

התוכנית המוצעת בסך 2.2 מיליארד דולר לסיוע למהגרים לא חוקיים לא תיכנס לתוקף עד ינואר 2024 כדי לכלול את "כל תושבי המדינה בעלי הכנסה נמוכה, ללא קשר לסטטוס הגירה", אמר ניוסום.

המדינה עשתה צעדים גדולים בצמצום האוכלוסייה הלא מבוטחת שלה בשנים האחרונות, אך הקבוצה הגדולה ביותר היחידה שנותרה מאחור היא תושבים בעלי הכנסה נמוכה השוהים במדינה באופן בלתי חוקי.

ניוסום גם התחייב להוציא 300 מיליון דולר על הגברת מאמצי אכיפת החוק כדי להילחם בגניבות מבתי עסק ועוד 2.7 מיליארד דולר המיועדים לבדיקות קורונה ואיוש צוותי בתי חולים.

Featured

התרסקות מעוררת דאגה בוול סטריט; מדד ג'ונס ברצף הירידות הגדול מזה 90 שנה!

מכירות בתים קיימים בארה"ב צנחו באפריל ביותר מ-2%, תביעות אבטלה ראשוניות בשיא של 4 חודשים * מתגבר החשש למיתון לאור העלאת הריבי והאינפלציה החמורה ביותר במדינה מזה 40 שנה

Published

on

בורסות וול סטריט נסחרות בירידות ונכנסות לשוק דובי בפעם הראשונה מאז פרוץ משבר הקורונה, ומדד דאו ג'ונס נמצא בדרכו לרצף הירידות השבועי הארוך ביותר מזה 90 שנה. זאת, בצל המשך החששות כי העלאות הריבית של הבנק הפדרלי שנועדו לרסן את האינפלציה הגואה, יגררו האטה בצמיחה הכלכלית בארה"ב. הדולר התאושש מהנפילה היומית החדה מאז 2020, ותשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה מתחת ל-2.8%.

מדד נאסדק (-2.56% 11097.28) ירד ב-2.5%, ונמצא בדרכו לשבוע שביעי ברציפות של ירידות, הרצף השלילי הארוך מאז נובמבר 2012. מדד דאו ג'ונס (-1.41% 30813.57) מאבד 1.2%, לאחר שאיבד כ-3% מתחילת השבוע ועד יום חמישי, ונמצא בדרכו לשבוע שלילי שמיני ברציפות – רצף הירידות השבועי הארוך ביותר מאז 1932. מדד S&P 500(-1.79% 3831.02) נסוג ב-1.6%, לאחר שנפל כ-3% מתחילת השבוע ועד יום חמישי, ונמצא בדרכו לשבוע שלילי שביעי ברציפות – רצף הירידות השבועי הארוך מאז יוני 2011. המדד נמצא כעת ברמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2021, ומשלים נפילה של 20.1% משיא סגירה של 4,796.56 נקודות שקבע ב-3 בינואר. ההגדרה המקובלת לשוק דובי היא נפילה של 20% מהשיא המשמעותי האחרון, והפעם האחרונה שבה נכנס S&P 500 לשוק דובי היתה במארס 2020, עם פרוץ משבר הקורונה.

מכירות בתים קיימים בארה"ב צנחו באפריל ביותר מ-2%

מכירות הבתים הקיימים ירדו זה החודש השלישי ברציפות לשיעור שנתי של 5.61 מיליון. המכירות ירדו ב-2.4% לעומת החודש הקודם וב-5.9% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, כך מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR).

עם ביקוש איטי יותר, מלאי הבתים הקיימים שלא נמכרו טיפס עד סוף אפריל ל-1.03 מיליון. ומחיר המכירה החציוני של בתים קיימים עלה בקצב איטי יותר לעומת השנה 

תביעות אבטלה ראשוניות בשיא של 4 חודשים

מספר תביעות האבטלה החדשות בארה"ב עלה בשבוע שעבר לשיא של ארבעה חודשים, עם כ-218 אלף תביעות, כך מסר היום (יום ה') משרד העבודה האמריקאי. יחד עם זאת, נראה שרוב העלייה קשורה רק לכמה מדינות כמו קנטקי וקליפורניה, ומספר האנשים שהגישו בקשה לדמי אבטלה עדיין נמוך ביותר.

תביעות ראשוניות לדמי אבטלה עלו ב-21 אלף, ל-218 אלף בשבוע שהסתיים ב-14 במאי, הרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר. במארס בקשות לדמי אבטלה ירדו לשפל של 54 שנים, כ-166 אלף, ומאז תחילת השנה נעו סביב 200 אלף. 

באופן כללי, שוק העבודה האמריקאי עדיין חזק ביותר. מספר המשרות נמצא בשיא וחברות רבות מתלוננות שאינן מוצאות מספיק עובדים. למרות שקומץ חברות גדולות, ביניהן אמזון, ציינו לאחרונה שהן מתכננות לצמצם את גיוס העובדים שלהן או אפילו לצמצם את מספר העובדים, לא צפוי גל פיטורים. עם זאת, כלכלנים עוקבים מקרוב אחר תביעות האבטלה, מכיוון שאלו מתחילות לעלות בדרך כלל לפני מיתון. ישנו חשש  למיתון לאור העלאת הריבית של הבנק המרכזי שנועדה לבלום את האינפלציה החמורה ביותר במדינה מזה 40 שנה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות